fara scutece !!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Copilul trebuie sa fie pregatit pentru olita. Si nu cred ca la 7/10 luni,chiar si un an, un copil poate fi pregatit.

Eu am incercat cu cel mare prima data la un an.Se ridica si punea olita pe cap...clar nu era pregatit. Am revenit pe la 2 ani...la fel. Asa ca l-am lasat pana cand l-am simtit pregatit asta pe la 3 ani ziua si 3 ani si 3 luni a renuntat si la cel de noapte. Atunci a simtit copilul ca-i pregatit atunci a facut-o. Eu nu l-am stresat,nu la-m certat niciodata pentru accidente.

Cu cel mic am procedat la fel insa am sarit peste incercarea de la 1 an. L-am pus prima data la olita la 2 ani. Si a mers...adica a prins ideea si v-am spus mai sus de problema cu imbracatul/dezbracatul.Ma gandesc serios sa las copilul in pace daca vad ca tot nu cere la olita cand e imbracat pentru ca nu pot sa-l tin nici pe el dezbracat tot timpul nici covoarele ude mereu.La fel...nu-l cert niciodata...ii spun doar"Ai scapat de data asta..."

Cred ca e bine sa-i lasam sa aleaga sinuri momentul...copiii au nevoie de toata energia lor,de tot timpul si de toata daruirea lor pentru alte lucruri...sunt la varsta la care invata cuvinte noi...si multe lucruri cu adevarat minunate pentru ei.De ce sa-i incarcam cu aceasta olita daca nu e cazul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Giana


pentru ca nu pot sa-l tin nici pe el dezbracat tot timpul nici covoarele ude mereu.


GeorGiana de Stefan Daniel (17 august 2005) si Luca Serban(6 iulie 2007)


www.gianadedu.shutterfly.com/action/" target="_blank">POZE


*** Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte. ***
Michael Levine






Poti incerca si cu acei chilotei pregatitori de care ziceam mai sus. Nici nu e copilul dezbracat si, chiar daca face pe el, absorb chilotii totul si nu se uda pe jos. Plus ca daca se simte ud s-ar putea sa nu-i placa si sa mearga la toaleta.

I am alive and I am here forever
Michael Jackson

I won't be a rock star. I will be a legend
Freddie Mercury


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fiecare parinte face cum crede ca este mai bine pt copilul lui...eu va spun sincer (cu riscul ca o sa-mi sariti in cap) ca mi se pare deja exagerat sa vad un copil de trei ani cu pampers ziua. e parerea mea strict personala. sunt copii de trei ani care vorbesc o si limba straina dar nu se cer la wc. parerea mea este ca parintii nu-si dau interesul sa-l dezvete. e mai usor sa spui "cand o fi el pregatit" decat sa stai dupa fundicul lui si sa-l pui la olita de cateva ori pe zi sau cand vezi ca face kk. daca parintelui i se pare normal ca ccc copilul sa faca pe el pana cand nu mai vrea logic ca si copilul se comlace...
eu PERSONAL consider ca doar parintii il pot educa in sensul asta, copilul nu are nici o vina.
si ca mi-am pus copii la olita de la 7 , respectiv 10 luni este chiar treaba mea...nici un copil nu-mi este traumatizat din cauza asta ba din contra...consider ca le-am facut un bine...cel putin lui Filip care asta vara nu a fost nevoit sa mai poarte pampers (va dati seama ce cald trebuie sa le fie la saracii copii cu plasticul ala la fundic?)

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

fetelor , treaba cu suzeta am inteles-o....nu am cum sa o faca sa o lase, mai astept , dar cu pampersul si ea vrea sa nu il mai poarte
cand ma vede ca vin cu el sprea ea incepe sa zica "nu nu " si isi acopera pasarica cu manutele, pur si simplu nu il vrea.
ieri am avut o premiera ....am luat-o de la gradi mai devreme si nu i-am pus pampers cand am schimbat-o, m-am plimbat cu ea ore in sir peste tot si de cate ori vroia sa faca pipi imi spunea , eu o tine-am in brate ca pe WC ea facea, dupa care avea din partea mea o bombonica mica (MM)
nu stiu daca mi-a spus numai ca sa primeasca bombonica dar a functionat si de la 16,30 pana seara tarziu( nu stiu cat era ceasul cand am ajuns acasa)nu a facut deloc pe ea .
am hotarat sa renuntam acum la el 1 an si 7 luni pt si ca are probleme ..se irita foarte des , am dat-o cu toate cremele posibile dar degeaba , asa ca.....

-----------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Copilul meu are 2 ani si 3 luni.Pampers??? 24/24.Si asa va fi pana cand imi va spune el,gata mami no pampers.
Nici prin gand nu mi-a trecut sa-l pun pe olitza la 6-7 ori 10 luni.Pai la 10 luni abia facea primii pasi,abia incepusem sa comunicam cat de cat si eu sa-l stresez cu olitza??No way..abia acum la 2 ani i-am aratat la ce foloseste.Are 2,singur si le-a ales,si cu toate astea el imi arata pentru ce e olitza si apoi imi spune "No potty chair,i go bring pampers???Si eu i-am zis ca daca vrea sa aduca pampersu.Nu-i un capat de tara.

Da,eu ma complac in situatia asta.Schimb un pampers,pac tzac.Ce atata sters pe jos,atentionari nu?

O sa vina si ziua cand imi va spune"Mami,Sebi big boy ,no pampers"
Pana atunci,ne complacem...

