Diabet zaharat la copii *6*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Mirela, cred ca Iusti vrea si mai multa atentie. Despre mese, este chiar dificil, cum spui, sa-i dai sa manance la 10 min. deja se deregleaza pofta de mancare. S-ar putea sa fie tot un mod de a atrage mai mult atentia asupra lui. Pentru cateva zile n-ai putea sa-i scazi putin din insulina pana se regleaza pofta lui de mancare? Altfel incepe un adevarat cerc vicios, tu alergi disperata sa completezi hidratii, indiferent prin ce metoda, el trebuie sa manance vrand-nevrand, atat de des si tot asa. Trebuie sa gasesti o solutie buna, altfel veti iesi cu totii f. obositi din tot sistemul asta si fara rezultate prea bune.

Bisy, asa cum spun si mamicile de aici, ar fi bine sa-i faci o hemogloblina glicozilata sau analiza C-peptid (desi este cam scumpa). Inainte de toate astea, totusi as mai repeta analiza de glucoza dimineata, la medic.

http://www.synevo.ro/c-peptid/



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Adriana, am micsorat deja insulina de dimineata cu o unitate si jumatate si pe cea de seara la fel. deci 3 unitati in total.. Nu stiu daca este cazul sa mai scad. Deja sunt data peste cap. Daca ii mai scad, chiar nu mai stiu cati HC trebuie sa ii dau sa manance.
Da, este evident ca vrea mai multa atentie pentru ca este prima data cand se repede in frate-su si trage de el. Ii ia suzeta din gura... Cand plange, vine el la mine in brate ca sa nu il pot lua pe Victor... Iar eu pe Victor chiar nu il alint cat ar trebui tocmai ca sa nu-l fac p-astalalt gelos. Si cand il alint pe Victor, il alint si pe Iusti.
Am avut o zi foarte proasta. Deja sunt la a doua tura de bocete (in camera la mine ca sa nu ma vada Iusti). Imi doresc sa treaca timpul, sa se faca Iusti mare si sa inteleaga unele lucruri legate de diabet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Ce-ai zice de o invitatie pt. mama soacra, sa stea cateva zile pe la voi. Tu apuci sa te mai odihnesti, timp in care il lauzi cat mai mult pe Iusti ce baiat mare este si ce bine face el unele lucruri... Il cooptezi in mici actiuni pe care sa le faceti in comun pt. fratele cel mic si ii dai sarcini usoare pe care le poate face f. bine si pt. care obtine laude si atentie...


studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Ce mi-ar placea! Dar nu poate sa vina luna asta. Vine in decembrie. Dar eu sper ca pana atunci sa nu mai fie probleme majore.
Uff! Multumesc pentru suport!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Week-end placut!




studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anina_n

Citat:
citat din mesajul lui Adrianaa

Anina, fructele nu au absorbtie rapida? Atunci in cat timp se absorb?




Adriana, nu stiu ! Numai spun ce se bat in cap tabelele cu indicele glicemic si ceea ce ni se spune noua.
Noi n-avem aici dietetician, ca l-as intreba.
Iar la Buzias, banana s-a spus ca este cu absortie mai lenta si totusi se pomeneste si de fibrele din fructe, ca incetinesc absortia, dar ele sunt considerate alimente cu absortie rapida datorita continutului de fructoza. Mai intelege cineva ceva ?



Anina, ai dreptate cu banana, are absorbtie mai lenta decat celelalte fructe pt. ca are si continut de amidon.

Dupa claisificarea mai veche a glucidelor, stiu ca ele sunt simple (naturale si rafinate) si complexe. Cele simple (fructe,bomboane, sucuri, siropuri, zaharul) au o absorbtie digestiva rapida si semilenta (lapte si produse lactate, unele legume), iar cele complexe au o absorbtie digestiva lenta (leguminoasele, legumele cu amidon, painea din cereale integrale si cerealele).

Indicele glicemic calculeaza cat de mult ridica zaharul in sange in timp de trei ore dupa ce mancam, acel aliment care contine cam 50 g carbohidrati in comparatie cu cat se ridica dupa ce mananci 50 g de paine sau 50 g de zahar.

indice glicemic:
Mere si pere 38
Paine toast 70
Cartofi fierti 85

Merele si perele au absorbtie digestiva rapida, contin glucide simple, dar atunci cand sunt absorbite in sange ridica glicemia la un un nivel mai mic si treptat, spre deosebire de paine sau cartofi care au o absorbtie digestiva lenta, dar elibereaza un continut mai mare,rapid si brusc de glucoza in sange.

Painea contine 50% amidon si cartofii contin amidon. Amidonul este o glucida complexa si se metabolizeaza in mai multe etape.

Unii spun ca indicele glicemic este discutabil, ca este greu de estimat exact pt dieta deoarece el poate da alte valori in diverse combinatii intre alimente.

Combinand mancarurile cu indice glicemic mare cu cele cu indice glicemic mic la o masa va afecta intregul indice glicemic. Acest lucru este cunoscut sub numele de “valoare glicemica”. Daca alegi un cartof care are un indice glicemic de 90, sa spunem, si piept de pui (indice 10), valoarea glicemica a mesei va fi de 45, deci indicele glicemic per total va fi mic.

-carbohidratii complecsi nepreparati termic au un IG mai mic, cu exceptia pastelor
-alimentele integrale au un IG mai mic decat cele prelucrate
-alimentele solide au un IG mai mic decat lichidele
-carbohidratii reci au IG mai mic decat cei calzi
-alimentele bogate in fibre au IG mai mic
-grasimile saturate cresc IG in mancaruri
-grasimile nesaturate scad IG
-adaugarea de proteina mareste IG
-fructoza si in special sucurile de fucte si mierea, desi au un IG mic, favorizeaza depunerile de grasime

(GI) - clasifica hidratii de carbon în functie de efectul lor asupra glucozei din sânge, dupa digestie.

Indicele glicemic este modificat de tipul de mancare, de prelucrare, de timpul de depozitare al acelui aliment, de metoda de gatire, de varietatea alimentului (cartofii albi sau rosii).
Raspunsul glicemic este diferit de la o persoana la alta, depinde de nivelul glicemiei, rezistenta la insulina si alti factori. Sunt trei factori principali care influenteaza indicele glicemic al unui anumit produs alimentar:

• continutul de fibre
• continutul de grasime
• tipuri de zaharuri simple

Numarul de carbohidrati consumati influenteaza mai mult glicemia decat indexul glicemic.
Indexul glicemic al alimentelor ajuta mai mult pt. cei care vor sa scada greutatea corpului si de a consuma mai putine calorii. Pt. copilasi este mai important calculul continutului carbohidratilor pt. a controla mai bine glicemia.

Indicele glicemic nu ia in considerare si alti factori în afara de raspuns glicemic, cum ar fi raspunsul la insulina, care este masurata prin indicele de insulina si poate fi mai adecvat în reprezentarea efectelor continut de la unele produse alimentare, altele decât hidratii de carbon.

Spre exemplu, fructele cer un raspuns insulinic scazut, in timp ce cerealele, painea cer un raspuns insulinic mult crescut.

Unii medici considera ca indicele insulinic al alimentelor ar fi o masuratoare si mai buna (corecta) pt. controlul glicemiei decat cea a numararii carbohidratilor. In plus, carnea slaba, proteinele desi nu contin carbohidrati acestea provoaca totusi un raspuns insulinic.

http://www.diabetesincontrol.com/index.php?option=com_content&view=article&id=8611&catid=1&Itemid=17

http://www.mmcdiet.com/mydocuments/download.php?f=insindx.pdf


Anina, eu cam asa am inteles aceste notiuni.

Uite mai pe larg aici:
http://diabetta.wordpress.com/2009/11/22/glucidele-indexul-si-incarcatura-glicemica-a-alimentelor/

studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Adriana, multumesc pentru tot !
Pare simplu cu dieta din afara, dar e atat de...complexa, depinde de atat de multe nivelul zaharului din sange...
Cu cat afli mai multe, cu atat iti dai seama cate de multe nu cunosti, inca.
O zi faina cu glicemii dintre cele mai bune, tuturor dulcineilor !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Salutari din Galati!Adriana mulmumim de lamuriri...ma simt asa de toanta acum...oare cand voi invata si eu macar jumatate din datele pe care le stii?????????
Am o mare problema.Unul dintre demi-penuri imi merge ff greu si imi trebuie altul.La spital imi dau numai penuri...nu au demi.La farmacii nu se gasesc asa ceva.
De unde faceti rost?Este vreo firma la care pot apela/?Am vb cu cineva in afara sa imi faca rost. Sa vad daca reuseste ceva.La noi sunt super importante jumatatile de masura.
Va multumesc anticipat pentru tot. Glicemii super bune tuturor prichindeilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

buna1
am un baietel de 2.3 ani.
vreau sa stiu parerea voastra referitoare la aportul de dulciuri din timpul zilei:
- 2 linguri rase de miere pusa in lapte- dimi si seara, cam 500 ml
- o miniprajitura, gen magura, prajitura casei
- 4-5 biscuiti cu crema de cacao
paine nu prea mananca, rar doua feliute /zi. fructe doar facute fresh(mar, ananas, kiwi, morcov) 250 ml. banane - 1-2/zi
credeti ca are prea multe zagaruri/zi?
nu este gras, este "bine legat" -14.7 kg si 96 cm, si 2.3 ani
multumesc!







mami & bubu, foarte specialul meu


NU voi fi un parinte obisnuit, deoarece am ocazia sa fiu unul extraordinar

Mergi la inceput