refuz vaccin ROR - consecinte

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

monalac, nu pot eu sa emit judecati in privinta medicului care a vazut analizele, insa la infectie bacteriana este specifica leucocitoza cu neutrofile! de asta am zis ca nu e suficienta valoarea aceea de 6000, trebuie corelata cu alte valori:

neutrofilele- combat infectiile bacteriene
eozinofilele-combat afectiunile alergice si infestarile parazitare
bazolfilele-combat infestarile parazitare
limfocitele-combat infectiile virale (pojar, rubella, varicela, mononucleoza infectioasa)
monocitele- combat infectiile severe, prin fagocitoza - adica captarea si distrugerea unor celule sau parti din ele

cum ziceam, eozinofilele pot fi marite si in alte situatii: scarlatina, parvovirus uman - la noi asta a fost "vinovatul"

hai ca e lunga rau povestea pe care ti-am scris-o...asa ca o opresc aici si iti dau pe pm restul, caci nu e relevanta pt topic.

referitor la mycoplasma, era vb de m.pneumoniae, dar slava Domnului nu a fost cazul

cam atat, ca mor de somn
sanatate si nu te mai speria de ce e mai rau! sigur e ceva usor,dar daca tu ai dubii in ceea ce priveste diagnosticul pus de medicul tau, nu strica o expertiza suplimentara.

edit: era sa uit. la dr de la babes am ajuns fara trimtere, fara relatii, fara nimic (atentii sau altceva). am mers la camera de garda, de la pavilionul 3. si acolo i s-a efectuat lui teo un ctrl amanuntit, chiar am apreciat ca a fost primul medic care l-a dezbracat, la studiat, i-a pipait ficat, splina, s-a uitat la ochii lui, in gat, peste tot...a durat cam jumatate de ora examenul clinic! si in timpul asta teo facea ca trenul in gara , dar dansa a avut rabdare si chiar i-a vb frumos, incerca sa-l calmeze.
la revenirea de la a 2 a eruptie la fel, aceleasi etape de ctrl, apoi alte analize, de data asta aici la pavilion. restul erau facute la matei bals, la medlife si la centrul privat babes.


mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Copiii au formula leucocitara diferita (cu limfocite mai multe)decat adultii (la care predomina neutrofilele). Din Hematologie clinica de Delia Mut Popescu " In timp ce adultul raspunde la o infectie bacteriana acuta prin leucocitoza cu neutrofilie, copiii dezvolta limfocitoza". Nu stiu daca este general valabil, dar nici nu trebuie tinut cont 100% de informatiile de pe net unde in general se refera la formula leucocitara a adultului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

softurela, , chiar acum jumatate de ora vorbeam cu sotul meu sa cautam asa ceva...eventual o petitie sa o semnam toti cei ce ne opunem ROR-ului...o sa ma interesez si o sa caut pe net informatii.
daca mai gaseste cineva, va rugam trimiteti macar pe PM, daca aici nu se poate, ca nu stiu daca e regulamentar sau nu.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"




Multumesc Ariel si sanatate la puiut.
Nu cred ca ma mai intereseaza o campanie anti-ROR. Oamenii sunt prea indoctrinati si nu cred ca merita sa le deschizi ochii.
Probabil tendinta se va schimba de la sine. In occident oamenii incep sa deschida ochii, tot mai multi parintii renunta definitiv la vaccinare. O sa vina si la noi vremurile astea dar mult mai tarziu, ca de...suntem cu cativa ani in urma.

Mai sunt 5 ani pana cand imi voi vaccina din nou copila cu ROR. Daca pana atunci nu se renunta la obligativitate, imi voi rezolva individual problema. Am suficiente dovezi medicale.
Multumesc si pentru sugestia ta, i-am facut deja acea analiza si nu e pozitiva.


Sanatate la puiuti!


Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

iulia, d-aia am zis si eu ca e mai greu de zis de catre noi...dr de la babes asa mi-a zis, ca bacterioza clar cand e leucocitoza cu neutrofile, dar a subliniat ca leucocitele sunt marite.
mi-a mai zis ca leucocitele sunt foarte influentate de multi factori: de stres, frica, efort, medicatie, chiar si factori climatici (expunerea la caldura)...iar eozinofilele care ma speriasera pe mine ca erau foarte mari, a zis ca puteau fi influentate si la nurofen, de la caldura, frica...
asta e si motivul pt care am zis ca nu sunt 100% concludente, fara alte teste, fara examen clinic...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crishtinutza spune:

MONALAC, si fetita mea (2ani+) a avut de curand o eruptie de acelasi gen - dupa 3 zile si nopti cu temperatura marisoara 38-39.4 si care nu prea scadea cu antitermice. Poate si la voi e tot datorita temperaturii.

La noi eruptia a aparut mai intai dupa urechi,fata, gat, spate-burta si apoi pe picioare si a disparut in acelasi mod dupa cateva zile.
Ea a avut o viroza, doctorul nu mi-a dat antibiotic ca tratament... si desi eruptia semana cu rubeola, de fapt a fost Viral Exanthema - din cauza temperaturii (vezi poze pe net o gramada).

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

ariel_7000 din cate stiu, rapelul la DTP nu se mai face la 2,5 ani ci la 4
tocmai am fost la dr si ne-a dat noua schema de vaccinare obligatorie
sa ma corecteze cineva daca gresesc...
iar in ceea ce priveste ROR-ul nici eu nu l-as face copilului, in conditiile date
eu le-am facut la 15 luni, dar urmatoarele rapeluri nu mai am de gand sa le fac, riscul mi se pare mai mare decat beneficiul
urmatorul rapel la ROR este la 7 ani, cand au o imunitate mai puternica decat la 15 luni, deci pot face fatza mai usor bolii sau eventualelor complicatii.
atunci vor fi la scoala, unde sper sa se anunte ca urmeaza sa fie vaccinati, nu sa ii duca pe toti in turma la intepat, cum pateam noi pe vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

nu l-am facut si nici nu am de gand sa-l fac, cu toate ca pediatra mi-a zis ca e "obligatoiu". eu am facut bolile copilariei si n-am avut nimic. mi se pare ok sa-l vaccinez impotriva hepatitei, dar impotriva bolilor copilariei NU. singura problema ar fi faptul ca as putea avea probleme la inscrierea la gradinita. ma gandesc ca se poate "rezolva" cu o atentie indreptata asupra cui trebuie. ma mai gandesc la urmatoarea problema: daca toti copii sunt vaccinati cu ROR de unde sa-l ia al meu sa-l transmita mai departe!!!!!cica odata cu vaccinul asta s-au eradicat rubeola, rujeola, oreionul. pai in cazul asta de ce sa-l mai fac? personal, cred ca e vorba de decizia fiecarui parinte in parte. si odata ce scoala e "obligatorie" nu pot sa mi-l refuze la inscriere, nu??????

*"Europa sa ne ierti....astia-s singurii experzti!"*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu nu am vaccinat copii cu DTP la 2.5 ani si nu am avut probleme la inscrierea la gradinita. Aveam si eu emotii, dar nu a zis nimeni nimic. Banui ca nici nu s-a uitat nimeni atent pe foita aia sa vada daca sunt toate vaccinurile trecute acolo.
Si intr-adevar acum DTP-ul se face la 4 ani.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

la gradinita unde merge alexutza ne-au cerut carnetul de vaccinari...nu stiu la alte gradinite, insa pe teo as fi vrut sa-l aduc tot aici...sper doar ca se va rezolva pana la urma, caci decizia a fost luata. NU ii vom face ROR, ne asumam intreaga responsabilitate pt asta.

Bolile "protejate" de ROR nu sunt absolut deloc eradicate prin aceasta metoda...din contra, se pot face bine mersi si cu mama vaccinului sau se pot face ca reactie secundara la vaccin. Dealtfel, el ofera imunitate doar 7 ani, cand trebuie refacut. Persoana vaccinat ROR este purtatoare de acesti germeni timp de 1 saptamana din momentul inocularii, deci trasmitatoare ...
Efectele secundare mi se par mult mai grave decat bolile in sine. Eu am avut toate bolile copilariei pana la 10 ani, cu toate astea am facut iar rubeola la 28...asa ca nu am nicio incredere in asa zisa protectie

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pndr spune:

ce citesc aici nu-mi place...eu i-am facut ROR-ul ..nu am avut de ales, cica...a avut un puseu de temperatura intr-o dimineata de 39 grade. Sper sa fie ok si sa nu apara complicatii mai tarziu.
Ariel, imi pare rau de prietena ta, de copilas...total nevinovat.

Posibil sa refuz si eu ROR-ul la 7 ani...offf dc atat de multe vaccinuri?

Mergi la inceput