Diabet zaharat la copii *6*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Mirela , imi pare rau ca treceti prin aceste perioade dificile. Din pacate nu stiu cum te pot ajuta, noi nu am avut asemenea situatii....A avut si Alex hipoglicemie de ....30 chiar , dar nu a fost severa, perfect constient, doar un pic nervos sa manance repede si mult. Dar nici una din celelate simptome ale lui Iusti. Chiar nu stiu ce sa zic. M-am speriat un pic.
Cred ca trebuie sa va pastrati calmul, cel putin in fata lui si mai ales in situatii critice, pentru a trata copilul corect si pentru a nu se speria.
Iti doresc multa putere si rabdare!

Nina, a fost frumos la acel eveniment. Pacat ca nu sunt foarte dese.

Alex , merge foarte bine. Cateodata la ora 22.00 vine cu glicemie de 200, desi nu imi expic, am cautat raspunsuri dar nu le am. S-a intamplat de 2 ori saptamana asta. Dar, i-am facut corectie cu Novorapid si Levemir-ul de seara , 5 ui ( atat face, acum) si a mers ok peste noapte. Poate maine am timp sa va arat un profil , sa va dati seama.
Dimineata vine de regula intre 80-130. Peste zi , este ok, nici nu se simte lipsa bazalei, credeti-ma pe cuvant. Sper sa o tina tot asa. Saptamana viitoare mergem la control. Ce stiti pana la urma , Levemir-ul este din nou pe lista ? Il vom lua gratuit luna asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Ana, a scris Mirela glicemia de 43, dar fiind noapte, s-ar putea sa fi stat Iustin pe glicemie mica destul de mult timp si de aici hipoglicemia severa.
Cristina a vut 27 cea mai mica glicemie si era in picioare si constienta, dar era in timpul zilei si am putut sa o observam si sa actionam la timp.
Mirela, trebuie sa-l feriti de glicemii mici acum, sa-si refaca rezervele de glucagon. Incearca sa-l tii pe glicemii peste 80-90, sa nu fie prea aproape de cele sub 70.
Ana, Levemir este insulina bazala. Cred ca te referi la a 2-a jumatate a zilei, ca nu se simte lipsa bazalei.
La ora 22 am mai patit-o si noi cu glicemii de 300 chiar, cateva zile, la inceputul toamnei.
Nu stiu ce a fost ca avem aceleasi doze dinainte si ii merge bine.
Nu stiu daca la Alex nu este cumva lipsa actiunii bazalei intre orele 19 si 22.
Bine ca nu aveti probleme noaptea !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Mirela, imi pare rau pentru sperietura celui mic si a voastra. Ar fi bine ca scazi din doza de insulina pentru ca are tendinte pt. hipo. , iar la copiii mici chiar se recomanda glicemii putin mai ridicate mai ales pe timp de noapte. Iusti va uita evenimentul sigur in cateva zile, iar daca observati ca inca e marcat, incercati sa-i distrageti atentia si nu sa accentuati reactia. La hipoglicemii ei simt si o anxietate f. puternica, dar trecatoare. Poate ca programarea la neuropsihiatru sau psiholog pt. Iusti e putin cam mult pt. acel evenimenit si nu cred ca ajuta, ci mai mult incurca. Poate ar fi bine sa treceti, fara a adanci importanta acelei nopti. El sigur va uita, iar ceea ce a simtit Iusti este perfect normal la o hipoglicemie severa. Cel mai important lucru este ca glicemiile lui in general sa fie peste 80-100 mg, iar noaptea, pt. copii asa mici stiu ca se recomanda o glicemie de 160-180mg.

Atitudinea voastra, a parintilor, in fata diferitelor situatii aparute din cauza diabetului trebuie sa fie pozitiva pt. ca atitudinea voastra va fi mereu copiata de cel mic.

P.S. Mirela, da-i sa manance si banane zilele astea pt. a creste nivelul potasiului.


studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Multumesc pentru sfaturi si incurajari.
Anina, ai dreptate, si Iusti a avut glicemia de 36 ziua si nu a avut nimic. Era doar apatic.
Adriana, din pacate nu ii pot da banane lui Iusti pentru ca sufera de constipatie cronica. Dar de ce este indicat potasiul? O sa caut alte alimente cu potasiu care nu constipa.
Ce ma mai mira acum este ca Iusti are tendinta de glicemii mici desi i-am marit insulina si chiar am marit unele mese. Daca la 12 a avut, asa cum va spuneam 55, la 19 a avut glicemia 66 in conditiile in care la masa de 16 i-am dat cu 12,5 HC in plus iar dimineata scazusem insulina cu 0,5 unitati. Maine mai micsoram cu o unitate. Si in seara asta am micsorat- cu o unitate pentru ca ieri la 22 a avut tot 55 glicemia.
Astazi, pana acum, Iusti nu a mai avut nicio manifestare ciudata. Pe de alta parte a si facut ce a vrut el: s-a plimbat cu liftul intr-un bloc din cartier (care din fericire avea geamul spart la usa de la intrare si astfel am putut descuia), a sters masinile oamenilor, mi-a scos toate cartile din biblioteca... Iar eu am zambit de fiecare data. O sa imi transform baietelul intr-un rasfatat.
Mi-am adus aminte ce a facut astazi ce nu facea de obicei. Ii este frica in casa scarii. Cand iesim afara, sta in bratele lui taica-su si se uita pe sub gene. In alte scari de bloc (eventual in cele cu lifturi) nu are nicio treaba.
Sper sa ai dreptate, Adriana si sa isi revina. Doctorita neuropsihiatru la care eram programati a facut accident vascular asa ca s-a dus programarea noastra. Adriana,nu il tin si pe el la neuropsihiatru si la psiholog decat cat sa il observe iar apoi raman doar eu. Am mai fost la neuropsihiatru dupa ce s-a imbolnavit de diabet. Si mie, cel putin, mi-a prins bine. M-a lamurit cu unele chestii din comportamentul lui.

Nu voiam sa scriu si despre asta dar am fost un pic dezamagita de doamna doctor in ziua in care am sunat-o. Nu vreau sa intru in amanunte dar sunt suparata ca nu m-am putut baza pe dansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

De citit:
http://diabetta.wordpress.com/2009/11/10/insulina-ce-stim-si-ce-nu-stim/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Ana, eu cred ca acele reactii adverse apar mai mult la diabetul tip 2, acolo mecanismele afectiunii sunt diferite de cele ale diabetului tip 1, iar categoria de varsta este alta. (in general, si cele mai bune medicamente dau si reactii mai putin dorite in timp).

Mirela, stiu ca in cazul hipo exista niste mecanisme care fac sa scada potasiul din sange si am citit ca si insulina injectata are proprietatea de a duce la hipopotasemie.


P.S. Mirela... de aceea suntem aici!


studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Adrianaa, te rog sa ma lamuresti si pe mine cu ceva.
Acum 2 zile Alex a venit la ora 22 cu glicemie de 247, i-am facut o corectie de 2 ui Novorapid, 5 Levemir si gustarea de seara normal. Peste noapte a mers ok, adica la ora 24 avea 181, la 3 dim avea 145, iar la 7 dimineata avea 131.
Aseara ca sa evitam hiperglicemia de la ora 22.00, i-am facut la ora 19 , 4 ui Actrapid (in loc de 3,5). Cursul glicemiei a fost ok, la 22 a venit cu 128, i-am facut 5 Levemir si a mancat gustarea cu 5 hc in plus, 30 hc. Totusi, la 24 avea 105 , nu i-am dat nimic ( pt ca alta data la o asemenea valoare i-am dat 5 hc banana si pe urma a crescut la 200 si asa a stat pana dimineata la 7), la 3 dim = 65 si la 7 azi dimineata tot 65. Cum sa fac ???
Cred ca Nina are dreptate, posibil sa aiba nevoie in 2 prize Levemir?
In seara asta ma gandeam sa ii mai dau 5 hc in plus la gustarea de seara sa vedem cum merge...poate evitam acele hipoglicemii. ma gandesc ca daca mai scad din Levemir ,la 4 ui , pe urma poate nu este de ajuns....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bisy83 spune:

Copilului meu i a iesit glicemia 120, luata in deget si m am speriat foarte tare, acum jumatate de an i am mai gasit o tot 120.e inceput de diabet?
Mananca mult si as vrea sa i indrept alimentatia dar este tare dificil.
Medicul pediatru spune ca e ok dar mi se pare suspect, bea si apa multa.
Bea zilnic 400 ml suc de portocale si mar o fi prea mult.
Poate ma sfatuiti ce este de facut in aceasta situatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_roby spune:

Buna fetele,
Mirela, imi pare tare rau ca trebuit sa treci prin asta si cred ca ati tras o sperietura groaznica. Si mie mi-e tare frica de aceste hipo, Robi a avut glicemii de 40 si am verificat deoarece mi-a zis ca il dor gleznele. Peste noapte nu am patit.o niciodata, insa mereu ii dau mai mult sa manance tocmai pentru a evita o hipo. Prefer glicemiile mari. Ca si Adriana eu zic sa nu mergi cu micut la psihiatru, e drept ca si eu am fost dupa ce s-a imbolavit Robi (intr-o perioada de neputinta , oboseala si insatisfactii ) si mi-a prins foarte bine, dar pentru copil as prefera sa nu. Incearca sa fii zambitoare si pozitiva si sa nu vada cat sunteti de speriati. Un episod de acest gen am avut inainte cu vreo 2 saptamani de declansarea diabetului, cand Robi s-a trezit din somn speriat, tipa ca sunt serpi pe patura, si in orice cuta de la pilota tot serpi vedea, si pe jos la fel si nu mai vroia sa calce, sa puna piciorul pe podea. :(. Eu insa nu-mi explic, m-am speriat ingrozitor, m-am gandit ca a vazut ceva la televizor, acum suspectez o hipo, desi habar nu aveam de ce aceste notiuni pe vremea aia.
Ana, referitor la glicemiile de noapte, de de 3 zile ii dau lui Robi la ora 22.00 - floricele( 1 cana de 250ml=5 hc ) si banana. Inainte manca sandvis + 1 cana de lapte, si glicemiile era cam asa: ora 00.00-180/ ora 07.00- 80. De cand cu aceste floricele pe care le mananca cu placere (la desenele dinaintea somnului) vine cu gl 00.00-153- ora 07.00-125. Mult mai liniare! Incearca si tu asa!
Nina, nici la noi nu se simt glicemiile mari cand se termina actiunea Levemirului, acum noi facem 8ui Levemir/ si Robi are 29 kg/ manaca 250hc/zi. Peste zi reglam glicemiile din actrapid, nu a mai fost cazul sa intervenim cu corectii de mai multa vreme...am reglat mai mult din HC. Pe 25 mergem la control si sper sa revenim cu vesti bune si f bune.
Ce pot sa vad spun e ca Robi a facut un abces dentar in urma unei maselute de lapte prost curatata de dentist, acum are fistula cu puroi si din 2 in 2 zile mergem sa o curatam, facem tratament antispetic local, si sper sa fie ok fara a lua antibiotic pana la urma. Dentistul imi tot spune ca sunt predispusi cei cu diabet, mie imi vine sa.l strang de gat, mai ales ca face astfel de afirmatii de fata cu copilul. Hm..Asa ca tineti.ne pumnii sa treaca repejor perioada asta si sa le venim de hac cariutelor care nu ne lasa dintisorii in pace. Bine ca nu a influentat glicemiile, ma asteptam sa fie greu de controlat, dar sunt ok ok.
Glicemii excelente va doresc si ne auzim,
Weekend placut tuturor si multa miscare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:


P.S. Mirela... de aceea suntem aici!






Bisy, la cat timp dupa masa ai luat glicemia copilului?

Mergi la inceput