tuns zero

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malla spune:

andrei avea parul rar cand era mai micut si slabut, si l-am tuns la zero - foarte des. Pe timp de vara, din cauza caldurii - transpira rau de tot, stateam numai cu batista sa il usuc... Adevarul ca ii statea frumos tuns la zero Cand a crescut si l-am tuns din nou la zero, l-am vazut foarte suparat si complexat ca nu mai avea par pe cap. De atunci, m-am hotarat sa nu il mai tund la zero, il tundem mai scurt asa ca pentru un baiat, dar nu zero. Chit ca vara - transpira de ma seaca:) insa nu vreau s ail mai supar
PS: am vrut sa spun ca dupa tunsorile la zero, am vazut clar o imbunatatire a firelor de par la copil. E mai des. Ca si cel de pe picioarele mele care e luat cu bicul Ca nu am avut stare sa il las asa doua fire cate aveam cand eram fata- a trebuit sa ma iau dupa sora-mea care se facea cu bicul. No, de atunci - imi creste foarte des - si cate doua fire dintr-un sg orificiu. stiu ca sunt solutii de rarire, dar nu am curaj cu ceara.
OF TOPIC: eu am parul rar, desii e lungut, de cand imi dau cu ulei de masline inainte de baie(stau o juma de ora), mi s-a regenerat si mai ales dupa ce ma spal/usuc se vede cum s-a indesit(prind avioane). Si colegele de lucru au observat fara sa le zic ceva inainte.


Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Am tuns copilul 1 in fiecare vara, nu din motive de indesire/crestere (are destul) dar pentru ca transpira foarte mult. Si eu m-am socat cand l-am vazut prima oara, dar lui chiar ii sta bine. Oricum ii zic rugbistul de obicei, iar tuns 1 si cu un tricou polo era fermecator . El si sta tare cuminte la tuns, dar vara viitoare vom lua decizia impreuna, fiind baiat mare acum.

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006) varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Grosimea firului de par si desimea (numarul) foliculilor pilosi sunt determinate genetic. Parul oricum se indeseste si se modifica pe masura ce copilul creste, ca asa e firesc, parul de bebelus difera de parul de copil mare, respectiv adult.

Di cauza propriei experiente nefericite de copil cu parul rar si tunsori hidoae, rog din suflet mamicile cu copii, in special fetite, care au asemenea podoabe capilare sa aiba mare grija si sa nu le tunda foarte scurt, cu atat mai putin la piele, pentru ca e un teribil stres psihic sa te stii urat si caraghios. Si sa stiti ca un copil simte lucrurile astea.

Desi n-am fost niciodata tunsa chiar zero, mama avea obsesia asta cu indesitul parului si aproape toata copilaria, inca din stadiul de bebelus, am fost tunsa scurt si foarte scurt, baieteste, argumentul fiind mereu "uite ce cheala esti, sa-ti mai creasca si tie parul" (mama nefiind persoana cea mai diplomata din lume).

Am suferit ca un caine din cauza asta. Mi-aduc si-acum aminte cum imi invidiam la 5 ani colegele de gradinita cu plete lungi. Zau, nici un copil n-ar trebui sa se simta vreodata urat.

Sper ca n-am suparat pe nimeni cu mesajul asta. Parerea mea: tunsori comode, usor de intretinut, dar frumoase, moderne, chiar si pentru copilasii cu parul rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Mie mi se pare o mare prostie asta cu tunsul zero

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

eu am avut un fel de alopecie cred, din idiciile mamei, asa ca multi ani m-a spalat cu galbenus de ou. de la acest tratament parul meu arata foarte bine acum.
dar nici pomeneala sa se intample eva miraculo de la tunsul scurt, asa ca bnuiesc ca o ingrijire corespunzatoae este mai benefica decat taierea parului.ca si daca ai par scurt, tot trebuie sa ai grija de el, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

cum am spus si mai sus. NU o sa-i tud zero.
In ceea ce priveste tunsul scurt la fetite, pe Anastasia nu o s-o tund niciodata scurt ca pe un baietel (decat,cand o fi mare si daca o sa doresca lucrul asta).Si eu am fost complexata in copilarie din cauza ca ma tundeau baieteste mereu (bross in special ). Am detesat mereu asta (ma inchideam in baie cand era vb de tuns).



Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

Mergi la inceput