Zahar in laptele de vaca?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RosuAlina spune:

buna ,si eu cunosc toate "parerile"despre laptele de vaca, dar eu i-am dat baietelului meu lapte de vaca de la 6 luni in care ii puneam la 500 ml lapte 2-2,5 lingurite zahar pana s-a invatat cu laptele dupa care i-am scos treptat zaharul de tot , dar neaparat sa ii dai fier.In prezent am o fetita de 5,5 luni si am inceput acum cu lapte de vaca ,dar de data aceasta ei nu i-am pus zahar in lapte si il bea fara probleme, deci ramane la decizia ta , daca vrea sa il bea fara zahar poti sa il dai simplu daca nu cu zahar . Sa cresteti mari si sanatosi

Mesaj de la moderator: Aceste recomandari nu respecta normele actuale de crestere si alimentatie sanatoasa in primul an de viata. Cine se hotareste sa le urmeze trebuie sa stie ca sunt riscante pentru sanatatea copiilor lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Inteleg ca unele mame nu pot/nu vor/numai alapteaza.
Inteleg ca unele mame au idei personale despre cum se cresc copiii.
Inteleg ca orice mama vrea binele pentru copilul ei.

Nu inteleg insa de ce unele cred ca ceea ce simt ele e musai si BINE pentru copilul lor.
Nu va jucati cu sanatatea si cu nevoile nutritive din primii ani de viata. Se lasa cu dezechilibre cu care se vor lupta, in zadar, mai apoi.

In consecinta:
1. In primul an de viata, ideal in primele 14 luni, copilul nu trebuie sa manince alt lapte decat cel de MAMA sau FORMULA ADAPTATA varstei si sanatatii sale.
2. Cine nu isi permite formula in primul an de viata (desi stiu ca o primeste gratis de la stat) si are motive de sanatate pentru care nu alapteaza trebuie sa prepare laptele de vaca, diluat (ca sa aiba mai putina sare si proteine pe care rinichiul bebelusului nu e capabil sa le filtreze si se poate "infunda") la care se adauga zahar (1 lingurita de 5 grame la 130ml lapte integral+70ml apa fiarta si racita) si suplimente de FIER, vitamina D, alte vitamine in care laptele e sarac pentru compensare.
Din punct de vedere economic, daca vrei intr-adevar sa respecti regulile de mai sus, la pret toate aceste suplimente ajung sa coste cam cat formula.
3. Nu miere in primul an de viata
4. Nu lapte degresat/semidegresat in primii 2-3 ani.
5. Iaurtul si preparatele din lapte pot fi introduse, dupa toleranta dupa varsta de 6 luni si chiar mai tarziu.

In alta ordine de idei, pe cele care nu respecta notiunile elementare de crestere a copilului si le dau cu aplomb drept sfaturi altora, le avertizez cat se poate de serios sa TACA.
Daca nu se pot abtine, la "sfaturile" respective va fi atasata avertizarea privind riscurile pe care si le asuma oricine se hotareste sa urmeze aceste recomandari eronate.
Ca medic si moderator pe acest forum intra in datoria mea sa semnalez aceste recomandari neconforme cu normele actuale de crestere si alimentare ale copiilor.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Sheannamp, !

Ai perfecta dreptate, ratiunile economice nu ar trebui sa stea in calea dezvoltarii sanatoase a copilasilor. Facand "economie", unele mamici ajung sa pericliteze sanatatea celor mici, cheltuind mai apoi mult mai multi bani pe medicamente, tratamente, internari in spital, etc....

Din pacate, multe mamici inca mai fac greseli elementare privind alimentatia din primii ani ai copilasilor lor, luandu-se dupa sfaturi babesti, pediatri cu conceptii invechite, rude/cunostinte/vecine "binevoitoare"...

