Este normal ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Allinta, ar fi bine daca ai pune pe forum nr gradinitei si numele educatoarei. S-ar putea ca una dintre noi sa-si inscrie copilul tot acolo si istoria sa se repete!

Totodata, publicarea identitatilor pe forumuri - care au devenit o sursa importanta de informare pentru mamici, ar putea sa le mai taie cheful si altora ca ea sa abuzeze de pozitie.

Eu nu cred ca fetita ta minte. Vorbeste cu educatoarea, cu ceilalti parinti. Fa reclamatie si mut-o la o alta gradinita. Dar fa public cazul macar pe forumuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui fiona67

Allinta, ar fi bine daca ai pune pe forum nr gradinitei si numele educatoarei. S-ar putea ca una dintre noi sa-si inscrie copilul tot acolo si istoria sa se repete!

Totodata, publicarea identitatilor pe forumuri - care au devenit o sursa importanta de informare pentru mamici, ar putea sa le mai taie cheful si altora ca ea sa abuzeze de pozitie.

Eu nu cred ca fetita ta minte. Vorbeste cu educatoarea, cu ceilalti parinti. Fa reclamatie si mut-o la o alta gradinita. Dar fa public cazul macar pe forumuri!


Luni, voi discuta cu directoarea. In functie de raspunsul acesteia voi vedea ce am de facut. In orice caz nu voi mai permite sa fie tratat copilul meu in asemenea hal. Deja da semne de schimbare de comportament : este irascibila.
Lucrurile stau cu mult mai rau decat am scris pe forum.


allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Astazi, fetita mi-a spus ca una dintre educatoare ii pedepseste pe copii, punandu-i cu mainile ridicate drept in sus si cu capul dat pe spate.
Spune-ti-mi, cum sa procedez ? Sa ma duc la directoare, sa fac reclamatie la Inspectorat sau sa ma resemnez ca asta e sistemul ?



allinta


Nu mi se par corecte astfel de pedepse. Exista si alte metode de a-i face pe copii sa -si dea seama ca gresesc. Pentru ce au fost pedepsiti copii?
La noi la gradi nu se pedepsesc decat faptele care ating integritatea celuilalt copil: daca copii se bat, scuipa. Si tot asa cu time out, adica pauza departe de ceilalti copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu as avea o discutie cu educatoarea, as intreba si alti copii, iar daca nu se schimba nimic si educatoarea are o atitudine ostila, as reclama-o fara discutii. Sa stea ea cu mainile ridicate si cu capul dat pe spate!!!

Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ralukutzza


PS. O educatoare de la mine din gradinita a facut acelasi lucru ,parintele a facut reclamatie, ea a recunoscut iar directoarea gradinitei ca si "pedeapsa", in timpul unei sedinte cu personalul gardintiei a pus-o pe educatoarea respectiva sa stea la colt cu mainile ridicate ca sa vada si ea cum se simte si cat de dureroasa este asemenea pozitie...pentru ea...dar pentru un biet copilas.De atunci nu a mai apliocat astfel de pedepse





Aha, exact ce spuneam!

Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008


Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Din pacate nici eu nu cred ca minte copilul, nici ca o discutie cu educatoarea ar ajuta cu ceva. Am exemplu concret in familie (mama mea, din pacate) a aplicat astfel de metode cu copilasi de clasa 1 sau a 2-a, iar unul a varsat si altul a lesinat....
Eu sunt decisa sa pun copilului un reportofon ascuns pt ca desi a fost doar 3 zile la gradi (dupa care a racit) a venit cu 'expresii' noi de genul: "taci! dau a bataie!" si mi-a spus ca de la educatoare a auzit. L-am intrebat daca a primit si el si mi-a spus ca nu, dar reportofon tot ii pun.
Eu as muta copilul de la eductoarea respectiva pt ca indiferent de masura luata tot asupra copilului se va rasfrange razbunarea ei.

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Da educatoarele astea nu-si permit cam multe, nu sunt controlate de nimeni - comportamental, ca deh, nu mai suntem pe timpul raposatului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adastero spune:

Draga mea, daca intr-adevar a facut asta, cu siguranta va mai face si alte chestii de genul asta. Parerea mea e sa o muti cel putin de la educatoarea respectiva, stiu bine ce spun aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Luni, am discutat cu directoarea, care, dupa expresia educatoarei, a discutat cu respectiva.
Luni seara, dupa ce am luat-o de la gradinita, fetita era vesela si odihnita, nu suparata; in sfarsit reusise sa doarma dupa masa de pranz. Am intrebat-o daca s-a inteles bine cu educatoarele si mi-a raspuns ca da si ca a fost cuminte.
Eu, pe fetita mea, am invatat-o sa imi povesteasca tot ce i se intampla tocmai pt a o putea ajuta. Niciodata nu am pedepsit-o atunci cand si-a recunoscut greseala. Si, astfel, imi spune tot ce face si ce i se intampla. Astfel, am aflat cum se comporta una dintre educatoare cu ea. Pur si simplu, nu o place. Si considera ca e in dreptul ei sa o persecute ori de cate ori are chef.
Maine, voi avea o discutie si cu aceasta.
Sper sa inceteze, daca nu, ii voi face reclamatie la Inspectorat.
Asemenea "educatori" nu au ce cauta in preajma copiiilor nostri.


allinta

Mergi la inceput