Zahar in laptele de vaca?

Zahar in laptele de vaca? | Autor: mamiseli_11

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.
Sunt mamica unei fetite de 11 luni care in prezent mananca lapte praf Bebelac si de cateva ori pe saptamana, dimineata, lapte de vaca. Discutand cu pediatra de alimentatia cu lapte a copilului meu, am intrebat ce parere are despre laptele de vaca exclusiv (ma refer la scoaterea laptelui praf, treptat, dupa 1 an) si mi-a raspuns ca nu e nici o problema dar ca trebuie sa adaug zahar in laptele de vaca (10 lingurite la 1 l). Cunosc parerile din articole despre laptele de vaca dar despre zahar adaugat chiar n-am intalnit. Intrebarea mea catre voi este ce stiti despre zahar adaugat in laptele de vaca, ce parere aveti despre asta si daca cunosteti vreo solutie care ar implica si altceva decat zaharul (sa nu raspundeti lapte praf sau lapte de crestere, din pacate nu prea este o optiune pt noi). Va multumesc anticipat si astept mesajele voastre.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Sincer nu am mai auzit asa ceva mai ales ca zaharul nu este chiar un "ingrdient" important in alimentatia unui copil asa de mic.Ti-a dat si un motiv pentru care a spus asta?io stiu ca nu se adauga zahar in lactate,copilul trebuie sa cunoasca gustul natural a ceea ce mananca.
io ii dau laptele asa cum este,fiet bineinteles si sfatul meu este sa nu ii combini laptele cu zahar.nu ajuta la nimc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alsa spune:

Zaharul n-ar trebui consumat nici de catre adulti, ce sa mai spunem de copii. Se spune despre el ca este otrava lenta. Nu are nici un rost sa-i pui asa ceva in lapte, ca sa nu mai zic ca e micut sa consume dulciuri in general.

Formulele de lapte sunt pe baza de fructoza, e mai scumpa decat zaharul, dar se pare ca mai sanatoasa.

Incearca totusi sa i-l dai asa, neindulcit, sau daca nu, amestecat cu cereale. Ai grija insa, ca sunt multe cereale care contin zahar.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Si eu zic fara zahar. Ai nevoie de calorii in plus, nu cred. Dupa un an va fi destul de mare sa manance si altceva: mancarici, carnita, fructe, legume, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Nu stiu citi ani are pediatra si ce fel de carti citeste(de pediatrie)dar zaharul in lapte la fel ca mierea nu e indicat.Cel putin pentru dinti fiindca creste enorm riscul la carii.
Asa ca nu-i pune zahar in lapte.Cum spunea cineva nici la adulti nu se recomanda,cu atit mai putin la copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Tii neaparat sa scoti laptele praf dupa 1 an? Exista formule de lapte dupa 1 an, pana la 3 ani, si pe langa lapte au si vitamine. Laptele de vaca ce ii furnizeaza copilului?

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si eu i-am dat lui Stefan lapte de vaca fara sa fi adaugat ceva in el, cu atat mai putin zahar. Pana sa face trecerea la laptele de vaca ii dadeam Milumil 3 si era gretos de dulce. Probabil din cauza fructozei. Stefan nu se omora dupa el. Mai ales formula asta nr. 3 nu-i placea deloc.
Laptele de vaca l-a acceptat imediat si il bea si acum la 5 ani aproape, cu aceeasi placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

eu sunt pro lapte de vaca...dar nu cu zahar.Soacra mea cand fierbe laptele de vaca pune sare..da sa nu ma intrebi de ce ca nu stiu, nici ea nu stie..doar ca asa trebuie...
Eu ii dau Dianei lapte de vaca de pe la 8 -9 luni exclusiv.Bine din supermarket, UHT.I-am dat intai de 1,5 da mie nu-mi place sub nici o forma...si acum de o sapt m-am hotarat si ii dau de 3,5 asta parca are gust.De-as avea o vacuta de incredere i-as da si eu de vaca proaspat!

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Multumesc foarte mult de raspunsuri, ati scris voi ce gandeam si eu si nu ma puteam impaca cu gandul de a pune zahar in lapte. Pediatra este buna ca medic (din punctul meu de vedere), am incredere in ea si nu m-a dezamagit pana acum. Dar cu ideea asta cu zaharul m-a dat complet peste cap. Justificarea ei a fost ca laptele de vaca nu are carbohidrati si trebuie suplimentat cu zahar.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

eu una nu as bea lapte cu zahar asa putin...bleah...ori pun mult sa fie dulce dulce ori deloc...
glumesc....adica nu glumesc da nu faceti ca mine..toata lumea imi spune ca o sa dau in diabet!

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pediatra ta probabil ca "doarme sub perna" cu cartea lui capraru, doar acolo am mai intalnit aceste "ineptii" (zahar, sare in alimentatia copilului, chiar de la inceputul diversificarii).

am o colega care si-a hranit fetita cu lapte de vaca incepand de la varsta de 1 an, dar era o intreaga procedura : il fierbea, alegea spuma, il dilua cu apa sau ceai si abia apoi il dadea fetitei. pai asta numai lapte nu e...

stai linistita, daca fetita ta mananca iaurt din comert sau alte produse gen biscuiti, kinder, etc., au suficient zahar incat sa-i furnizeze carbohidrati, desi ma indoiesc sincer ca la varsta asta ar avea copilul nevoie de asa ceva...

iar despre sararea laptelui, cum a precizat cineva, stiam ca se pune ca sa nu se lipeasca de vasul in care il fierbi...o fi adevarat, cine stie...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput