viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelajulia spune:

Am si eu o problema, ca tot s-a vorbit de vize si drepturi de munca. Poate are cineva habar cum e pe viitor cu situatia mea? Sunt in De cu contract de munca, pana-n dec 04. Voi naste undeva in iun, deci urmatoarele 6 luni imi va plati firma concediu postnatal. Intrebarea e, daca nu ma voi casatori cu tatal copilului (neamt), nu voi mai obtine drept de sedere si de munca? E obligatoriu sau sa ma marit sau sa caut alt loc de munca? Desi, dupa 6 luni...cam problematic.. Sau exista vreo varianta, prin care, obtin drept de sedere si de munca in urma faptului ca am nascut un neamt?

Cat priveste limba, dupa 3 luni de FHS, intelegeam ce spun altii, stiam ce vreau sa spun, dar nu gaseam ordinea potrivita de a aseza cuv in propozitie. Asta era prin 96 Am muncit insa intr-un bar, si clientii m-au invatat sa vorbesc. Am locuit o perioada cu romani, dar incepusem sa uit cuvinte germane, asa ca, parerea mea e, neaparat conversatie.

Sa fiti iubiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corail spune:

Salutare la toata lumea,

ma bucur ca am gasit subiectul asta cu discutii legate de viata in Germania.Si eu sunt in Muenchen de 2 ani si 4 luni.
Cristina, am luat informatiile trimise de tine despre medicul roman Dr. Dieter Koch, am fost la el si vreau sa iti spun ca sunt multumita de el.

corail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Draga Cristina (Tinatache) cand scriai: "Cu scoala de soferi: pasaportul rom este valabil timp de 6 luni de la data intrarii in Germania, indiferent cu ce scop ai intrat si ce fel de viza ai." nu cumva te referai la valabilitatea carnetului de sofer de sase luni in Germ? Scuze ca te corectez, dar nu cumva sa se sperie altii. Am vorbit zilele trecute cu o cunostiinta care e de cinci ani aici, primi patru a avut viza de studii, air acum are viza de rezidenta pe trei ani: Cei de la scoala de soferi i-au spus ca cele sase luni de valabitate a carnetului sunt de cand a primit viza de rezidenta (in urma casatoriei cu un cet. germ.) Ea pana acum a conduc cu un carnet romanesc, dar international, emis de ADAS in Ro. Nici eu nu stiu ce e cu el si daca e bun, oricum, in toamna si l-a pierdut si nici nu mai poate face unul nou (ADAS nu mai are voie sa emita asa ceva).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corail spune:

inca un link legat de testul TestDaf in Muenchen:
http://www.iz.hr.tu-muenchen.de/studium_tu/deutschpruefung/index_de.tuml#anmeldung
corail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corail spune:

Crystinne - Bonn
Vikinga - Sylt
Tinatache - Muenchen
Mirunda - Bonn
Yasmine shi AlexandruL - Heidelberg
Cristinacsa-Hamburg
Gabrianah=Ana Hoza -linga Köln
Osolita - Hamburg
Cristina30 - Mainz
AlinaPopa - Frankfurt
Camelia - München
roxy-Essen
alba - Bremerhaven
Alina-München
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg
Monica - Krefeld langa Düsseldorf
Corail- München

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by mihaelajulia

Am si eu o problema, ca tot s-a vorbit de vize si drepturi de munca. Poate are cineva habar cum e pe viitor cu situatia mea? Sunt in De cu contract de munca, pana-n dec 04. Voi naste undeva in iun, deci urmatoarele 6 luni imi va plati firma concediu postnatal. Intrebarea e, daca nu ma voi casatori cu tatal copilului (neamt), nu voi mai obtine drept de sedere si de munca? E obligatoriu sau sa ma marit sau sa caut alt loc de munca? Desi, dupa 6 luni...cam problematic.. Sau exista vreo varianta, prin care, obtin drept de sedere si de munca in urma faptului ca am nascut un neamt?

Cat priveste limba, dupa 3 luni de FHS, intelegeam ce spun altii, stiam ce vreau sa spun, dar nu gaseam ordinea potrivita de a aseza cuv in propozitie. Asta era prin 96 Am muncit insa intr-un bar, si clientii m-au invatat sa vorbesc. Am locuit o perioada cu romani, dar incepusem sa uit cuvinte germane, asa ca, parerea mea e, neaparat conversatie.

Sa fiti iubiti




Mihaela,
Daca copilul tau e neamt,primesti in continuare drept de sedere(nu stiu daca limitat sau nu)dar habar nu am despre dreptul de munca.
Cel mai bine e sa mergi la un avocat sa te lamuresti exact ce drepturi ai.
Sarcina usoara!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

quote:
Originally posted by roxanak
Ea pana acum a conduc cu un carnet romanesc, dar international, emis de ADAS in Ro. Nici eu nu stiu ce e cu el si daca e bun, oricum, in toamna si l-a pierdut si nici nu mai poate face unul nou (ADAS nu mai are voie sa emita asa ceva).


Roxana, carnetul international nu e valabil in Germania din momentul in care ti-ai stabilit rezidenta aici, adica exact dupa primele 6 luni. El se emitea doar pentru a ajuta cetatenii romani care calatoreau temporar in strainatate pentru ca era tradus in mai multe limbi(de altfel si carnetul simplu e parca in engleza si franceza). Eu mai am carnetul meu international si pe coperta scrie clar ca isi pierde valabilitatea in cazul in care locuiesti in strainatate mai mult de 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Reiau listuta lui Iris...sa ne grupam asa mai pe landuri.

zona BONN-KÖLN- Nord-Rhein-Westfalien:
Crystinne
Mirunda
mamica dulce(intre Bonn si Köln)
gabrianah(linga Köln)
roxy-essen
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
Monicaa- krefeld linga Dusseldorf
Iris - Krefeld, (linga Monicaa!)

BREMERHAVEN:
alba

FR.MAINZ:
AlinaPopa
cristina30

HAMBURG:
osolita
cristinacsa

HEIDELBERG:
Ysmine si AlexandruL

MÜNCHEN:
Alina
Camelia
Tinatache
corail

SYLT:
vikinga

peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg




Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelajulia spune:


zona BONN-KÖLN- Nord-Rhein-Westfalien:
Crystinne
Mirunda
mamica dulce(intre Bonn si Köln)
gabrianah(linga Köln)
roxy-essen
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
Monicaa- krefeld linga Dusseldorf
Iris - Krefeld, (linga Monicaa!)

BREMERHAVEN:
alba

FR.MAINZ:
AlinaPopa
cristina30
mihaelajulia

HAMBURG:
osolita
cristinacsa

HEIDELBERG:
Ysmine si AlexandruL

MÜNCHEN:
Alina
Camelia
Tinatache
corail

SYLT:
vikinga

peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg


M-am iscris si eu, si multumesc de raspuns. Voi vorbi cel mai sigur cu un avocat.


Sa fiti iubiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

vai de capul meu roxana ce prostie am scris!!! Normal ca e vorba de carnetul de sofer, asa-mi trebuie daca scriu pe fuga! Mersic!!!

Cristina

Mergi la inceput