viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

quote:
Originally posted by Crystinne

Eu ma simt pierduta sincer... nu stiu de unde sa incep cu informatul... cu ce trebuie sa fac mai inainte... :-(((
Diploma de bac de recunoscut
Diploma de fac de recunoscut (merge una fara alta, sau sunt in stransa condordanta?)
Apoi caut ceva de munca intr-un birou - voluntar pentru o luna - ca sa prind ceva experienta si sa ma mai obisnuiesc cu limba. Habar am unde sa intreb, cred ca o sa merg la Consulatul Roman... sau ... nici eu nu stiu...
Apoi scoala de soferi - am inteles ca ar fi mai bine sa o faci in decurs de 6 luni de la primirea vizei. Care viza? Ca prima eu am avut-o de studii ptr 1 an, iar acum o am pe a doua ptr 3 ani?

Problema este ca peste tot trebuie sa ai termene si sa mergi peste tot.
Unde sa incep? Am strans o groaza de informatii, am copiat de la voi si acum trebuie sa incep sa actionez.
Dar... unde e inceputul?



Crystine,
daca mai retin eu bine, pentru recunoasterea diplomei de la facultate e nevoie doar de traducerea in germana a diplomei de bacalaureat din Romania, nu si de diploma de bac recunoscuta aici. Sper sa nu ma insel.
Azi am avut ceva timp liber la serviciu, asa ca m-am uitat sa vad unde ti-ai putea recunoaste tu diplomele de Bac si de la facultate si uite ce am gasit:
Nordrhein-Westfalen
Ministerium für Schule und Weiterbildung, Wissenschaft und Forschung: www.mswwf.nrw.de
Presupun ca acest minister este cel la care trebuie sa te adresezi tu pentru recunoasterea diplomelor din tara.
Daca vrei sa incerci in paralel si la universitate, trebuie sa cauti unde exista un Prüfungsamt. Din cate am observat eu la universitatea din Bonn nu se studiaza economie, asa ca trebuie sa vezi tu care din universitatile din apropiere iti convine si sa incerci acolo. Nu te costa nimic, te duci doar cu copii dupa diplome si foaia matricola tradusa si ti se spune daca ti se recunosc partial sau integral studiile.
Cat despre munca voluntara intr-un birou eu daca as fi in locul tau as sta si m-as gandi unde mi-ar place sa lucrez(ma refer la tipul firmei), apoi as lua Gelbe Seiten si mi-as scoate niste adrese de firme, m-as uita eventual pe site-ul lor si mi-as face o mapa cu Bewerbung. As suna eventual inainte la firme sa vad cum se numesc persoanele care se ocupa de personal si le-as trimite Bewerbungurile respective prin posta. Poti sa te prezinti si personal, unele firme apreciaza asta pentru ca considera ca esti foarte interesata. Foarte important este sa spui ca vrei sa lucrezi voluntar. Eu zic ca n-au de ce sa nu te primeasca, firma n-are nimic de pierdut daca te ia ca voluntara, eu zic ca o sa-ti gasesti foarte repede un post.
bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Ma bag si eu ca musca in lapte, da' de ce ati facut voi lista cu nume?
Adica m-as trece si eu pe lista dar pentru ca nu am inteles exact despre ce este vorba astept lamuriri
Multumesc

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

@ adriana: dupa cate stiu eu...lista are ca scop o grupare a fetelor pe zona....pt. a sti unde mai ai "vecine" de pe forum....

@osolita & Crystinne:

ieri am fost la FAchHochSchule Aici in Oras ( Schweinfurt, din filiala Würzburg-Coburg), caci am "descoperit" la biroul de Ausländeri o romanca. Doamna mi-a dat o lista cu examenele pe care le putem sustine pt. a primi dreptul de a sudia...mi-a recomandat:
1. sa fac ZMP...findca zicea ea este cel mai usor si imp. este sa il trec ca sa ma pot inscrei, ...mai spunea ca ZMP trebuie acceptat de toate FHS si Uni.
2. Sa imi mai trimit odata diploma de bac recunoscuta inapoi la Birou unde mi s-a recunoscut si sa cer sa imi schimbe nota in nota germana,..mi-a spus si asigurat ca nu costa nimic, si a ramas , cand a auzit ce suma mi-a spus rectorul ca ma costa...si ea a spus ca nu costa nimic...findca Freistaat Bayern este obligat sa faca as ceva
3. ar fi bine sa am nota...mai ales daca am terminat cu nota buna...fiindca zicea ea: la fac. si nu numai, se face o preselectie a studentilor dupa nota, in cazul in care sunt multi petse nr. de locuri
4. am intrebat de recunoastere diplome Bac si Studii...si mi-a spus: ca ea recomanda sa fie facute in Bayern....respectiv adresa care o postasem eu mai inainte)....fiindca orice diploma recunoscuta in bayern e apoi recunoscuta in toata germania,( fara a mai da diferite ex./teste), pe cand stud. din alte landuri...mai sunt uneori supusi sa dea teste si alte dracovenii. am mai auzit si la alti treaba cu bayernu recunoscut peste tot...dar nu am luat-o de buna.

Acum eu am spus ce mi-a spus ea....nu sunt verificate personal...dar ar trebui sa incercati sa va interesati.
M-a gandeam sa scannez foaia si sa o postez cumva aici...cea cu ex. caci sunt si cev explicatii, dar nu stiu daca stiu sa o postez aici. daca nu, si aveti intres o pot trimite pe e-mail/ pm

o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

am sannat acum foile...dar cred ca o sa fie mult prea mari sa le postez aici.. si nic nu stiu cum sa postez doc. de la mine de pe pc. direct aici...sa arate asa ca si scannta

nu merge...face o harababura de nedescris....daca e cineva interesat trimit e-mail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Hop si eu....

zona BONN-KÖLN- Nord-Rhein-Westfalien:
Crystinne
Mirunda
mamica dulce(intre Bonn si Köln)
gabrianah(linga Köln)
roxy-essen
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
Monicaa- krefeld linga Dusseldorf
Iris - Krefeld, (linga Monicaa!)

BREMERHAVEN:
alba

FR.MAINZ:
AlinaPopa
cristina30
mihaelajulia

HAMBURG:
osolita
cristinacsa

HEIDELBERG:
Ysmine si AlexandruL

MÜNCHEN:
Alina
Camelia
Tinatache
corail

SYLT:
vikinga

peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg

Baden-Würtenberg:
Elena- Tübingen


Ariadna, lista se face ca sa vedem fiecare pe unde suntem, cu cine suntem vecine. Nu-i asa, fetelor ?

Cu drag,

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Da ideea era sa stim si noi de unde sa ne "luam" :-)
Mamica dulce era trecuta de 2 ori la Bonn-Köln, asa ca am modificat pentru a nu "clona" persoana :-))

zona BONN-KÖLN- Nord-Rhein-Westfalen:
Crystinne
Mirunda
gabrianah(linga Köln)
roxy-essen
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
Monicaa- krefeld linga Dusseldorf
Iris - Krefeld, (linga Monicaa!)

BREMERHAVEN:
alba

FR.MAINZ:
AlinaPopa
cristina30
mihaelajulia

HAMBURG:
osolita
cristinacsa

HEIDELBERG:
Ysmine si AlexandruL

MÜNCHEN:
Alina
Camelia
Tinatache
corail

SYLT:
vikinga

peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg

Baden-Würtenberg:
Elena- Tübingen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

imi dati voie


Da ideea era sa stim si noi de unde sa ne "luam" :-)
Mamica dulce era trecuta de 2 ori la Bonn-Köln, asa ca am modificat pentru a nu "clona" persoana :-))

zona BONN-KÖLN- Nord-Rhein-Westfalen:
Crystinne
Mirunda
gabrianah(linga Köln)
roxy-essen
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
Monicaa- krefeld linga Dusseldorf
Iris - Krefeld, (linga Monicaa!)

BREMERHAVEN:
alba

FR.MAINZ:
AlinaPopa
cristina30
mihaelajulia

HAMBURG:
osolita
cristinacsa

HEIDELBERG:
Ysmine si AlexandruL

MÜNCHEN:
Alina
Camelia
Tinatache
corail

SYLT:
vikinga

Kreis Würzburg
peca - Schweinfurt
RoxanaK - Kitzingen

Baden-Würtenberg:
Elena- Tübingen


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by peca

am sannat acum foile...dar cred ca o sa fie mult prea mari sa le postez aici.. si nic nu stiu cum sa postez doc. de la mine de pe pc. direct aici...sa arate asa ca si scannta

nu merge...face o harababura de nedescris....daca e cineva interesat trimit e-mail




Ar fi interesant. Da , as vrea sa vad ce scrie acolo. Poti sa mi le trimiti?

Dar nu inteleg, pot eu de aici din Nordwest F. sa imi recunosc acolo in Bayern studiile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Osolita mersi mult de tot pentru rabdare cu dina stia ametiti ca mine Nu vii si tu la o cafea in Bonn? :-) Sau la teatru?

Am incercat sa deschid site-ul ala si nu a mers. Am sa incerc sa caut si eu pe net. Oare merge sa le scriu un mail sau o scrisoare (brr... la telefon ma incurc in limba ) si apoi sa le trimit diploma? Sau trebuie sa ma duc personal?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by osolita
Crystine,
daca mai retin eu bine, pentru recunoasterea diplomei de la facultate e nevoie doar de traducerea in germana a diplomei de bacalaureat din Romania, nu si de diploma de bac recunoscuta aici. Sper sa nu ma insel.



Osolita, asta am inteles ca trebuie sa trimit diploma de bac tradusa in germana, dar... nu am priceput despre ce vorbesc fetele ca trebuie sa trimiti diploma de bac, sa ti se echivaleze nota, etc. Asta nu e vorba de recunoastere? De ce se face asta insa nu am priceput? Este vorba numai de cine nu are alte studii? Sau si pentru cei care au studii superioare?

Sunt foarte bune ideiile tale. Astazi am vorbit la scoala unde fac eu cursuri de germana si le-am spus ca am nevoie de ceva de munca, voluntar. Se vor interesa.
Apoi mi-a mai dat cineva o idee, sa ma inscriu la firmele mijlocitoare de personal, si cine stie...

Mergi la inceput