Anaemi,vreau sa te intreb,fara ironie,pur si simplu din curiozitate...
Cum ai stiut tu ca,copilul tau de 7 luni se cere la olitza?Ce inseamna a se cere?Si cine cerea?Ca ma gandesc ca doar nu-ti spunea bebelusul de 7 luni,mami vreau pipi la olitza.Ce te-a facut sa consideri ca, copilul tau,(fiind la stadiul de bebelus la varsta aceea) este apt pentru a incepe operatiunea olitza?
Reamintesc,fara iz de cearta

Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
*Miracolul nostru*




"If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!"
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui rhoneea

Copilul meu are 2 ani si 3 luni.Pampers??? 24/24.Si asa va fi pana cand imi va spune el,gata mami no pampers.
Nici prin gand nu mi-a trecut sa-l pun pe olitza la 6-7 ori 10 luni.Pai la 10 luni abia facea primii pasi,abia incepusem sa comunicam cat de cat si eu sa-l stresez cu olitza??No way..abia acum la 2 ani i-am aratat la ce foloseste.Are 2,singur si le-a ales,si cu toate astea el imi arata pentru ce e olitza si apoi imi spune "No potty chair,i go bring pampers???Si eu i-am zis ca daca vrea sa aduca pampersu.Nu-i un capat de tara.

Da,eu ma complac in situatia asta.Schimb un pampers,pac tzac.Ce atata sters pe jos,atentionari nu?

O sa vina si ziua cand imi va spune"Mami,Sebi big boy ,no pampers"
Pana atunci,ne complacem...

Anaemi,vreau sa te intreb,fara ironie,pur si simplu din curiozitate...
Cum ai stiut tu ca,copilul tau de 7 luni se cere la olitza?Ce inseamna a se cere?Si cine cerea?Ca ma gandesc ca doar nu-ti spunea bebelusul de 7 luni,mami vreau pipi la olitza.Ce te-a facut sa consideri ca, copilul tau,(fiind la stadiul de bebelus la varsta aceea) este apt pentru a incepe operatiunea olitza?
Reamintesc,fara iz de cearta

Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
*Miracolul nostru*



"If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!"
Michael Jackson



nu am spus ca de la 7 luni se cerea la olita...am spus ca de la 7 luni am inceput sa-l pun pe olita (dimineata si seara)... de la 10 luni nu a mai facut kk in pampers ; pur si simplu nu facea; venea la mine sau la tati si se scremea (asa in gat, nu stiu sa explic) si punea mana la pampers. iar eu il luam si il puneam la olita si facea kk.

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Aaa ! Am uitat... de cateva zile si Anastasia a inceput ca atunci cand ii vine sa faca kk...face tot cam cum facea Filip doar ca ea spune si "caca". fara stres din partea mea....deci: se poate !

P.S Noi am fost oarecum fortati (ca sa zic asa) sa scapam de pampers la Filip cat mai repede si din cauza ca fiind amandoi mici eram nevoiti sa cumparam 2-3-4 baxuri de pampers pe luna ceea ce ne cam depasea dpdv financiar.

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Macarie, fata noastra cea mare a scapat de scutece foarte repede, pe la 1,7 -1,8ani. Am inceput sa ne distram cu olita de pe la 1 an. Dupa ce a invatat sa ceara, i-am mai lasat scutecul pentru a evita accidente, atunci cand nu eram acasa. Ne rugam de ea sa faca in scutec... si nu mai vroia.

In timpul noptii, cat eram acasa, si in timpul somnului de pranz, o lasam fara scutec, ii puneam sub saltea niste aleze, ca sa nu ude salteaua. Dar cred ca am fost si norocosi, nu este un copil care sa faca pipi de multe ori pe zi...

Judecand dupa experienta pe care am avut-o noi, nu as spune ca ai inceput prea devreme procedeul asta.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

nu am inceput deloc devreme , asa consider eu.
terorista mea tipa din toti plamanii cand vrea sa faca la olita, mai face si pe ea desigur ,dar din 5 cazuri de trei ori spune ..
suntem pe calea cea buna
doar ca nu reuseste sa spuna pipi...indiferent ce face, spune kaka...


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

anaemi, bravo tie ca ai reusit sa-ti convingi copiii asa de repede cu olita. Eu fac parte din categoria mamicilor cu copii de 3 ani care poarta pampers. Incerc deja de 1 an s-o conving cu olita, i-am luat olita si reductor de WC. Pur si simplu nu vrea. Imi spune clar "Nu veau olita!" Uneori imi spune si de pampers ca nu vrea si atunci ii pun chilotei. Dupa un timp vine la mine si-mi spune "mami sunt uda, schimba-ma!" desi stie clar ca trebuie sa ceara olita. Si atunci eu ce sa fac, cum s-o conving? Am fost si cu ea in magazin, sa-si aleaga alta olita. A turuit intruna ca ea nu vrea olita, ca nu-i place niciuna, nu vrea si gata. Am intrebat-o daca vrea la toaleta ca oamenii mari. Mi-a spus ca nu si am descoperit si de ce: ii e frica de zgomotul produs atunci cand tragi apa. Si atunci care e vina mea? Eu mai si lucrez, nu pot sta tot timpul dupa funduletul ei, ea acum merge la gradi...Iarna mi-e frica s-o las doar in chilotei pt ca stiu clar ca e in stare sa stea uda ore in sir.
Deci sunt copii si copii, cazuri si cazuri...La a mea e clar: ii e frica de wc si gata, ii explic de cateva ori pe zi cum sta treaba cu el, care e sistemul, de ce curge apa, de ce face zgomot...degeaba. Pana nu se va convinge singura ca nu reprezinta niciun pericol sunt convinsa ca va prefera pampersul.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput