Hipospadias(11)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sarandu spune:

Dezvoltarea incompleta a vezicii si a peretelui abdominal situat sub ombilic. In extrofia vezicala, vezica, incomplet dezvoltata, se deschide direct pe peretele abdominal, intre ombilic si pubis, urina scurgandu-se atunci direct in exterior. O extrofie necesita mai multe operatii: reconstructia vezicii, a peretelui abdominal, a sfincterului uretral si a uretrei.


ana-maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia13 spune:

Hipospadias penian distal.Acum are 1 an si 10 luni. Controlul uretrei a fost facut cu o sondita pe care punea un gel alb. operatia a fost in iunie si mai mergem la control in septembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Sarandu (Ana-Maria) , am citit pe nerasuflate povestea voastra. iti multumesc ca ai avut taria sa o scrii aici. Sa-ti traiasca baiatul si sa va bucurati de el. Va doresc sa reusiti in operatia viitoare.

Epispadias inseamna ca nu are uretra. Este cea mai grea forma de hipospadias.

Lucia, ma bucur ca toate au mers bine. Ce anume intra in cei 35 de milioane? Si eu am auzit numai lucruri bune despre dr. Voinescu. Cat costa consultatia la dumnealui? Ma bate gandul sa merg la un control la altcineva pentru problema "marimii" penisului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Emilia , stii ca mi-ai dat o idee buna? N-ar fi rau sa-l mai vada alt medic, fiind clinica particulara poate nu are pensa. Deci repet si eu intrebarea: cat costa o consultatie la d-nul dr. Voinescu si cand suni, cam la cat timp te programeaza?

Am citit si eu despre epispadias, si intr-adevar scrie ca in majoritatea cazurilor epispadiasul e insotit de extrofie vezicala.
Acum inteleg si de ce Ana- Maria scria ca pana in operatie ii punea comprese cu ser fiziologic , deci uretra nu exista.
Of, sa va ajute Dumnezeu sa fie totul bine, acum cum este, mai trebuie facuta vreo operatie sau doar cea ptr cosmetizare?
Cat despre doctorii de familie... mai bine tac. Singurul lucru spus de doctorita de familie ptr care a crescut in ochii mei este ca mi-a spus sa nu ma duc aici ptr operatie, sa ma duc cu el in Bucuresti. ( eu deja ma interesasem si oricum nu mergeam aici in spital cu el)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarandu spune:

In iarna tre sa mergem cu el in Germania pt control si in functie de cum e Alexandru o sa ne programeze la operatie. Poate anul viit.. Nu stiu. In urma operatilor din Germania a ramas sub buric cu o deschzatura mare cat o moneda, dar nu e nimic grav ca e numai la suprafata. Fascia sau ceva de gen asta .. si mai trebuie rezolvat epispadiasul . Din cauza ca are ureterele implantate in colon au reusit sa- daca un canal pt ejaculare sub penis... Deci mai avem de tras...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacapra spune:

Dragi mamici, va tot citesc, cautand informatii care m-ar ajuta pentru baietelul meu. Aflu de cata suferinta ati avut parte si voi si copilasii vostrii! Sa va ajute Dumnezeu sa treceti cu bine prin toate astea.
Sarandu, ceea ce scrii m-a impresionat pana la lacrimi... Acum vad ca problema baietelului meu nu este atat de grava... E dureros pt ca e a noastra dar se poate si mai rau... Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaelen spune:

Buna!
pe mine m-a costat consultatia 100 RON la Medlife. Acolo m-am intalnit din intamplare cu o cunostinta din Craiova care se operase la un picior si era incantata de conditiile din clinica. Medicul a fost ok. Nu a trebuit sa stam la coada. Ne-a primit imediat.
Speram sa ajungem si noi in octombrie sa rezolvam o data problema.
Multumesc lucia13 pentru informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacapra spune:

Am uitat sa te intreb, ca asta aveam de gand - la ce clinica in Germania ai operat baietelul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarandu spune:

Clinic of the Johannes Gutenberg
University of Mainz
... si sunt foarte multumita de personalul medical de acolo si de tot ce a facut pt Alex. va pupacesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacapra spune:

Multumesc, sarandu!

Mergi la inceput