Ochisor umflat si rosu

Ochisor umflat si rosu | Autor: mayaione

Link direct la acest mesaj

Fetita mea s-a trezit vineri dimineata cu ochisorul umflat si rosu. Am fost la oftalmolog dar nu mi-a spus exact ce are, ba ca o fi muscatura, ba o alergie, ba conjunctivita. Cu parerea stiu si eu sa-mi dau, as fi vrut sa-mi zica ceva concret. E mai mult umflata sub ochi, ca o punga spre exteriorul ochiului. Si firicele rosii pe albul ochiului. Ieri se mai dezumflase, azi parca e si mai umflat. Mi-a dat ospexin si tobradex, problema e ca nu pot sa-i pun picaturile sub nicio forma, am si tinut-o doi insi, nimic. Fiind f umflat, mai si tine ea strans, nu pot sa i-l desfac sa-i pun tobradexul. A patit cineva ceva similar? O s-o mai duc la un alt oftalmolog dupa-amiaza, sa mai aud o parere. Sunt f speriata ca nu stiu ce are.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

poate vrea sa ii pui unguent, nu picaturi
unele medicamente sint ori picaturi ori unguent

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)


Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Mayaione, sper ca deja ai aflat un diagnostic mai precis. Daca nu ii curge nimic din ochisori, pare a fi mai degraba o muscatura de insecte. Caz in care, cred ca veti scapa de picaturi.
Noi am avut si conjunctivita (in noiembrie anul trecut), si muscatura de insecta (acum!). In ambele cazuri, ochisorul a fost umflat in partea superioara (pleoapa), diferenta principala fiind secretiile abundente in cazul conjunctivitei.

Sanatate

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Nu am aflat nici azi ceva sigur pentru ca nu a putut sa vada sacul conjunctival. A zis ca de obicei se observa sub anestezie si mi s-au inmuiat picioarele ca nu prea vreau anestezie. O sa-i pun picaturi pana miercuri si incearca sa vada atunci, poate se mai dezumfla:(. La prima vedere a zis ca pare muscatura de paianjen sau tantar ceva, dar trebuie vazuta si conjunctiva. Sa nu fi luat ceva din piscina acum doua saptamani cand am fost cu ea la plaja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Uite cum arata copilul meu anul trecut dupa o piscatura de tantar (adica doua, una la ochi si una la ureche http://family.webshots.com/photo/2050083210104096520sCRHva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

mya sunteti mai bine?
Cred ca de acum 2 saptamani de la piscina se vedea mai repede. Sper ca v-a trecut deja

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Alinam asa arata si ochiul Anei, numai ca in partea de jos. Azi dimineata mi-a facut febra 38.4, am inceput sa-i dau antibiotic oral, ospexin, desi ultima doctorita de ieri zicea sa nu-i dau. Dar Ana nu face febra de fel decat la infectii serioase si m-am cam speriat. Se prezinta mai bine ochiul, nu mai e chiar asa de inflamat, dar tot rosu e in jur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

si fii-mea se umfla la fel la ciupituri de insecte...odata au ciupit-o de nas....partea dinspre ochi...si i se umflase si ochiul si nasul...ziceai ca e batuta...apoi cand s-a mai dezumflat s-a invinetit cearcanul...eu una i-as fi dat si o doza de claritine, sau ceva antialergic.
eu cand are cipupituri ii dau doua zile cate 5 ml de claritine. si ajuta mult.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Si Chris al meu s-a trezit intr-o dimineatza cu ochiul atat de umflat, incat nu il putea deschide. Avea in jur de 6 luni.
Ne-am speriat si am fost de urgenta la pediatru. Nu se vedea nici o urma de intepatura, nu avea de unde sa fie vorba de curent, ochisorul nu curgea.... era doar foarte foarte umflat si rosu.
Nu am reusit sa-i pun nici nu fel de picaturi, ci doar ii puneam comprese cu ser fiziologic. Din fericire, in 2 zile nu mai avea nimic. Nici acum nu stiu ce s-a intamplat atunci cu ochisorul lui.


Mami de
Chris (08.08.07) )

si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

De ieri a inceput sa faca febra, desi ochiul e spre mai bine. Ce am observat e ca iar au aparut firisoare de sange pe albul ochiului. O fi reactie de la tobradex? Am imbatranit 5 ani saptamana asta, cred ca mai imbatranesc unu pana dupa-amiaza cand o duc iar la control. Numai copilul sa nu-l ai bolnavior ca iti pierzi mintile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaDia spune:

Buna!
Si eu am patit cu baietelul meu de 4,7 ani la fel. L-a muscat o insecta de tampla, aseara, in parc si pana la 4 dimineata era tot ochiul rosu si umflat (cu toate ca eu, care mai patisem asa i-am dat imediat 5 ml de Aerius si l-am dat pe muscatura cu Locoid). La 4 dim eram la Budimex unde i-a facut o injectie cu dexametazona. Acum asteptam si speram sa se dezumfle mai repede.
Alinam, tu i-ai dat ceva baietelului tau anul trecut? Si cam in cat timp i s-a dezumflat?
Pupuci,
Claudia

Mergi la inceput