Ajutor:cum il adorm fara san/suzeta/leganat

Ajutor:cum il adorm fara san/suzeta/leganat | Autor: Porumbita

Link direct la acest mesaj

bun, deci prezentare:
- bb are 7 luni si 3 saptamani, doi dintisori jos, super viteza la mers in 4 labe, sta numai in picioare si de 2 zile faci pasi in pat tinandu-se de marginea lui;
- pana la 6 luni a fost alaptat exclusiv (fara ceai, apa etc); diversificarea merge f bine (mananca 90% de la borcanel) in jur de ora 9 mananca 100-190 piure de fructe (cu sau fara cereale), in jur de 14 mananca 100-190 piure de legume (cu carne sau cu ou) si in jur de 18:00 iaurt 100-150 g (de regula simplu, uneori cu cereale); evident uneori mananca mai bine uneori mai putin bine;
-dupa fiecare masa ii dau un pic de apa din canuta de la Nuk; uneori bea alteori nu;
-cam la o ora dupa fiecare masa suge la san (intre 5 si 25 min);

problema noastra principala e somnul ; putin, cu multe treziri si adormiri numai la san;
in jur de 11 dimineata clar ii e somn; il adorm de regula la san si dc sunt la munca mama sau sotul (unu din ei sta cu bb cand sunt la serviciu) il scot cu carutul afara si dupa vreo 30-40 de min de plimbat adoarme in fund (sub nici o forma nu se lasa pe spate, abia dupa ce a adormit poate fi lasat usor pe spate in carut); doarme intre 15 si 60 min;

in jur de 16 ii e iar somn dar f rar adoarme si tot la fel intre 15 min si max o ora;

odata pe sapt, probabil din cauza oboselii acumulate, doarme mai mult (2 ore dimineata, si o ora dupa amiaza);

seara il culc undeva intre 20 si 21;
insa noaptea se scoala intre 3 si 7 ori; suge intre 5 si 30 de min (de regula la trezirea de dimineata, undeva intre ora 3 si 5 suge mult)

de ex in seara asta a supt o ora (supt nu suzetat) intre 20 si 21, la 21:20 s-a trezit iar si a mai supt 10 min, la 22:10 s-a trezit iar si a mai supt 5 min;

am primit sfaturi f bune de la Alra si Mamiseli ref la somn insa nu au functionat;

am incercat sa nu ii mai dau san noapte, dar nu merge nici cu apa, nici cu plimbat, sasait, mangaiat; oricum cand intru la el in camera in 9 cazuri din 10 e in fund sau in picioare, cu ochii inchisi, caraind...
singur nu stie sa adoarma; dc il pun in pat cand e evident ca moare de somn se ridica in fund si apoi in picioare (asa face si noaptea cand se scoala, desi de multe ori e cu ochii inchisi)

evident ca eu sunt varza pt ca nu dorm legat nici macar 3 ore, seara si printre picaturi in timpul zilei lucrez;

ce as vrea eu de la voi :

1. sfaturi, experiente, cum i-ati invatat sa adoarma singuri (adica nu doar la san) in cdt in care - suzeta nu foloseste,
- nu dorm cu el in pat si nici nu intentionez sa o fac
- dc ma tin puterile vreau sa il alaptez pana la un an
- nu il pot lasa sa planga (ca mai caraie/ maraie e una, dar sa il las sa planga cu lacrimi nu pot si nici nu vreau)

nu cer prea multe, nu?

2. incurajari ca o sa isi revina cu somnul (pana la 5 luni jumate se scula de max 2 ori pe noapte... of ce vremuri, plus ca il alaptam, il puneam in pat, caraia 10-15 secunde si adormea)

Multumesc anticipat!

rugaminte mare: va rog nu transformati subiectul in dezbateri pro contra alaptat. pro contra suzeta etc...

editez sa adaug ca nu a fost niciodata in viata lui legant...

ah, e 12 si vad ca da semne de trezit (deci 2 ore de la ultima trezire )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Buna porumbita,
Fiecare copil are ritmul lui, primul baietel se trezea noaptea pana la 10 luni, la fel si eu eram ff obosita si pe deasupra nici suzeta nu vroia. L-am alaptat pana la 18 luni, desigur in ultimele luni mult mai rara. De adormit in afara de adormitul la san am incercat adormitul in brate, ca singur nu mergea.
Acum cu bebe 2 treburile merg cam ca la tine: sculat des noaptea la o ora sau doua, de multe ori sta si treaz cam o ora, atunci il pun langa mine si eu dormitez in continuare, din cand in cand ii mai dau suzeta ca o scapa sau si-o scoate singur.
Eu il mai adorm si in scaunelul in care mananca - spatarul se lasa in spate cam la 45° si e cu rotile, asa il pot legana - trage in fata si impinge in spate - sau/ si in acelasi timp ii pun muzica pt copii, si bineinteles cu suzeta in gura. Dupa ce a adormit il pot pune in patut si nu se trezeste decat daca e zgomot.
Acum ii mai ies si dintii si asta ii strica somnul tare, cred eu.

Carpe diam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Buna!Sunt in aceeasi situatie numai ca fetita mea are deja un anisor.De regula adoarme la san, uneori insa (mai ales cand mai iese o maseluta trebuie leganata)Eu am introdus leganatul pe la 6 luni din disperare fiindca nu doarmea ziua deloc.Acum as vrea si eu sa adoarma singurica insa nimic nu a functionat.Eu sper ca atunci cand o s-o intarc sa adoarma si singura,dar cine stie...
O sa-ti au un sfat pe care la randul meu l-am primit.Inca n-a functionat la noi,dar poate tu esti mai norocoasa.Alege o jucarie de plus,sau o paturica ,ceva care sa-i fie drag(cu o textura placuta)si de cate ori mergeti la nani ai grija sa fie si obiectul acela cu voi.eu de exemplu cand o legan il dau ei(noi avem un catel de plus) sa-l tina in brate si adoarme asa.Inca nu s-a intamplat minunea sa adoarma singurica cu el, dar sper ca atunci cand n-o sa mai aiba tzitzi sa se atasese mai tare de el
Sper ca ti-am fost de folos



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133111-povestea nasterii

minunea care ne-a luminat viata

Violeta ,mamica de nazdravana mica -Alexandra Valentina(2.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Un sfat pe care l-am primit si eu -- seara, inainte de cuclare, da-i ceva de mancare satios, cum ar fi cereale. Apoi pune-l la san cat vrea. Daca se trezeste de foame, asta ar trebui sa rezolve. Daca se trezeste de singuratate, eu una l-as culca in pat cu mine.


14+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucames spune:

buna dimineata!!

e ff bun subiectul si pt. mine: Stefania a reusit sa adoarma singura doar dupa un an jumate, poate kiar 2, nu mai tin bine minte, dar pana atunci trebuia s-o tin de manuta, suzeta in gura si liniste deplina; amorteam peste patutul ei, ca eram prea incapatanata s-o iau in pat langa noi. Acum, cu al doilea copil, n-am mai reusit minunea, din cauza oboselii, deci de pe la 10 luni il adorm la tzitzi in patul nostru, la amiaza doarme acolo pt. ca se trezeste din ora-n ora si daca nu-i bag in gura se trezeste, iar seara il mut la el in patut pt. o ora-maxim doua. Si eu sunt disperata si ff obosita, de aceea am si facut "greseala" de a-l pune langa noi. Speranta mea e ca atunci cand nu-l voi mai alapta (are un an si 5 luni) sa-l pot "convinge" sa doarma in camera lor si in patul lui. Indiferent cat de bine a papat, cat de odihnit/obosit e, se trezeste la o ora doua si se pune-n fund/in picioare, plange si asteapta sa merg la el, obligatoriu eu, altfel e mare circ. Imi seamana a copil "rasfatat"(in ce priveste somnul), dar deocamdata n-am reusit sa fac altfel.

astept si eu opinii, sfaturi...

o zi frumoasa tuturor!!

pozici Stefania si Luca-Mihai

mama si sotie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Porumbita, noi nu am fost in situatia asta (Dudu era exact opusul, nu putea sa adoarma daca stateam langa el). Ma gandesc ca poate se sperie cand se trezeste singur, noi i-am pus intotdeauna in pat o lampa de veghe (Tefal) ce se activeaza la cel mai mic zgomot. In plus, inca de mic adormea cu muzica (clasica sau ambientala) pe fundal.

Iar apoi, dupa varsta de un an poti incerca sa ii spui povestioare scurte i nainte de culcare.

