mamici cu copii de 4 - 5 ani

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

Salutare mamici,

Vin aici si eu cu Miruna fetita mea cea mare de 5 ani si Maia 8 luni. Va cer un sfat. In august si septembrie voi in Bucuresti cu fetele. As vrea s-o inscriu pe Miruna la un program de gradinita in Bucuresti, macar part-time, undeva in zona Dorobanti, Floreasca. Nu vreau ceva sofisticat, nu cu predare in engleza. Miruna stie engleza si are tendinta sa vorbeasca numai in engleza chiar si acasa. Eu vreau sa ii consolidez limba romana (pe care o stie bine dar o vorbeste un pic mai lent). Cred ca la gradinita se va simti bine, va invata mai multe lucruri in limba materna si va fi mai atasata de limba romana.
Orice sfat e dorit.
Eu voi plimba copiii in parcul Floresaca si Herestrau. Mi-ar place sa ma intalnesc cu alte mamaici care ajung in zona. Cand am plecat din tara Floreasca era un parc al copiilor, acum nu mai stiu cum e.
Astept sfaturile voastre si va multumesc,
Zeeva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Frederik spune:

Cristina,
M-ar interesa cam ce activitati mai sint la Palatul copiilor din Ploiesti! M-ar interesa mai mult practicarea unui sport. Baietelul meu are 4 ani si 3 luni dar se pare ca in orasul nostru e cam greu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Adriana, la Palatul Copiilor...mai greu cu sportul. Activitatile desfasurate sunt afisate pe un panou mareeeeeee, la poarta (de exemplu au si dans modern, balet). In legatura cu sportul, poti incerca sa-l dai la inot la bazinul de la Vega sau sa il duci la Clubul sportiv Petrolul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Azi am fost la doctor cu copiii. Andrei, la 5 ani si 3 luni, are 18,5kg si 110cm!

Am discutat si problema hiperactivitatii, despre care v-am intrebat acum ceva vreme, si parerea doctorului e ca nici nu poate fi vorba, cu un copil hiperactiv nu prea te poti intelege, e foarte obositor, ajunge sa-si epuizeze parintii! Nici vorba de asa ceva la Andruska al nostru !

Asa ca ne-a mai linistit! M-a intrebat ce-i place sa faca si eu i-am zis ca-i place mult sa rasfoiasca carti gen "Mica enciclopedie" sau "Larrousse pentru gradinita" si ma roaga mereu sa-i citesc, dar ca nu vrea deloc sa termine un puzzle de 100 piese.

La care doctorul a zambit si mi-a zis: copilul e pasionat de enciclopedii si tu te superi ca nu face puzzle de 100 de piese?

Adica, sunt exagerata?

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
http://community.webshots.com/user/NoraCosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

vreau si eu cu voi!!
am un baietel de 4 ani si o luna, care a fost cam puturos cu vorbitul, adica a inceput tarziu , dupa 3 ani sa lege cuvintele si nici acum nu pot zice ca vorbeste corect , adica formeaza propozitiile corect, .
pana la doi ani si jumate a invatat literele mari pe calculator, stia tastele ,dar nu vroia sa vorbeasca.
acum se si alinta, parca ii e lene sa deschida gura...
ii palce la calc sa joace jocuri cu masini, motociclete. a avut si jocuri cu litere , cifre, puzzle, dar le-a invatat repede si s-a plctisit,si n ule mai vrea acum...
de zis poezii, ma cam chinui sa scot o poezie de la el, trebuie sa zic eu inainte ca sa repete el, vad ca o stie, dar asteapta sa zic eu prima...uneori am impresia ca nu paote, dar alteori ma contrazic...
eu zic ca am un copil mai ciudat...
oricum, de la toamna il dau la sistemul step by step, macar acolo se ocupa de fiecare copil in parte, dupa cat paote fiecare...
va pup
mai vorbim
mama lui eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myself spune:


Sunt si eu in categoria asta tinand cont ca am doua gemene Teodora si Andreea care au 4 ani si o luna...Ce sa va spun ...sunt pline de energie la modul superlativ..sunt bine dezvoltate dar avem probleme cu mancatul .Cel putin Andreea este mofturoasa si cam refuza sa manance..nu o fortez pentru ca de curand am aflat ca are polipi si acest fapt ar fi una din cauzele pentru care nu prea vrea sa manance.
Merg la gradi amandoua , stiu sa cante , sa danseze, stiu sa deseneze , sa numere , sa picteze...stiu un pic din toate.
Cam atat momentan...despre zanele mele...
S-auzim de bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnne spune:

Buna .
Am si eu o fetita de 4 ani si 10 luni pe care o cheama Ana-Maria.Este foarte isteata si cuminte. Poti sa te intelegi cu ea ca si cu un om mare. Nu este mofturoasa la mincare si ma ajuta prin casa la treaba. Adica vorba vine ca ma ajuta , pentru ca mai mult ma incurca dar n-am ce face , trebuie sa o las si ea sa se simta utila.
Cam atat deocamdata.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Am si eu o intrebare la voi: copiii vostri au carii? La Victor (4 ani si 7 luni)am observat mai demult (avea in jur de 4 ani)o carie, mi-a cam fost frica sa merg cu el la stomatolog, dar pana la urma am fost. A fost neasteptat de cuminte acolo, dar dupa aia plangea cand manca spunandu-mi ca-l doare. Se pare ca nu a fost curatata foarte bine pentru ca acum (la vreo 3 luni dupa ce am fost la stomatolog) mi se pare ca e o liniuta neagra pe langa plomba, dar mi-e groaza sa merg cu el (stomatologul mi-a zis ca daca vor mai fi probleme trebuie sa-i scoata nervul cu acele alea nesuferite). Ba in plus aseara am mai observat un punct negru la o alta maseluta... Voi aveti astfel de probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Ne inscriem si noi!!!! Sandica 4 ani si 7 luni (8 ianuarie 2000). E dulce si tare cuminte.

-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:


Si noi, si noi!
Ioana are 3 ani si 10 luni, este nascuta pe 10.10.2000. La nastere a cintarit 2450gr. si 45cm.
Acum e tot slabuta, are doar 14kg, dar zic eu inaltuta - 102cm. Nu prea e mincacioasa si e foarte mofturoasa, nu vrea salate, brinza, smintina, cascaval, dar e buna prietena cu carnita. A spus primul cuvint la 7 luni- tata, iar la 9 luni-tititaie(tataie).E o mare vorbareata, te zapaceste complet, si o lipicioasa. Se spala singura pe dintisori de la 2 ani, iar mai nou face dus singurica - eu doar o supraveghez - ii place apa la nebunie. Ii place sa ma ajute la bucatarie, dar nu prea o las eu, sa nu se raneasca cumva si este extrem de mamoasa.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput