Zahar in laptele de vaca?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

eu sunt pro lapte de vaca...dar nu cu zahar.Soacra mea cand fierbe laptele de vaca pune sare..da sa nu ma intrebi de ce ca nu stiu, nici ea nu stie..doar ca asa trebuie...
Eu ii dau Dianei lapte de vaca de pe la 8 -9 luni exclusiv.Bine din supermarket, UHT.I-am dat intai de 1,5 da mie nu-mi place sub nici o forma...si acum de o sapt m-am hotarat si ii dau de 3,5 asta parca are gust.De-as avea o vacuta de incredere i-as da si eu de vaca proaspat!

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]



lorellay, si mama mea pune sare in lapte max o lingura la 2 l. Zice ca sa nu se strice burta . De gura mea a mai redus din cantitati la o lingurita...
Si mie imi place lapte cu zahar, desi stiu ca nu-i prea sanatos. Aveam perioade cand nu puteam sa dorm si bagam repede 100 ml lapte cu o lingura de zahar... totul la cald; in 10 min si patul dormea sub mine!


Carpe diam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mirela, eu am gemeni si tocmai costurile cu laptele praf la 2 copii a fost ceea ce m-a determinat sa le introduc laptele e vaca in alimentatie. Luam laptele direct de la sursa, de la o cunostinta, nu din magazin si ma costa mult mai putin. Dar cat am dat apoi pe creme si si la cum arata si acum pielea baietelului meu ma pun pe ganduri daca am procedat bine sau nu.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Nu cred ca laptele i-a declansat copilului tau dematita atopica, al meu a facut pe la 7 luni cand inca era alaptat exclusiv la san. Dermatita e o reactie a pielii ce apare la factorii externi gen mediu poluat si altele (pielea copilului nu se poate obisnui si lupta in felul ei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Mirela, eu am gemeni si tocmai costurile cu laptele praf la 2 copii a fost ceea ce m-a determinat sa le introduc laptele e vaca in alimentatie. Luam laptele direct de la sursa, de la o cunostinta, nu din magazin si ma costa mult mai putin. Dar cat am dat apoi pe creme si si la cum arata si acum pielea baietelului meu ma pun pe ganduri daca am procedat bine sau nu.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Cum ziceam: laptele de vaca este posibil (nu si obligatoriu) sa fi fost factorul declansator dar nu si cauza. Deci, putea face dermatita atopica si de la laptele matern (vezi ce zice si gabitza).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Gabitza, nu stiu sigur ce a fost, dar a fost prea mare coincidentza cu introducerea laptelui de vaca. Cat timp a fost alaptat, a avut o piele perfecta.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Laura, Mirela va rog nu va certati. Eu am inteles ce ati vrut sa spuneti amandoua, aveti pareri pertinente si invat din ele. Asa e, posibilitatea financiara s-a redus substantial. Nu cred ca poate interzice cineva sa nu mai faci copii ca nu ai bani si nici n-a fost cazul pt familia mea atunci cand am hotarat sa avem un copil. Din pacate celebra criza financiara de la televizor s-a concretizat dureros in bugetul familiei mele iar acum trebuie sa cautam solutii care sa fie corecte pt puiul meu (nu as vrea sa periclitez sanatatea copilului meu) dar sa ne ajute si la buzunar pt ca asta e situatia. Aricolul citat in mesajul anterior l-am gasit si eu dar este cumva scos din context, cred. Sunt convinsa ca are in mare parte dreptate dar cred ca e 100% valabil cu efectele nocive pt copii alimentati excusiv cu lapte. Miruna mea are mesele diversificate, incerc sa ii dau cat mai variat, mai putin prelucrat termic (legumele) ca sa nu se piarda toate vitaminele. Ea mamnaca acum apr. 400 ml de lapte pe zi in doua ture, dimineata si seara, si cum am specificat in mesajul initial, are in alimentatie lapte praf si ocazional lapte de vaca. Mai sunt multe de spus dar ma opresc aici.
Multumesc inca o data pt pareri.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Eu stiu de la bunica mea ca se pune sare in lapte ca sa nu faca limbrici (cel care bea, nu laptele). Nu mi-a confirmat nici un medic daca e asa.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamiseli_11

Eu stiu de la bunica mea ca se pune sare in lapte ca sa nu faca limbrici (cel care bea, nu laptele). Nu mi-a confirmat nici un medic daca e asa.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica



o fi un sambure de adevar pe aici, dar eu stiam ca in cazul persoanelor care au limbrici, este recomandata evitarea totala a lactatelor, pentru ca laptele (alaturi de alimentele foarte dulci)este unul din "alimentele" preferate de parazitii astia oribili...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Dupa 1 an poti sa-i introduci lapte de vaca. Zaharul in lapte mi se pare o prostie, nu am auzit de asa ceva. Mai mult decat atat, la copii trebuie evitat pe cat posibil adaosul de zahar in alimente.
Insa, daca motivul pt care renunti la formula este cel financiar, nu vad ca ar fi o solutie sa-i dai UHT, ca iesi la aceleasi costuri.
Daca ai o sursa sigura (vaca sanatoasa, conditii de curatenie) de lapte muls direct de la vaca nu vad de ce nu i-ai da. Copiii de la tara cresc foarte sanatosi cu lapte de la vaca. Eu le-am dat, dupa 1 an de cate ori am avut ocazia sa mergem la tara. Acum le dau de la o ferma. Il iau proaspat muls.
De chestia cu sarea nu stiam, dar mi se pare logic, caci sarea are rol dezifectant.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Gabitza, nu stiu sigur ce a fost, dar a fost prea mare coincidentza cu introducerea laptelui de vaca. Cat timp a fost alaptat, a avut o piele perfecta.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



este foarte posibil ca dermatita sa se fi declansat din cauza laptelui de vaca.

desi era din sursa sigura, nu ai de unde sa stii ce fel de iarba/furaje a mancat vacuta respectiva, poate erau pesticide imprastiate pe camp, sau apa bauta de vacuta (din fantana, apa curgatoare sau balta, in apropierea locului de pascut) avea prea multi nitriti/nitrati sau poluanti, dejectii, deseuri, etc.

si, sa nu uitam ca si animalutele din ograda se pot imbolnavi, situatie in care li se pot administra anumite medicamente, inclusiv antibiotice, care se pot elimina in lapte...

astea sunt niste variabile de luat in calcul, chiar daca "sursa" laptelui este sigura, igienica, de incredere..

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput