refuz vaccin ROR - consecinte

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Xenocid, chiar nu e cazul la subiectul asta! Nu e vorba de dilema vesnica pro-contra vaccinari, ci de un caz concret, specific. Chiar si tu recunosti ca nu in toate cazurile vaccinarea e indicata. Ai citit povestea baietelului lui Ariel sa vezi in ce conditii insista pediatra pentru vaccin? Hai totusi sa nu cautam polemici unde nu e cazul.


I'm alive and I'm here forever

Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

xeno, iar vezi numai ce vrei tu!

ti-am raspuns aici, cum argumentez "inconstienta" mea:

"te rog sa citesti cu atentie postarea mea nr 2. se poate face boala indiferent ca esti vaccinat sau nu! deci acel copil nevaccinat, resposabil de tragedie, de care zici tu, putea fi bine mersi un copil vaccinat, cu boala revenita! sau chiar un copil vaccinat recent, in ultima saptamana, purtator de virusi inoculati...sau poate un adult ca mine care a facut rubeola de 2 ori! sau poate chiar copilul dr-ei mele care a facut vaccin si mai tarziu boala!"

boala se face des, chiar daca personajul in cauza a fost vaccinat! deci il inoculeaza pur si simplu aiurea cu un virus, cu excipienti daunatori, ca peste 2 ani poate face boala pe care voiai sa nu o faca! este dublu transmitator! 1 data in momentul inocularii (copilul e contagios 1 saptamana dupa vaccin), a 2 a oara in momentul aparitiei bolii! este pericol dublu! plus ca baga in copilul tau mercur, formaldehide si alte porcarii!
imunitatea data de boala in sine e mult mai durabila decat cea data de vaccin.
mai e un aspect. in momentul vaccinarii, in sala de asteptare sunt zeci de copii...copii veniti la vaccin, copii bolnavi, nu stii cu ce, bebelusi mici veniti la cantarire.
cand l-am vaccinat pe teo DTP si am refuzat si ROR in acelasi timp, dr stia ca pe hol, printre ceilalti copii, este un copil cu o boala eruptiva contagioasa! stia si a lasat copilul ala acolo! cand am refuzat ROR si i-am zis ca de ce a permis prezenta acelui copil acolo si nu s-a dus la el acasa, mi-a zis ca e mica probabilitatea sa contagieze pe cineva.
peste 2 saptamani, al meu avea eruptie, febra! am luat-o la intrebari si a zis ca da, asta e, copiii sunt sensibili dupa orice vaccin si d-aia s-a infectat! am intrebat ce se intampla daca ii faceam si ROR atunci cand ea se agita ca un pepsi si lua rujeola/rubeola??? a zis ca ea nu stie...ca ea stie ca trebuie sa-i faca vaccinul pana la 1 an si 5 luni!
scuza-ma, dar asta e inconstienta! asta e buna de facut sicriele alea mici!
si acum, te rog eu...vrei sa continuam discutia? deschide un alt topic separat!
eu aici am intrebat total altceva! nu este o discutie pro vs contra vaccinul ROR.
eu vreau sa stiu ce imi poate face statul daca nu fac ROR si cum pot evita legal asta!
mersi de intelegere


mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

monalac, am uitat sa-ti raspund la ceva . leucocitele alea sunt normale, chiar spre limita inferioara.
daca sunt leucocite mari (peste 10000) indica o infectie bateriana, daca apar si neutrofile si eventual proteina C . asta se determina in prima faza, apoi teste specifice, ca sa se determine exact patogenul si antibiograma corecta sau daca e ceva grav sau cu potential grav, adiministrarea unui antibiotic cu spectru larg. daca se banuie un streptococ, e bine sa se faca exsudat si la cei din familie, caci pot fi purtatori asimptomatici si sa plimbe streptococul si sa faca ping-pong cu el. un streptococ netratat poate da complicatii urate! d-aia e esential sa se stie ce e si la ce e sensibil.

Leucocitoza cu neutrofilie + proteina C reactiva pozitiva indica ca pe undeva exista un proces inflamator.Corelat si cu febra inseamna ca inflamatia este in cadrul unei infectii, cel mai probabil. Unde anume este infectia, va stabili medicul in functie de alte investigatii.

leucocite scazute cu monocite marite inseamna viroza.
fibrinogen si vsh marite indica infectie (printre altele)
pt evidentierea existentei unui anumit virus se face test de depistare a anticorpilor specifici

uite aici niste explicatii mai usurele:
http://www.analimed.ro/analize-medicale/hematologie/hemoleucograma-completa/ aici ai in stg indexul cu grupele de analize, frumos explicate.

http://www.mymed.ro/analize_ghid.html
http://www.healthy.ro/articol/Preventie/4721/Interpretarea-analizelor-de-sange/pagina-5.html

cu o adaugare la ultimul link: ca eozinofilele sunt marite si in cazuri de scarlatina, parvovirus uman...poate si altele , eu pe astea le-am "studiat" .

eruptia aia poate fi ...orice ...de la eruptie streptococica, la virala sau mycoplasmatica. trebuie doar facute testele virale pt dozarea de anticorpi specifici, daca se banuie ca e viral sau cele bateriene (vezi ca la mycoplasma e un test special!).
oricum, daca e viral, antibioticul e pur si simplu inutil, poate fi chiar daunator la unele viroze (mononucleoza).
eu iti recomand sa mergi la V. Babes, eu am fost la centrul privat pt o serie de analize, insa am cerut si consult de specialitate si am fost trimisa in aripa de stat a clinicii, la B3, la dr.Apostol Ileana...pt care, jos palaria, am toata stima! chiar daca nu a gsit diagnosticul, caci efectiv nu avea cum , dar a fost foarte receptiva la sugestiile mele si la "descoperirile" mele si am colaborat excelent cu ea. a zis ca am avut dreptate, ca a fost parvovirus uman, mai ales ca am facut si eu, cu manifestarile tipice pt femeia adult, ceea ce a inlaturat orice dubiu.
dar...este o epidemie de herpangina acum, la noi s-a infirmat asta prin absenta anticorpului la Coxsackie, insa sunt foarte multe cazuri! Numai eu am auzit de vreo 10 in ultimile 2 saptamani!
hai curaj, nu te speria!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Am o intrebare ?

Imi poate recomanda cineva un link legat de o campanie impotriva vaccinarii cu ROR.

As vrea sa cunosc toate mamicile ale caror copii au avut reactii adverse de la vaccinarea ROR si sa incepem o campanie.
Cel putin sa se scoata obligativitatea vaccinarii cu ROR.

Multumesc din suflet,
O mama care nu vrea sa-si mai vaccineze copilul cu urmatoarele doua rapeluri de ROR.

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

softurela, , chiar acum jumatate de ora vorbeam cu sotul meu sa cautam asa ceva...eventual o petitie sa o semnam toti cei ce ne opunem ROR-ului...o sa ma interesez si o sa caut pe net informatii.
daca mai gaseste cineva, va rugam trimiteti macar pe PM, daca aici nu se poate, ca nu stiu daca e regulamentar sau nu.




mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Am o intrebare ?

Imi poate recomanda cineva un link legat de o campanie impotriva vaccinarii cu ROR.

As vrea sa cunosc toate mamicile ale caror copii au avut reactii adverse de la vaccinarea ROR si sa incepem o campanie.
Cel putin sa se scoata obligativitatea vaccinarii cu ROR.

Multumesc din suflet,
O mama care nu vrea sa-si mai vaccineze copilul cu urmatoarele doua rapeluri de ROR.


Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

softurela, , chiar acum jumatate de ora vorbeam cu sotul meu sa cautam asa ceva...eventual o petitie sa o semnam toti cei ce ne opunem ROR-ului...o sa ma interesez si o sa caut pe net informatii.
daca mai gaseste cineva, va rugam trimiteti macar pe PM, daca aici nu se poate, ca nu stiu daca e regulamentar sau nu.


asta e subiect despre refuzul unui vaccin din considerente medicale sau pentru inceperea unei campanii impotriva vaccinarii?

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este regulamentar. Pozitia ta este una privata si daca sunt alte persoane care sa fie de acord de asemenea sunt optiuni private. Acest forum este public deci tine cont de toate optiunile. Pe scurt nu este Ok. Puteti sa va exprimati optiunile (dealtfel ati facut-o) dar nu sa transformati optiunile in campanie antivaccinare.


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

ARIEL,sa inteleg ca dr a aberat atunci cand a spus ca leucocitele lui codrin,care au iesit in jur de 6000,indica o infectie bacteriana si ca daca ar fi avut ceva viral,leucocitele ar fi tb sa se situeze undeva la 4000?sa nu stie nici lucrurile elementare?

azi i a aparut eruptie si pe maini si pe picioare,eu cred ca are rubeola,pt ca a erupt exact dupa 4 zile de febra mare,eruptia s a extins progresiv....si ma sperie teribil gandul asta,pt ca el a fost vaccinat acum 3 saptamani impotriva ror....

in spital nu i s a recoltat decat hemograma si asta pt ca am cerut eu.eu sunt din provincie si la noi,din pacate,dr recomanda cu usurinta antibiotic,iar noi,in disperare de cauza,il administram.chiar am vazut ca la voi la scutece se discuta acum despre asta si m am regasit in f multe postari...,din pacate,am ascultat medicul,pt ca nu mi am putut asuma o eventuala complicatie a bolii...
chiar azi am fost din nou la dr si mi a spus ca nu se poate pronunta cu privire la eruptie,ca se pot pune vreo 7 diagnostice,ca poate fi inclusiv alergie sau reactie la febra mare...
insa ma gandesc ca daca ar fi fost alergie ar fi iesit imediat pe tot corpul,nu treptat....
as merge la buc pt recoltare anticorpi rubeola,rujeola,dar ma gandesc daca mai pot schimba ceva...
mycoplasma cum se transmite,e vb de aceeasi mycoplasma care se recolteaza la gravide?ca ma gandesc ca in cazul asta e putin probabil sa aiba asta...

ideea e,se poate face o reactie intarziata la vaccin[dupa 3 saptamani]?

sau -e posibil ca boala sa fi fost in stare latenta in organism si vaccinul sa nu fi avut niciun efect?

prietenei tale i s a spus ca ar fi putut face ceva dupa vaccin sa nu se ajunga la o asa drama?adica eu stiu,vreun medicament administrat,ceva?

cum ajung la dr aia la v babes,imi tb programare?

nu exista riscul ca purtandu l prin spital sa ia vreo alta boala eruptiva?

scuza mi incoerenta,dar ma baraie cel mic...,tb sa l culc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:


''Scaderea numarului de leucocite sub valorile normale se produce in cazul unor infectii grave, a unor infectii virale, in cazul celor care fac tratamente ...''

eu de aici inteleg ca dr a avut dreptate,din moment ce leucocitele lui nu sunt scazute,adica in jur de 4000 sau chiar mai jos de 4000,infectia nu e virala...si ca nefiind virala,n are cum sa fie rubeola..e bun argumentul meu?ajuta ma,te rog,ca sunt complet in ceata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

marius, multumesc, asta e si motivul pt care am spus ca nu stiu daca este regulamentar...in mod normal si firesc mi s-a parut sa nu fie.
sincer, eu nu cred ca am puterea sa fac eu campanii...nici nu sunt genul si nici nu sunt pregatita sa fac asta...si nici nu stiu daca vreau. dar daca ar face cineva o asemenea petitie, contra ROR obligatoriu, da as semna-o...

alra, acest topic nu este pt campanii...am zis ca vreau sa nu vaccinez copilul din considerentele medicale enumerate si din convingerea mea ca nu este bine...insa subliniez, este strict convingerea mea!



mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput