Zahar in laptele de vaca?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Reiau, ca poate nu ati observat in mesajul meu care era citat dintr-un articol scris de un medic:
Laptele de vaca contine multa sare care solicita rinichii. Si atunci e bine sa mai pun inca niste sare in el?

Si eu cand mancam laptele cu mamaligutza de ex. la bunica, puneam sare in el pt ca mi se parea mai gustos asa. Dar pt un copil atat de mic NU e bine!

uite ca am gasit subiectul ala vechi despre cum se da laptele de vaca al bebelusi si de ce. Daca aveti rabdare sa cititi, sunt raspunsurile date de Sheannamp.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=119988



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

eu NU sunt de acord cu sarea in lapte..am spus ca asa procedeaza soacra mea..din fericire nu a ajuns sa le dea ea lapte copiilor...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

eu am hranit copilul pana la 1 anu numai cu lapte formula ca nu am avut san deloc,iar de la 1 anu,bea numai lapte de vaca din comert,la inceput i-am dat de 1,5 grasime,acum ii dau normal,de 3,5 grasime,dar niciodata nu i-am pus zahar in lapte,copilul avand acum 2 ani si 2 luni;uneori ii mai pun nescqik,dar f rar,ca nu prea are voie cacao.
mi se pare aberanta chestia asta ,sa ii pui 10 lingurite la 1l de lapte,sincer si ptr mine mi se pare destul de mult 10 lingurite;spun asta fiindca eu beau laptele nyumai cu zahar,iar la 250 ml eu 1 lingurita de zahar,dar 10 la 1l,mi se pare deja prea mult si sincer nu vad scopul zaharului.

multa sanatate tuturor!

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

10 lingurite de zahar la 1 l de lapte integral????
Schimba doctorita, Mamiseli!!! Nici pentru nas care curge sa nu-ti mai duci fetita la ea....


Da, se obisnuieste sa se puna zahar in lapte, dar doar atunci cand vrei sa incropesti o formula in casa. Se dilueaza laptele cu apa si se adauga putin zahar (in nici un caz 10 lingurite la 1 l de lichid ).
In tot cazul, nu e nici asta o solutie buna pentru bebelusi.




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

10 lingurite de zahar la 1 l de lapte integral????
Schimba doctorita, Mamiseli!!! Nici pentru nas care curge sa nu-ti mai duci fetita la ea....


Da, se obisnuieste sa se puna zahar in lapte, dar doar atunci cand vrei sa incropesti o formula in casa. Se dilueaza laptele cu apa si se adauga putin zahar (in nici un caz 10 lingurite la 1 l de lichid ).
In tot cazul, nu e nici asta o solutie buna pentru bebelusi.





intr-adevar ... si repede, pana nu propune careva si-o lapidare in piata publica a doctoritei cu pricina.

"putinul" recomandat de OMS (iti spune ceva abrevierea asta, denizel?) e aproape 8 ligurite la un litru (mai precis, 1 lingurita la 130 ml). ok, diluat cu apa - adica se adaugat inca 70 de ml de apa la cei 130 de lapte. deci daca vorbim in litri - la un litru de lapte, 7,5 lingurite de zahar si 500 ml de apa.

acu' macar pentru un stranut ii dai voie s-o duca la doctorita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

cica s-ar pune sare in lapte sa nu faci limbrici (asa zic babele) ...ma rog
ideea e ca noi nu punem nici sare nici zahar
A! si mai stiu pe cineva care tot 10 lingurite de zahar punea la 1 L de lapte...nu-i dadea formula ca nu stiu ce, da' baga zahar la greu in laptele de vaca de la tanti Lelea (ca si ala de cumparat avea bau bau)

Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna


intr-adevar ... si repede, pana nu propune careva si-o lapidare in piata publica a doctoritei cu pricina.

"putinul" recomandat de OMS (iti spune ceva abrevierea asta, denizel?) e aproape 8 ligurite la un litru (mai precis, 1 lingurita la 130 ml). ok, diluat cu apa - adica se adaugat inca 70 de ml de apa la cei 130 de lapte. deci daca vorbim in litri - la un litru de lapte, 7,5 lingurite de zahar si 500 ml de apa.

acu' macar pentru un stranut ii dai voie s-o duca la doctorita?


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...






Mianna, un medic ce recomanda 10 (zece!!!!) lingurite de zahar peste lactoza (tot o zaharida) deja existenta (in proportia maxima) in laptele ala integral, nu, nu este o doctorita in care sa pot avea incredere.
Deci, nici macar pentru stranut nu mi-as duce copilul la ea. Nu de alta, dar poate ii recomanda tratament de voie la zaharnita , ca sa-i treaca stranutul .


Am citit topicul indicat la Laura25 si am gasit urmatoarea informatie, intr-o postare a Sheanneimp:



OMS recomanda urmatoarea reteta de modificare a laptelui integral (atentie trebuie folosit lapte cu grasime 3,5% si nu unul degresat total sau partial)
• se fierbe 70 ml de apa.
• se adauga 130 ml lapte fiert de vaca pentru a obtine in final o cantitate de 200 ml de lapte adaptat.
• se adauga 1 lingurita (5 g) de zahar.


Asadar, la 200 ml lichid (apa + lapte) se adauga 1 lingurita de zahar.
La 1 l de lichid (apa + lapte) se vor adauga, deci, 5 lingurite de zahar.


Degeaba imi faci calculul pt. 1 litru de lapte integral:

1. in nici un caz nu rezulta 10 lingurite de zahar
2. copilul bea un biberon (o cana) de lichid (apa + lapte, adica lapte formula). Ratia zilnica se calculeaza cu volum de formula, nu cu volumul de lapte integral ce se gaseste in volumul de formula.





Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Dar la miere v-ati gandit? In loc de zahar adica ... eu asta ii dau lui Marc, de la 18 luni am renuntat la Aptamil si am trecut pe lapte integral de vaca luat de la sursa sigura, fiert, si adaugat la fiecare biberon de lapte de 250 ml o lingurita de miere, si in afara de faptul ca il bea cu placere, am observat si o ameliorare a sistemului lui imunitar in general, adica ia mai rar muci de la frate-su care ii aduce de la gradinita ... mierea e un antibiotic natural, si foarte buna la gust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citat:
Dar la miere v-ati gandit? In loc de zahar adica ... eu asta ii dau lui Marc, de la 18 luni am renuntat la Aptamil si am trecut pe lapte integral de vaca luat de la sursa sigura, fiert, si adaugat la fiecare biberon de lapte de 250 ml o lingurita de miere, si in afara de faptul ca il bea cu placere, am observat si o ameliorare a sistemului lui imunitar in general, adica ia mai rar muci de la frate-su care ii aduce de la gradinita ... mierea e un antibiotic natural, si foarte buna la gust.

Copilul tau are 18 luni daca citeai primul post ai fi vazut ca fetita lui mamiseli are 11 luni-deci nu poate sa-i dea miere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Gabita, no offence, dar botulistmul din miere e un mare bullshit, eu am studiat cazurile (de fapt existenta lor) din Canada din 1979 pana cuma ... stii cate au fost? 3! Sa zicem ca aveam retineri daca era vorba de un bb de 3-4 luni .. dar unul de 11?? Asta e aproape 1 an ... crede-ma ca o luna nu mai face nici o diferenta. E o varianta de 100 de ori mai buna ca cea sa ii puna zahar in lapte. Si daca vrei sa elimini chiar orice risc, cumperi miere pasteurizata, si e 100% safe.

Mergi la inceput