viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ia uite dom'le ce listuta frumoasa avemO sa va scriu de Sylt si am sa pun si niste linkuri cu poze frumoase zilele astea cind imi revin cu somnul..Ma tine asta micu treaza la datorie cit si cind vrea muschii lui, ultimele 3 zile a fost dezastru. Dar cind imi revin un pic ma pun pe birfaPupici nemtoaicelor :)))Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:


Crystinne - Bonn
Vikinga - Sylt
Tinatache - Muenchen
Mirunda - Bonn
Yasmine shi AlexandruL - Heidelberg
Cristinacsa-Hamburg
Gabrianah=Ana Hoza -linga Köln
Osolita - Hamburg
Cristina30 - Mainz
AlinaPopa - Frankfurt
Camelia - München
roxy-Essen
alba - Bremerhaven
Alina-München
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Crystinne - Bonn
Vikinga - Sylt
Tinatache - Muenchen
Mirunda - Bonn
Yasmine shi AlexandruL - Heidelberg
Cristinacsa-Hamburg
Gabrianah=Ana Hoza -linga Köln
Osolita - Hamburg
Cristina30 - Mainz
AlinaPopa - Frankfurt
Camelia - München
roxy-Essen
alba - Bremerhaven
Alina-München
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Crystinne - Bonn
Vikinga - Sylt
Tinatache - Muenchen
Mirunda - Bonn
Yasmine shi AlexandruL - Heidelberg
Cristinacsa-Hamburg
Gabrianah=Ana Hoza -linga Köln
Osolita - Hamburg
Cristina30 - Mainz
AlinaPopa - Frankfurt
Camelia - München
roxy-Essen
alba - Bremerhaven
Alina-München
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg
Monica - Krefeld langa Düsseldorf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:


na imi bag si eu nasul, sper sa nu fac o boacana prea mare, m-a apucat organizarea...nemteasca..

zona BONN-KÖLN- Nord-Rhein-Westfalien:

Crystinne
Mirunda
mamica dulce(intre Bonn si Köln)
gabrianah(linga Köln)
roxy-essen
Anca Hoppe-mami dulce-Euskirchen-intre Köln si Bonn
Monicaa- krefeld linga Dusseldorf
Iris - Krefeld, (linga Monicaa!)

BREMERHAVEN:
alba



FR.MAINZ:
AlinaPopa
cristina30

HAMBURG:
osolita
cristinacsa

HEIDELBERG:
Ysmine si AlexandruL

MÜNCHEN:
Alina
Camelia
Tinatache

SYLT:
vikinga

peca - Schweinfurt intre Nürnberg si Würzburg
RoxanaK - Kitzingen langa Würzburg


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by osolita

Exemple de teste DSH:
http://www.fsz.uni-mainz.de/activity/examen/mustprhv.pdf
http://www.uni-frankfurt.de/studienkolleg/dsh/DSH_62.htm
http://www.sz.tu-bs.de/deutsch/Sprachenlernen/DaF-Intensivkurse/dsh/DSH-Modelltest.pdf
http://www.dshuni.de/Andere/pdf/0_modell.pdf





Multumesc mult!!! Azi le printez si... mai vorbim:)

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Mamica dulce,
din cate inteleg eu, tipa de la universitate vrea ca tu sa dai DSH-ul(Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) in luna august. De acest examen ai nevoie ca sa poti studia la universitate in limba germana. Unele universitati te primesc in in primul semestru doar pe baza ZMP(Zentrale Mittelstufe Prüfung) de la Goethe iar apoi esti nevoita sa dai acest DSH ca sa poti sa-ti continui studiile.
Cu recunoasterea studiilor nu stiu ce sa-ti spun, stiu de la o prietena care a terminat matematica in tara ca atunci cand s-a dus sa-si recunoasca diploma i s-a spus ca nu poate profesa in Germania daca nu mai are inca un alt domeniu in care e specializata, de ex. pe langa matematica sa fie fizica, chimie sau mai stiu eu ce. Daca tu ai terminat geografie-engleza/franceza atunci chiar nu cred ca sunt probleme, daca insa ai terminat geografie pura nu stiu cum e. De fapt, difera de la o universitate la alta, eu de ex. cand am fost in Hamburg la universitate si m-a intrebat in ce oras am studiat si am raspuns Iasi, s-a uitat ciudat la mine ca tipul nu auzise decat ca Bucuresti-ul ar fi un centru universitar important. Cristina(tinatache) tocmai zicea zilele trecute ca la ea nu sunt probleme cu recunoasterea studiilor si ea a terminat tot in Iasi.
Mai mult nu cred ca te pot ajuta, poate stiu celelalte fete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by tinatache

veste buna!!!! Am sunat la d-na de la facultate (de fapt sun de vre-o sapt dar imediat cum mi-a rasp. la email am si sunat-o iara, era clar ca e in birou, doar asa am prins-o) si mi-a spus ca studiile sunt bune,
Cristina



Scuze Cristina, am inteles eu bine sau ai diploma de economist? Asta ti se recunoaste? Ar fi super !!!!Ce anume ai studiat? Offf... intrebarea asta!!!

Eu ma simt pierduta sincer... nu stiu de unde sa incep cu informatul... cu ce trebuie sa fac mai inainte... :-(((
Diploma de bac de recunoscut
Diploma de fac de recunoscut (merge una fara alta, sau sunt in stransa condordanta?)
Apoi caut ceva de munca intr-un birou - voluntar pentru o luna - ca sa prind ceva experienta si sa ma mai obisnuiesc cu limba. Habar am unde sa intreb, cred ca o sa merg la Consulatul Roman... sau ... nici eu nu stiu...
Apoi scoala de soferi - am inteles ca ar fi mai bine sa o faci in decurs de 6 luni de la primirea vizei. Care viza? Ca prima eu am avut-o de studii ptr 1 an, iar acum o am pe a doua ptr 3 ani?

Problema este ca peste tot trebuie sa ai termene si sa mergi peste tot.
Unde sa incep? Am strans o groaza de informatii, am copiat de la voi si acum trebuie sa incep sa actionez.
Dar... unde e inceputul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

Buna fetelor!
Am venit si eu in vizita pe la voi,imi place aici!
Tare frumos scrie-ti...poate ma primiti si pe mine,cu toate ca nu stiu mai nimic despre Germania,iar de limba numai vorbesc!
Mi se pare super grea,nu-i asa? Apropo,voi cum ati reusit sa invatati?


Sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Crystinne,
mi s-a spus exact cum am scris: studiile sunt luate in considerare pt depunerea dosarului pt master. Asta nu inseamna ca imi da ceva la mana, ca mi se recunoaste titlul in general. E o smecherie, cumva, pt ca dupa master e ca si cum ti s-ar recunoaste toate studiile peste tot.
Eu as zice sa incepi cu biroul pt studenti straini, majoritatea univ. au asa ceva si acolo ei stiu cel mai bine ce si cum. Aici la Univ este chiar cineva care vb romaneste, pe site sunt informatii in rom.
Cu scoala de soferi: pasaportul permisul rom este valabil timp de 6 luni de la data intrarii in Germania, indiferent cu ce scop ai intrat si ce fel de viza ai.
Multa bafta!
Cristina

Mergi la inceput