Ajutor:cum il adorm fara san/suzeta/leganat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

mai si eu tin sa zic ca s-ar putea sa fie si de la mancare,adica sa nu se sature,vb de mancare solida nu san;andrei bb-ul,adica baiatul meu ca acum are 2 ani,nu a fost hranit cu san,decat la biberon,se trezea cam de 3 ori pe noapte cand inca era f mic,de la 3 luni am inceput diversificarea,suzeta a luat-o de la 2 saptamani,iar de adormit se stia,leganat;insa pe de la 8 luni nu s-a mai trezit niciodata pe tp de noapte,niciodata,si a fost f bine,deci el sinur si-a facut programul;de la 1.8 luni am zis ca nu il mmai legan pe picioare nu l-am mai leganat,l-am pus langa mine si pana la urma adormea dupa ce se mai foia un pic;cat despre suzeta la 1.10 luni am aruncat-o si gata ,s-a uitat dupa ea vreo 1-2 sapt si nu i-am mai dat-o,bine nici nu plangea dupa ea,decat ca adormea cu ea,iar de dormit doarme cu noi ptr ca de cand au inceput sa ii iasa dintii nu a mai fost chip sa doarma in patut.

succes in reusite!

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Si eu am aceeasi problema. Baiatul meu are 1 an, nu este alaptat si adoarme leganat cu suzeta. Eu cred ca atat timp cat mananca noaptea, nu poti sa il obisnuiesti altfel.
Sotul meu a incercat metoda Farber, cu plansul controlat, dar dupa 2 seri cand a plans cu ochii inchisi 2 ore, am zis ca nu se merita. Acum, copilul meu are seri cand doarme singur, noptile deja adoarme neleganat. Trebuie sa vina si de la el, plus ca trebuie pus la somn exact cand ii este somn, nici mai devreme, nici mai tarziu.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

makydenis multumesc

violeta m-am gandit si eu la jucarie de atasament dar nu ii place nimic atat de mult

fredelia eu zic ca mananca f bine peste zi, inclusiv seara... dar cand se trezeste suge destul... asa ca nu stiu dc e din cauza de foame sau nu

adriana eu ma tot gandesc ca se trezeste din cauza de disconfort ceva, ca de multe ori are ochii inchisi cand ma duc la el; cu muzica nu l-am adormit niciodata;

oxigen merci

felici inca nu ma simt pregatita sa il las sa planga; nu pot fizic! dar multumesc pt impartasirea experientei;

adra_bell asa ma consolez si eu.. dintii, noile achizitii!;

mihaelka asa ma gandeam si eu, ca nu vreau prea multe ; ma oftic totusi ca pana la 5-6 luni reusisem sa il ajut sa adoarma si singur; adica il puneam in pat carut traz, caraia 5-15 secude si adormea; acum pot face asta doar afara cand il pun in carut; acasa se trezeste si se ridica in fund/picioare

anamaria ms; de leganat nu poate fi vorba, are deja 9 kg jumate si 75-76 de cm; am sa incerc cu un lucru de-al meu, sa vedem

andru_mami au fost seri cand a mancat 100-150 ml iaurt cu cereale, apoi baie si san cat a vrut si tot s-a trezit de n ori...

didididi ms de raspuns; nu, nu il pot lasa sa planga;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Diana mea pana pe la un an sau chiar si dupa aia, adormea doar leganata de noi in bouncer,noroc ca e slabuta de a incaput in el atata vreme.
Tudor are doar o luna.Adoarme preferabil la san sau (greu) fatzait in carucior cu/fara suzeta.Rar altfel ...
Solutii n-am.Bine ar fi sa existe.Zic mersi ca el doarme deja tun toata noaptea!
Si eu am alaptat-o si pe ea noua luni si acum pe el.

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Draga Porumbita -am trecut prin asta cu vreo 4 anisori in urma. Se trezea si din ora in ora si nu se linistea decat cu san. Poate ca ziua iti simte lipsa si vrea intr-un fel sa compenseze noaptea, sa te simta aproape.
Eu l-am alaptat pana la 1 an si o luna cu mare vointa (nu dormeam mai deloc) dar oboseala a inceput sa-si spuna cuvantul, eram irascibila tot timpul si sa nu zic mult mai slaba decat inainte de a ramane insarcinata. Mentionez ca stateam 24 din 24h cu el.
A venit mama in vizita si sa zic asa : mi-a deschis ochii cu argumente de genul "nu vezi ca-ti faci rau tie si prin asta si copilului". Mama a venit cu solutia. Si am pus planul in aplicare: l-am intarcat (oricum sugea mai mult noaptea ca ziua uita), ziua stateam cu el fara probleme, dar noaptea intra mama in actiune: statea cu el toata noaptea , ii canta, il mai legana, ii povestea sa se linisteasca ca plangea cateodata de mama focului(mama mi-a zis nu intru in camera decat daca ma cheama in rest sa-mi pun dopuri in urechi daca nu suport ). Atentie nu-i dadea nimic de baut (mama: ce vrei sa se trezeasca sa-ti ceara apa). Totul a durat o saptamana ,in care nici ziua nu bea nimic, ca nu vroia biberon cu toate ca noi eram pregatiti tot timpul (cred ca era in greva) pana intr-o zi cand am venit de afara cred ca era insetat s-a repezit la biberonul cu ceai lasat pe masuta si la golit tot cu o rapidite de neimaginat pentru bebelusi .
De atunci nu a mai cerut san si nu s-a mai trezit noaptea (cu exceptia periodelor in care a fost bolnavior), se culca seara si se trezeste dimineata (fara leganat, suzeta ,apa, mai tarziu pipi, sau alte nebunii...) in felul asta avem toti un somn linistit.
Tu trebuie sa alegi daca e mai important alaptatul(eu zic ca pana la 8 luni e suficient) sau sanatatea voastra fizica si mentala. Eu cred ca pana nu renunti la alaptat nu rezolvi problema , el e dependent de sanul tau, cu somnul o sa-si revina sigur si incearca sa nu-l inveti cu ceva noaptea(am auzit de parinti care trezesc copii noaptea sa-i puna pe olita dupa ce renunta la pampers).
A fost foarte greu , dar rezultatul eu zic ca a meritat : ne-am relaxat si totul in familia noastra a revenit la normal.
Mama a plecat acasa si a dormit cam 3 zile nonstop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Oxigen, metoda Ferber uita sa ia in considerare ca bebelui ii mai ies si dintii in per asta, si fiecare copil reactioneaza diferit la asta. Baietelul meu pange si in somn si cand e treaz si se tine cu manuta de mandibula, nu m-ar lasa inima sa nu-l iau in brate si sa nu-l alin putin cu san. In zilele mai rele are si subfebrilitate, la palpat se simte capusorul mai cald si max partea superioara a corpului mai calda. Astea ii trec cu Panadol. Nu ma lasa inima sa-l las sa planga, asta sunt eu.

Aici se gaseste pernuta (sau animalut de plus) cu levantica, despre care am citit ca ar ajuta la dormit, eu inca nu am probat-o. Cred ca se poate face si in casa pernuta cu levantica, adica eu as incerca.
Am citit ca inainte de culcare trebuie tinuta /incalzita 2 min in micro, apoi pusa langa cap.

Carpe diam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

ce aiurea suna intreabrea... Cum adica fara suzeta si neleganat si in camera separata.. 9 ca nu cumva sa derajeze mamica )? si pe deasupra acuma nici tatza la discretie...???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Multumesc de raspunsuri si va rog ignorati raspunsul lilianei 82

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Porumbita de ce sa fie ignorat raspunsul meu? Un copil are nevoie de mult timp, afectiune si RABDARE.Nu te poti astepta sati adoarma instant cand vrei tu. ( dar poti sa incerci sa-i dai somnifere)
Almeu bebe nu sta nici macar 1minut singur . Cand sta treaz il luam in brate iar seara il adorm leganat pe picioare cu perna.. si suzeta. ( exercitiul e bun si pentru preventia celulitei ). Eu chiar nu inteleg de ce esti contra suzetei si laganatului.. Copilu are si el nevoile lui de afectiune si timp, si daca nu poti sa i le satisfaci de aia "chiraie" ( ce cuvant urat...)
Eu chiar nu pot sami imaginez o seara fara momentele placute de leganat pe picioare , intins, zambit luat si leganat in brate..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

mai fetelor iar se ajunge la cearta si aici?
subiectul e de discutie cum sa faca ce ci cum,nu cu replici care jignesc,pe cuvant suntem mame si nu e frumos,fiecare isi creste copilul cum vrea si cum stie;sau daca cere aici un sfat sau o parere nu a dar cuparul a intrebat,da?vrei sa raspunzi,raspunzi frumos,nu cu insulte.

Porumbita-eu zic sa nu te agiti si sa citesti doar ce crezi tu ca iti este de folos,ti-o spun din experienta,treci peste ce nu vrei sa iti vada ochii.

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput