Diabet zaharat la copii *6*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Ana, in seara cand a venit cu gl. 247 la ora 22, e bine ca i-ai facut corectie. Trebuia sa-l lasi inca o seara sa vezi daca persista hiperglicemia la ora 22. Eu zic sa revii la doza de 3,5 Actrapid la 19 si sa-i iei 5 hc de la masa asta. La ora 22 sa-i dai 25 hc.

Cand ridici rapida de la ora 19, influenteaza si glicemiile de peste noapte pt. ca (Actrapidul) actioneaza cel putin pana la ora 24 (chiar pana la 3 noaptea).

Hiper de la ora 22 de atunci putea sa fie cauza alimentatiei, depinde ce a mancat, o absorbtie intarziata sau alte cauze, sau chiar in ziua aceea bazala nu a ajuns. Totusi, Levemirul la Alex ar parea ca tine destul de mult ca actiune. Zic sa ai rabdare cu scindarea Levemirului, eu cred ca poate merge pe 1 administrare. Dereglari vor mai fi, dar trebuie sa ai rabdare.

Inca ceva, cred ca ar fi bine ca la gustare sa le dati cereale, sau sandvis cu carnita pt. o absorbtie mai incetinita a carbohiratilor si deci o scadere mai mica a glicemiei intre 24 si 3 noaptea. Sa evitati ceaiul sau laptele la gustarea de seara sau fructele pt. ca lichidele grabesc evacuarea glucidelor si absorbtia lor mai rapida in intestinul subtire, iar fructele de asemenea au o absorbtie rapida, cum stiti. Evitand absorbtia rapida, la ora 24 nu vor mai fi glicemiile prea mari, iar scaderile glicemice vor fi mai mici pana la ora 3.


studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

V-am adus un videoclip drag mie:





studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

, dragi mamici !
Adriana, superba melodie !
Mirela, citind ce a povestit Dani despre Robi cu serpii, mi-am amintit ca la copiii mici, hipoglicemiile pot fi semnalizate de creier, noaptea, prin vise urate, prin cosmaruri.
Si chiar am auzit la mamici povestind ca se trezea copilasul tipand din somn si era tare speriat si avea hipo.
Asta trebuie sa fie motivul comportamentului mai ciudat al lui Iusti atunci si in urmatoarele 2 zile. Micututl de el, cine stie ce a visat !
Cu rabdare si multa dragoste, va fi din nou ca inainte.
Glicemiile mici sunt din cauza lipsei rezervelor de glicogen(tot glucagon am scris, inainte, scuze!) din ficat si muschi. Aceste rezerve trebuie sa se refaca. Ceva despre asta si www.doctor.info.ro/glucidele_ghid.html" target="_blank">aici.
Chiar ieri am vorbit cu cineva al carei baiat a trecut prin hipo severa(fara pierderea cunostintei) si un timp a tot avut glicemii mici si exact asta i s-a explicat, cu rezervele de glicogen.
A trebuit sa scada dozele de insulina si sa-i monitorizeze glicemia cat mai des, nelasand-o sa coboare sub 70.
Si magneziu este bun in astfel de cazuri. Mai ales ca diabeticii nu metabolizeaza bine magneziu.
Noua ni s-a si prescris magneziu, daca mai tineti minte. Si parca Deny a lui Symo, a primit Mg, ca urmarea a rezultatelor analizelor.
Magneziu
"Rolul si functia in organism:
Participa in metabolismul glucidelor si in schimbul de energie. Joaca un rol important in formarea tesutului osos, in metabolismul calciului si al vitaminei C. Participa in structurarea materialului genetic de baza (ADN si ARN). Regleaza excitabilitatea neuro-musculara.
Semne de insufucienta:
Depresii, apatii, tensiune musculara, convulsii, excitabilitate crescuta, hiperactivitate, costipatii, sindrom premenstrual, oboseli, crampe musculare.
Surse:
Produse din soia, cereale integrale, stridii, ficat, nuci, arahide, banane, cartofi, lapte, legume verzi, miere."
Potasiu
"Rolul si functia in organism:
Participa in fuctionarea normala a sistemului nervos, inimii, muschilor, rinichilor, sangelui.
Participa in reglarea echilibrului acido-bazic.
Semne de insufucienta:
Forta musculara scazuta, adinamie, apatie, edeme la nivelul extremitatilor, aritmii, greturi, varsaturi, piele uscata, scaderea sensibilitatii cutanate.
Surse:
Caise uscate, banane, citrice, mazare, cartofi copti, broccoli, ficat, lapte, unt, struguri, stafide, nuci."
Sursa
Dani, stiu ca americanii sunt cu popcorn-ul la culcare sau inghetata lor smantanoasa cu multe lipide.
Si noi suntem cu banana la culcare sau un croissant de 20 HC si nectar de mere si caise, dietetic.
Banana nu e rapida datorita amidonului continut. Eu aleg bananele mai putin coapte.
Si tot gasesc despre fructe ca nu au toate indice glicemic mare, datorita continutului de fibre. Chiar si sucuri am gasit cu indice glicemic mediu sau mic.
Insa, peste tot auzi ca fructele sunt rapide. Poate cele de o consistenta mai moale sau mai apoasa, dar cele cu coaja sau pielita mai groasa, sigur nu sunt rapide.
Eeee....ce mi-ar place sa se faca dulcineea mea, dietetician...
Un weekend cat mai fain si glicemii dintre cele mai bune !


Edit: Am gasit un articol despre hipoglicemie si se pare ca, <www.diab.ro/news.php?extend.16" target="_blank">Hipoglicemia nu afecteaza functiile cognitive>.



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Anina, fructele nu au absorbtie rapida? Atunci in cat timp se absorb?


studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Citat:
citat din mesajul lui bisy83

Copilului meu i a iesit glicemia 120, luata in deget si m am speriat foarte tare, acum jumatate de an i am mai gasit o tot 120.e inceput de diabet?
Mananca mult si as vrea sa i indrept alimentatia dar este tare dificil.
Medicul pediatru spune ca e ok dar mi se pare suspect, bea si apa multa.
Bea zilnic 400 ml suc de portocale si mar o fi prea mult.
Poate ma sfatuiti ce este de facut in aceasta situatie


bisy, depinde in ce moment fata de masa a fost luata glicemia.
O glicemia de 120 poate fi data si de o infectie in organism, medicamente sau efort si oboseala.
Debutul diabetului la copii este brusc, in cateva zile.
Poate sa aiba 90 glicemia azi si in luna urmatoare nu se simte prea bine si are are 200. Atunci e clar, diabet.
Sanatate puiului tau !


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adrianaa

Anina, fructele nu au absorbtie rapida? Atunci in cat timp se absorb?


studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat



Adriana, nu stiu ! Numai spun ce se bat in cap tabelele cu indicele glicemic si ceea ce ni se spune noua.
Noi n-avem aici dietetician, ca l-as intreba.
Iar la Buzias, banana s-a spus ca este cu absortie mai lenta si totusi se pomeneste si de fibrele din fructe, ca incetinesc absortia, dar ele sunt considerate alimente cu absortie rapida datorita continutului de fructoza. Mai intelege cineva ceva ?


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Adrianaa asa am sa fac in seara asta. Cele 2 glicemii de 200 si ceva au fost in doau seri consecutive la ora 22.00. Alex mananca la gustarea de seara sandvis cu branza olandeza, un fel de feta , este destul de grasa...
Vad ce scrieti despre hipoglicemii aici. Ma tot gandesc daca am observat asemenea reactii la Alex, dar nu am avut. Niciodata nu s-a vaitat de crampe musculare, sau sa se sperie in asa fel de ceva....
Cat despre banana si eu stiu ca este rapida. Insa, trebuie tinut cont , daca este coapta se considera rapida, daca este mai verde, mai necopata se poate calcula ca fiind jumate-jumate (rapida-lenta...semi). lucrul acesta mi l-a spus dieteticiana de la cabinetul doctoritei noastre.

Am vazut ca a aparut o mamica ingrijorata, eu zic ca nu are de ce sa isi faca griji. Nina are dreptate in ceea ce priveste diabetul.Dar , pentru a spulbera orice urma de indoaiala, sa ii faca niste analize.

Dany, am sa incerc si eu faza cu floricelele. Tu ii faci din alea din supermarket, la microunde? Plus de asta ....ce sa fac , ii dau doar floricele si fruct? Alex are 20-25 hc .....iti dai seama cate floricele ii dau ?
Vedem ce va fi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

Buna,imi pare rau pt ceea ce a-ti trecut Mirela,sincer imi este fff frica de acele hipoglicemii,dar sper ca Doamne Doamne sa ne fereasca scumpii nostrii cat mai mult de ele,am trecut prin asa ceva cu sotul meu,insa sunt sigura ca Iusty va uita de acel vis urat,si i-si va umple gandurile numai cu vise frumoase,va doresc sa treceti cu bine ,fruntea sus,acum el e bine
Denysa e bn,are glicemii liniare ,mai are si ea cate una de 70-80,dar e k.
un weekend linistit cu glicemii excelente la scumpei nostrii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bisy83 spune:

glicemia a fost luata fara sa manance nimic dimineata. Este ingrijorator?
Sanatate tuturor copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui bisy83

glicemia a fost luata fara sa manance nimic dimineata. Este ingrijorator?
Sanatate tuturor copiilor.



Eu cred ca este putin probabil sa fie diabet. Asa cum zicea si Anina, la copii, diabetul este cu debut brusc pe care nu ai cum sa nu-l remarci din alte simptome decat glicemia luata dimineata. Intr-adevar, este un pic cam mare glicemia pentru momentul la care este luata. Dar o glicemie de 120 nu indica neaparat un diabet.
Fa-i o hemoglbina glicolizata (din sangele din vena) si vei vedea cum a fost glicemia in ultimele 3 luni! Discuta oricum cu un medic pentru ca este posibil sa fie altceva.
Sanatate multa!


Dragele mele, am trecut cu bine de sperietura provocata de hioglicemie. Am ramas cu un "nu" luat in brate de Iusti la orice. Inainte nu i auzeam zicand "nu". Acum, dupa ce asta a fost cuvantul la ordine in aceste trei zile de groaza, am ramas cu el. In rest, rasfat cat cuprinde. S-a prins ca suntem incordati si urla (evident prosteala) si se baga in bratele noastre si acolo rade pur si simplu.

Avem iar probleme cu constipatia. Din cauza ca nu face, nu mananca. Nemancand, are glicemiile mici. Astazi mi-a scos peri albi. I-am dat sa manance toata ziua. Din 10 in 10 minute ii bag ceva in gura si de fiecare data incerc altceva. Glicemia cea mai mare a fost 148 dupa niste sticksuri (care constipa dar care mentin glicemia si pe care le accepta) si cea mai mica 66. Sunt efectiv epuizata fizic si psihic. Iusti era un mancacios din fire. El manca si intre mese.

Va pup si va doresc un week-end placut in continuare!

Mergi la inceput