Ajutor:cum il adorm fara san/suzeta/leganat

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Eu sunt pro leganat . M-am ingrozit cand am citit ca acel copil nu a fost leganat niciodata....si povesti de genul sa nu il iei in brate sau sa-l legeni ca se invata , sau legate de suzeta , mi-am auzit si eu) Eu in primul mesaj m-am abtinut de la comentarii si doar mi-am exprimat uimirea...
Si cand vad bebele meu ce fericit zambeste si gangureste cand e leganat imi creste sufletu de bucurie...
Bebelusului porumbitei ii e frica sa adoarma pentru ca va fi lasat singur , ceea ce e normal pentru bebelusi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

liliana cand bebelul tau va avea 9.5 kg sa vii sa imi spui ce placut e sa il legeni;
tu te ingrozesti ca nu are suzeta si nu e leganat baiatul meu insa ti se pare ok ca tu ai refuzat si colostrul din primele zile sa il oferi bbului tau?

pana una alta e topicul deschis de mine asa ca te rog politicos sa iti muti ingrozirile pe alt topic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Pai eu observ ca tu ai chef de dezbateri pro si contra..
Ei draga pe picioare cu perna poti sal legeni daca VREI si la 20kg.. Eu am fost asa adormita pana la 4 ani , iar aluzia la colostrul meu chiar nu are nici o legatura ca nu alaptatul te face mama dar se pare ca tu asta crezi...

Totusi inteleg ca va fi greu de luat in brate cand are 9.5 kg.. dar sa nu il legeni niciodata... pacat de copilaria lui...

Nu vad de ce te superi cand ti-am spus ca eu consider ca copilul tau nu adoarme pentru ca ii e frica ca va fi lasat singur...

Teai suparat deasemenea ca am indraznit sa iti atrag atentia asupra cuvintelor folosite la adresa nemultumirilor copilului . caraie. maraie.. Dar ce draga copilul tau e cleanta ruginita sau catel?
Si daca ti-ai pus o problema atat de banala pe un forum public trebuia sa te astepti si la " rosii infreza" si la pareri contradictorii.
Si ca sati raspund mai bine draga... Colostru plin de medicamente poate fi inlocuit, in schimb ;leganatul si nevoia copilului de "siguranta" si afectiune Nu poate fi inlocuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Fii-mea pana la 2-3 luni dormea foarte bine noaptea...acu are aproape un an si se trezeste ca si bebe al tau (eu dorm cu ea). Eu zic ca e de la dintisori si singura lui alinare este mamica lui, implicit sanul...posibil si un puseu de crestere. Solutii despre cum sa doarma singur nu cred ca sunt decat aia in care sa-l lasi sa planga pana adoarme..dar eu nu i-as face asa ceva. Si mai e ceva..observ la fii-mea..in somn ma cauta cu manuta..daca-s langa ea adoarme linistita daca nu (mai trebaluiesc prin casa seara dupa ce o adorm)..evident ca se trezeste si o gasesc in fundulet tipand.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

N-am avut de gand sa scriu nimic la subiectul asta pentru ca, din pacate, nu pot sa ofer nici un sfat pertinent, care sa-i fie de ajutor Porumbitei(fetita mea doarme bine si nu e meritul meu). Insa m-au revoltat foarte tare postarile Lilianei, care insinueaza ca Robert este privat de afectiune (care se poate arata si altfel decat prin leganat ca sa-l adormi...). Asa ca daca pentru tine, Liliana, leganatul functioneaza si-ti da o stare de bine, n-ai decat s-o faci si sa-i lasi pe altii in pace. Porumbita a spus clar, de la inceput ce vrea de la noi, asa ca daca crezi ca o poti ajuta, fa-o, daca nu, n-ai decat sa-ti indrepti atentia spre alte subiecte. Discutia a fost foarte civilizata pana ai intervenit tu. Atat am avut de spus si n-o sa mai intervin. Sper ca discutia sa revina pe fagasul normal. Porumbita, multa putere iti doresc si pupici licuriciului!

Poze

Carla

Iulia si bebe Carla Maria (4 martie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Porumbita,

Parca ma vad pe mine... off ce vremuri grele...eram zombi toata ziua la serviciu, greseam la cifre de imi venea sa ma dau cu capul de birou, eh, au trecut...

Ce iti pot spune eu:

- in perioada asta se trezeste din cauza dintilor, si o sa mai dureze pana ii ies aproape toti...
- a dormit pana la 1.3 ani in patul lui, dupa care am ales sa il iau in pat cu mine,adica sa desfacem un pat canapea de la el din camera, in loc sa strabat toata casa de " n " ori pe noapte cand il auzeam plangand (dormitorul lui e in partea opusa a casei fata de al nostru)A dormit mult mai bine cu mine, nu a mers nimic altceva, l-am lasat sa planga o ora (sleep training care cred ca mai mult l-a speriat) nu a mers.

Eu zic sa ii dai ce doreste in perioada asta, se face mare si o sa vrea el sa doarma singur.
Cu alaptatul nu stiu ce sa zic (am alaptat doar 4 luni) dar cred ca se trezeste si ca sa suga.

La mine nu a dat rezultate laptele cu cereale. Nu era nici o diferenta.

Nervi de fier iti doresc, stiu ca nedormitul te face sa nu iti mai doresti nimic de la viata, dar trece. Daca poti fa cu randul cu sotul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

Copilul tau a dezvoltat anumite "sleep associations" fara de care nu poate re-adormi singur intre doua cicluri de somn. Unii copii reusesc sa adoarma singuri, altii mai activi nu stiu si singura solutie pt ei este sa-i ajutam si sa-i invatam sa o faca.
Multe carti ofera "no cry sleep solutions" dar tu esti singura care poate descoperi solutia in cazul copilului tau.
Pot sa-ti spun ce a functionat in cazul nostru. Lucas a dormit singur in patut din prima zi, la inceput a fost leganat sau adormea sugand dar pt ca in perioada imediat dupa nastere am avut probleme majore cu spatele, acestea au fost metode de care a trebuit sa il dezvat incet incet.
Odata ce a dezvoltat sleep associations (in cazul tau suptul la san), ideal e sa gasesti o alta asociere care e mai favorabila pt tine si cu care sa-l ajuti sa se obisnuiasca. Noi am avut de-a lungul timpului cateva asociatii si in jur de un an a invatat sa adoarma si readoarma singur foarte usor.
Depinde mult de tine cat de determinata esti sa-l ajuti.
Dezvolta o rutina de seara foarte stricta, in fiecare seara, fara exceptii la exact aceeasi ora fcea baie, primeste lapte si er pus la somn. Cu cat invata mai repede orele exact de somn cu ata mai usor ii este sa adoarma singur si sa aiba cicluri de somn mai lungi.

La noi, cand Lucas era mai mititel, ajuta foarte mult zgomotul uscatorului de par pe care-l iubeste si acum, mai apoi am folosit muzica pt adormit copii, care a fost anume dezvoltata de Advanced Brain Technologies Media, companie care e are diverse produse pe piata din US pentru brain health.
A avut o perioada in care adormea cu suzeta apoi a renuntat singur la ea si a preferat biberonul de la sticla de lapte, e care o pastra cu el in patut dupa ce se golea si il sugea foarte scurt cand se trezea intre cicluri. De multe ori nu sugea deloc dar vroia sa o simta langa el si daca nu o gasea prin pat se trezea. In mod similar, alti copii au o jucarie, o batista, o paturica.. Apoi a dezvoltat o asociere pt muzica iar, (alta muzica de data asta) si inca adoarme cu muzica in prezent.
Acum la 17 luni doarme fara probleme cel putin 2 ore nap in timpul zilei si intre 8:30-7:30 somnul de noapte. Rar se mai trezeste, daca are vise urate sau vreo durere dar adoarme la loc destul de usor.

Ideal e sa primeasca laptele ceva timp inainte de culcare si nimic peste noapte, ca sa nu mai fie nevoie sa schimbi diaperul pana dimineata. Noi am reusit si performanta asta.

Cand o sa incepi rutina ca sa-l inveti cu o alta asociatie, fa-o treptat si cu multa rabdare, si fara sa faci pasi inapoi; ei invata usor dar ia ceva timp... nu va fi cea mai usoara perioada dar e realizabil; trebuie sa tii minte ca in fiecare zi il ajuti pe el (si pe tine) sa evolueze spre o faza noua.


Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Porumbita,

Parca ma vad pe mine... off ce vremuri grele...eram zombi toata ziua la serviciu, greseam la cifre de imi venea sa ma dau cu capul de birou, eh, au trecut...

Ce iti pot spune eu:

- in perioada asta se trezeste din cauza dintilor, si o sa mai dureze pana ii ies aproape toti...
- a dormit pana la 1.3 ani in patul lui, dupa care am ales sa il iau in pat cu mine,adica sa desfacem un pat canapea de la el din camera, in loc sa strabat toata casa de " n " ori pe noapte cand il auzeam plangand (dormitorul lui e in partea opusa a casei fata de al nostru)A dormit mult mai bine cu mine, nu a mers nimic altceva, l-am lasat sa planga o ora (sleep training care cred ca mai mult l-a speriat) nu a mers.

Eu zic sa ii dai ce doreste in perioada asta, se face mare si o sa vrea el sa doarma singur.
Cu alaptatul nu stiu ce sa zic (am alaptat doar 4 luni) dar cred ca se trezeste si ca sa suga.

La mine nu a dat rezultate laptele cu cereale. Nu era nici o diferenta.

Nervi de fier iti doresc, stiu ca nedormitul te face sa nu iti mai doresti nimic de la viata, dar trece. Daca poti fa cu randul cu sotul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Am vazut ca unele mame s-au revoltat ca am fost prea dura prin metoda mea sau ca tu vrei vezi doamne sa-ti privezi copilul de "bucuriile copilariei" gen leganat, suzeta.... (Copilul meu nu a vrut suzeta si nu inteleg de ce l-as fi obisnui fortat cu asta ca dupa aceea sa ma chinui sa-l dezvat s-au sa ajunga sa-si suga degetul.)
Eu consider ca daca ai ajuns sa ceri ajutor aici inseamna ca esti la limita cu nervii din cauza oboselii. Asa ca trebuie sa faci ce crezi tu ca e mai bine ca sa va fie bine amandurora si prin asta familiei tale dar trebuie sa faci ceva . Eu cred ca nu e bine nici pentru copil sa aibe astfel de nopti pana la o varsta inaintata.
Leganatul se poate inlocui f bine cu cititul unei povesti in brate.
Dupa mine uneori trebuie sa fii un pic dura in hotararile tale chiar si cu copilul tau cu toate ca asta te face sa suferi , sa ti se rupa inima cand ii vezi ochii plini de lacrimi.
Solutii exista asa ca alege una si pune-o in aplicare...pana la urma in viata nu alegem intotdeauna solutia cea mai buna dar te-ai straduit si asta da dovada de iubire.
Eu zic ca esti o mama buna asa ca iti doresc numai bine si sunt sigura ca vei reusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

liliana, fiecare copil e unic, cred ca s-a repetat de zeci de ori pana acum si ma alatur si eu lui andru-mami si fiecare parinte isi creste copilul cum crede mai bine.
Chiar nu e cazul de cearta in topic; porumbita cerea sfaturi, nu sa o judecam ce si cum face ea!!!


Carpe diam!

Mergi la inceput