Ajutor:cum il adorm fara san/suzeta/leganat

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Am citit aici si mi-am adus si eu aminte ce-am patimit ma mir ca am supravietuit, mai ales ca nu aveam ajutoare.

Cristi adormea in carut daca il plimbam in parc pe aleea pietruita sau pe cararile cele mai denivelate :) cum opream carutul, se trezea si el.
Aveam si un "carut de casa", inainte de culcare faceam ture prin casa cu carutul (noi avem casa stil vagon, constructie veche, asa ca se putea) si il lua somnul mai ales unde se termina covorul... deci tot la "hopuri". Am tinut-o asa cred ca pana la vreo 18 luni, intre timp incepusem si serviciul, a fost tare greu.

Rabdare, ca trece...

Ingrid si Cristi 6 ani si 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda24 spune:

Buna porumbita
Intamplator am dat peste mesajul tau si cum nu am reusit sa il citesc l-a vazut intai sotul meu. Mi-a zis : « Tu ai scris astea ? »te inteleg e putin spus !!!!!
Coincidenta sau nu, fetita mea( zgatia cum ii spun uneori) are tot 7 luni si 3 sapt si face 8 pe 2 oct. Sa-ti spun cate ceva despre ea si apoi ce am facut eu, poate te ajuta in vreun fel, pt ca inteleg ca esti la pamant si eu sunt, inca n-am scos-o definitiv la capat!
In primele 4 luni a luat doar 2,2 kg. Eu spuneam dr ca nu i-a in greutate ea ii dadea ca ia. Apoi pe la 3 luni juma mi-a dat dreptate. Am vrut sa ii dau completare, n-a vrut, a vomat, am ajuns la urgente. Somul il avea fff agitat, treziri dese cu tipete si urlete !!! Nu legam 2 ore de somn, Eram la pamant !!!Noroc cu mama si sotul, facem cu schimbul la dormit. Ea dormea doar pe burtile noastre !!!iti dai seama ce somn era ala pt noi ! Apoi la 4 luni am dat-o pe mancare la indicatia dr de la urgente. A luat fata 400 gr in 2 sapt !!! Si a inceput sa ia , si a depasit in greutate cat luase in primele 4 luni. Eu acum ma gandesc ca am facut o prostie si nu mi-a ascultat instictul si nu i-am dat lapte praf din prima luna cand am vazut ca ea este agitata. Parerea mea:laptele meu nu era consistent pt ea.Acum e tarziu. Nu accepta deloc lapte praf. De 3 luni juma incerc si nimic!!!! Acum o sapt am fost aici in ploiesti la o dr fff invarsta si fff cautata! I-am zis prin ce am trecut si....cica ar fi o lipsa de calciu Zis si facut : de o sapt i-am dat calciu si copilul meu nu mai urla din juma in juma de ora!!!!!! Asta daca apuca sa doarma o ora sau o ora juma! Ca si al tau , abia pisca o juma de ora, iar f rar pe sapt o ora , doua, de oboseala!!!Acum doarme de la 11 vreo ora jumate, si dupa amiaza, de pe la 15-16 , o ora jumate , 2. Noaptea doarme aprox 10 ore de la 21.30 , pana pe la 7,-7,30. Tot de o sapt am reusit sa nu-i mai dau san ziua(daca vrea ea, ca nu o pot forta in nici un fel, are o vointa!!!! Valeleu!!!) . programul de zilele astea este: intre 3-5 suge, 8.30-9 fructe- 150-200ml+branzica calcica, 13-13,30 legume cu carne, dar ne luptam aprox 100 ml (carne cu iaurt, cu legume) sau doar galbenus ou (daca nu vrea , nu vrea legume, n-am ce-i face) , 15-16 iaurt simlu sau cu banana-100-150 ml, seara 19.30 cereale cu fructe -175-200 ml, baita si pe la 21 san(suge nu gluma) Am patit si eu chestia cu trezitul noaptea si supt 2 guri si culcat. Ideea e ca e posibil de la dinti. M-a frecat si pe mine vreo luna asa. Dar cu somnul era jale, se trzea din juma in juma de ora, ba la o ora si eram varza. Ajungeam la o asa obosela si nu reuseam sa dorm deloc. Abia de cateva zile am reusit sa mai inchid cate un ochi dar...tot ma chinui, cred ca sunt si epuizata fizic. Merg zilele astea sa fac analize sa vad cum stau.
Concluzia : de o sapt ii dau calciu pharco si ascovit pt pofta de mancare, ca de la dintii astia imi cam refuza mancarea. 10 zile calciu, apoi 10 fier hausman si apoi reiau!
Eu nu zic ca e aceeasi problema, tb sa vb cu un medic.
Vb cu medicul si vezi ce spune si incearca si varianta calciu. Poti sa ii faci o calcemie, ca asta se face daca ii ia o picatura de sange din deget. (eu am trecut prin luat sange din vena, nu-ti recomand, o gaseste greu si urla rau de tot bebe, lesini tu de mila)
iti tin pumnii!!!! (si mie)

PS Noi de vreo 2 sapt, nu mai adormim in carut DELOC. Nu mai vrea!!! (la san nu se mai poate ca nu ii mai dau ziua, dar nici nu mai vroia iar daca acum 2 sapt ii dadeam, nu mai adormea la san)ci adormim plimbata intr-un port bebe!!! Nu leganata, nu altfel!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearljam spune:

Salutare
Am sa va povestesc cum il adorm pe fiul meu de 5 luni, care o perioada nu voia sa doarma decat la noi in brate sau cu noi in pat.
Il pun la el in patut cu o jucarie (un calut de mare, este ok, nu exista riscul de sufocare), pe fundal muzica clasica adaptata pentru bebelusi, din pacate tot cu suzeta (o accepta numai cand e gata de culcare)si pe el il pun intr-o pozitie in care se simte el cel mai confortabil (pana adorame, dupa care ori se intoarce singur pe spate, ori il intorc eu). Langa patut am un scaun unde stau eu sa ma vada el, imi gasesc ceva de citit si nu ma uit in ochii lui, el ma vede si atunci nu plange, se uita pe pereti sau chiar la mine si adoarme in maxim 20 minute. Uneori numai il pun in patut si e adormit in secunda urmatoare. Fac aceleasi lucruri si la somnul de zi si cel de noapte, fara exceptii si vad ca da roade. Fiecare copil e diferit si numai parintii stiu ce e potrivit pentru copilul lor. Eu am observat ca daca inainte de somnul lui ma joc cu el mai mult si il obosesc adoarme imediat.


Cei salbi nu vor putea niciodata sa ierte. Iertarea este calitatea celor puternici. - Mohandas Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

am vazut ca subiectul a revenit pe prima pagina si am zis sa mai scriu noutatile;

in primul rand va multumesc pt ca mi-ati impartasit din experienta voastra

de o sapt, prin nu stiu ce miracol robert se culca in jur de 8 (unori mai cere san la 9 sau 10) dar nu se mai trezeste pana la ora 5 cand mananca; apoi ii mai dau san la 6 sau 7 si ori se scoala la 7 si ceva ori il iau in pat cu mine si doarme pana la 8 sau chiar 9 (eu nu ma culc inainte de 12-1); nu stiu cat o sa il tina , daca o sa il tina, dar sunt happy ca nu am apelat la plansul controlat si alte metode de pacalit noapte pt ca am ajuns la concluzia ca si ei sunt mici persoane care pot avea problemute care nu tr amplificate pt confortul meu sau pt ca eu nu mai pot; stiu ca metodele respective (plans controlat, apa,dormitul cu el in pat, suzeta, adormitul pe brate/leganat etc dau rezultate doar ca eu nu le pot aplica - asta nu inseamna ca sunt gresite sau ca mamicile respective nu au facut bine- sa nu ma intelegeti gresit; sunt f recunoasctoare pt raspunsurile voastre de pe acest topic, m-au ajutat ff mult sa ma inteleg si sa inteleg ce vreau si ce nu vreau de la somnul bbului meu

a, si am mai decis ca desi nu e comod pt mine voi continua pana de sarbatori sa il adorm la san (atunci am 2 sapt libere complet de la munca si pot fi cu el non stop sa pot incerca alte tehnici de adormire) ; nu de alta dar dc il iau de la san inainte de a fi adormit bine si il pun in pat se trezeste si se ridica in picioare; repet operatiunea de cate ori e nevoie pana adoarme numa ca doarme 20 -30 min; dc il las din prima sa adoarma la san si il transfer in pat doarme si o ora, o ora jumate.

dintii il deranjeazain continuare, uneori mai rau dar de iesit nu au mai iesit altii in afara de cei 2 de jos asa ca probabil nopti cu multe treziri vor mai fi dar cand o sa dau iar de greu o sa recitesc topicul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Felicitari, si orice ar fi, sa fi alaturi de puiul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi17 spune:

fetita mea pana pe la 2 luni adormea doar pe burta la mine sau la taicasu si de multe ori cand vroiam sa o pun in patut se trezea imediat..si iar o luam de la capat...au fost nopti in care efectiv dormeam asa cu ea pe burta...important era ca dormea...pe la 2 luni am zis sa incerc o alta metoda...dupa baita de la 8-9,i-am dat sa manance,am pus-o in patutcu suzeta in gura,am stins veioza si am asteptat sa vad ce se intampla..si am avut o mare surpriza...puiul meu a adormit dusa....acum are 3 luni su jumatate si are acelasi program...se trezeste o data pe la 1-2 sa manance dar cum o pun in patut a si adormit...este f cuminte...mananca,dorme si rade toata ziua..fiecare copil e unic..asta nu trebuie sa uitam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IlincaS spune:

Am citit tot ce s-a discutat pana acum si sunt clare 2 concluzii: fiecare copil isi face singur programul binenteles ajutat de rutina zilnica siiii fiecare mama isi creste cum considera copilul , asta nu o face o mama mai buna sau mai rea.
Eu pe fetita mea de aproape 5 luni am adormit-o in toate felurile posibile(plimbata,leganata,in brate, la san etc.) La inceput din cauza ca dupa masa nu adormea niciodata o puneam in carucior si o plimbam ba pe afara ba prin casa(depinde de zi/noapte). Programul insa de mancare i l-am stabilit , ne mancand exclusiv la san si facandu-i completare e mai indicat asa.Nu mergea intodeauna trucul asta si trece chiar si o ora inainte sa inchida macar ochii, timp in care ba plangea ba mai se linistea si tot asa. Era chinuiala mare mai ales noaptea cand se trezea din 3 in 3 ore.

Apoi pentru ca eram prea obosita noaptea o puneam langa mine in pat si adormea in 5-10 min dupa ce sugea.Asta a mers cam o luna cand mi-am seama ca nu ma ajuta nici pe mine nici pe bebe cu nimic acest lucru. Asa ca usor usor cam la 3 luni jumate asa am mutat-o in patutul ei. Cu muzicuta de seara si lumini , o mai lasam sa mai planga mai veneam sa o linistesc. O mai luam in pat si o puneam la san cateodata dar din ce in ce mai rar. Si iata cam intr-o saptamana deja ne-am obisnuit cu ultima masa la 11-12 si somn de voie pana la 6:30 chiar si 8:30.

E drept ca sunt de acord sa mai lasi pe bebe sa planga. Dar nu in toate cazurile. O mama simte cand sa ia copilul in brate.Deja stiam cand plange de singuratate sau ca e nervoasa pe jucarii sau cand deja e atat de obosita ca orice metoda care implica plansul nu ar mai adormi-o.
Bebita mea a fost o plangacioasa din prima zi cand am adus-o acasa. 3 luni de zile am fost acolo langa ea pentru confort si mangaiere. DAR cand am vazut ca plansul nu e cauza nici unui disconfort(colicile au trecut, schimbata era, mancata era etc.) si cand veneam langa ea brusc tacea mi-am dat seama ca deja e mai mult moft cand e vorba de somn.Ma magulea ideea ca langa mine tace dar nu sunt de parere cu faptul ca o data ce ai copil lasi totul de o parte(barbat , casa, job, chiar pe tine). Important e sa fi echilibrata.Normal ca daca in vat copilul sa stea cu mine non stop o sa isi doreasca acelasi lucru pana la 1 an si mai mult si sincer tragand linia nu imi da cu plus...

De jucat ne jucam impreuna radem, glumim ne harjonim dar am incercat sa imprim copilului ideea ca atunci cand ne e somn si trebuie sa dormim sa incercam sa o facem singuri.Si a fost si este inca greu pentru ca de indata ce o asez in patut parca o pun pe ace:)))

Ma gandesc ca la varsta asta asa frageda au un boom al capacitatii de invatare extraordinar. Nimeni nu invata mai repede decat un copil.NU vorbesc de constientizare sau de intelegere ci doar de invatarea mecanica. De aceea se foloseste progrmaul zilnic si rutina .

Asa ca eu zic asa: 1. toate sfaturile primite poate nu merg dar merita sa incerci mai ales ca bebei sunt diferiti unii de altii si tot ce putem e sa testam ce merge si ce nu.
2. TOATE mamele sunt BUNE! idiferent de metode (bine, afara de cazurile exceptionale de neglijenta)
3.RABDARE RABDARE RABDARE(desi suna enervant ca si mie mi s-a spus asa:)) dar e adevarat)

ps: pe noi ne asteapta dintisorii si stiu ca o sa fie o perioada grea cu somnul; as prefera sa ma doara pe mine decat pe ea darr...:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui IlincaS

Programul insa de mancare i l-am stabilit , ne mancand exclusiv la san si facandu-i completare e mai indicat asa.


Cine zice ca e mai indicat sa dai completare??????

Daca ti-ai propus s-o intarci sau sa ti se diminueze productia de lapte..da..e mai indicat sa procedezi cum spui... altfel nu e indicat sa dai completare!!!!!

Dupa cum ai scris imi dai impresia ca nu ai citit tot...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IlincaS spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Citat:
citat din mesajul lui IlincaS

Programul insa de mancare i l-am stabilit , ne mancand exclusiv la san si facandu-i completare e mai indicat asa.


Cine zice ca e mai indicat sa dai completare??????

Daca ti-ai propus s-o intarci sau sa ti se diminueze productia de lapte..da..e mai indicat sa procedezi cum spui... altfel nu e indicat sa dai completare!!!!!

Dupa cum ai scris imi dai impresia ca nu ai citit tot...


KHRISU mamik de baietel si fetita

"Nu exista copii, ci parinti tinand īn brate copii. " D. W. Winnicott


Eu observ cu tristete ca pe forumul asta sunt din ce in ce mai multe persoane cu chef de comentarii si de cearta, probabil o pun pe seama frustrarii , oboselii sau nu stiu de ce... mie asa imi pare.Indiferent de ce zice cineva sunt rastalmacite cuvintele...

Khrisu nu am zis ca e indicat sa ii dau completare am spus ca i-am facut program de mancare,pentru ca nu e alimentata exclusiv la san ca sa-i dau la cerere.De ce este mai indicat ?(sunt convinsa ca te intrebi)pentru ca laptele praf nu e ca laptele matern si trebuie sa supraveghezi totusi numarul de mese si ratia pentru ca se stie ca in principiu copii alimentati cu lapte praf sunt predispusi spre obezitate cand sunt mai maricei.ATAT! Nu am pomenit nimic de alaptat sau de intarcat si nu vad de ce a trebuit sa deschizi subiectul acesta cand nu este acesta topicul.
Repet i-am stabilit program de mancare daca tot nu ii dau la cerere asa incat sa pot sa-mi dau seama si de cat ar trebui sa doarma intre mese.

PS: o sa ajunga lumea sa nu mai scrie nimic daca tot timpul se gaseste cineva care sa critice. aici ne oferim pareri si poti sa faci o observatie intr-un mod mai elegant nu ca o critica.

Mergi la inceput
Mergi la inceput