Mamici din Constanta (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

July foarte bine ca te-ai alaturat pentru a o convinge pe Layla ca trebuie sa-si hraneasca bb-ul numai la san! Sper ca mai tarziu discutiile pe tema asta sa devina o simpla amintire pentru ea.
Iti multumesc pentru urari!

Roxanaz ce mai faci? Cum merge sarcina? Greturi? Noutati?

Layla, cat timp sta bb afara? Cine il plimba?Te odihnesti peste zi, adica in cursul zilei? Lasa renovarile!

Astept si alte mamici sa revina pentru a mai dicuta. Unde sunteti?
Stiu ca sunteti ocupate, dar incercati sa va rupeti putin si pentru noi, c-am ramas cam putine.

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

Buna !

despre alaptat - intarcat - lapte formula - etc. va pot impartasi din experienta mea.
Eu am facut cezariana si mi-a venit laptele mai greu, adica foarte greu, am facut ragade la sani, dar odata declansata lactatia copilul meu a luat f. bine in greutate hranit fiind numai cu laptele meu.
La recomandarea pediatrei , in primele 5 luni nu i-am dat decat lapte de la mine pentru ca Vlad se dezvolta f. bine. Bineanteles ca noaptea ma scula des, la 2-3 ore, umblam nauca de cap din cauza ca nu ma odhineam suficient. De la 5 luni am inceput cu diversificarea, mai intai cu fructe piersica, si apoi mar,la masa de dimineata, dar in continuare ii dadeam tot lapte de san la celelalte mese. La 6 luni i-am introdus la pranz supa de zarzavat cu carnita si cu o jumatate de galbenus de ou iar de la 7 luni seara i-am dat iaurt sau branza de vaci. In tot acest timp dupa masa diversificata ii dadeam si titi, iar peste noapte, la fel, ma trezea de cate 4-5 ori pe noapte sa suga. La 11 luni m-am hotarat sa-l intarc fiindca avea gura plina de dinti si ma musca , asa ca i-am introdus seara un biberon de lapte "La Dorna" pe care l-a acceptat f. bine, oricum cred ca nici nu se mai satura bine cu laptele meu. Consecinta a fost ca nu s-a mai sculat decat o data pe noapte, in rest a dormit dus. Apoi, i-am introdus biberon de "La Dorna " si dimineata la sculare, si gata ! L-am intarcat !
Asa ca Vlad al meu n-a baut nici o picatura de lapte- formula, de la laptele de san a trecut direct la lapte de vaca "La Dorna". Eu cred ca a fost o metoda buna deoareca nu raceste des, nu are alergii, deci are o imunitate destul de buna.
Cam asta ar fi experienta mea, si cred ca este o cale buna de urmat in ceea ce priveste alaptatul si diversificarea treptata.
Va doresc tuturor o saptamana excelenta !


Laura - mama lui Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hello, hello
of, scuze ca nu am scris mai repede..dar a fost un week end aglomerat.
eu cu greturile..mai bine de cind ma terminat ampicilina, normal, nu? miine sau miercuri ma duc din nou la control ca a trecut o luna....si mi-e dor de ghindocul meu!!!! sper sa se vada ceva-ceva....mai stii??
July, multumesc de incurajari, si eu o apreciez ff mult pe Dna. Tomescu, sper sa fie la fel si in continuare.
Layla, imi pare bine ca ai din nou ajutor...e mult mai bine asa, nu??
Crixia, nu ai mai spus ce iti face printesa?
Laura, dar Vlad al tau??
Va pupi pe toate si va doresc o saptamina excelenta,
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Salutare mamicutelor, mai vechi sau mai noi!
Bebelina mea este bine, am trecut si hopul vaccinului de 6 luni. Nu a facut febra, singurul efect a fost somnolenta. De necrezut, bb a adormit singura de vreo 2 ori, ceea ce nu a facut niciodata. Tot timpul trebuie sa fie cineva langa ea, dar acum era asa de somnoroasa ca a adormit cu TV-ul destul de tare, si asta doar cat am lipsit putin din camera.
In rest este bine, chicoteste, este vesela, vrea sa se ridice in picioare, se agata de hainele noastre si se trage.... se chinuie dar nu reuseste. Mai tarziu, totusi este devreme, doar ce a invatat sa stea in fundulet.
Cu mancatul stam bine, fara mofturi - ceea ce doresc si viitoarelor mamici, sau cele care ne vor ajunge din urma( cu diversificarea).
Va pup pe toate si voi reveni!

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns layla spune:

Buna seara!
Parca sunt in transa, nu am dormit toata noaptea, de abia am furat 2 ore dimineata de la 7.30 la 9 si de la 11.30 la 12. Nu stiu cand o sa mai dorm si eu 8 ore legate. Cand o sa plece la facultate?
Am fost azi la Policlinica sa-l masuram si sa-l cantarim. Am avut o mare surpiza: are 4.600 (de la 3.350 g la nastere/3.200 am iesit din maternitate) si 57 cm (de la 50 cm).
Tot azi a fost si prima iesire afara, la Bucuresti a fost o vreme superba de primavara. Deci ne prezentam bine si deocamdata nu o sa-i mai dau lapte praf.
Layla si Daniel Alexandru 5 saptamani
http://community.webshots.com/user/layla374

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Layla Felicitari!!!!
deci sa inteleg ca ai vorbit si cu doctorita in legatura cu suplimentarea de lapte praf?
de plecat la facultate....cred ca poti aranja sa il trimiti sa faca un pic facultatea pe la Cta, nu? (daca nu e prea aproape...)
mamici...ce mai faceti? ce urita ploaia asta de afara...vreme de stat in casa....ca de facut copii...pe asta am bifat-o....
o zi buna va doresc,
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns layla spune:

Buna ziua, ce mai faceti?
Roxana pana pleaca la facultate sper sa ne reintoarcem in Constanta.
Aseara am domit cam 4 ore, 2 cu 2. Dar pana a adormit pe la 2.30 am crezut ca imi pierd mintile.
Azi am reusit in sfarsit sa chemam preotul sa ne faca si noua molifta si a fost asa de cumitel si de serios, statea cu o mana sub cap si se gandea.La ce oare?
Crixia tu o pui in marsupiu pe fetita ta?
De la cate luni il pot pune in marsupiu? (am uitat sa o intreb pe doctora)

Pupici,
Layla si Daniel Alexandru 5 saptamani
http://community.webshots.com/user/layla374


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

'Neata fetelor !

Layla, in marsupiu il poti pune cam de la 2 luni, cand incepe sa-si tina capusorul. Altfel ii soliciti coloana vertebrala in zona cervicala. Deci , mai asteapta si tu vreo 3 saptamani si pe urma te poti face mama-cangur .

Am pus si eu niste poze pe Webshots cu Vlad, puteti sa le vedeti la adresa de mai jos.
Deocamdata copilul meu a racit si azi il duc la d-na dr. pediatru sa-i dea tratament.

Va pup pe toate !

Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns layla spune:

Laura multumesc de raspuns, asa ma gindeam si eu. Mai stam un pic, oricum gigilea isi tine deja capul. L-am pus de proba vreo cateva minute si ce i-a placut!
L-am vazut si eu pe Vladut, ce baiat frumos, sa-ti traiasca!
Restul fetelor ce mai faceti?
Noi am iesit azi afara (in Bucuresti este o vreme superba, am inteles ca la Constanta a plouat si este urat) si ce ne-a placut.
Aseara am reusit sa dorm si eu 3 ore legate si ce bine a fost!

Pupici,
Layla si Daniel Alexandru 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Am revenit!
Eu am pus-o pe Alexia in marsupiu inainte sa faca 3 luni.Fara nici o intentie referitor la varsta. Initial am cumparat din Doraly unul turcesc de 200.000 lei, care mie imi venea pana la genunchi, avea bretelele f lungi, numai sotului meu ii venea bine.Dar eu plimbam copilul, deci imi trebuia unul pe masura mea. Am rupt ceva bani din pusculita Alexiei si am cumparat unul Chicco, din Metro cu 800.000 lei. Isi merita pretul, are mai multe bretele de siguranta, un plastic care tine drept spatele copilului si capul, iar copilul il pot aseza cu fata sau spatele la mine. pe cutie scrie ca se poate folosi de la 0-9kg. Daca vrei modelul asta sa-mi spui ca stiu pe cineva care nu-l foloseste, ca nu sta bb, poate-l vinde.


Mamicilor din Constanta, vin si eu cu intrebari:
1. De unde cumparati alimente si cosmetice pentru bebici? Magazine mai mari, sau mai mici, cu gama diversificata sau preturi bune.
2. Exista o sala de intretinere speciala pentru gravide sau mamici? pentru refacere dupa nastere. Voi ati mers(mergeti)la sala? La care?
Ca trebuie sa recunosc am ceva Kilo in plus care vreau sa le dau jos

CriXia

Mergi la inceput