Ajutor:cum il adorm fara san/suzeta/leganat

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

e la fel; nu tine :
- sa ii dau sa manance seara mai mult (in ultimele zile a mancat 150 g iaurt amestecat cu 130 g piure de fructe; sau 150 g iaurt cu cereale)
- sa ii las un tricou de-al meu in patut
- sa il culc mai devreme/mai tarziu decat ora obisnuita
- sa sar peste baie (ma gandeam ca poate il agita)
- sa il iau cu mine in pat de la 4 diminea ta incolo (eu nu pot dormi cu el langa mine , inc az fericit motai,da ma gandeam ca poate il ajut pe el sa doarma mai mult)

Pana in jur de 4 dmineata se scoala la 2 ore jumate (mai mult sau mai putin) si de la 4 din ora in ora pana la trezirea finala (care a redevenit 6 jumate, maxim 7 dupa cateva sapt in care reusea sa se mai scoala si la 8 si ceva);

peste zi adoarme in jur de 11 (de regula intre 30 si 60 min) si cam asta e... unori mai reusesc sa il adorm dupa amiaza cam 30-40 de min (fie ma plimb mult cu el in sling fie il pun la san - patut - luat din patut ca nu doarme - joaca iar san iar patut pana cand adorme - da facem si 3-4 repetari - pe parcursul a 2 ore); in carut nu adoarme decat pt somnul de dimineata (dc cumva nu sunt acasa);

m-am resemnat si astept sa isi revina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Porumbita, sunt mama de 7 ani si 9 noua zile , timp in care am facut si crescut 2 copii diferiti cu nevoi diferite.
Eu nu am energie sa mai combat unele chestii pe aici, dar iti spun ca principiu de viata ca cel mai comod si, suprinzator, cel mai eficient este sa te mulezi tu dupa bebelus, si nu invers. Scutesti timp, energie si nervi inutili, pentru ca orice metoda ai adopta, fiecare copil doarme singur, face la olita etc etc atunci cand e el pregatit, nu cand vor parintii.
Cu varsta,ei preiau empatic acest comportament si lucrurile vor fi din ce in ce mai usoare, va coopera si va deveni un copilas/scolarel/adult atent la cei din jur si intelegator.

Ecuatia e simpla:
comportamentul parintilor trebuie sa fie empatic, intelegator, binevoitor, etc etc.
Astfel si copiii vor considera bunatatea fiind normalul, si nu represiunea, autoritatea nejustificata si altele de genul asta care decurg din comportament de tipul "trebuie sa il invat cutare si cutare si cutare pana la data de".
Copilul le invata din mers, atat vreme cat are parte de bunatate autentica .


PS. Eu nu sunt perfecta si ma mai apuca si tipatul si cu cea mare excese de autoritate. Am experimentat asadar si metoda asta , cu rezultate catastrofale.
Asa ca acum totul e mult mai simplu, am doua principii dupa care ma ghidez:
1. Copilul care plange are o problema, nu suport sa aud copii plangand. Asadar , rezolvi problema, nu "il faci independent"
2. Copilul care urla si se razvrateste contra parintilor e oglinda lor, deci vina e la parinti, nu la copii, caut sa inteleg ce a provocat criza si sa rezolv in mine in primul rand.

Pt cine a zis faza aia cu unele femei...copilul important etc....ai zis un mare adevar, dupa ce se nasta copilul nimic altceva nu e mai important.
Si-mi dau si eu doctoratul.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

sabina ms de raspuns ; dar pls, concret in cazul meu ce nu fac bine sau ce ar trebui sa imbunatatesc?

ms inca o data

PS ultimi 2 ani pana sa am baiatul am lucrat intre 10 si 14 ore pe zi (inclusiv weekendurile); acum lucrez la jumate si mi se pare parfum; dc as reusi macar 4-5 ore pe noapte sa le dorm legate as fi ultra happy;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu cred ca ai ce sa faci, pentru a e perioada de iesit dinti....e mega activ ziua, deci are exces de impresii...etc etc.
Eu concret am dormit cu ei in perioade din astea, la inceput cu frica, dupa aia fara probleme.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ah, stai asa, ca am uitat sa spun, si eu am mers la facultate aproape full time cand era Sofia bebe, si de la 6 luni s-a sculat f f mult noaptea. Recupera timpul in care n-am fost cu ea ziua, pur si simplu. De la 4 la 6 luni dormea si cate 7 ore legate.... dar o luna a fost sesiune si am plecat mai rar, apoi vacanta....si pana atunci o alaptam, dormea si plecam, habar n-avea ea daca sunt sau nu acasa.
De la 6 luni a inceput sa constitizeze ca dispar, si desi nu plangea tot timpul cand plecam, noaptea se resimtea.

tie iti mai sugerez sa dormi de cate ori ai ocazia. Adica si in timpul zilei. Chiar si catew un sfert de ora conteaza.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ms; ziua iese din discutie cu dormitul...
uf... acum nici macar nu vrea sa doarma; facut baie mangait, san etc si e fresh ca dupa un pahar de red bull

l-am adus in sufragerie sa se joace;

asta in cdt in care azi a dormit o ora dimineata si 30 de min dupa amiaza, a, si e sculat de la 6:3o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

Porumbita, nu vreau sa ma intind ca esti obosita si nu poti citi
subscriu la ce au spus conchita si sabina
am trecut si eu prin exact aceleasi probleme, am incercat n variante
singura care a functionat a fost timpul de la un an s-a reglat si doarme noaprtea legat se mai terzeste, dar nesemnficativ
copilul manaca bine, nu are nimic, e vioi, doar ca exerseaza noaptea ce injvata ziua
l-am lasat sa planga o singura data a plans cam 45 de minute cand m-am dus la el si mia- trecut metoda de plans era in picioare, isi frecase piciorusele atat de mult incat ii cazusera si pantalonasii si era doar doar in pampers practic se dezbrcase singur si asta pe la 8 luni
la un an am reusit sa ii scot laptele de noapte, l-am sco spur si simplu, a scancit vreo saptamana dupa care a incetat
dar nu mai devreme de un an
suge noaptea stii de ce ? DE OBICEI, pt ca ii place nu pt ca ar avea nevoie de mancare iar asta nu acum se o rezolvi
eram bolnava de somn, imi venea sa plang ( kiar plangeam) si sa vomi totodata ( nu vomitam..)
eu zic sa dormi, daca poti cand doarme el, alta varianta nu prea e

Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Am observat ca bebe meu Erik de 9 luni fara o sapt. doarme mult mai bine cu geamul deschis - asta ziua - iar noaptea neinvelit.
Faza cu geamul deschis mai merge acum ca mai e cald, nu stiu ce-o fi la iarna, dar asta mai vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

mihuta eu nu tin neaparat sa scot alaptatul de noapte (sau cel putin nu inca) insa as vrea:
- sa se limiteze si el la 1-2 treziri, macar asa de cateva ori pe sapt sa prind legat 3-4 ore de somn
- sa il adorm seara si ziua altfel decat la san in idee ca poate sa doarma /adoarma si dc nu sunt eu langa el (pt ca acum mai merge - nu mereu da mai merge sa il adoarma mama/sotul plimbandu-l cu carutu afara pana ii se inchid ochii de somn; dar dc se face frig nu prea o sa mai mearga + ca nici in carut nu adoarme mereu

Ieri m-am straduit sa manance ff bine
la 9 - 230 fructe cu cereale
la 11 san si somn 2 (!!!) ore;
la 14 - 100 g pui cu legume si cartof si 40 de g rosii cu legume si orez (astea 40 de gr ramasesera de ieri)
la 17 - san (se vedea ca ii e somn dar dupa ce nu a mai vrut sanu ziceai ca i-am facut injectie cu energie)
iesit afara; pe la 18:30-19 a mancat 140 g fulgi de ovaz + 30g piure de para si mar

la 19:30 baie si san pana a adormit (in jur de 20:05 dormea);

Si acum sa va zic trezirile (i-am dat si pe gingie cu un gel calmare inainte de a suge)

la 20:25 - a supt 10 min
la 23:20 - a supt in jur de 10 min
la 02:00 - a supt cam 20 de min
la 04:10 - a supt cam dormeam pe mine si nu am fost atenta cat timp
la 05:00 - a supt cam10-15 min

la fiecare trezire cand am intrat in camera era in picioare in diverse colturi ale patului
s-a sculat la 7:30 si prima masa (de fructe) a fost la 9:30

eu zic ca de mancat a mancat bine pt 7 luni si 3 sapt ale lui, dar tot n treziri au fost




O astept pe mezina sa se trezeasca pe la 12. A supt la 8:30, la 9:30 si sigur se trezeste la 12. De abia dupa aceea merg eu la nani ca asa dorm cel mai bine. Eu ma multumesc daca doarme intre 12 si 4 dimineata sau sa nu aibe decat 3 treziri. Acum doarme de la 9:30 pana la 7:30 dimineata, si in acest timp suge sigur de 3 ori dar la una din treziri sunt treaza, asa ca daca ma trezeste de 2 ori e parfum. In fine, cu pitix sunt in negocieri. Si avantaj mare ca doarme in patut. Insa incep serviciul intr-o luna, de fapt de azi sunt in cincediu de odihna. De aceea cautam si eu sfaturi magice.
Cea mare insa tot asa a facut. Cu mancarea statea foarte bine, asa de bine ca era la regim . Si totusi se trezea noaptea fara numar asa ca de la 8 luni s-a mutat in patul nostru. Distractia a tinut pana la 1 an cand s-a autointarcat domnisoara. Dar si asa se trezea si bea apa din cana cu cioc. La 3 saptamani dupa intarcare a inceput sa doarma cu mama mea (eu venisem in Norvegia). Langa mama nu s-a trezit niciodata noaptea, copil model, dormea de la 10 seara la 8 dimineata. Cand a inceput sa doarma cu mine la 1 an si 5 luni iar a inceput sa-i fie sete noaptea, brusc , eram si in Norvegia unde-i umiditatea mare de tot. Am rezista cateva saptamani pana am zis stop joc. Am inlocuit canuta cu cioc cu un pahar normal, trebuia sa se ridice in fund sa bea apa si asa am reusit sa o dezvat cam intr-o luna.
Cand avea Ana 8-9 luni am lucrat la un proiect. Singura alternativa a fost sa dorm si eu ziua cu ea de fiecare data, 1-2 ore (avea un somn dimineata si unul dupa-amiaza) si sa lucrez seara dupa ce adoarme pana inspre 3 dimineata. Adica mi-am facut eu programul dupa ea.
Am vazut ca si baietelul tau doarme si suge cam in acelasi stil cu mandrele mele.
Cam asta-i sfatul meu sa dormi si tu acele 2 ore dimineata odata cu el si noaptea de la 2 la 7:30. Noaptea ar fi 5,5 ore dar 2 treziri de la 4 si de la 5 dar cu putin noroc poate se va trezi doar odata. Si ziua inca 3 ore de somn iar pentru munca sunt 6 ore de la 20 la 2 dimineata cu intreruperile de rigoare insa dupa ce suge adoarme pe cand ziua trece la joca, plimbare.
Sper sa vii cu vesti bune in curand!

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Povestea nasterii celor doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

multumesc de raspunsuri

a avut o noapte cu 3 treziri si azi noapte, de la 8 si un pic pana azi al 7 fara un sfert s-a trezit de 7 (sau 8 ori) ca am pierdut sirul la un moment dat
asa ca ma consolez ca macar nu sta f mult treaz si mai vedem mai incolo

Mergi la inceput