Este normal ?

Este normal ? | Autor: Alizee

Link direct la acest mesaj

Astazi, fetita mi-a spus ca una dintre educatoare ii pedepseste pe copii, punandu-i cu mainile ridicate drept in sus si cu capul dat pe spate.
Spune-ti-mi, cum sa procedez ? Sa ma duc la directoare, sa fac reclamatie la Inspectorat sau sa ma resemnez ca asta e sistemul ?



allinta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Nu, nu este normal insa este cuvantul unui copil contra cuvantului unei educatoare.Nu cred ca toti copii spun acasa ce se intampala la gradi si atunci.............
Io mi-as muta copilul la ala gradinita nu neaparat ca este indisciplinat si ar putea avea parte de acelasi tratament ci pentru a nu sta incordat,ceea ce afecteaza dezvoltarea personalitatii acum cand este in formare, tot timpul ca daca greseste cu ceva o sa fie pedepsit in acest fel.Bineinteles ca as anunta si parintii colegilor de grupa caci mai departe nu ai cum sa ajungi daca nu ai dovezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

si mie ieri o mamica mi-a spus ca la gradinita la care merge fetita ei (gradinita particulara, taxe mari) copiii, drept pedeapsa, sint pusi cu mainile in sus la perete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Raspunsurile voastre nu sunt deloc incurajatoare.
Eu cred ca educatoarelor noastre le-ar fi benefic un schimb de experienta cu educatoarele dintro tara civilizata.
Eu nu-mi pun copilul cu mainile in sus si capul dat pe spate. Nici nu mi-ar fi dat prin cap o asemenea pedeapsa cruda.
O fi vreo metoda educativa si eu nu am aflat.

allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

cred ca ar trebui sa discuti cu educatoarea respectiva, diplomat, sa ii spui ce ti-a relatat fetita si faptul ca tu consideri ca exista si alte metode de educare...


Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

nu este normal
intreaba si alti parinti, desi mie mi se pare absurd ca ea sa inventeze asa ceva

trebuie sa vorbesti cu directoarea daca nu vrei sa o muti, si sa faci reclamatie daca nu se intimpla nimic



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

clar trebuie sa iei atitudine! si sa incerci non stop sa afli de la fetita ce se intampla acolo, probabil tanti mai are si alte metode fasciste!

Al meu imi spune ca ei au un scaunel unde daca sunt nazdravani ii trimite 1 min in time out si ca nu-i baga in seama:-)
Si daca toata grupa este nazdravana ii trimite la grupa mica in vizita sa-si aminteasca ce au invatata la grupa mica. Dar niciodata nu-i chinuie!Nu as permite asa ceva.

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Incredibil!Bineinteles ca fetita spune adevarul.Bineinteles ca trebuie sa faci reclamtie la directoare si ca tb sa vorbesti si cu educatoarea.A muta copilul nu e neaparat o solutie,caci educatoarea ramine si chinuie alti copii si-n afara de asta ai vazut ca si-n alte gradinite poti intilni aceleasi metode punitive.Trebuie neaparat sanctionat comportamentul educatoarei,incrediil ca se-ntimpla asa ceva in zilele noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Este incredibil dar sunt sigura ca fetita spune adevarul (am lucrat si eu ca educatoare si am avut asemenea specimene de colege....eu nu i-am pedepsit niciodata...singura "pedeapsa" era "amenintarea" ca vor face restul lectiilor si joaca la grupa mica sau ca ii trimit la doamna directoare in birou sa faca lectiile cu ea....mergea de minune)
Nu inteleg pedeapsa fizica si tu trebuie sa iei masuri.Sa inscrii copilul la alta gradinita nu este o masura buna deoarece ea poate deja s-a acomadat acolo si deja si-a facut prieteni si poate ar suferi datorita schimbarii.
Nici nu merita sa vorbesti doar cu educatoarea, trebuie sa mergi direct la directoarea gradinitei si sa faci reclamatie sa sa ti se transmita si ce masuri s-au luat.Ele mai mult ca sigur vor incerca sa te convinga ca copilul minte...fabuleaza etc.Tu trebuie sa fii sigura pe tine si ai incredere in fetita ta pentru ca spune adevarul (iti spun din propria experienta ca un copil nu minte cu asa ceva doar pentru ca i s-a nazarit lui)

PS. O educatoare de la mine din gradinita a facut acelasi lucru ,parintele a facut reclamatie, ea a recunoscut iar directoarea gradinitei ca si "pedeapsa", in timpul unei sedinte cu personalul gardintiei a pus-o pe educatoarea respectiva sa stea la colt cu mainile ridicate ca sa vada si ea cum se simte si cat de dureroasa este asemenea pozitie...pentru ea...dar pentru un biet copilas.De atunci nu a mai apliocat astfel de pedepse

Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ralukutzza
PS. O educatoare de la mine din gradinita a facut acelasi lucru ,parintele a facut reclamatie, ea a recunoscut iar directoarea gradinitei ca si "pedeapsa", in timpul unei sedinte cu personalul gardintiei a pus-o pe educatoarea respectiva sa stea la colt cu mainile ridicate ca sa vada si ea cum se simte si cat de dureroasa este asemenea pozitie...pentru ea...dar pentru un biet copilas.De atunci nu a mai apliocat astfel de pedepse


Un vis devenit realitate.
Bravo directoarei pt corectitudine fata de bietii copilasi.



allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Doamna educatoare e cumva de pe vreme lu'... ?
pe mine ma dor mainile cand stau cu ele pe sus sa sterg cate ceva, d-apoi pe un biet copilas ... auzi si cu capul pe spate
si eu zic sa o reclami la directoare !


Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput