Ajutor:cum il adorm fara san/suzeta/leganat

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Crede-ma ca eu stiu ce inseamna oboseala... am dus o sarcina toxica..9 luni cumplite in care am crescut si un copil de un an... uite-ma ca-s intreaga...

daca porumbita zice ca nu vrea sa-l lase plangand (eu zic ca-i instinct aici)..apai las-o moarta cu controlled crying.

Acuma sa va mai zic din experienta mea..pe mine ma oboseste groaznic plansul unui copil... pur si simplu nu suport sa vad/aud un copil plangand. In parc daca aud plans de copil sau mai rau de nou nascut ma ia cu lesin..si plus de asta imi da si laptele afara din sani... De aia zic..eu am facut tot ce mi-a stat in putinta sa nu-i aud pe ai mei plangad..de plans au mai plans saracii , dar asta pt ca nu mergea nici o metoda de consolare.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Porumbita, vreau sa te intreb.....poate ai zis ,dar din cauza oboselii mi-o fi scapat, scuze :-).....nu esti de acord cu leganatul, ok, te inteleg.....(eva are aproape 9kg si adoarme numai in brate, leganata, plimbata prin casa si stiu ce inseamna.....dureri de mijloc, de spate....dar din pacate altfel nu adoarme si ca si tine nu pot sa o las sa planga....), dar nu esti de acord nici cu tinutul in brate in pat pana adoarme? Adica stai cu bebe in brate in pat, adoarme si il pui apoi in patutul lui....cand se trezeste o iei de la capat, tot in pat. Ma gandesc ca asa e mai simplu decat sa stai in fund langa patutul lui, sa-l mangai sau sa-l tii de mana. Daca stai cu el in brate iti simte si caldura ta si poate se mai linisteste, ma gandesc....
Nu e obligatoriu sa-l tii tu in brate, poate il tine sotul tau.
Eu din pacate am invatat-o de mica in brate si acum mi se pare barbar sa o las sa urle....prefer sa mai sufar eu un pic pana mai creste si mai intelege ceva.

Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

alex andra am incercat la unele treziri de noapte sa il tin doar in brate (eventual sa ma plimb cu el) dar se trezeste complet si in 9 cazuri din 10 incerca sa se catere cat mai sus
el nici in timpul zilei nu sta in brate la cineva asa linistit, incearca sa se urce si mai sus, se agita, tr sa vada tot, sa nu piarda ceva;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Pai normal....cum sa piarda ceva interesant?

Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu



Acuma sa va mai zic din experienta mea..pe mine ma oboseste groaznic plansul unui copil... pur si simplu nu suport sa vad/aud un copil plangand. In parc daca aud plans de copil sau mai rau de nou nascut ma ia cu lesin..

KHRISU mamik de baietel si fetita



Sa nu ridicam totusi o problema psihica la rang de virtute. Multe lucruri cu care nu sunt deacord s-au spus la subiectul acesta, totusi parerea mea e ca fiecare face cum vrea si cum poate. Insa deja se exagereaza. Plansul unui copil este singurul lui mod de a comunica pana la o anumita varsta si nu plansul in sine este problema. Ci cauza lui. Nu pui copilului in gura o suzeta ca sa ii opresti plansul ci incerci sa vezi de ce plange si sa il ajuti. Daca plange pentru ca poate, atunci este absolut OK sa o faca! Are si el dreptul sa se exprime si daca modul lui de a se exprima da mamei senzatii de rau fizic, atunci problema e la mama si se poate trata. Ce ar trebui sa fie copilul pana la varsta la care este suficient de mare sa se exprime verbal sau in alt mod decat plangand? O leguma care trage din suzeta si priveste in gol?

Plansul copilului este absolut natural, nu plansul in sine trebuie combatut ci problema care il cauzeaza. Ca parinti cateodata putem sa ne ajutam copiii si cateodata nu. Copilul plange noaptea pentru ca iese dintr-un ciclu de somn si nu stie sa intre singur in urmatorul (una din cele mai frecvente cauze este aceea ca adoarme in mod frecvent la san si cunoaste doar aceasta metoda). Putem ca parinti sa ne invatam copilul sa adoarma singur asa cum il invatam sa manance singur, sa isi tina singur biberonul...daca vrem sa ne ajutam copilul sa fie independent. Insa putine mame vor asta, multe isi gasesc scopul vietii abia dupa ce li se naste copilul.


Lorena(19.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicici

Citat:
citat din mesajul lui khrisu



Acuma sa va mai zic din experienta mea..pe mine ma oboseste groaznic plansul unui copil... pur si simplu nu suport sa vad/aud un copil plangand. In parc daca aud plans de copil sau mai rau de nou nascut ma ia cu lesin..

KHRISU mamik de baietel si fetita



Sa nu ridicam totusi o problema psihica la rang de virtute. Multe lucruri cu care nu sunt deacord s-au spus la subiectul acesta, totusi parerea mea e ca fiecare face cum vrea si cum poate. Insa deja se exagereaza. Plansul unui copil este singurul lui mod de a comunica pana la o anumita varsta si nu plansul in sine este problema. Ci cauza lui. Nu pui copilului in gura o suzeta ca sa ii opresti plansul ci incerci sa vezi de ce plange si sa il ajuti. Daca plange pentru ca poate, atunci este absolut OK sa o faca! Are si el dreptul sa se exprime si daca modul lui de a se exprima da mamei senzatii de rau fizic, atunci problema e la mama si se poate trata. Ce ar trebui sa fie copilul pana la varsta la care este suficient de mare sa se exprime verbal sau in alt mod decat plangand? O leguma care trage din suzeta si priveste in gol?

Plansul copilului este absolut natural, nu plansul in sine trebuie combatut ci problema care il cauzeaza. Ca parinti cateodata putem sa ne ajutam copiii si cateodata nu. Copilul plange noaptea pentru ca iese dintr-un ciclu de somn si nu stie sa intre singur in urmatorul (una din cele mai frecvente cauze este aceea ca adoarme in mod frecvent la san si cunoaste doar aceasta metoda). Putem ca parinti sa ne invatam copilul sa adoarma singur asa cum il invatam sa manance singur, sa isi tina singur biberonul...daca vrem sa ne ajutam copilul sa fie independent. Insa putine mame vor asta, multe isi gasesc scopul vietii abia dupa ce li se naste copilul.


Lorena(19.12.2007)


incearca sa interpretezi altfel ca asta deja e exagerat,tu intotdeauna le stii pe toate:"multe isi gasesc scopul vietii abia dupa ce li se naste copilul"

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita
lucasmom am citit despre aceste "sleep associations" doar ca problema mea e cum imi dau seama ca se scoala pt ca s-a obisnuit cu san sau se scoala ca are un disconfort, o durere; de aceea nici nu vreau sa il las sa planga pt ca ma gandesca ca poate scularile lui sunt cauzate de o durere, un disconfort si chair nu are nevoie de plans suplimentar (plus ca el cand plange il stie un cartier, nu prea stie sa planga "incet")
am sa ma straduiesc cu alte asocieri seara;


E destul de simplu sa determini. daca se trezeste la aproximativ aceleasi intervale, e clar ca ii lipseste "sleep association" ca sa adoarma din nou. sau daca trezirile se petrec la aceleasi ore.
Din ce am citit eu prin carti cand eram foarte stresata de aspectul acesta, multi copi care invata sa doarma fara sleep associations la varste fragede (4 luni) totusi devin deranjati cand le cresc dintii sau sunt bolnavi sau calatoresc cu parintii. Eu cred ca perioada asta cand consideri sa il inveti sa adoarma singur e potrivita.

Daca are o durere, nu adoarme la loc imediat dupa ce a supt san, ci ar fi mai mult deranjat si mai insistent in a primi si alt fel de confort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Am si eu o problema asemanatoare - asa ca m-am gandit ca nu are rost sa deschid alt subiect. Numai ca piticutul meu e mic, abia sambata implineste o luna. Adoarme seara pe la 23:30 sa zic si se trezeste pentru bibi de noapte (nu-l mai alaptez) pe la 3-4. E bine, numai ca dupa ce papa are chef de joaca. Si chiuie, da din labute, se agita in patut iar daca eu ma culc si ma intorc cu spatele la el incepe sa urle si nu se potoleste pana nu-l iau in brate. M-as juca cu mare drag cu el, numai ca nu mi se pare ok, am citit peste tot ca ei trebuie ajutati sa faca diferenta intre zi si noapte, ori daca as incepe la 3 dimineata sa fac gimnastica cu el numai asta nu l-as invata. Cateodata pentru ca sunt obosita rau si mi se inchideau ochii, l-am luat langa mine in patul mare si acolo a adormit imediat si a dormit pana pe la 7-8 dimineata. Dar eu incerc sa evit sa dormim cu el in pat, nu mi se pare sanatos pentru nimeni...
Aveti ceva sugestii, cum sa scapam de problema asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Eu imi doresc sa o fac sa adoarma singura fara sa o mai legan...desi numai asa doarme..exceptie fac cateva dati cand a adormit singura. O las uneori singurica in patut se joaca pana oboseste si mai ca adoarme in fund...asta sa fie trecerea de la leganat la adormit singur????Seara nici nu se pune problema sa adoarma altfel decat leganata

de Crina Alexandra
Crinul Meu
Atat de mare sunt

Participam la concursul Klorane cu www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE" target="_blank">aa1 si aa2, un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:



marianebuna puiutul tau e foarte mic, inca nu stie diferenta intre noapte si zi. Un singur lucru stiu eu ca este recomandat...noaptea nu aprinzi lumina. Ii dai laptele pe intuneric, si pampersul daca i-l schimbi tot fara sa aprinzi lumina (eu aveam o lumina pe hol care ma ajuta sa nu-l schimb pe nevazute). Si pentru ca ii dai lapte praf s-ar putea sa dureze atat de mult pana il pregatesti incat sa se trezeasca de-a binelea. Daca ora la care se trezeste este previzibila incearca sa te trezesti tu un pic inainte si sa-i oferi biberonul de la primul scancet.

Lorena(19.12.2007)

Mergi la inceput