sugarul nu mananca cat ar trebui

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

nn, a scris cineva mai sus ca la copii alimentati cu LP se incepe diversificarea la 4 luni. FALS !!! OMS recomanda inceperea diversificarii DUPA 6 luni (adica la inceputul lunii a 7)
alta chestie importanta: puiul tau simte TOT stresul tau, toate framantarile tale ajung la el si il agita. daca e vesel, tonic, doarme bine creste constant (adica nu slabeste, chiar daca o perioada creste in inaltime si nu in greutate, urmatoarea perioada creste in greutate). prin fortare se creeaza repulsia, refuzul.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nn_79 spune:

Buna ziua mamici,
Revin cu ultimile noutati. Se pare ca problema nu era doar in capul meu, cum incepusem eu sa cred . In ultimile zile puiul meu a inceput sa refuze sistematic biberonul, abia daca manca 300-400 ml/zi, si asta daca il fortam eu sau ii dadeam cand dormea. Este ingrozitor... Am fost de urgenta la pediatru care mi-a explicat urmatoarele: se pare ca din ce in ce mai multi bebei incept sa refuze laptele nan de pe la 4-5 luni, se pare ca nu este prea gustos/dulce pentru ei. Asa ca mi-a recomandat sa-i dau milupa. Aseara am inceput sa-i dau si a mancat cam 160 ml. S-a trezit si azi dimineata pe la 5 si a mai mancat cam 90 ml, iar astazi a mai mancat cam 210 ml. Deci, incurajator... . De asemenea, mi-a dat sa-i dau 10 picaturi/zi din Polyvital (asta pe langa fier, calciu si vitamina c si d, pe care i le dadeam).
Cam asta e, am scris asta si pentru mamicile care se vor confrunta in viitor cu aceeasi problema.
Aaa, sa nu uit: astazi i-am dat pentru prima data si o lingurita de suc de morcov, pe care a primit-o cu f mare placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

pe vremea mea inlocuirile astea de lapte praf nu se faceau de pe o zi pe alta ci treptat adica amestecand o masura din noul lapte cu 2-3 masuri din cel vechi, dupa care 50-50, dupa care mai mult nou si mai putin vechi, astfel incat bebele sa nu aiba alte probleme digestive.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Bine ca ai gasit solutia. Mai stiu pe cineva care tot asa a rezolvat, a trecut de la NAN la Milumil.

Io vroiam sa-ti zic ca or fi si "toane", are si al meu zile in care NU mananca, pot sa ii cant si "tezarur folcloric" si degeaba, si are zile cand rade tot si cere supliment. Nush de ce depinde, dar asa se intampla...

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Bine ca ai gasit solutia. Mai stiu pe cineva care tot asa a rezolvat, a trecut de la NAN la Milumil.
Io vroiam sa-ti zic ca or fi si "toane", are si al meu zile in care NU mananca, pot sa ii cant si "tezarur folcloric" si degeaba, si are zile cand rade tot si cere supliment. Nush de ce depinde, dar asa se intampla...


Adultii nu au zile in care mananca mai mult si zile in care mananca mai putin?
Si bebelusii sunt PERSOANE nu robotei!

Si nn, schimbarea laptelui se face treptat pentru a nu aparea probleme digestive sau alergice.
Ai inceput si diversificarea (la 4 luni ) !!! Daca apare vreo reactie alergica sau discomfort gastric stii ce i-a provocat-o? Schimbarea brusca a laptelui SAU lingurita cu suc de morcov?????

Mai bine schimbai BRUSC pediatrul

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

LE
De ce ii dai fier, calciu si alte minuni? Ai spus ca i-ai facut analize: a reiesit lipsa de calciu si fier? Ai citit prospectul acelor POLYVITAL? Uite aici http://www.musetel.ro/prospect.php?id=1950

spui ca ii dai 10 picaturi (in prospect scrie 9 dar... or fi aia de-au facut medicamentul mai prosti ca pediatru) pe langa vit c, vit d3, fier si calciu. Dar aceste picaturi contin si el o "doza" echilibrata de vit d3... stii ca supradozajul cu vit D3 conduce la scaderea apetitului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Nu stiu daca ii dai apa/ceai sau orice altceva care ar putea sa ii umple stomacelul. Ideal ar fi sa nu bea nimic altceva decat lapte pana macar la 5 luni.

Si da - o lipsa de Fe (fier), ar putea sa dea o lipsa de apetit. 400ml lapte/zi e f putin.

Pe de alta parte - inclin sa cred ca daca bb a baut doar un tip de lapte de la inceput - cu ala e invatat, si nu cred sa faca mofturi doar ptr nu e suficient de indulcit. Eu una sincer am preferat laptele cu cat mai putine glucide la baiat.

Si tot apropo de invat: baiatului i-am dat iaurtele cu fructe. Nu ti-ar pune gura pe unul natur. Fata in schimb am obisnuit-o doar cu iaurturi natur, si nu e deloc incomodata de faptul ca nu e dulce. E chestie de obisnuinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui nn_79

Sal mamici.
Am si eu o intrebare pentru mamicile care s-au confruntat cu aceasta problema: bb-ul meu de 4 luni si putin nu mananca cat ar trebui , adica abia daca mananca 6-700 ml/zi (NAN 1, ar trebui sa manance cam 900 ml/zi). Voi ati avut aceasta problema? Sa ma ingrijorez?


fetita mea e anemica
mergi la un pediatru, eventual sa faceti hemograma si sa ii dai fier daca e nevoie


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui kay

hai sa sap in memorie... exista niste cantitati pe care trebuie sa le bea bb, altfel risca deshidratarea. parca la un copil sanatos era in jur de 140 ml/kg/zi. adica daca bb are 5 kg inmultesti 5 cu 140 (sa zicem) si vezi cat ar tb sa bea. si vine 700ml pe zi. eu stiu ca ii numaram Soniei pt ca manca PREA mult

si marianebuna , draga mea, diversificarea nu se incepe de la 4 luni... hai sa nu mai aiurea in tramvai.



cantitatea e 110-150 ml pe kg corp


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput