fara scutece !!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Sa va spun de cel mic al meu...de la 2 ani am inceput sa-l las in funduletul gol prin casa si fiind cald si afara in curte.I-am pus olita in living pe unde se juca el mai mult si i-am aratat/explicat ce sa faca cu ea.

Toate bune si frumoase.A inteles repede si a inceput sa ne si anunte numai ca acum cu trecerea verii nu-l mai pot tine in funduletul gol tot timpul.Iar el de cele mai multe ori cand are ceva pe el in partea de jos(fie ca este chilotel de bbc sau pantalonas) crede ca are si scutec pt. ca da drumul la pipi pe el.De cateva ori a facut asa si kk

Intrebarea mea...cum sa fac sa ceara la olita si cand este imbracat? Sau trebuie sa trecem din nou la pampers pt ca nu-i cald sa stea baiatul gol?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Aidan a fost pregatit sa renunte la pampersul de zi la 3,2 ani si la cel de noapte la 4,1 ani.Acum are 4,3 ani.
Nu am avut nici un accident dupa, pur si simplu mi-a spus sa ii dau chiloti ca va face numai la toaleta si asa a fost.

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

Giana , exact asa patesc si eu cu a mea...daca este in funduletul gol, spune cand face, daca are chilotel pe ea nu spune decat foarte rar
mai nou cand spun ca nu are voie sa faca kaka in chilotei parca intelege si imi spune imediat ca face

alte idei??

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Pe Filip l-am pus de la 7 luni la olita (de...exces de zel...primul copil...); la 10 luni deja el se cerea la kk (bineinteles ca mai facea si pe el, dar in general se cerea); la pipi a inceput sa se ceara de la aproape 2 ani. acum la 2 jumate se duce singurel la wc cand are nevoie (nu vine la mine ddecat ca sa-i ridic pantalonii). noapte mai face pe el, dar rar ... acum are cateva saptamani de cand nu mai face si se trezeste noaptea, dar inca ii dau pampers in caz ca.
pe Anastasia nu am mai pus-o asa de devreme pe wc. de pe la 10-11 luni am inceput si nu mereu; dar cand o pun face pipi, iar cand o vad eu ca urmeaza sa faca kk o pun pe wc (are colacel) si face...acum astept sa se ceara si ea; vedem cand

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Dar voi nu aveti de ce sa va stresati si enervati? Va cautati singure?
7 luni!!! 10 luni!!! Doamne fere! Nici nu ai cu cine sa te intelegi!
Copilul lasa scutecul cand este pregatit, dupa doi ani. Pana la doi ani e munca inutila.
Al meu a renuntat la cel de zi la 3 ani iar la cel de noapte la 3 ai jumate, aproape 4. Fara prea mult efort din partea noastra.....la varstele astea s-a simtit el ready si confident


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Eu zic sa te hotarasti la ce vrei sa renunte (observa ca am spus "vrei" si nu "vrea")la suzeta sau la pampers, ca daca o chinui cu amandoua odata nu o sa obtii nimic. Eu una nu as face-o, dar daca tu vrei...
Personal nu am fortat-o la nimic, suzeta are si acum doar la somn si nu mereu, iar la pampers a renuntat singurica la 3 ani. I-am pus un chilot de tranzitie (dublu strat de bumbac cu plastic intre), in caz de accidente sa nu faca balta pe jos si gata. Acum are 3 ani si 2 luni si poarta doar chilotei, ba chiar avem scandal cand ii pun seara pampers (ziua doarme cu chilotel normal).
Copiii renunta la vechile obiceiuri cand sunt ei pregatiti sa o faca. Pana atunci e doar chin. Si pentru mama si pentru copil.

I am alive and I am here forever
Michael Jackson

I won't be a rock star. I will be a legend
Freddie Mercury


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Fiecare face cum crede ca e bine pt copil.
Pentru noi, asa a fost foarte, foarte, foarte comod. Pentru mine si fie`mea adica, pt ca cei din jur se uitau mereui la noi ca la urs si se minunau cum de inca avem pampersi dar am facut abstractie.


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !



Oi fi fost eu?
Sincera sa fiu si eu ma uiatm ca la urs, la copii care la 2,5 ani erau cu pampers, ca fiimiu la 2 ani deja de cateva luni scapase de povara aceea. Iar acum mi s-a intors roata, asa si imi trebuie!Fii mea nici acum la 2 ani si o luna, nu pare ca isi doresti sa renunte vreodata la pampers, nu ii place olita deloc, asa ca am lasat-o balta un timp, sigur va cere singura, mai tarziu!
Mult succes!

Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Alina, asa sunt poate fetele, ocupate mereu cu altceva

Despre cum sa determini copilu` sa renunte am incercat asa:
-panou frumos - lipit abtibilduri minunate la fiecare realizare la olita
-laudat, cantat, recompensat dupa fiecare pipi/kk la olita
-cumparat seturi stralucitoare de chilotei
Pana la urma am renuntat sa o persecutez
Daca facea la olita, o laudam si gata. Daca nu, il veneram pe cel care a descoperit pampersii

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

Ce pot sa zic,,,toata lumea da sfaturi cand e vorba de altii,,,pareri de la neamuri ,prieteni ,rude cat incape,,intodeauna copilul altora va face mai bine si mai repede decat copilul tau,,,asta e sigur
Dupa mine una as urmari interesul copilului si sa se simta el linistit si fericit ca vrea sa renunte la pampers si suzeta...
Imi amintesc ca unul din baietii mei la 3ani jumate a renuntat la pampers ziua,,,singur singurel iar la aproape 4 ani l-am dezvatat si noaptea..
Am indurat si eu comentarii si acuze la greu,,sfaturi cu duiumul dar el nu a vrut si gata,,,o zi intreaga a stat fara sa faca pipi ,ptr ca nu avea pampers si se temea sa faca pe el de frica ca o sa il certe bunica,,,de seara am ajuns la spital foarte speriati cu burtica umflata .atunci am pus piciorul in prag si am spus .GATA s-a terminat cu dezvatul,,cand o sa fie el pregatit o sa il lase,,,si singur singurel s-a cerut intr-o zi la olita,,,apoi a trecut la toaleta si tot asa,,,,
Al doilea baiat s-a dezvatat de pampers la 5 ani,,,el avand ceva probleme,dar tot singur ,,nu am mai facut greseala de-a asculta cum ne dezvatau pe noi parintii la 10 luni iar fetita la 3 ani de-a abea a lasat pampersul ziua,,,,inca noaptea il mai avem...
Doctora pediatra a copiilor din austria spunea tot timpul ca-ci copiii in jurul varstei de 4 ani sant complet pregatiti sa lase singuri pampersul ,,,asa ca sa nu ii stresam,,,,
Si pe cuvant ca nu i-am mai stresat,,,,cum am cumparat 3 ani pampers am mai cumparat un an ,,,ca doar nu moare lumea,,,dar macar am avut copii si familie fericita,nu terorizata si stresata de faptul ca baietii nostrii nu fac la toaleta la 3 ani,,,,de parca asta ar fi cea mai mare nenorocire,,,pur si simplu ptr noi a fost un lucru ff normal,,,iar pareri si comentarii de la ceilalti pur si simplu am ignorat si am spus ca pediatra lor a zis ca e normal sa aiba pampers,,,,
De-ati fi vazut ochi si fete mureati de ras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Macarie, asa cum te-a mai sfatuit cineva inainte, eu nu as forta copilul sa renunte si la pampers si la suzeta. Ia-o incet, pe rand... Asa ni s-a recomandat si noua, cand, acum aproape 2 luni, am dus-o prima oara pe Maria la gradinita. Maria avea deci 2 ani si 10 luni si inca avea suzeta si pampers. Educatoarea mi-a spus: "lasati-o, no-o fortati acum sa renunte si la suzeta si la pampers, ii e de ajuns ca trebuie sa se acomodeze cu gradinita, ar fi prea mult pentru ea sa fie obligata sa renunte si la celelalte, prea multe noutati dintr-o data. Mai asteptati" Intamplarea a facut ca in primul weekend de dupa inceperea gradinitei Maria a pierdut suzeta si s-a acomodat relativ usor cu ideea, desi are si acum zile cand intreaba de ea. Deci era pregatita sa renunte la sica. Cu pampersul e alta istorie, am incercat in timpul verii in repetate randuri s-o las doar in chilotei, i-am spus de n ori sa ma anunte pe mine sau pe tati cand face pisu, dar tot a facut pe ea mereu. Ma anunta doar "Mami, m-am udat". Asa ca pentru mine e clar ca inca nu e pregatita sa renunte la pampers. Nu vreau s-o constrang cu nimic, va decide singura cand sa lase pampersul. Tu iti cunosti cel mai bine copilul si stii daca ACUM e sau nu pregatita sa renunte la pampers... Daca nu e, nu o forta. Se va dezvata singura, o sa vezi... Vorba cuiva, nu am vazut nicio mireasa in pampers pana acum.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput