Pot simti copilul la 10 saptamani ??!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Toata noaptea am visat cum radeam si eram fericita de minunea din burtica,cum incercam sa-mi conving sotul...iar dimineata m-am trezit asa cu o stare de bine,de impacare interioara si mai alesd o mare,mare buna-dispozitie.

E clar...in mine se dadea o lupta si probabil cum ati spus si voi decizia era intr-un fel luata dar mi-era teama de ea si nici nu eram constienta ca de fapt caut pe cineva sa ma opreasca.

Desii sotul meu era de parere ca nu-i momentul,ca si mine de altfel,azi cand i-am spus ca nu asi vrea sa merg sa fac intrerupere, a acceptat ideea foarte bine.De fapt nu a fost deloc mirat doar a ramas putin pe ganduri...probabil se gandea ca si mine ca ne va fii si mai greu.Dar pare impacat si am observat cum se uita dupa micuti prin casa cu zambetul pe buze...eu stiu ca si-l doreste mult,nici nu am fi trecut prin tot chinul asta daca nu ar fii fost situatia care este.

Bee, povestea ta este minunata.Sa va dea Dumnezeu sanatate voua si la puiuti!
La fel ca si tine eu am 2 cezariene si la ultima medicul care m-a operat a vrut sa-mi lege trompele, a spus ca nu mai pot face inca unul deoarece am uter infantil si retrovers prin transparenta caruia se vedeau capul bebelusului si lichidul amniotic.Risc foarte mare de a se rupe uterul la urmatoarea sarcina mai ales daca este la interval scurt.Medicul II care era in sala de operatii a spus sa stau linistita ca nu va fii asa(s-au contrazis putin pe tema asta). Am ales sa nu-mi leg trompele pt ca mai voiam o fetita si sper acum sa fie o fetita. Pentru ca de data asta am sa cer sa mi se lege trompele.

Sper numai ca si medicul sa-mi dea unda verde si sa nu fie probleme...

Roxi,sa-ti traiasca minunea! Impresionant...sper sa ajungem si noi cu bine la termen,sa ne dea voie doc...sa fie bebe sanatos(si daca vrea DD fetita)Ca si tine si eu am dat toate hainele de gravida si de nou nascut pe la cunoscuti si nici nu-mi trece prin cap acum sa ma duc sa le cer pt ca ei le-au dat mai departe...cine s-ar fii gandit??

RAMONELLA, imi pare rau ca ai trecut prin asta. Sunt sigura ca nu mi-asi ierta never daca asi face intrerupere...
Si sa-ti raspund la intrebare...nu,nu am fost la echo.Nu am vazut nimik pentru ca idee era sa fac intrerupere si stiam ca daca mai si vad n-am sa mai pot.

Acum nu stiu ce sa fac...marti aveam programare si trebuia sa ma vada ginecologul si eventual sa ma opreasca acolo pt intrerupere sau sa ma cheme a doua zi. Acum probabil discutia se va indrepta spre a pastra sarcina si riscuri daca sunt care...am sa merg si la echo si vedem.Saptamana ce vine este hotaratoare.

Va multumesc ca-mi sunteti alaturi si ca vreti sa ma ajutati.In caz de mergem mai departe(si eu imi doresc) am sa am nevoie de putin ajutor. Va multumesc ca sunteti atat de unite,bune si va pe toate. DC este intr-adevar o familie maaare!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Giana, sarcina usoara si bebe sanatos! (ce-o fi, fetita sau baietel, important e sa fie sanatos si sa duci sarcina la termen).

Ma bucur ca si sotul tau este de aceeasi parere cu tine, veti fi si mai uniti chiar daca financiar va va fi mai greu.

Eu am o gramada de haine de bebe, e drept ca majoritatea de fetita, insa ti le pot trimite cu drag cand va fi cazul.

Mult succes marti la eco si te felicit pentru decizia de a pastra copilul.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Giana
Sper sa fie bine si sa aveti un bebe sanatos!
Nu am copii, dar promit sa ajut cu un pachet de pempersi (din acela cu 50-60 bucati), doar sa imi spui de care trebuie

In caz ca "va pierd" pe forum, da-mi te rog un PM si reaminteste-mi neaparat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Giana, sper din tot sufletul sa nu faci intrerupere, si chiar daca dr. ginecolog la care mergi nu te ia in evidenta, cauta altul care te accepta si in care poti avea incredere.
Eu am doi copii, amandoi baieti. Al doilea tot asa a venit pe nepusa masa, desi ca tine, ne mai doream macar unul, dar nu atunci. Si am stat mult si m-am gandit inca inainte sa-mi fac destul de sarcina. Nu as fi putut face intrerupere sub nici o forma, numai cu gandul la asta mi se facea parul maciuca, nu mi-as fi iertat-o niciodata cum sa-l iubesc pe primul si pe al doilea nu, ca sa nu mai amintesc sa-mi spuna in vis "de ce mami pe mine nu ai vrut sa ma iubesti?"
Deci l-am acceptat, s-a nascut sanatos si ne umple inimile si viata cu prezenta lui.
A, eu pe la 12 sapt l-am simtit miscand prima data pe al doilea bebe, pe primul pe la 16 sapt.
Acum ne rugam la DD noua sa nu ne mai dea alti copilasi deocamdata, mai bine sa dea la cine nu are deloc, dar daca ne da, asta e, acceptam.
Nu spun ca nu e greu, e foarte greu mai ales ca nu am nici un ajutor, in afara de faptul ca cel mare merge la gradinita. Dar nu as schimba situatia asta pentru nimic in lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Giana

Este o sarcina nedorita...de fapt imi mai doream un bebe dar nu acum...asa ca,cu foarte mare greutate am mers la dr. pentru a intrerupe sarcina. M-a programat pentru marti. Am inima stransa si imi este foarte greu sa fac asta,dar...

In fine...chestia este ca in seara asta am simtit exact ca si cum ar fi miscat bebe.De doua ori...si clar nu au fost gaze...sau cel putin nu au parut. Daca nu era sarcina atat de mica juram ca a fost bebele...dar totusi,la 10 saptamani ati auzit?

Acum sunt si mai in ceata...si pana marti cred ca albesc!




Nici o sarcina nu poate fi nedorita. Eu am o fetita de aproape 2 ani si multe hainute.
O sa vedem cum ajung cu ele la Constanta.

Ai grija de tine si bebe!
Ne intalnim la odisee, sunt si eu pe acolo.


Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickol_f spune:

Sunt la al 2-lea BB si cunt sigura ca poti simti miscarile bebelusului de la 10 saptamani. Nici eu nu eram sigura la inceput ca asta simpt dar acum sunt.

Am vazut te-ai hotarat sa pastrezi sarcina asa ca nu pot decat sa-ti urez sarcina usoara, fara probleme, sa ai un BB sanatos si sa va bucurati de el si de ceilalti doi prichindei.

Si pe noi ce-a de-a doua sarcina ne-a luat pe nepregatite mai ales ca am aflat ca sunt insarcinata cand trebuia sa-mi depun actele de somaj, iti dai seama ca nu era cel mai feicit moment.... in conditiile in care ajutorul de somaj este 450 de lei si nici sotul nu are un salariu extraordinar, insa eu sunt increzatoare ca totul va fi bine. Spre deosebire de tine eu sunt un pic mai norocoasa ca ii am pe ai mei care ne ajuta fff mult, mai ales ca isi mai doreau enorm inca un nepotel si de la ei avem suport financiar.

Iti doresc sa ai forta sa mergi mai departe si sa va bucurati de minunile pe care le aveti langa voi si de ce nu...poate acum o sa ai fetita.

Pupici

Nicol 20+ de Beatrice - 19.04.2007

Varsta Beatrice
Poze Beatrice
BOTEZ Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Giana, daca ai 10 saptamani, esti cu mine la odisee. Eu am 11 saptamani, tot sarcina neprogramata (eu nu pot spune nedorita, pt ca... ma rog, am conceput-o din dragoste si ne-am dorit ceea ce am facut si de unde a urmat bebe). La fel ca tine, dar nu probleme financiare, am atat de multe pe cap, incat in prima faza aproape am lesinat pe bancheta de pe hol, dupa ce am iesit de la eco. Am plans o zi in hohote, am vomitat, mi-a fost rau, aproape am facut depresie, dar acum incerc inca sa ma obisnuiesc cu ideea, si in tot sirul asta de probleme sa gasesc putere si pt bebe, si sa am grija de sarcina.
Cred ca ai decis deja, si cred ca ai ales ceea ce trebuia. Iti va fi greu, si fizic, fiind a treia cezariana (dar uite mai sunt fete care au facut-o si pe a treia), si financiar. Dar stii, oricat de greu ar fi, totusi, dai o viata, nu o iei.
Si eu sunt alaturi de tine!

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

"11 weeks of gestation: condition at start of fetal stage
Artist's depiction of fetus 11 weeks after fertilization. The crown-rump length is 1.25 inches.[7]

The fetal stage commences at the beginning of the 11th week.[1] At the start of the fetal stage, the fetus is typically about 30 mm (1.2 inches) in length from crown to rump, and weighs about 8 grams.[1] The head makes up nearly half of the fetus' size. Breathing-like movement of the fetus is necessary for stimulation of lung development, rather than for obtaining oxygen.[9]The heart, hands, feet, brain and other organs are present, but are only at the beginning of development and have minimal operation.[10][11]"







"16 to 25 weeks after fertilization

A woman pregnant for the first time (i.e. a primiparous woman) typically feels fetal movements at about 21 weeks, whereas a woman who has already given birth at least two times (i.e. a multiparous woman) will typically feel movements around 20 weeks.[14] By the end of the fifth month, the fetus is about 20 cm (8 inches)"

de pe wikipedia

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

www.desprecopii.com/info.asp?id=sap10" target="_blank">Saptamana a-10-a de sarcina
La sfarsitul saptamanii 10 de sarcina, fatul masoara aproximatix 4,5 cm si cantareste aproximativ 5 grame.
Toate organele i s-au creeat in acest moment. De acum incolo vor creste doar.
Genele ii sint subtiri si ii vor ramane inchise peste ochisori pina in jurul saptamanii 27a. Manutele ii sint dezvoltate - s-au format incheieturile lor, coturile iar degetele si talpitele ii sint clar vizibile. Bratele continua sa creasca si sa se indoaie in jurul coatelor. Spre sfarsitul acestei saptamini, detaliile interioare ale urechii sint formate.

Giana, nu cred ca ai cum simtit deja miscarile lui bebe, desi el deja se misca, dar cred ca poate fi un semn. Am primit atatea "semne" in ultimul timp, incat cred ca cineva undeva poate face si asta.
XIO, eu la prima sarcina am simtit miscarile prin saptamana 15 (14s si cateva zile), dar aveam gemeni.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:


Xio, cuvantul "tipically" nu-ti spune chiar nimic?

Giana, sa va dea Domnul papusica pe care v-o doriti, frumoasa si sanatoasa!

Mergi la inceput