tuns zero

tuns zero | Autor: anaemi

Link direct la acest mesaj

Acum ceva timp a fost sotul cu baietelul la frizer si tanti de acolo a zis ca ar fi bine sa-l tundem zero "ca mai are zone cu puf si sa-i creasca parul uniform"...initial am fost de acord si am zis ca o sa-i tundem pe amandoi copii, cand ne-om hotara. Acum stau si ma gandesc daca tunsul asta zero are vreun efect de indesire, ingrosare a parului. (ca la mine "tunsul zero" ,cu lama, pe picioare , are efect de rarire a parului )
Intreb, pt ca nici pe mine si nici pe sot nu ne-au tuns zero ai nostri cand eram mici si avem parul destul de des si frumos...zic eu...
Deci care-i treaba cu tunsul zero? daca e vreuna...

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Din cate stiu eu, tunsul zero nu are nici o legatura cu indesitul parului. Poate doar cu intarirea firului de par, dar nu se indeseste. S-a mai discutat si aici.



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Pe fetita mea am dus-o la tuns dupa ce a implinit 1 an; avea parul cam rar. A fost tunsa nr 1. Aproape imediat, s-a vazut cum incepe sa i se indeseasca parul. Dar cunosc fetite care nu au fost tunse niciodata si, odata cu trecerea anilor, parul li s-a indesit din ce in ce.
In orice caz, nu e nimic gresit sa te tunzi scurt atunci cand consideri ca este cazul; se regenereaza parul.


allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

la asta cu indesitul m-am gandit si eu....ca tot cate fire de par au le vor creste

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

eu i-am tuns pe ai mei cei mari si n-am vazut sa se indeseasca parul, doar ca s-a facut firul de par mai aspru. asa ca pe ceilalti am renuntat sa-i mai tund asa scurt, si la toti li s-a indesit parul odata cu trecerea anilor

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

gata m-am hotarat ! nu o sa-i tund. plus ca asa imi place de Anastasia cu parul ei de bebelus ,blondut si carliontat (dar doar la spate,in fata asteptam sa creasca...inca )

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si eu vroiam sa-ti spun ca e doar un mit, mie intotdeauna mi-au placut copiii cu perisor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Sotul meu avea tot ideea asta, ca trebuie sa-l tundem pe Denis zero, sa-i creasca parul mai des, asa ca la 1 an si un pic l-a dus la frizer. Cand l-a adus acasa imi venea sa plang, cum arata asa chel, parca copilul strazii . De atunci sa nu mai aud de tuns zero, e asa frumos cu o tunsoare pt varsta lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Tunsul zero nu indeseste parul.
Pentru noi insa a fost util: cazul copilului care incepe sa planga numai de la bazaitul masinii de tuns, si asta dupa lungi negocieri de a merge la frizer.
A, era vara si de la alergat transpira foarte tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Eu nu mi-am tuns scurt fata niciodata , nici atunci cand nu avea parul uniform,decat dupa mot i-am taiat din varfuri sa-i dam o forma.
Acum avem un par frumos numai bun pt moate
Eu nu cred in "miracolul" tunsului la zero.

de

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Mie mi se pare o mare prostie asta cu tunsul zero. Ai mei m-au chinuit mereu cand eram mica, asa incat in toate pozele de atunci eu arat ca un puscarias (frumusel de altfel ). Rezultatul? Am un par rar, cu firul subtire, orice coafura mai de doamne-ajuta trebuie sa fie facuta cu mult tapaj si fixativ la greu. La ce bun tunsul de atunci?

Mergi la inceput