Ar fi bine-venita o campanie nationala de informare, astfel incat mamicile si viitoarele mamici sa fie avertizate privind riscurile nerespectarii alimentatiei corecte in primii ani de viata ai copiilor. Desi pe cutiile de lapte praf (anumite marci), in revistele de profil sunt scrise avertismente si indrumari, nu cred ca toata lumea sta sa le citeasca...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen77

E o varianta de 100 de ori mai buna ca cea sa ii puna zahar in lapte. Si daca vrei sa elimini chiar orice risc, cumperi miere pasteurizata, si e 100% safe.[/url]

Da, mierea cred si eu ca e mai indicata, eu ii dau lui Denis de 2 ani tot cu miere. DAR, fara pasteurizare! Iata, dintr-un articol de pe un site medical (daca pui texul pe google gasesti si siteul): "Dar, atentie, toate proprietatile terapeutice sunt diminuate de timp, iar prin încalzire componentele active, de valoare îsi înceteaza activitatea, mierea transformându-se într-un simplu depozit de zaharuri si saruri minerale cu valoare redusa, de fapt un aliment dulce fara a mai fi si un medicament pretios."
V-am !


Mami de Denis (17.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Buna dimineata. Din cate citesc, se cam formeaza un cuib de viespi aici. Va rog sa cititi mesajul initial si sa raspundeti strict la intrebare. Daca nu s-a inteles, mai scriu o data. Intrebarea mea vizeaza laptele de vaca cu zahar DUPA 1 an (asta nu inseamna 1 an si o zi) cu care as vrea sa fac trecerea TREPTAT de la LP. In prezent ii dau din cand in cand lapte de vaca pt a se obisnui cu gustul.
In alta ordine de idei, desi am scris cate ceva explicand de ce as vrea aceasta solutie, va rog sa nu va mai dati cu parerea care solutie ar fi financiar mai buna pt mine si familia mea. Daca doriti sa ma ajutati cu ceva, raspundeti la intrebarea pusa si atat.
Sheannamp multumesc pt mesajul scris, citisem deja explicatiile tale la un alt subiect. Nu fusese atunci foarte clar ce se poate face dupa 1 an dar acum am inteles. As dori, in schimb, sa fii un pic mai temperata in mesaj (ce se refera la mine, nu incerc sa iti spun eu cum sa scrii sau sa raspunzi oamenilor) pt ca m-am simtit teribil de atacata care nu stiu ce fac si mai ales ceva de genul: "cum de esti tu mama?". Sigur, exagerez, dar cam asa m-am simtit. Altfel, mesajul plin de informatii utile si care mi-a raspuns intrebarilor.
Numai bine.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamiseli_11

Sheannamp multumesc pt mesajul scris, citisem deja explicatiile tale la un alt subiect. Nu fusese atunci foarte clar ce se poate face dupa 1 an dar acum am inteles. As dori, in schimb, sa fii un pic mai temperata in mesaj (ce se refera la mine, nu incerc sa iti spun eu cum sa scrii sau sa raspunzi oamenilor) pt ca m-am simtit teribil de atacata care nu stiu ce fac si mai ales ceva de genul: "cum de esti tu mama?". Sigur, exagerez, dar cam asa m-am simtit. Altfel, mesajul plin de informatii utile si care mi-a raspuns intrebarilor.
Numai bine.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica



Raspunsul dur al Sheanneimp se referea in special la postarea userului RosuAlina, care povestea cu mandrie cum a dat ea lapte de vaca bebelusului de 5 luni. Nu cred ca te-a atacat pe tine in vreun fel.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamiseli_11

