sugarul nu mananca cat ar trebui

sugarul nu mananca cat ar trebui | Autor: nn_79

Link direct la acest mesaj

Sal mamici.
Am si eu o intrebare pentru mamicile care s-au confruntat cu aceasta problema: bb-ul meu de 4 luni si putin nu mananca cat ar trebui , adica abia daca mananca 6-700 ml/zi (NAN 1, ar trebui sa manance cam 900 ml/zi). Voi ati avut aceasta problema? Sa ma ingrijorez?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radu.anca spune:

Buna,

E primul copil, nu?

Cine ti-a zis tie ca trebuie sa manance 900ml/zi? Nu te mai lua dupa babe, carti, doctori, etc. Toate cifrele astea sunt MEDII, calculate de unii sau de altii. Daca iei 10 carti de puericultura, gasesti 10 cifre diferite.

Copilul mamanca exact atat cat ii trebuie, cand ii trebuie. Corpul are o inteligenta proprie care ii spune cand sa se opreasca, daca incerci sa fortezi limita poti ajunge la rezultate pe care nu ti le-ai dori: copilul poate vomita, poate prinde un fel de "fobie" pe mancare, mai tarziu poate deveni obez, numai pt ca tu ai citit nu stiu unde ca trebuie sa manance 900 ml/zi....

Hai sa fim seriosi, tu de cate ori ai calculat cate calorii mananci pe zi? mananci in fiecare zi la fel, sau depinde de dispozitie, activitati, etc?

Sfatul meu e sa nu te stresezi, daca puiul e vioi, hidratat, nu plange de foame si cand insisti refuza biberonul, inseamna ca e satul. Lasa-l in ritmul lui.

Pupici,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

bebelusul tau e tonic, vesel, doarme bine, creste in lungime si greutate ???
nu toti mananca la fel! pe cutia de LP e scris o medie, nu e obligatoriu sa pape toti la fel.


mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Intrebarea e: a luat in jur de 750g in greutate pe luna?
Daca da, nu ai de ce sa-ti faci griji.
Daca nu, consulta un pediatru bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nn_79 spune:

Ia in greutate cam 600 g/luna, este vioi, si tare vorbaret :)).
Ma ingrijoreaza faptul ca abia mananca 4 mese/zi si alea cu mult efort (din partea mea )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Pediatrul ce ti-a zis? Din cate stiu eu, la copiii alimentati artificial, mai ales daca nu mananca asa cum ar trebui laptele praf, la 4 luni se incepe diversificarea. Ati inceput?
Oricum cele 750 g/luna sunt o medie si sunt orientative, nu inseamna ca un copil vesel si sanatos, dar care ia 650 g intr-o luna are o problema...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

si noi am avut problema asta
si eu ma luam dupa cantitatea de lapte ce scrie pe cutie...si diana nu a papat niciodata atat
si lua si putin in greutate
pe la 4 luni i-am facut o analiza la kk si i-au iesit limbrici...ce m-am speriat..am repetat analiza de 2 ori si era ok...
in continuare nu papa bine si nici nu lua in greutate mult
nu papa nici altceva inafara de lapte...
de pe la 6 luni a inceput sa bage detoate..adica ce-i dadeam
da tot e slabutza
adica la 10 luni jumate are 8 kg..nascuta cu 3060
da nu-mi mai fac griji..i-am facut analize..sange, kk, pisu..toate sunt ok...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nn_79 spune:

Pana mai de curand a mancat si lapte de la mine (muls, ca nu serveste san, nici nu stie ce-i ala ). Acum am cam ramas fara... si a trecut indeosebi pe nan.
Frustrant e ca imediat ce-i bag biberonul in gura trage de el cu ambele maini sa-l scoata si-l impinge si cu limba afara ..., apoi isi baga amandoua mainile in gura pana da afara tot... Faza e ca reactioneaza asa si la lapte de la mine si la nan...
Doar cand ii e f foame trage bine si cand se satura putin isi pierde interesul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

hai sa sap in memorie... exista niste cantitati pe care trebuie sa le bea bb, altfel risca deshidratarea. parca la un copil sanatos era in jur de 140 ml/kg/zi. adica daca bb are 5 kg inmultesti 5 cu 140 (sa zicem) si vezi cat ar tb sa bea. si vine 700ml pe zi. eu stiu ca ii numaram Soniei pt ca manca PREA mult

si marianebuna , draga mea, diversificarea nu se incepe de la 4 luni... hai sa nu mai aiurea in tramvai.

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
Gaseste-ti un pediatru bun...normal ar fi ca un copil pana la 12 luni sa fie vazut luna de luna de pediatru pentru controalele profilactice ..dupa 12 luni pana la 24 de doua ori pe luna..dupa 24 de luni la nevoie sau o data la 6 luni....
Daca creste si ia in greutate in principiu ar fi ok..desi cresterea e ff diferita de la un copil la altul ..unul poate manca 1000 ml si sa nu ia in greutate cat ar trebui si unul 70 si sa ia in greutate la fel..
Depinde de gena pe care o are daca voi sunteti niste marinti minioni si slabi el nu va fi un mancacios...
Astea trebuie discutate cu pediatru...
Pediatrul meu mi-a zis ca in primele 2 luni trebuie sa ia 2 kg ,un kg pe luna dar nu e o regula asta e o medie..si la 6 luni sa isi dubleze greutatea de la nastere....
Daca e bine cat mananca, daca e mult sau putin, daca creste cat trebuie sau nu, asta doar un pediatru iti poate zice cunoscand toate detaliile despre copil tau : gena,consulatatii lunare,masuratori etc...
Un pediatru bun isi da seama si din ochi daca vede copilul luna de luna daca creste si ii merge bine.
Zici ca nu vrea laptele , incerca cu altul incearca sa i-l schimbi , nu vrea nan , i-ai milumil am inteles ca e mai bun la gust si e mai gras poate asa iti mananca...de ex. cunosc copii care nu au aceptat nici nan , nici milumil si au mancat ff bine vitalact...
Incearca sa gasesti formula care ii place...
Multa sanatate ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nn_79 spune:

multumesc pentru raspunsuri, nici nu ma asteptam sa primesc atat de multe. Pentru Kay - daca este corect cum ai spus tu ca tb sa calculez, ar trebui sa manance peste 900 ml/zi (bb are 6.95 kg).
I-am facut si analize (sange si urina) si n-am gasit nimic, pediatrul n-a spus nici c-ar fi bine, nici c-ar fi rau . Ne ducem la pediatru lunar. Cred ca totul e doar in capul meu, dar am vrut sa aflu si alte pareri...
Si cand te gandesti ca am jurat sa n-ajung o mama de aia care-si indoapa copiii
Nici noi nu suntem mancaciosi , deci nu stiu cu cine m-astept sa semene

Mergi la inceput