Zahar in laptele de vaca?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Medicul tau are dreptate! Laptele de vaca are prea multe saruri pt un copil atat de mic. Aceste saruri se pot depune in rinichi. Stiu ca a mai fost un subiect in care un medic explica exact fenomenul. Eu citez din memorie acum. Ideea e ca la copii mici (bebelusi) nu se da laptele de vaca integral, ci se "prepara" ceva de genul: se fierbe laptele, se adauga zahar si apa si se fierbe din nou cateva minute.
Eu as zice sa ii mai dai lapte praf (daca ai cum) macar pana la 1 an jumate, chiar 2. Eu am introdus laptele de vaca la copii pe la 14 luni si am facut-o trepatat, combinat cu lapte praf. Acum, dupa ce am mai citit despre acest subiect, nu as mai face asa, ci as mai astepta cu laptele de vaca. Dupa 1 an nu stiu daca mai e nevoie de acea combinatie cu zaharul, dar ideea este ca medicul tau nu a gresit.

Editez, ca acum am vazut un raspuns. Eu cred ca nici Capraru ala nu a fost chiar prost. Stiu ca sunt in cartea lui niste indicatii privind diversificarea care acum sunt considerate gresite, pt ca s-au descoperit niste lucruri noi , ca de aia evolueaza stiinta, dar sunt si foarte multe lucruri in continuare valabile.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamiseli_11

Multumesc foarte mult de raspunsuri, ati scris voi ce gandeam si eu si nu ma puteam impaca cu gandul de a pune zahar in lapte. Pediatra este buna ca medic (din punctul meu de vedere), am incredere in ea si nu m-a dezamagit pana acum. Dar cu ideea asta cu zaharul m-a dat complet peste cap. Justificarea ei a fost ca laptele de vaca nu are carbohidrati si trebuie suplimentat cu zahar.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica



Laptele de vaca (si orice alt tip de lapte) are carbohidrati. Eu am inteles ca nu este vorba ca nu vrei sa ii mai dai lapte praf ci ca nu mai poti (probabil din motive financiare sau orice alte motive care nu ma privesc).
Da-i lapte de vaca (eu ti-as recomanda totusi, daca poti sa nu-i dai chiar lapte muls de la vaca ci lapte UHT cu un continut mai mic de grasimi) daca asa ai hotarat dar fara zahar.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Am gasit urmatorul articol pe un site:

"De mici am fost învatati ca, laptelesi produsele lui sunt foarte importante atât pentru lapte de vacacopii cât si pentru persoanele adulte, deoarece contin mult calciu si vitamina D, care ne ajuta sa avem oase puternice si sa crestem mari si sanatosi.
Ei bine, în realitate lucrurile nu stau tocmai asa.
Laptele de mama sau cel praf poate fi înlocuit cu cel de vacadoar dupa ce copilul dumneavoasta a împlinit vârsta de 1 an.
Laptele de vaca; este interzis pâna la aceasta vârsta deoarece:
- contine putin fier si atunci copiii care sunt hraniti doar cu acest tip de lapte sunt predispusi sa faca deficit de fier;
- în cazul unor copiii poate sa produca hemoragii intestinale;
- con#355;ine de 3 ori mai multe proteine decât are nevoie un copil cu vârsta cuprinsa între 1-3 ani. Numarul ridicat de proteine aflate în laptele de mama duce la o suprasolicitare a activitatii hepatice;
- este foarte bogat în grasimi, însa în acelea care dauneaza sanatatii; grasimile saturate aflate în laptele de vaca, din cauza faptului ca se gasesc în numar de 3 ori mai mare decât are nevoie un copil cu vârsta cuprinsa între 1-3 ani, produc blocaje arteriale si probleme legate de greutatea corporala pe masura ce copiii cresc; acizii grasi esentiali care sunt necesari pentru dezvoltarea creierului se gasesc foarte putin în acest tip de lapte;
- con#355;ine foarte multe lipide încât asigura aportul lipidic mai mare decât chipsurile, cartofii prajiti sau hamburgarii;

Proteinele si lipidele care se afla în lapte au o structura foarte complexa pe care enzimele sugarului nu sunt capabile sa le fragmenteze deoarece un sugar nu are dezvoltate organele total si ele nu pot sa functioneze la capacitatea maxima;lapte de vaca
- este sarac în vitamine (vitamina E. D, C), fier si alte minerale, si contine foarte mult sodiu si potasiu;
- contine multa sare care solicita rinichii;
- este unul dintre cele mai alergizante alimente;
- nu contine fibre alimentare si tranzitul intestinal este îngreunat.
Cu toate ca, în momentul de fata, exista pe piata si produse lactate degresate si acestea ridica probleme copiilor cu vârsta mai mica de 1 an."



