Pot simti copilul la 10 saptamani ??!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaluighe spune:

Si noi am primit majoritatea lucrurilor de care am avut nevoie pentru copil desi avem bani destui. Avem si lucrusoare de fetita. Si noi. Astept mesaj privat la momentul potrivit.Dar din dar se face rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

ai dat toate lucrurile pt baietei,pt ca acum o sa ai o fetita
de care vei avea nevoie mai tarziu,la batranete
Dumnezeu le potriveste pe toate,si e alaturi de mame

fetita mamei
NIKOL8+ si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

te asteptam la odisee,,burtici cu flori de liliac,, in caz ca te razgandesti

fetita mamei
NIKOL10+ si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

xio, nu conteaza ce scrie la carte, conteaza realitatea. eu la 12 saptamani "il plimbam" pe Teo cu mana. adica puneam mana pe burtica, unde il simteam pe el ca e si efectiv se lipea de palma mea! mutam mana mai incolo, imediat se lipea. asa face si acum, cum da de mine se lipeste de mine .
dr mea a ras de mine, a zis ca nu e posibil asa ceva, ca l acarte scrie ca ...si echografic a urmarit fenomenul si a sups ca DA! fantastic! cum se ghideaza el dupa mana! asa ca, il scoteam zilnic "la plimbare". adevarul e ca teo a avut un avans echografic de 2 saptamani, era mare de la inceput.

giana, am scris si la randunici de tine si sigur vor raspunde la apel.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

copilul se misca de nustiucand, numa mamele nu-l simt pt ca uterul nu permite.
dar dupa a doua sarcina zice dr meu ca totul e mai permeabil pe acolo si ca de aia l-am simtit.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

10 saptamani e tare mult, Giana...


Daca vei face avort, nu-ti vei putea ierta asta niciodata.
Daca acum crezi ca ceea ce ai simtit or fi fost poate gaze sau mai stiu eu ce, dupa ce vei face avort vei fi din ce in ce mai sigura ca ceea ce ai simtit erau miscarile Bebelusului.
Iti va fi foarte greu sa traiesti cu asta. Mult mai greu decat traiul intr-o perioada ceva mai stramtorata.







Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Giana, nu cred ca l-ai simtit miscand, insa cred ca ai nevoie de orice motiv sa te convingi sa nu faci ceea ce tu crezi ca esti obligata!
Sa-ti spun putin povestea mea (care acum am 3 copii). 2 cezariene, dupa a 2-a am fost avertizata: NU mai fa unul ca mori si tu si el! Abia ne mutasem in casa pt care ne-am indatorat de nu am avut ce manca. EU trebuia musai sa ma intorc la servici, certuri in casa, belele, necazuri, copiii mici mici (cel mic avea 1 an). Imediat dupa ce am aflat (cu un soc) ca-s insarcinata, am inceput sa sangerez. Nu am crezut ca o sa pot tzine sarcina. Si eu si sotul meu am spus: daca omeneste il putem pastra, nu conteaza banii, nu conteaza nimic, mergem pana la capat. La doctorul cu care nascusem a 2-a oara, numai povesti horror: o sa stai in pat pana nasti si nici asa nu stii daca nu ti se rupe uterul. SI in plus placenta este peste col, peste operatie, este anterioara, deci cosmar. Si nu m-a luat in urmarire! SI am gasit o alta doctorita care mi-a spus "e clar ca vrei sa tii sarcina, deci mergem inainte si vedem pe parcurs". Sangerarile s-au oprit, placenta s-a ridicat, am dus toata sarcina pe picioare pana la termen (cand s-a decis doctorita sa ma taie sa nu riscam), am nascut, a fost greu, dar mai conteaza? Am un al treilea bebe de 2 luni. SI de unde dadusem toate hainele de bebe, toate lucrurile mele de gravida, asa cum le-am dat s-au intors! E pliiin de haine asta mic. Si din multe alte puncte de vedere a fost ok, liniste si pace in casa, alte oportunitati (financiare) pentru sotul meu chiar si pe vremea asta de criza. Crezi ca astia mici stiu de haine si lucruri? EI stiu de parinti si de dragostea pe care le-o dai!
Sper sa fii impacata cu decizia pe care o iei. Sanatate!


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Giana, uite eu tocmai am nascut acum o luna si 9 zile. Am o fetita minunata pe care o cresc numai cu lucruri primite. Nici eu nu concepeam sa ajung sa primesc (mai ales ca nu sunt o muritoare de foame, am casa mea), dar d ecand am ramas gravi cu ea situatia noastra financiara s-a schimbat complet. Sotul meu a fost restructurat si am ramas cu niste datorii enorme la banci. El castiga f f bine cand era angajat si de aceea am facut niste credite mai mari cu care am achizitionat niste terenuri (pe care nu reusim absolut deloc sa le vindem). Daca la baietel am cumparat totul nou si nu acceptam sa primesc nimic second hand, Maria mea poarta acum numai lucrusoare de la alti copilasi si e bine si sanatoasa. Am intalnit numai mamici cu sufletul mare care m-au ajutat enorm. Eu dadusem toate lucrusoarele lui Matei si uite ca Dzeu m-a ajutat acum si am primit inzecit pentru Maria.
Daca te decizi sa pastrezi bebelusul din burtica (sper ca Dzeu sa te lumineze si sa te faca sa-l pastrezi), eu promit sa te ajut cu lucruri pentru el. Am deja o punga de hainute de nou-nascut pe care ti le voi oferi cu mult drag.
Intr-adevar din cate stiu la 10 saptamani e cam imposibil sa simti bebeul, dar poate Dzeu a facut o mica minune ca tu sa-l simti si sa renunti la gandurile de a-i lua viata.
Uite un pentru tine. Sper sa ne dai in curand vestea cea buna ca l-ai pastrat pe puisor.


Roxana, mami de print frumos Matei (29.11.2007) si de printesa frumoasa Maria (08.09.2009)






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Felicitari din suflet pentru sarcina!!!Si sa ai in bebe sanatos si voios!!!

Acum o luna jumate am pierdut o sarcina.Nu era planificata,dar era binevenita.Din pacate s-a oprit din evolutie...de atunci stau si ma tot intreb ce am facut rau de l-am pierdut.Am luat ceva medicament sau nu stiu ce de s-a oprit din evolutie???Oare cum ar fi fost,cum ar fi aratat???Era fetita sau baiat???Trebuia sa se nasca in 30 martie...Cand vad o graviduta imi aminteste mereu de el...si sunt sigura ca imi voi aminti toata viata.
Asa vrei sa patesti si tu???Tu poti sa alegi,VIATA sau MOARTEA.Dar eu zic ca e mai bine sa dai VIATA.E un lucru mare.Lasa-l pe Dumnezeu sa aleaga ce se va intampla cu el.Viata poate lua intorsaturi intr-o fractiune de secunda.Nu stii ce se poate intampla maine.Tu zici ca n-ai hainute,n-ai carucior,patut...uite,fetele te ajuta.Nu lua o decizie care o sa te marcheze toata viata.

Acuma sa-ti raspund la intrebare,da,cred ca-l poti simti pe bebe.Eu il simteam la prima sarcina foarte bine la 16 saptamani.Dar l-am simtit de la 12.Daca esti al a 3-a,cu siguranta el e.

Ai fost la eco???I-ai vazut inimioara cum bate???Eu zic ca daca nu,sa mergi.Si dupa aceea mai vorbim.
Doamne ajuta sa iei cea mai buna decizie.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)
Ingeras mic,mami,tati si Bea nu te vor uita niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Din fiecare rand scris de tine se vede ca iti doresti copilul. De asta ai si deschis subiectul, chiar daca nu realizezi asta acum, ca sa primesti incurajari ca se poate si va fi bine.
Eu nu sunt mama, nu stiu daca il simti sau nu pe bebe, nu am hainute de bebe sa te ajut, dar pot sa observ ca tu vrei bebele asta.
Si o sa te descurci, sunt convinsa .



Mergi la inceput