CIC - stand by pentru creier?!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deanny

Citat:
citat din mesajul lui makydenis
Eu, cu 2 copii, abia mai am timp sa respir, daramite sa ma tampesc




Deanny



si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Cam asa zice lumea care n-are copii, "nu sta doi ani acasa ca te tampesti"! Asa ziceam si eu cand eram deja cu burta mare, ca in 6 luni ma intorc la serviciu ca altfel ma tampesc acasa. Nici in prenatal n-am stat deloc, pe acelasi principiu (aici bine am facut ca de stateam acasa cred ca in afara de mancat=ingrasat si meditat=luat razna nu stiu ce altceva mai puteam face).

Intre timp m-am razgandit referitor la CIC, am de gand sa stau 2 ani, sa-i savurez alaturi de fetita mea, daaaar... ca sa nu ma "tampesc" totusi m-am inscris la un doctorat. O zi pe saptamana sunt studenta, si alea cateva ore la scoala au grija de neuronul meu sa nu amorteasca.

Eu zic ca merita stat 2 ani cu copilul, dar sa incerci sa faci si altceva pe langa (scoala, afacere, chiar si lucrat de acasa 2-3 ore pe zi pt job daca exista posibilitatea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

asa e Camelia, trebuie gasita si o alta preocupare ca sa "evadezi" un timp, sa iti reinacarci bateriile, chiar daca o fi prin munca...tot ce conteaza e sa nu pici in depresie...sa speram ca o sa raman cu aceiasi stare de spirit ca acum cand ma simt ok, chiar ma distrez cu nazdravanul
Multumesc de sugestii, ma gandesc si la o afacere, ceva on-line...

Concurs KLORANE, votati
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

adita, dar sa iei in calcul si riscurile, adica retururile de colete de la cei care comanda asa, in gluma sau la care nu ajunge postasul cu avizul..... am avut 5 colete neridicate saptamana trecuta .

e ok cu on line-ul, ti-am zis si pe privat, dar sa gasesti ceva cu minumum de concurenta. in ce am ales eu e jale! zeci, sute de siteuri concurente...eu tot incerc sa scornesc lucruri noi si atractive, iti ziceam ca vreau sa si produc ceva, in final sa fie woooow. dar asta necesita timp, bani, energie...si recunosc, de 3 luni nu ma culc mai devreme de 3 noaptea si nu ma scol mai tarziu de 7 . dar sunt in priza, nu?

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

adita, dar sa iei in calcul si riscurile, adica retururile de colete de la cei care comanda asa, in gluma sau la care nu ajunge postasul cu avizul..... am avut 5 colete neridicate saptamana trecuta .

e ok cu on line-ul, ti-am zis si pe privat, dar sa gasesti ceva cu minumum de concurenta. in ce am ales eu e jale! zeci, sute de siteuri concurente...eu tot incerc sa scornesc lucruri noi si atractive, iti ziceam ca vreau sa si produc ceva, in final sa fie woooow. dar asta necesita timp, bani, energie...si recunosc, de 3 luni nu ma culc mai devreme de 3 noaptea si nu ma scol mai tarziu de 7 . dar sunt in priza, nu?

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"





Cum rezisti?
Eu ma culc pe la 11 dar ma trezesc din 2 in 2 ore si de multe ori sunt zombi! Pana la cafeaua de dimineata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

cred ca am intrat pe "pilot automat". am zis ca acum o mai tin asa, pana imi finalizez tura asta de aprovizionari cu marfa si apoi sa incerc si eu sa ma menajez, caci in septembrie am avut o cadere destul de urata...bine, a fost data de uzura psihica din cauza bolesnitelor din familie. dar am plecat in vacanta si m-am incarcat. nu va zic ce greu m-am urnit la munca dupa ce s-a terminat vacanta.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

cred ca am intrat pe "pilot automat". am zis ca acum o mai tin asa, pana imi finalizez tura asta de aprovizionari cu marfa si apoi sa incerc si eu sa ma menajez, caci in septembrie am avut o cadere destul de urata...bine, a fost data de uzura psihica din cauza bolesnitelor din familie. dar am plecat in vacanta si m-am incarcat. nu va zic ce greu m-am urnit la munca dupa ce s-a terminat vacanta.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"





Felicitari si !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Si un job plictisitor care nu iti place, te poate tampi la fel de bine ca si statul acasa.

Parerea mea e ca in momentul in care simti ca o iei razna, sa faci ceva: cursuri, part time job sau chiar full time inapoi la job.

Decat o mama nefericita, mai bine ii spui bye bye la copil cand il lasi la gradi sau la babysitter si te intorci dupa 6-8 ore de munca cu dor de copil si forte noi.

O prietena americanca care candva era o mare carierista, mi-a zis: "Prefer sa fiu my own boss, decat sa fiu sclava unui sef, sa ma milogesc de ei pt o zi libera sau cand se imbolnaveste copilul. M-am saturat de tot bullshit'ul si de drama joburilor, si vreau sa fac o pauza lunga". Si se bucura la maxim de fiecare moment cu copilul ei care se apropie de 4 ani. Citeste mult, calatoreste, scrie, are o viata sociala intensa, deci nu se indobitoceste deloc in timpul asta.

Pt unele femei: "there is no place like work", pentru altele: "there is no place like home".

E OK oricum, atata timp cat mama si copilul sunt fericiti si mama face o alegere cu care e in totalitate impacata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Io simt ca m-am tampit inca din perioada sarcinii. Am observat niste lucruri. Si inainte sa raman insarcinata eram supraponderala, dar parca nu oboseam asa de mult ca acum.

Asadar, am remarcat ca obosesc mult mai repede si ca nu mai am deloc rabdare. Mai exact, am rabdare doar pentru fetita, in rest, ma rastesc la toata lumea, cu sau fara motiv. Uneori, nici pentru ea, mai ales in zilele ei proaste, cand urla din orice sau cand se trezeste de mai multe ori pe noapte, maraind.

De asemenea, am remarcat ca nu mai tin minte lucruri, decat disparat. De aceea le spun mereu celor din jur sa tina minte ei ce am zis la un moment sau altul, pentru ca e valabil atunci, dupa doua, trei saptamani, adio, memorie, habar n-am. Nu tin minte nici ce citesc, un prieten mi-a dat niste carti interesante despre educatie si invatare, am citit una si nu mai stiu mai nimic din ea.

Am mai remarcat si ca socializez foarte putin, ca sunt dependenta de Internet, ca, atunci cand vorbesc cu cineva, ca vreau, ca nu vreau, se ajunge si la subiectul "copil". Desi nu stau numai de florile marului pe Internet, lumea virtuala m-a acaparat mult.

N-am mai dormit pe saturate de mai bine de un an.

Ma enervez foarte usor, vad ca nu-mi ajunge timpul sa fac tot ce vreau sa fac si, in acelasi timp, nu sunt multumita daca face altcineva in locul meu, pentru ca am impresia (pitici pe creier) ca nu face la fel de bine ca mine.

Si totusi, nu am incredere sa las complet copilul pe mana altcuiva. Daria merge pe 10 luni, daca o las cu mama sau cu tatal ei, este OK, dar musai sa fiu si eu pe aproape.

Datorita circumstantelor, eu locuiesc cu fetita intr-un loc, tatal ei, in alt loc, la 600 de km distanta. A nu se intelege ca suntem certati, despartiti, dar asa e, cu serviciile astea. Ne remutam impreuna curand, dar am emotii.

Daria Nandini

http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png

Am adus pe lume o minune!


Lucrusoare de daruit

http://citadelaalbastra.wblog.ro/





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IlincaS spune:

Eu as fi curioasa cate din mamicile care au raspuns ca se intorc la munca mai devreme sunt pana in 30 de ani.Cred ca sunt intr-un procentaj mare.
Eu una sunt mamica la 24 de ani , ma simt si sunt super activa. Bebe merge pe 5 luni cu primele 3 fooooaarte solicitante si nedormite.
Ne bucuram una de alta(am fetita) abia acum de curand cand am inceput sa prindem obiecte si sa ne jucam. Mi-e intr-adevar greu sa o las o ora cu bona dar pe de alta parte imi rugineste creierul
Acasa ca sa te apuci sa faci ceva ,nu prea vad cum(am si incercat de altfel) cand bebe mai plange , mai trebuie sa o schimbi, mai dai de mancare, mai iti gasesti de treaba prin casa.... Pentru mine era frustrant daca ma apucam sa studiez ceva sa las din mana cartea dupa 10-20 de min.
Asa ca in ianuarie mergem la munci. Mai luam si noi contact cu oamenii mari, nu mai vorbim in alint, si nu ne mai leganam desi bebe nu e in brate
O sa-mi fie greu sunt convinsa de asta daaaarrrr noroc cu aceeasi lege cu 85% din salariu care iti permite sa te intorci in concediu platit daca nu te descurci la munca si cu bebe acasa

Mergi la inceput