fara scutece !!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

anangel_lexi, nici a mea nu vrea pe wc , si acum cred ca stiu de ce...ai este frica, ...nu m-am gandit la asta , a fost o perioada cand facea dar acum nu
oricum suntem pe drumul cel bun ,,,spune cand face
mai rau este cand sunt cu ea in masina si trebuie neaparat sa trag pe dreapta , asa cum am patit azi de era sa fac si accedent pt ca ea tipa ca face kakaaaa eu a trebuit sa tai benzile ca apoi sa ma sui pe trotuar cu masina ...dar nu a facut pe ea si ma bucur ca a inceput sa-si dea seama ca trebuie neaparat sa ma anuntete
mereu ai spun sa nu faca pe ea , ca nu are voie sa faca kaka in chilotei si cand totusi face o las uda 1 minut nu mai mult si explic cea facut si cum trebuia sa faca......si sunt convinsa ca intelege!!

--------------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Daca va povestesc ceva, o sa ziceti toti(toate) ca e SF!
Nasa mea imi explica mie intr-o zi cum a procedat ea apropo de problema asta... pe vremea cand "pampers" era o necunoscuta. Deci, ea l-a invatat pe fiu-sau sa faca la olita in felul urmator: dupa fiecare masa, il tinea in brate, pe olita si ...asteptaaaaa ca dumnealui sa faca treaba...nu cred ca in zi de azi mai are cineva atata timp la dispozitie pentru aplicarea metodei care intr-adevar s-a dovedit incredibil de eficienta! Copilul nu mai facea in scutece deloc dupa varsta de .... 6 luni!!!
Parca tot nu-mi vine-a crede...ea zice insa ca e purul adevar
Participam cu emotii la concursul Klorane, daca vreti sa ne sustineti, asteptam un vot
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

6 LUNI ?????chiar ca zici ca e SF,
copilasii isi pot controla aceste functi dupa 1 an si sase luni , defapt controlat este un cuvant cam tare , ar merge mai bine ...devin constienti de cun sta treaba la aceea varsta, asa ca la 6 luni...stiu si eu?! nu se prea poate, dar poate eram un bebelus mai special( bum)

----------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Anaemi, sa stii ca nu esti singura care gandeste asa. Si eu mi-am pus copii pe olita la 7 respectiv 8 luni.Cate putin, cam cand stiam eu ca fac. Dupa 9 respectiv 11 luni nici unul nu a facut treaba mare in pampers, decat la olitza. Se scremeau intr-un anumit fel si ma cautau cu privirea. Se mai intamplau si accidente dar ff rar. Nu i-am certat / stresat niciodata pentru olita.
Am terminat cu pampersii la 1.5 ani la baiatul cel mare si 1.8 ani la cel mic.
Intr-adevar insa ambii copii au avut un control al sfincterelor dezvoltat, conform spuselor doctorului. Aveau cateva luni si nu faceau noaptea in scutec. Adica se intampla de ff multe ori ca dimineata la 7, in conditiile in care mereu au baut muult lapte, scutecul sa fie perfect uscat. Dar intre 8 si 9 umpleau si cate 2 scutece, bbei fiind.
Eu i-am pus pe olita de vreme din ratiuni de igiena, nu economice. Adica la un copil de 2 , 3 ani ideea contactului pielii cu fecalele )care nu mai sunt ca la bebelusi)...chiar si pentru scurt timp..nu era o optiune pentru mine.
Dar cum au spus si alte mamici inaintea mea. Fiecare face ce e mai bine pt copilul lui.
Macarie, eu nu cred ca e prea devreme. Trebuie doar sa ai rabdare si sa fii perseverenta daca tot ati inceput operatiunea. Si sa faci copilul sa inteleaga ca e o chestie normala, fireasca, fara sa fortezi nota.

Baietzii mei

Mergi la inceput