In ceea ce priveste trezirile din timpul noptii, cred ca tin si de ritmul fiecarui copil. Poate o masa mai consistenta seara sa ajute, dar stiu si cazuri de copii care au incetat sa se mai trezeasca noaptea de abia dupa varsta de 3 ani.

Altfel sunt sigura ca vei primi o multime de sfaturi bune de la mamicile care s-au confruntat cu situatii similare.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oxigen spune:

Sfaturi mi-e greu sa-ti dau pentru ca in descriere o recunosc pe fata mea (mai putin faptul ca ea nu e alaptata dar adoarme tot cand suge la biberon si nu se trezeste asa des noaptea).
Acum eu incerc si renumita metoda Ferber. Daca te intereseaza si vrei sa o incerci

http://www.superbebe.ro/articol_627/training_pentru_nani.html

Succes si nu uita ca trebuie sa ai multa rabdare si sa ramai consecventa in ceea ce ti-ai propus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:



Am si eu una bucata fetita alaptata exclusiv pana la 6 luni si in paralel cu diversificarea pana la 1 an jumate, nu i-am dat niciodata suzeta, nu am leganat-o niciodata, are camera si patutul ei pe care le folosim cu consecventa din prima zi cu ea acasa. Am dormit cu ea in pat doar in situatii exceptionale ce s-au ivit de maxim 10 ori pana acum la 1 an si 9 luni.

Daaar...perioade dificile cu somnul de noapte am avut si noi. A supt noaptea pana am spus eu stop. Dar daca nu poti accepta ideea sa lasi copilul sa planga, experienta mea nu te poate ajuta. Iti spun totusi cum am procedat...am scos suptul de noapte brusc pentru ca nu mai puteam si atunci cand se trezea nu ma mai duceam eu ci sotul. Daca m-as fi dus eu as fi agitat-o mai tare. S-a dus sotul care i-a oferit apa, uneori a stat langa ea pana a adormit plangand alteori a iesit din camera si a lasat-o sa adoarma singura. Pot sa-ti spun ca atunci cand a lasat-o singura s-a linistit mai repede. Au fost 3 nopti grele, a plans si cate o jumatate de ora, rational nu pare mult dar timpul trece greu cand copilul plange. Veste buna este ca dupa 3 astfel de nopti Lorena a dormit constant pana dimineata la 7 cand primea san si apoi se culca la loc. De cand s-a rezolvat problema somnului de noapte am simtit ca sunt o mama mai buna, mai disponibila pentru joaca, mult mai linistita si relaxarea mea s-a transmis si Lorenei in timpul zilei.

Cand am renuntat complet la alaptat aveam multe temeri in legatura cu adormitul (ea adormea si ziua si seara la san). Nu am avut probleme si as zice ca importanta a fost consecventa si respectarea programului zilnic (nu exista un program mai bun sau mai rau, important e sa-l respecti).

Vrei incurajari ca o sa-si revina cu somnul. Pai eu de adulti care plang inainte sa adoarma nu am auzit [:d]. In mod sigur lucrurile se vor schimba, vor fi perioade mai bune dar la fel de bine mai pot veni perioade proaste in care sa adoarma cu dificultate. Noi mai avem si acum, cateodata o las sa planga dar daca consider ca are motive de discomfort (oboseala, raceala, agitatie, etc) ma asez pe jos langa patut si o tin de manuta pana adoarme (am facut asta si cate o ora). Chiar si daca nu stau cu ea, din 5 in cinci minute ma duc si ii vorbesc calm din usa, o intreb 'ce-ar fi sa planga si tati asa inainte sa adoarma?', ii mai sterg nasul ii spun ca daca mai plange ii curge iar, nu o ignor, sunt calma (si chiar sunt, adica plansul ei nu ma agita...daca m-as simti iritata nu m-as duce caci as agita-o) si nu dureaza mult pana se linisteste, se mai joaca un pic si adoarme.

Iti urez mult succes si cand simti ca e greu gandeste-te ca totusi e o perioada care nu poate sa mai tina mult.

Lorena(19.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Buna!
Fetita mea are un an si 10 luni si inca mai adoarme la pranz la san. Inainte sanul era singurul mod de a o culca seara, a renuntat ea brusc si de bunavoie, intr-o seara se urcase in pat si frunzarea o carte, am invitat-o de doua ori la san, s-a facut ca n-a auzit, asa ca am incercat sa o adorm fara si a functionat. Avem un ritual de culcare, citim o carte, apoi punem o steluta sa cante (aia si proiecteaza niste ursuleti pe tavan), dupa care sting lumina si adoarme in maxim 5 minute.
Nu stiu cand si cum o sa adoarma la pranz fara san, o astept sa decida.

