Hipospadias(11)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Mamacapra, am vazut zilele trecute subiectul deschis de tine, despre penis ingropat si imi suna ceva cunoscut, stiam ca mai auzisem de asta pe undeva dar nu mi-am adus aminte imediat unde, de-abia azi mi-am amintit: cand am fost prima data sau a 2-a oara la control la dr. Basca, pe langa hs, hidrocel si ombilic ...nu mai retin denumirea( avea buricul iesit cam cat o maslina din aceea mare), a spus ceva si de penis ingropat, nu stiu daca a si scris pe vreunul din biletele care mi le-a dat in urma controlului, daca am timp, caut maine. Dar ne-a zis ca e asa si din cauza ca era foarte grasun la varsta aceea, avea pana intr-un an, si crescand i-a iesit si putza...nu stiu daca intelegi ce spun eu aici. Calin avea la 4 luni 8 kg, il dadeai de-a dura, asa era de gras. Si a fost asa pana in jurul varstei de 1 an si ceva cand a inceput sa mearga .
Ma gandeam ca daca d-nul dr a zis ca nu trebuie operat( am citit acolo, la subiectul tau), nu cumva e aceiasi cauza si in timp, cand slabeste, sa se rezolve singura problema? Nu sunt medic, habar n-am cum e la baiatul tau, cat de mult e ingropata puta, dar ....nu stiu...ma gandeam doar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacapra spune:

Roxana, cat are baietelul tau?

Si Al meu a fost foarte grasun. Nascut de 4420g, la o luna avea deja 6 kg, 8cred ca avea de la 3 luni. acum are 1 an si jumatate, nu mai e grasun asa, dar nici slab.Schimbari insa nu vad. Multumesc de raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristidogaru spune:

Buna seara!
Am absentat un pic, dar motivat....din pacate.........
Multumesc fetelor care s-au gandit la noi.
Sa incep cu inceputul.....Dupa acel tratament pentru infectie urinara cu Stafilococul Auriu, care a constat in doua antibiotice cu o pauza de doua zile intre ele,la cateva zile de la terminarea tratamentului mandretea mea de pui a facut gastroenterita...si noi toti dupa el..si pentru ca doua zile a stat numai in voma si scaune diareice, nu reuseam sa-l hidratez.......cu toate medicamentele posibile am incercat, nu aveam nici un succes, voma imediat ce-i bagam pe gura.....asa ca, bineinteles ca la doua zile au aparut binecunoscutele semne de stenoza......dimineata la primul pipi a fost jale mare-Crisandy, te inteleg...asta s-a intamplat doua zile la rand. A doua zi chiar curgeau 2 picaturi, el urla si tot asa.....nu iesea pipi.....l-am sunat pe dl. Andriescu si ne-am urcat in masina, intr-o frumoasa zi de vineri, cand tot Bucurestiul venea la mare......Pana la Bucuresti am facut 2 ore.
I-a facut a treia dilatatie, a dat de ceva pe uretra, cu putin sange, cu plansete si recompensarea dlui Andriescu printr-un jet de toata frumusetea.Oribil....Intoarcerea acasa a fost mai frumoasa-pentru cine stie, din august se plateste o taxa la Fetesti, pe autostrada...Noi pentru a "jongla" coada de vineri la pranz pe autostrada, am luat-o pe Slobozia, Harsova.Am facut numai 6 ore......cu alte reprize de diaree, cu plansete, nu manca, in scaun nu mai statea deloc, cald, cald, aproape cea mai lunga si proasta zi a mea.
Acum facem tratament ca si Crisandy-2,5 ml/zi Sumetrolim timp de o luna, dupa care mergem iar la Bucuresti. Asta inseamna ca aproximativ pe 7 sept calatorim iar.Dar nu mai e sezon.URA!
NU mi-a placut constatarea dlui Andriescu "nu-mi place.....". Nu stiu cum vor sta lucrurile mai departe.
Of. Doamne, noua da-ne rabdare si puilor putere sa treaca peste piedicile astea.....
Sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Mamacapra, baiatul meu implineste 3 ani pe 9 noiembrie.

Cristidogaru, baiatul tau a fost operat in ianuarie, nu? Mai face stenoza acum, dupa mai bine de 6 luni, nu spuneau ca stenoza apare in prima luna dupa operatie? Bafta multa la controlul urmator, sper din tot sufletul sa fie bine

Crisandy, voi cum mai sunteti, parca spuneai ca urmeaza a 2-a operatie acum, in toamna?

Yonacr, voi sunteti bine, ati mai fost la control?

Aly, ati reusit sa ajungeti la control? Te-am tot urmarit pe mess, dar nu te-am prins

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monituta spune:

Multumesc Filofteia pentru gandurile bune! ...Si vreau sa te intreb, pentru ca stiu ca esti un caz fericit, gaurica e acum in varful cuculetului? Si dak a avut curbura...acuma nu o mai are deloc? Si jetul este puternic?
De fapt, intrebarile astea le adresez tuturor mamicilor a caror copii au terminat cu operatiile.
Sanatate multa!!

Mami de gemeni: Oana si Tudor, 27.09.2007.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Monituta, nu este chiar in varf, dar arata destul de bine. Nu mai este curbat, insa mi se pare cam micut. Pe de alta parte ma gandesc ca va creste in perioada pubertatii...
Pentru mine foarte important a fost sa poata face pipi din picioare. La cum arata acum (chiar daca nu este ca in reviste) nu l-as mai supune unei alte operatii decat dca si-o doreste el. Se decaloteaza singur, desi are cam multa pielita acolo, dar nu-i atarna inestetic.

Cristidogaru... imi pare rau de toata povestea prin care ati trecut...si din pacate stenoza poate aparea si mai tarziu, chiar si la barbatii fara hipospadias. Va doresc numai bine in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Monituta, la noi e tot ca la Adi al Emiliei: orificiul nu e in varf, am mai spus, e la aprox 2-3 mm mai jos, puta arata bine, parca e mai groasa decat la baieteii fara hs, asa mi se pare mie, operatia - taietura- nu prea se mai vede, adica daca nu stii unde sa te uiti, chiar nu-ti dai seama. Marimea....nu stiu ce sa zic, parca mergea mai mare, dar acum depinde : uneori e mica-mica, alteori e...normala, depinde mult si de temp din camera/ de afara, cand e frig, sau la mare de ex, se facea mica, cand il scot din baie pot spune ca-i ok.
Emilia spune ca e piele cam multa la Adi, eu am vazut copiii la mare carora le atarna pielea mai jos de gland- in lungime - stiti ca ocupatia mea principala cand vad baieti in puta goala e sa-i studiez, si cred ca nu-s singura. La acei baieti pielea e conica, nu stiu cum sa spun, adica e mulata pe puta si spre varf nu se vede capul putei, la Calin spre varf nu-i conica, e...cilindrica, daca e s-o luam cu figuri geometrice, usor conica dar invers fata de ceilalti, sper sa intelegeti ce ma chinui aici sa descriu

Jetul e puternic, mai are momente cand ma baga in sperieti, dar cred ca mai conteaza si cantitatea de pipi acumulata.

Curbura ...nu mai este, foarte putin cand e ...ridicat steguletul, dar nu bag mana-n foc ca nu mi se pare din cauza pielii.

Una peste alta...e ok si ma rog sa fie asa in continuare.

Daca am omis ceva...scuze, dar sper ca nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_mitzu spune:

In data de 15 septembrie va fi si fiul meu operat. A fost programat pentru interventie la prof. Basca. Ni s-a spus ca sunt 35-40 % riscuri de aparitii a complicatiilor. Cristi a fost diagnosticat cu hipospadias penian la varsta de 3 luni, iar la data operatiei va avea 1 an si 2 luni. Voi cam cat ati dat medicilor ? Sa stiu la ce sa ma astept. Multumesc.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Nicole, activeaza-ti PM, vezi sus, in stanga ecranului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_mitzu spune:

Gata, am activat.

Mergi la inceput