Pot simti copilul la 10 saptamani ??!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Offf...imi dau lacrimile cand citesc ce-mi spuneti voi aici. Dar cum e posibil sa fac un copilas si sa astept de la altii...era de datoria mea sa gandesc,planific...offf...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

giana, va fi bine! fii sigura de asta! si asculta-ti inima, ca ea nu te minte! lasa mintea, ca nu stie ce "zice"...un copil este un dar de la Dumnezeu, vine cand e el pregatit sa vina, nu cand vrem noi. stii ce mi-a zis puiutza mea? "mami, cand eram eu la ingerasi, v-am vazut si am zis ca vreau sa fiu puiul vostru!". mi s-au inmuiat picioarele, efectiv, mai ales ca ea nu a fost programata, ci a venit...cand a vrut ea!
eu imi doresc enorm inca un bebe, insa mi-e tare frica! la nasterea lui Teo am vazut-o pe "aia cu coasa". era sa murim si eu si Teo si am ramas cu groaza asta, insa, daca va veni un bebe, pe neasteptate, va fi bine primit. in urma cu 3 luni am avut si eu "samburel" in burtica, dar pt putin timp, caci teo al meu a facut o viroza si am luat si eu si ... s-a terminat tot. cand am aflat ca am samburica in burtica am fost paralizata de frica, apoi...m-am bucurat asa de mult! pentru scurt timp am plutit de bucurie...asta e viata! va veni un altul, la timpul potrivit, cand ma va alege el sa-i fiu mamica.
nu sunt eu super credincioasa, dar sunt convinsa ca Dumnezeu nu ne lasa si ca un bebe e un dar de la Dumnezeu. numele copilului meu inseamna asta, eu asa il privesc...
daca bebele asta te-a ales sa-i fi mamica, atunci nu-i taia aripioarele, lasa-l sa vina la tine! va fi bine!
edit: am vazut mesajul tau ultim: viata se traieste, se simte, nu se gandeste si nici nu se planifica. asa uitam sa traim in prezent, planificand viitorul si cand ne trezim, vedem ca am ratat prezentul. bucura-te de prezent, savureaza fericirea ca ai un bebe in burtica, viitorul se va "planifica" singur. nimeni nu e sigur de ce va fi, peste 1 an, putem fi toti la pamant financiar sau poate nu. cine stie ce surprize iti ascunde viata...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Giana,tu faci ce crezi ca este bine dar sunt sigura ca avand deja 2 copii sti ce inseamna sufletul de mama si te vei gandi mereu si la al 3lea toata viata.Nu renunta chiar daca e greu,nu va fi mereu asa,viata e ca o roata.A primi ajutoare nu e o rusine,asta este un dar ca ai prieteni.Eu nu pot veni in tara cu lucruri mari dar sigur iti pot duce multe necesare marunte(haine,jucarii).
Te pup si sper sa iei o decizie inteleapta.

Natalia Ioana (13-08-2002)si Noemi Antonia(31-03-2007)
Noemi 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Ma simt ciudat pentru ca sincer,nimeni nu m-a ajutat pana acum.Nu credeam ca lumea este atat de ...deschisa la nevoile altuia,de buna.

Este adevarat ca doar trecem printr-o perioada grea si sunt sigura ca vom iesii din ea la un moment dat.Cu prieteni ca voi viata pare mai roz azi

Sincer,de-ar fii sa las bebeul cu siguranta fara ajutor n-asi putea,nu vad oesirea,poate va veni pe parcurs.

P.S. Bagasem la vanzare hainutele de baietei pe care le pastrasem...m-am razgandit,nu le mai vand. am sa le dau si eu la ajutor umanitar unde spuneati voi.Am aruncat un ochi si am ramas impresionata.Dar astept pana marti cand merg la dr sa vb cu el sa vedem



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga Giana,sigur te vei descurca!Daca oricum iti mai doreai un bebe,uite ca a venit!Si poate ca e o fetita!Ia gindeste-te ce frumos va fi!Ce frumos era cind baietii tai aveau 10 sapt. in burtica ta!
Ai sa vezi ca-n atitea luni cite mai ramin pina la termen,sigur vor aparea solutii!Nu lua acuma o hotarire numai pt ca vestea te-a luat pe nepregatite si pt ca nu vezi acum solutiile,dar ele sigur exista,ai sa vezi!
Eu cred ca bebe ti-a dat un semn,gindeste-te la el ca la unul din baietii tai,si ei au fost tot asa mici,te rog,draga Giana!Ma rog sa te lumineze Dumnezeu si sa iei decizia ca buna!
Curaj!Va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Parerea mea e ca decizia ta e luata deja, in sufletul tau. Si ai postat aici sa primesti incurajarile de care ai nevoie acum. Altfel, daca erai hotarata sa faci intrerupere si erai convinsa ca asa e cel mai bine, nu te mai interesa daca ce simti sunt miscarile bebeului sau gaze. Sunt convinsa ca perioada grea va trece, dar avortul e din pacate ireversibil.
Imi pare rau ca nu am cum sa te ajut de aici, desi as avea o gramada de dat de la fetita mea; dar uite cate fete s-au oferit in numai cateva postari! Curaj si intelepciune!

I am alive and I am here forever
Michael Jackson

I won't be a rock star. I will be a legend
Freddie Mercury


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Giana, poate tot ce ai facut pina acum (ai vindut tot ce ai de la baieti, ca bebelusi) este un semn ca vine fetita!!!
Si eu zic, tu faci cum vrei si cum simti, dar uita-te la baietii tai frumosi; te lasa inima sa renunti la (posibil) o fetita la fel de frumoasa?
Si eu sint insarcinata, 11 saptamini acum, am avut deja probleme cu singerarea, cheaguri de singe ... La inceput am zis fie ce-o fi (c-o iubesc pe Eva mai mult decit as putea iubi vreodata un alt copil), dar dupa ce am vazut gindacelul mic la ultrasound miscind in toate directiile, m-am indragostit imediat de baby.
Eu cred ca ceea ce ai simtit a fost baby miscind! Si eu l-am simtit acum la 10 saptamini
Daca o sa ai nevoie de hainute pentru baby, pot sa iti trimit si eu de aici. Ai vazut cite fete s-au oferit sa te ajute cu celelalte ...

Mai gindeste-te. Niciodata nu o sa iti para rau ca l-ai pastrat pe baby, dar mai mult ca sigur ca te vei gindi toata viata la el/ea, daca alegi sa nu-l pastrezi Si baby mic nu e doar al 3lea copil, ci e surioara/fratiorul baietilor tai.
Curaj!


Oana si Eva (29 iunie 2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

la mine in familie mi sunt hainute si de fetita si de baietel....uite, eu la fetita am abut numai lucruri de capoatat, cel mai prost carut posibil,patut vechi de 24 de ani! si lista poate continua,
Si e un copil minunat, care a fost alaptat si tinut in brate si n-am avut nevoie nici de biberoane , nici de late praf, nici de carusel cu lumini, ci doar de dragoste si tzata/
practic, in primele 6 luni te costa strict pampersul!

Sotul tau ce zice?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

In Luna a patra apar miscarile active pt. ca atunci se fac conexiunile intre neuroni si muschi . are intre 4 si 9 cm , teoretic nu misca nimic acum.

Eu ti-as sugera sa nu faci avortul daca nu esti sigura ca il vrei pt. ca nu cred ca te va lasa in pace aceasta experienta si in gneral in cazurile acestea se ajunge sa se dea vina pe partener , poti da in depresie etc.
Gandeste-te bine daca e singura ta optiune sau nu .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

In Luna a patra apar miscarile active pt. ca atunci se fac conexiunile intre neuroni si muschi . are intre 4 si 9 cm , teoretic nu misca nimic acum.

Eu ti-as sugera sa nu faci avortul daca nu esti sigura ca il vrei pt. ca nu cred ca te va lasa in pace aceasta experienta si in gneral in cazurile acestea se ajunge sa se dea vina pe partener , poti da in depresie etc.
Gandeste-te bine daca e singura ta optiune sau nu .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html


Din a cata saptamana stii tu ca misca?
Intreb ca la 11 saptamani si 2 zile de sarcina abia mi-a putut masura puiul pentru ca se misca prea tare. Si nu erau reflexe. Ridica piciorusele si incerca sa le prinda cu mainile sau asa parea. Oricum pe eco scrie clar M.F. active. Fara suparare.
Giana daca te hotarasti sa pastrezi sarcina te pot ajuta si eu cu cate ceva. Nu am multe lucruri noi ca si fiica-mea a fost crescuta "de capatat" dar ti le ofer cu cel mai mare drag.



Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 24+

Mergi la inceput