Incurajari: O sa fie mai bine, o sa si doarma noaptea, stiu ca pare greu de crezut, dar asa o sa fie:)
A mea a dormit foarte prost noaptea de la 1 an la 1.5 ani, am avut nopti in care se trezea si de 10 ori, dar media era de 5-6 treziri pe noapte, se trezea sa ia o gura de lapte, se trezea sa tipe (pavor nocturn), norocul meu ca adormea la loc.
Am avut o perioada cand se trezea la 5 dimineata, alta perioada cand o culcam seara, dormea o ora si se trezea fresh si pusa pe joaca, uite ca au trecut toate si acum doarme toata noaptea. Uimitor dar prima oara a renuntat la mesele de noapte.

Sfaturi as vrea eu sa am, dar cred ca depinde de fiecare copil. Al tau este inca foarte mic si foarte legat de tine, mi se pare prea devreme sa renunte la adormitul la san. Agitatia de peste noapte se poate datora noilor achizitii, mersul in picioare pe langa patut, mersul de-a busilea. Sau poate se pregatesc niste noi dintisori caz in care sanul ii ofera alint.

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Daca vrei sa-l alaptezi pana la un an, (eu) nu vad alta solutie decat sa mai rabzi. Gabriel s-a trezit in medie de 6 ori pe noapte pentru supt - si nici eu n-am dormit in pat cu el, asa ca ma duceam la el in camera, il luam in brate, ma asezam in fotoliu, ii dadeam sa suga si-l duceam la loc - pana la intarcare, adica 11 luni.
Ziua adormea leganat in carucior sau plimbat in parc; noaptea la san. N-am vazut alta solutie iar cele cu lasat copilul sa urle ma inspaimantau.

Cred ca intr-adevar vrei cam multe. Nici san, nici suzeta, nici nimic. Unii copii - destul de multi, din cate vad - au nevoie de ajutor cu somnul si asta e.

De la intarcare - de fapt, auto-intarcare - fi-miu adoarme in patul nostru pur si simplu. Adica se rostogoleste de colo pana colo pana adoarme, dupa care e transportat in patul lui. Mai am de lucru la partea cu adormitul direct in patul lui. Asta chiar nu stiu cum sa fac.

Hai, aduna-ti puterile ca mai e putin!


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

si tudor al meu facea la fel pe la vreo 7 luni - adica se trezea des. de dormit peste zi, dormea oricum foarte putin, in reprize de maxim 45 min.
nu adormea deloc la plimbare, nici macar cu masina cand mergeam nu se prea intampla 'minunea'.
pt ca el era fratele cel mic, ca sa nu il deranjez si pe cel mare din programul lui, eu il leganam... in brate cata vreme nu era prea greu, sau chiar pe picioare.
plus suzeta.
la al doilea copil mai ales, faci multe compromisuri... pe cel mare nu l-am leganat niciodata pe picioare, de exemplu. dar n-a fost o tragedie, ca acum dorm bine-mercic si unul si altul la ei in pat, singurei.

daca nu vrei nici leganat, nici suzeta... nu stiu ce sa-ti spun, decat sa incerci sa te odihnesti ziua - cam greu pt ca am inteles ca lucrezi.

ar mai fi solutia sa incerce altcineva sa il linisteasca atunci cand e agitat noaptea: din experienta mea, nu foamea il trezeste, ci poate il dor gingiile, sau ii e cald/ frig, sau doar vrea sa fie tinut in brate. asa ca poate functiona sa-i dea tati ceai in biberon (pt ca tu mirosi a laptic si nu va accepta altceva). ceaiul era musai instant, special pt bebe, de la Hero parca, sau Hipp nu mai stiu exact, oricum ideea e ca era dulce si gustos, ceai neindulcit n-a baut niciodata.

ce trucuri mai erau? ii puneam langa el in patutz un tricou de-al meu - purtat odata si nespalat, ca sa miroasa ca mine, sau cand era mai racoare chiar il inveleam cu un pulover in loc de paturica.

Mergi la inceput