Buna dimineata. Din cate citesc, se cam formeaza un cuib de viespi aici. Va rog sa cititi mesajul initial si sa raspundeti strict la intrebare. Daca nu s-a inteles, mai scriu o data. Intrebarea mea vizeaza laptele de vaca cu zahar DUPA 1 an (asta nu inseamna 1 an si o zi) cu care as vrea sa fac trecerea TREPTAT de la LP. In prezent ii dau din cand in cand lapte de vaca pt a se obisnui cu gustul.
In alta ordine de idei, desi am scris cate ceva explicand de ce as vrea aceasta solutie, va rog sa nu va mai dati cu parerea care solutie ar fi financiar mai buna pt mine si familia mea. Daca doriti sa ma ajutati cu ceva, raspundeti la intrebarea pusa si atat.
Sheannamp multumesc pt mesajul scris, citisem deja explicatiile tale la un alt subiect. Nu fusese atunci foarte clar ce se poate face dupa 1 an dar acum am inteles. As dori, in schimb, sa fii un pic mai temperata in mesaj (ce se refera la mine, nu incerc sa iti spun eu cum sa scrii sau sa raspunzi oamenilor) pt ca m-am simtit teribil de atacata care nu stiu ce fac si mai ales ceva de genul: "cum de esti tu mama?". Sigur, exagerez, dar cam asa m-am simtit. Altfel, mesajul plin de informatii utile si care mi-a raspuns intrebarilor.
Numai bine.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)


Wow, asta a fost un multumesc???

Mami de Denis (17.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Natalia, eu sugerasem mierea pasteurizata pentru ca prin pasteurizare se elimina orice risc de botulism ... dar dupa postarea lui Mamisell care precizeaza ca nu intentioneaza sa dea laptele de vaca decat DUPA 1 an, atunci ii zic din toata inima: uita de zahar si pune miere cat mai curata, din sursa cat mai sigura, parerea mea e ca ii vei face mult mai mult bine fetitei decat sa ii pui zahar, plus ca e mai gustoasa mierea decat zaharul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Sunt total de acord cu mierea dupa un an ca asa nu risti sa fii tu cel de-al treilea caz de botulism din informatiile lui carmen.
Si mai cred ca mamicile care isi cresc copii dupa anumite carti uneori devin cam exagerate si uita de alimentatia naturala.
Parintele vrea cei mai bun pentru copil dar nu intotdeauna poate sa-i ofere totul ori cat de mult s-ar stradui.
Veniti aici cu chestii de genul

Citat:
ratiunile economice nu ar trebui sa stea in calea dezvoltarii sanatoase a copilasilor
. Oare nu traiti pe planeta Pamant sau poate faceti parte din top 500 ca altfel nu-mi explic gandirea voastra. Ar trebui completat frumos cu in limita posibilitatilor familiei pentru ca pana la urma toti avem o limita financiara.
Laptele ala praf gratuit de la stat crezi ca e mai bun decat laptele de vaca ?. Hai sa fim seriosi cand a oferit statul roman ceva de calitate pentru copii ca eu nu-mi aduc aminte.
Mamiseli iti doresc succes si nu te lasa intimidata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Sunt total de acord cu mierea dupa un an ca asa nu risti sa fii tu cel de-al treilea caz de botulism din informatiile lui carmen.
Si mai cred ca mamicile care isi cresc copii dupa anumite carti uneori devin cam exagerate si uita de alimentatia naturala.
Parintele vrea cei mai bun pentru copil dar nu intotdeauna poate sa-i ofere totul ori cat de mult s-ar stradui.
Veniti aici cu chestii de genul
Citat:
ratiunile economice nu ar trebui sa stea in calea dezvoltarii sanatoase a copilasilor
. Oare nu traiti pe planeta Pamant sau poate faceti parte din top 500 ca altfel nu-mi explic gandirea voastra. Ar trebui completat frumos cu in limita posibilitatilor familiei pentru ca pana la urma toti avem o limita financiara.
Laptele ala praf gratuit de la stat crezi ca e mai bun decat laptele de vaca ?. Hai sa fim seriosi cand a oferit statul roman ceva de calitate pentru copii ca eu nu-mi aduc aminte.
Mamiseli iti doresc succes si nu te lasa intimidata.




Cine a intimidat-o pe Mamiseli?

Fiindca vad ca tot nu s-a inteles, mai incerc si eu: era vorba despre lapte de vaca integral + zahar la 5 luni!!! 5 luni, da? C I N C I!!

Daca mai exista in secolul 21 mamici care cred ca laptele de vaca integral e mai bun pentru un Bebe mic decat laptele formula oferit de statul ticalos , repet indemnul: Sheannamp, nu te lasa intimidata!!!




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput