Mamici din Constanta (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Laura l-am vazut pe Vlad si sa stii ca-mi place mult. Imi da impresia ca-i barbatos, curajos si cred ca destul de cuminte. Asa e? sau imi imaginez eu?
Nu prea cred ca-i bolnav, ca este robust si cred ca-i rezistent la boli. Ma insel?

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza mamici.
Layla, ce bine ca s-a facut frumos la bucuresti....aici tot inorat si ploaie si scirbos e. urit de tot.
Laura, sa iti traiasca Vladu'!!!! e un draguzt si un scump!!
Crixia...nici eu nu prea stiu lucrurile astea...si-s cam in dilema. sper ca atunci cind se va deschide selgros va mai fi o varianta..ca pina acum. la Tommy kids de pe stefan cel mare ai fost? e micuts magazinul dar i-au facut o impresie buna dpdv al amabilitatii vinzatoarelor, mi-au dat niste cataloage (astea ptr mine cu lenjerie de gravide si de mamici, nemtesti...si cu modele de chiloti tanga de gravide.....hahahahahah!!! - la fix!). dar daca maia flu ceva dau raportul.
eu am fost ieri la doctor si grasunelul e bine, dezvoltat "ca la carte" ptr 15 saptamini..in schimb eu ieri am avut niste contractii si am ajuns la control cu burtica tare-tare....si...ghiciti? din nou injectii 5 zile, din nou pastile, din nou stat acasa!!!! aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, imi venea sa urlu ieri seara. dar am hotarit sa vin la munca si sa stau cumintica pe scaun...si in cazul in care nu mi-e bine fuga acasa. uf, sper sa treaca si asta.
va pup pe toate,
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

Layla, Crixia,Roxana va multumesc pentru urari !
Sa stiti ca Vlad nu e grav, are o simpla raceala dar totusi d-na dr. mi-a dat tratament ca sa nu se agraveze (Olinth, Claritine, Oropivalone). Azi noapte a dormit mai linistit, nu s-a mai infundat asa de rau la nas.
Crixia, sa stii ca e asa cum ai spus tu. Nu prea am avut probleme cu el in ceea ce priveste sanatatea (doar ca are platfus si poarta talonete in ghete de 1 an de zile ), iar la caracter e foarte curajos si foarte intelegator si matur pentru varsta lui. Face si nazdravanii, ca orice baietel de 4 ani , dar oricum ne intelegem bine cu el atat noi parintii, cat si bunicii.
Eu toate cumparaturile atat pentru copil, cat si pentru noi in casa mi le fac de la Metro pt. ca e aproape de mine sau cand am bonuri valorice (tickete de masa) , cumpar de la Alfa-Beta din Tomis III.
Eu nu stiu sa existe vreo sala speciala pentru proaspete mamici sau gravide. Eu anul trecut in toamna am mers 3 luni la o sala de aerobic care are si aparate de fitness in Flamanda, dar am ales-o pentru simplul motiv ca era aproape de serviciu meu si ma duceam cand ieseam de la slujba, deci era comod pentru mine. Sali de fitness si aerobic sunt destul de multe prin oras, vezi si tu care-ti convine ca pret si care-ti este mai aproape.


Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Roxanaz, nu exagera, ca nu-ti ridica aia statuie la servici!
Ai mare grija cu piticul!
Sper sa te faci bine si sa nu ne mai dai astfel de anunturi, ca nu-i frumos din partea ta.

Cand mai mergi prin oras si mai descoperi ceva sa ne spui, ca eu sau noi mamicile de acasa, nu prea avem de unde afla noutati pentru bebici si mamici.


Astept in continuare raspunsuri la propunerile mele.
Alooooooo mamicile care cresc bebici!

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Mesajul precedent am inceput sa-l scriu de la ora 10, iar pana l-am terminat, a aparut si Laura111.
Iti multumesc pentru raspuns, si as vrea sa te intreb cum e sala din Flamanda, ca mi-ar conveni sa merg acolo, as lasa bb la soacra, ca sta aproape. Eu stau la Far, nu conteaza merg oriunde, daca am cu cine lasa bb, ca am masina si ma pot deplasa usor, chiar daca timpul e cam limitat.
Cum e acolo, ce dotari au, servicii, preturi??? As incerca !

Va pup pe toate, si revin!


CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

Crixia, anul trecut in toamna era 30.000 ora de aerobic , cu profesoara. Sala e destul de mare dar vine si multa lume, sincer uneori e chiar f. aglomerat. Profesoara tine exercitiul 45 de minute, pe muzica si pe urma poti face la aparate. Sau poti face intai la aparate si pe urma sa intri in programul de aerobic de la jumatate si sa faci mai putin de 45 min. Exista vestiar cu cusete unde sa-ti lasi hainele de strada , dar sunt insuficiente, si-n plus nu au cheie, si am inteles ca uneori chiar s-au mai furat lucruri de la vestiar. Mie personal nu mi s-a intamplat asa ceva, vorbeau fetele care veneau acolo de mai mult timp. Aparatura de fitness nu este foarte noua , dar functioneaza . Au un covoras de alergari, un aparat cu benzi care vibreaza- anticelulta, un Orbitrek, doua aparate Kettler cu greutati, 2 biciclete medicinale si cam atat. E insuficient pentru cat de aglomerata era sala la ora 4 cand mergeam eu. Probabil ca dimineata, pana pe la ora cand ies femeile de la serviciu nu e asa de aglomerat. Barbati nu am vazut nici unul cat am mers eu la sala aceasta. Poti sa-ti faci si abonament dar nu stiu cat costa . Probabil iesi mai bine la pret decat sa platesti ora de ora. Bineanteles ca au si covorase individuale pentru aerobic, dintr-astea sunt destule. Tipa care tinea ora de aerobic cat am mers eu e f.f. de treaba, dar am inteles ca sunt 2 profesoare , pe cealalta nu o stiu. Poti sa te duci o data sa incerci, platesti o ora si daca nu-ti place nu te mai duci. Eu am incetat sa mai merg la sala pentru ca am fost f. f. aglomerata si cu serviciul, si cu pregatirea licentei pt. a 2-a facultate.
Cam asta e. Daca te apuci de mers la sala iti doresc succes cu slabitul si multa perseverenta !


Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Buna,
Cumparaturile in general le facem la Billa.Totul mi se pare proaspat.Cand nu ne ajung ouale de curte apelam la cele de la Billa.N-am avut niciodata probleme cu ele.Tot de-aici cumpar si branza de vaca ptr.bb.,cascavalul Oke,untul,iaurtul Oke si Campina de la Covalact,smantana Oke.Puii in schimb ii luam din Piata Grivitei de la Avicola.La Billa gasesti si cosmetice ptr.bb.,cereale,etc.Imi place ptr.ca nu trebuie sa alerg prin o gramada de magazine sau sa cumpar la bax ca la Metro.
Magazin cu imbracaminte de calitate ptr.bb.este si Vic"s-ul de pe bd.Tomis.Preturile sunt un pic mai mari ca la Tommy kids.
Majoritatea lucrurilor ptr.bb.le-am cumparat de la Carrefour,dar asta numai ptr.ca tati face drumuri dese la Bucuresti.Am inteles ca anul asta se va deschide si la noi.
In privinta salii de aerobic,Crixia,nu te prea pot ajuta.Am dat jos cele 17 kg.acumulate pe timpul sarcinii in primele 2 luni,acum sunt chiar mai slaba.Are fii-mea cu cine semana!
Laura,eu ii pun fetitei mele picaturi cu ser efedrinat si Colargol in nas.Incerc pe cat mai mult posibil sa ma feresc de puf-puf-urile care hipertrofiaza mucoasa nazala.Olinth si Oropivalone n-au aceeasi actiune?Unge-l seara inainte de culcare cu Babybalsam.Sa vezi ce usor o sa respire!Sanatate lui Vladut!
Roxana,de ce nu-ti iei un concediu medical?Vorbeste cu d-na dr.Tomescu si sugereaza-i c-ai vrea C.M.,dar platit 100%.Stie dumneaei procedura.Am colege care si-au dus sarcinile la termen si-au stat numai in C.M. platite 100%.
Layla,Marele Blond este un grasunel.Continua cu alaptatul.Iti tin pumnii!Totul e chestie de vointa care mie mi-a lipsit si de suportul celor din jur pe care eu nu l-am acceptat.Am vrut sa fac totul de una singura,copil,grija de casa,sot.De-aceea mi-am privat copilul de ceva nepretuit si ptr.care multe luni la rand am suferit enorm.
V-am vazut la toate copilasii!
Sunteti toti niste scumpi!Sa cresteti mari si sanatosi si sa va bucurati parintii!


July si bb.Teodora Cristiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

July, Oropivalone sunt si pastile de supt, nu numai picaturi de nas. Deci lui Vlad i-a dat Oropivalone pastile, nu picaturi, pt. ca deja i-a prescris Olinth . Babybalsam nu-l desfunda prea bine pe Vlad, am in casa si asa ceva si il dau dar tot se scoala peste noapte cu nasul infundat. Merci pt. sugestia de a folosi ser efedrinat si Colargol.

Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

dragele mele mamici,
multumesc de urari.
sunt cuminte, sincer. stau pe scaun si lucrez. sunt foarte-foarte cuminte.
fac injectiile si sper ca mai si trec chestiile astea.
daca mai gasesc ceva interesant.....in privinta magazinelor anunt imediat, stati linistite.
va pup si va doresc un week end linistit tuturor,
sanatate,
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns layla spune:


Ce mult ati scris, bravo!
Noi am inceput sa-l scoatem pe Marele Blond afara si ii place asa de mult! De ieri a facut cunostita cu noua lui prietena Suzy (suzeta)! Oare o sa reusesc sa-l dezobisnuiesc de ea mai incolo? Eu eram impotriva ei dar avand in vedere ca adoarme numai cu titica in gura a trebuit in loc de Titi sa i-o prezint pe Suzy.
Roxana si eu sunt de parere ca nu-ti ridica nimeni statuie! Las-o si tu mai moale, ca lunile viitoare vor fi mai grele si trebuie sa te menajezi.
Apropo de gimnastica mergeam si eu la sala in 2001 inainte de a ma muta in Bucuresti la Hotel Sport. Sala era mica, tot timpul era foarte aglomerat dar profesoarele si exercitiile erau super.
Chiar se deschide Careffour si in Constanta?
Weekend Placut!
Layla si Daniel Alexandru 5 saptamani

Mergi la inceput