viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

TestDAF, daca intereseaza pe cineva:
se da de 4 ori pe an, urmatorul e pe 20 aprilie, ar fi bine de facut un curs de pregatire inainte. Am gasit un curs intensiv la Univ Th. (este linkul putin mai sus danke!!!!inca o data), de 4 ori pe sapt. cate 3 ore, timp de 4 sapt, costa 300 euro. Conditie: 600 ore de curs germana facute sau se da Einstufungstest inainte de curs.
Cam atat, daca mai e ceva intrebati ca mai nou am devenit experta in DSH si DAF:))

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by Crystinne

Da ideea era sa stim si noi de unde sa ne "luam" :-)
Mamica dulce era trecuta de 2 ori la Bonn-Köln, asa ca am modificat pentru a nu "clona" persoana :-))

zona BONN-KÖLN- Nord-Rhein-Westfalen:
Crystinne
Mirunda
gabrianah(linga Köln)
roxy-essen
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
Monicaa- krefeld linga Dusseldorf
Iris - Krefeld, (linga Monicaa!)

BREMERHAVEN:
alba

FR.MAINZ:
AlinaPopa
cristina30
mihaelajulia

HAMBURG:
osolita
cristinacsa


MÜNCHEN:
Alina
Camelia
Tinatache
corail

SYLT:
vikinga

peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg

BADEN-WÜRTTEMBERG:
Elena- Tübingen
Yasmine si AlexandruL - Heidelberg
Reliana - Ulm





Corinna, Andreas, Alexandru shi pastaia de fasole :D http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Fetele am si eu pentru declaratiile de impozit care se fac in perioada asta (pentru anul trecut), urmatoarele fisiere:

Confirmare de primire a banilor
Dovada de intretinere
Dovada de trimitere

pentru cine e interesat sa imi dea adresa de meil si vi le trimit attachment.

Numai bine, succesc la examene si la invatat germana,
Katink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

quote:
Originally posted by Crystinne
Osolita, asta am inteles ca trebuie sa trimit diploma de bac tradusa in germana, dar... nu am priceput despre ce vorbesc fetele ca trebuie sa trimiti diploma de bac, sa ti se echivaleze nota, etc. Asta nu e vorba de recunoastere? De ce se face asta insa nu am priceput? Este vorba numai de cine nu are alte studii? Sau si pentru cei care au studii superioare?

Sunt foarte bune ideiile tale. Astazi am vorbit la scoala unde fac eu cursuri de germana si le-am spus ca am nevoie de ceva de munca, voluntar. Se vor interesa.
Apoi mi-a mai dat cineva o idee, sa ma inscriu la firmele mijlocitoare de personal, si cine stie...



Crystinne, multumesc de invitatia la teatru sau la o cafea, as onora-o cu mare placere daca Hamburgul n-ar fi atat de departe de Bonn.
Echivalarea notei de pe diploma de bac am inteles ca le e necesara persoanelor care vor sa faca un Ausbildung sau sa studieze pentru ca trierea dosarelor se face de cele mai multe ori dupa note.
Mie cand mi s-a recunoscut diploma de bacalaureat mi s-a echivalat si nota, in alte cazuri(cum ar fi de ex. cazul lui peca) s-a recunoscut doar diploma fara sa se faca si echivalarea corespunzatoare a notei.
Pana la urma depinde de persoana care iti face echivalarea, daca ai noroc iti face concomitent si echivalarea notei si atunci ai scapat cu asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

O.K., daca e numai atat atunci ma trec si eu pe lista :)
zona BONN-KÖLN- Nord-Rhein-Westfalien:
Crystinne
Mirunda
mamica dulce(intre Bonn si Köln)
gabrianah(linga Köln)
roxy-essen
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
Monicaa- krefeld linga Dusseldorf
Iris - Krefeld, (linga Monicaa!)

BREMERHAVEN:
alba

FR.MAINZ:
AlinaPopa
cristina30
mihaelajulia

HAMBURG:
osolita
cristinacsa

HEIDELBERG:
Ysmine si AlexandruL

MÜNCHEN:
Alina
Camelia
Tinatache
corail
Ariadna

SYLT:
vikinga

peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg

Baden-Würtenberg:
Elena- Tübingen

Mai am si eu o nelamuirire ("un singur dor" :)), si anume am tot auzit (din gura mai multor persoane, sa zicem, in cunostinta de cauza) cum ca pentru master sau alte studii de dupa facultate nu ar conta foarte mult ce anume ai terminat in Ro, sigur conditia ar fi sa ai o facultate. Pe de alta parte pe siturile facultatilor scrie la fiecare master ce studii anume trebuie sa fi facut deja (la unele chiar sunt destul de expliciti). Acum ca sa vin cu o situatie mai concreta, o tipa din Turcia zicea ca a terminat electrotehnica in Turcia si aici vrea sa faca master in domeniul economic. Cum este posibil? Se poate pur si simplu duce dosarul la facultate si incerca "marea cu degetul"?
Si ar mai fi o chestie, urmatorul test ZMP (despre care ziceti voi ca e acceptat) se da cam in acceasi perioada cu depunerea dosarelor. In cazul asta cum se poate impaca si capra si varza?



ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

quote:
Originally posted by ariadna
Si ar mai fi o chestie, urmatorul test ZMP (despre care ziceti voi ca e acceptat) se da cam in acceasi perioada cu depunerea dosarelor. In cazul asta cum se poate impaca si capra si varza?

ariadna


Pai nu se prea pot impaca, dureaza mai mult de o luna pana primesti rezultatul pentru ca se aduna toate lucrarile din Germania si se corecteaza si daca sunt cateva mii de lucrari le cam ia ceva timp. Din cate stiu eu lucrarile se aduna si se trimit la institutul Goethe din München, asa ca tu daca locuiesti acolo presupun ca poti sa mergi la institutul de acolo sa-i rogi sa-ti corecteze lucrarea mai repede si in cazul in care ei sunt de acord, cred ca mai poti prinde ultimele zile de inscriere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

M-am trecut si eu pe lista:

zona BONN-KÖLN- Nord-Rhein-Westfalien:
Crystinne
Mirunda
mamica dulce(intre Bonn si Köln)
gabrianah(linga Köln)
roxy-essen
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
Monicaa- krefeld linga Dusseldorf
Iris - Krefeld, (linga Monicaa!)

BREMERHAVEN:
alba

FR.MAINZ:
AlinaPopa
cristina30
mihaelajulia

HAMBURG:
osolita
cristinacsa

HEIDELBERG:
Ysmine si AlexandruL

SYLT:
vikinga

BAYERN:
MÜNCHEN:
Alina
Camelia
Tinatache
corail
Ariadna
peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg
Cat- Burghausen intre München si Salzburg

Baden-Würtenberg:
Elena- Tübingen


si tuturor,
Catrinel si Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by osolita

quote:
Originally posted by ariadna
Si ar mai fi o chestie, urmatorul test ZMP (despre care ziceti voi ca e acceptat) se da cam in acceasi perioada cu depunerea dosarelor. In cazul asta cum se poate impaca si capra si varza?

ariadna


Pai nu se prea pot impaca, dureaza mai mult de o luna pana primesti rezultatul pentru ca se aduna toate lucrarile din Germania si se corecteaza si daca sunt cateva mii de lucrari le cam ia ceva timp. Din cate stiu eu lucrarile se aduna si se trimit la institutul Goethe din München, asa ca tu daca locuiesti acolo presupun ca poti sa mergi la institutul de acolo sa-i rogi sa-ti corecteze lucrarea mai repede si in cazul in care ei sunt de acord, cred ca mai poti prinde ultimele zile de inscriere.



exact chestia asta am patit-o eu cu DSH-ul, se da de 2 ori pe an cam inainte cu 1 luna de a incepe semestrul, ori data limita de depunere a dosarelor (la mine) este 15 iunie, deci cu mult inainte de a se da examenul, de rezultate nici nu mai zic... Si banuiesc ca tot cam asa e si la celelalte facultati. Singura sansa e sa-l dai la inceputul anului pt semestrul din toamna.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

M-am trecut si eu pe lista:--sint albastra!

zona BONN-KÖLN- Nord-Rhein-Westfalien:
Crystinne
Mirunda
mamica dulce(intre Bonn si Köln)
gabrianah(linga Köln)
roxy-essen
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
Monicaa- krefeld linga Dusseldorf
Iris - Krefeld, (linga Monicaa!)

BREMERHAVEN:
alba

FRANKFURT--MAINZ:
AlinaPopa
cristina30
mihaelajulia
Saso=Sofi+Nathalie+Sanyi
HAMBURG:
osolita
cristinacsa

HEIDELBERG:
Ysmine si AlexandruL

SYLT:
vikinga

BAYERN:
MÜNCHEN:
Alina
Camelia
Tinatache
corail
Ariadna
peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg
Cat- Burghausen intre München si Salzburg

Baden-Würtenberg:
Elena- Tübingen



Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

quote:
Originally posted by tinatache
Singura sansa e sa-l dai la inceputul anului pt semestrul din toamna.

Cristina


Sau poti sa-l dai in vara si sa te inscrii pentru semestrul care incepe in aprilie.

Mergi la inceput