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Eu nu inteleg de ce incercati sa ii demonstrati ca laptele praf este mai bun. Sunt convinsa ca stie dar mamiseli a specificat clar ca nu este o optiune pentru ea laptele praf. Raspundeti la ceea ce va intreaba si nu mai aratati cata cultura in domeniul cresterii copilului aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

offtopic:ca deobicei la parintii intreaba incep "rautati".
mirela cred ca fiecare isi poate da cu parerea si Mihaela "culege" ce vrea din informatiile de aici!

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

offtopic:ca deobicei la parintii intreaba incep "rautati".
mirela cred ca fiecare isi poate da cu parerea si Mihaela "culege" ce vrea din informatiile de aici!

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]



Eu eram cu rautatile? Nu persoanele care subtil arata ce mame perfecte si destepte sunt? Atunci aratati-va desteptaciunea in continuare ca asta a intrebat autoarea topicului: care e mai desteapta dintre mame?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d
Raspundeti la ceea ce va intreaba si nu mai aratati cata cultura in domeniul cresterii copilului aveti!

Nu inteleg sensul si motivul agresivitatii din aceasta propozitie. Fieare a spus ce stie. Eu am scris deja in primul meu mesaj ca am introdus laptele de vaca la 14 luni, DAR, ca daca as fi stiut atunci ce stiu acum, nu as fi facut-o. Poate si pe ea o ajuta sa ia o decizie mai buna sfaturile primite. Baiatului meu i s-a declansat o dermatita atopica dupa 14 luni. Nu stiu daca are legatura sau nu cu intarcatul si introducerea laptelui de vaca in alimentatie (dar e foarte posibil sa fi fost un factor declansator), dar repet, daca as putea da timpul inapoi, nu as mai face la fel.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Eu eram cu rautatile? Nu persoanele care subtil arata ce mame perfecte si destepte sunt? Atunci aratati-va desteptaciunea in continuare ca asta a intrebat autoarea topicului: care e mai desteapta dintre mame?


Conform acestei afirmatii, ar trebui ca nimeni sa nu mai raspunda nimic, pt ca daca o face inseamna ca de fapt vrea sa arate ce destept e. De aia se cheama forum, ca se discuta. Daca cineva afirma ceva, nu o face ca sa arate cat e de destept, ci pt a participa la discutie. Daca tu crezi altceva, poti sa selectezi rapunsurile care iti convin, poti sa nu mai citesti deloc. Dar las-o mai usor cu afirmatiile ca cele din mesajul citat de mine.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Eu i-am dat copilului lapte de vaca de la varsta de 1 an si o luna din comert UHT de 3,5 mai apoi de 1,8.
Cand a stat o perioada la tara a primit lapte de vaca (era o sursa sigura in ceea ce priveste curatenia).
Nu pot sa inteleg de ce ar trebui sa diluez laptele sau sa-i pun zahar. Eu am fost crescuta de la 4 lui cu lapte de vaca si nu am nici o problema cu rinichii sau alte nebunii (analizele imi ies super).
De sare stiu ca se pune, oamenii de la tara zic ca asa trebuie fiert laptele cu sare sa nu faca copilul limbrici (or sti ei ceva).
Eu una nu am avutprobleme financiare am ales aceasta varianta deoarece am mai multa incredere in laptele natural decat in fomulele lor cu vitamine (sa nu uitam de ce au patit chinezii cu laptele praf)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Laura, chiar nu am intentionat sa fiu agresiva dar de fiecare data cand pune cineva o intrebare, vin multe persoane care raspund pe langa si judeca persoana care a pus intrebarea. Nu zic ca asta ai facut tu dar pune-te un pic in pielea celei care intreaba si gandeste-te ca poate mu-si permite sa cumpere lapte praf. Exista din pacate persoane care nu-si permit laptele praf si nu le putem interzice sa faca copii. Cred ca ar fi fost mai bine daca ai fi zis de la inceput ce te-a determinat sa insisti asupra laptelui praf si atunci ar fi aratat ca un sfat si nu ca si cum ai judeca-o.
Imi cer scuze daca te-am jignit in vreun fel.

P.S. Foarte probabil ca introducerea laptelui de vaca sa fi fost factorul declansator al dermatitei atopice.

Mergi la inceput