ce tip de saltea pt bebei ?

ce tip de saltea pt bebei ? | Autor: treiingeri

Link direct la acest mesaj

acum 6 luni am inceput cautarea saltelei si spre marea mea surpriza sunt f multe tipuri de saltele.Salteaua de tip memory,latex,,cocos,arcuri,burete,paie etc.Asa ca am decis sa caut pe internet tot ce e mai bun si natural pentru cei doi baieti(gemeni)si pana la urma am decis ,de paie pentru simplu motiv ca e cea mai naturala ,bunici si o parte dintre parintii nostri au folosit-o si sunt sanatosi.Nu am dubii in alegerea facuta pentru ca intradevar ei nu se trezesc transpirati si dorm bine dar ca o mamica ingrijorata va intreb.Voi ce parere avetzi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alra spune:

depinde de copil, cele de paie, cocos sunt mediu bun de dezvoltare pentru acarieni. unii copii sunt alergici.


ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Noi am avut la Codrin saltea de "fan"....si s-a facut praf. Bine de cand a trecut Codrin in pat de tineri am avut salteluta imprumutata pana in toamna cand a venit Diana...Si am folosit-o pentru ea doar vreo 3 -4 luni .Era plina de "gropi".In schimb dupa atatia ani..adica 4, si folosita la 2 copii, mirosea superb a fan.
Acum are saltea de burete cu o parte tare...ee nu stiu exact din ce, m-a interesat sa fie tare...pentru coloana.Suntem multumiti de ea!

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Noi am avut de fan la primul bb si acum am luat de cocos (integral, nu cu burete intre placi).
Am dat mai mult pe ea, dar sunt multumita de calitate si de faptul ca copilul nu transpira deloc pe ea, in conditiile in care amamndoi piticii mei sunt genul care transpira peste tot.
Eu nu as lua niciodata pt varste mici latex, pt ca nu mi se pare ca le trebuie asa ceva moale (ca isi revine la forma initiala cand te ridici, dar altfel te afunzi in ea). Si nici burete nu as lua, desi sunt unele mai performante.
Ceea ce mi s-a spus de catre pediatru a fost asa "la varste mici copilul petrece f mult timp in pat si are nevoie de ceva care sa-i intareasca coloana, dar care sa aiba un grad de elasticitate, de preferat materiale naturale". Drept pt care, am folosit cu incredere acest tip de cocos (a fost tot atata cat salteaua noastra de adulti) dar macar stiu ca e ferma si nu se lasa.
Din experienta mea, la cea de fan, depinde de cum doarme copilul si de cat de moale este, ca poate face "gropi"ca si cea cu arcuri. Noi la primul nu ne-am permis altceva (de fapt nasii ne-au luat-o) dar a fost super, pt ca mirosea superb si pt ca daca am intors-o la o sapt-doua de pe o fata pe alta si la o luna de la un cap la altul, s-a pastrat superb si am dat-o si noi la finii nostri cand nu am mai avut nevoie de ea.

Annablue & Adrian (01.11.2002) & Calin (27.03.2009)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Eu i-am luat baietelului meu din fibra de cocos, de pe babaycomfort; din cat m-am documentat eu am inteles ca sunt cele mai recomandate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_alx spune:

Noua doctorul ne-a spus f. clar RELAXA. suntem f. multumiti de ea este deja la al 2 lea bebe si pare a fi nefolosita se comporta excelent. Am cumparat-o de la Domus Flex si nu este cea ortopedica pt. ca nu este bine sa fie f. rigida pt. coloana bebeilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns treiingeri spune:

multumesc din suflet pentru sfatuiri.
M-am interesat si e o diferenta intre fan si paie.textura paielor e mai rezistenta si acele gauri nu se produc in comparatie cu fanul.Am intrebat-o pe bunica mea si raspunsul ei ma facut sa i-au decizia .DE PAIE.
transpiratie e absorbita da catre paie si spatele copilului ramane drept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui treiingeri

multumesc din suflet pentru sfatuiri.
M-am interesat si e o diferenta intre fan si paie.textura paielor e mai rezistenta si acele gauri nu se produc in comparatie cu fanul.Am intrebat-o pe bunica mea si raspunsul ei ma facut sa i-au decizia .DE PAIE.
transpiratie e absorbita da catre paie si spatele copilului ramane drept.


eu nu te-as sfatui sa le faci saltea cu umplutura din paie...gandeste-te cate milioane de paraziti traiesc acolo, cat praf este, etc.
de ce sa risti santatea copiilor, poate iti fac o alergie sau un astm bronsic de toata frumusetea...pe vremea bunicilor era alta treaba, se descurcau si ei cu ce aveau la indemana...

pentru fetita mea am luat acum 2 ani saltea tip relaxa, cu 2 fete, una de iarna, cealalta de vara, este groasa de aprox 15-20 cm, are pe lateral orificii de ventilatie, este tratata antibacterian si antialergic, nu este nici foarte rigida, nici foarte moale, copila mea doarme perfect pe ea, nu transpira, etc.

si in plus nici nu a fost foarte scumpa...s-a mentinut foarte bine, zici ca este noua (dar am si protejat-o cu o husa de bumbac cu margini elastice, pusa sub cearceaf).

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Sint si eu curioasa... de unde gasiti voi fetelor saltea de paie/fin? Se poate cumpara asa ceva la magazinele romanesti sau vi le comandati special pe la bunici la tara? :D

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flory_28 spune:

Noi am luat de cocos...si bebe nu prea a dormit in patutul lui ; insa acum il pun sa doarma acolo ca s-a facut mare, are 8 luni. Suntem multumiti, eu una nu am cu ce sa fac comparatie, dar cred ca e o saltea buna. La mometul achizitionarii, ne-am interesat si noi si asa ni s-a recomandat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiai spune:

Cand a trebuit sa facem achizitia patutului pentru Victor am mers la magazin; n-am gasit decat saltele relaxa acolo de unde am cumparat patutul, asa incat asta am luat.
Am nascut si a venit doctorita sa vada copilul la cateva zile dupa ce-am sosit acasa; Stupoare: ne-a certat, explicandu-ne ca aceste saltele nu "respira", ca intretin transpiratia, ca ... si ca ..... Asa incat am mers sa cautam salteaua recomandata de ea : de iarba de mare
Nu ma intrebati unde a gasit-o sotul dar o avem de 4,6 ani si inca este in stare buna, folosita de doua bucati copii ...

-----------------------------------------------------
Mami fericita de Victoras ( 4,6 ani) si Ani ( 1,10 ani)
poze: http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=62151
Concurs "ratusca din viata mea" - cla1 & cla2: http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=3

Mergi la inceput