Hipospadias(11)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musashi spune:

Baietelul meu a fost operat acum 7 luni in Germania. Nu inteleg de ce nu i s-a reparat si curbura desi initial ni s-a spus ca se va rezolava si aceasta problema. Acum are 1 an si 4 luni si as vrea sa stiu daca si-a mai operat cineva copilul la medlife si ce parere are despre medicii de acolo si ingrijirea post operatorie.
Multumesc pentru ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_mitzu spune:

Noi am revenit acasa. Se pare ca interventia a reusit din prima. Baietelul meu a fost operat de dr. Andriescu pe data de 21.09, iar pe data de 01.10 i-a scos sonda. Externarea s-a facut in data de 02.10 . Evolutia postoperatorie este foarte buna, nu l-a usturat decat cand a urinat prima data fara sonda. Deja a inceput sa se mai desumfle si sa aiba o culoare mai normala ( cand am iesit din spital penisul era foarte rosu, ca un rac fiert ).
Acum ne vom duce pe data de 19.10 la primul control. Revin cu detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaelen spune:

Roxana, nu am fost la operatie. Curentul pro-Hadidi m-a derutat un pic. Inca mai cugetam. Revin cand vom lua o decizie. Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

Buna Roxana,va citesc din umbra deocamdata pentru ca in privinta hs nu am facut nimic inca.
Am fost plecati din Buc pe vara iar pana mai de curand ne-au chinuit colicii inclusiv ziua....Noi mai avem si in observatie problema la inima, la care nu se intervine pana la 1 an, am uitat sa intreb cardiologul care e interactiunea cu eventuala operatie pt hs, dar ne revedem peste o luna si jumatate.
In prima faza nu ma grabeam cu hs, dar m-au pus pe ganduri temerile altei mamici de aici asupra repercusiunilor emotionale ale interventiei si ma gandeam ca poate ar fi bine facuta cat mai devreme ca sa nu ramana cu traume . Mi-am propus sa merg totusi in curand cu puiutul meu macar pentru consultatie sa vedem care e sitiatia concret.
Trimite-mi si mie te rog frumos PM-ul cu detaliile financiare pe care l-ai scris deja...sa imi fac o idee.
Sa auzim numai de bine si sanatate maxima la toata lumea.

Mami fericita de mic Mihnea Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalucia spune:

Buna.Desi am scris cam rar, v-am citit totusi mesajele din umbra. M-am hotarit sa scriu acum din nou pt. ca ne-am programat pt. operatie la dn. dr. Basca pe data de 19 octombrie.As vrea sa intreb fetele care si-au operat recent copiii, daca exista posibilitatea sa ne amane pt. ca nu sunt suficiente paturi.Ar fi mai bine sa sun inainte?Din ce stiti voi, trebuie la internare si trimitere de la medicul de familie? Multumesc pt. ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Musashi, operat in Germania si nu i s-a rezolvat curbura???? Nu stiu de ce dar ceva mi se pare cam ciudat. Ma gandeam ca acolo sunt medici mai buni decat la noi. De cine a fost operat si unde? Si cum ati ajuns acolo?

Nicole_mitzu, bine-ati revenit. Ma bucur ca totul e ok.

Narcisica, hs nu-i o urgenta, vedeti intai ce-i cu inimioara, apoi aveti timp si de hs. Si eu am fost de parere ca daca-i mic nu va sti prea multe , dar asta este. Ce-ati facut, ati mai fost la control ptr inimioara? Ce-a spus medicul, e sau nu o problema acolo?( parca scriai ca nu si-a putut da seama atunci daca are sau nu ceva la inima)

Dianalucia, de unde esti? Cred ca nu-i o idee rea sa suni si sa intrebi daca poti veni sau nu, vezi ca se mai intampla sa nu fie locuri. La internare am avut doar certificatul de nastere si foaia aia de la Diagnos,unde fusesem. Daca v-a programat deja,presupun ca ati fost deja la consultatie, in spital sau la clinica si acolo v-a dat o foaie, ceva.
Poate va intra si o mamica din cele care au fost recent internate, sa nu se fi schimbat ceva.

Tot nu stiti nimic de Crisandy?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:


[/quote]

Narcisica, hs nu-i o urgenta, vedeti intai ce-i cu inimioara, apoi aveti timp si de hs. Si eu am fost de parere ca daca-i mic nu va sti prea multe , dar asta este. Ce-ati facut, ati mai fost la control ptr inimioara? Ce-a spus medicul, e sau nu o problema acolo?( parca scriai ca nu si-a putut da seama atunci daca are sau nu ceva la inima)

Pentru inimioara am fost la dr Dumbrava la Medlife la eco si consultatie la 1 luna si jumatate; diagnosticul din maternitate s-a confirmat din pacate, DSA =defect septal atrial=suflulet, adica o gaurica intre atriile inimioarei lui de 9 mm, cam maricica ; se asteapta pana la 1 an timp in care se poate inchide natural, ceea ce ne rugam zilnic; refacem eco la 6 luni sa vedem evolutia, si cum a luat bine in greutate si nu da semne de oboseala se pare ca deocamdata nu il afecteaza aceasta problema. Imi explica pediatra ca riscurile unei anestezii in combinatie cu DSA sunt cam mari ...dar o sa vad exact cu cardiologul care sunt indicatiile.


Mami fericita de mic Mihnea Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_gabi78 spune:

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:

Buna

Constat, cu parere de rau, ca se ingroasa randurile mamicilor cu bbi cu HS :(.
Roxana, multumim ca ai intrebat de noi si multumim ca tii subiectul "viu". Noi ne pregatim de operatie, suntem si noi in "valul" de octombrie de la Zalau. Am fost la control la Toth in august si pe 25 oct ne internam. Doamne ajuta tuturor!

Propun sa ne sfatuim de ce avem nevoie in spital. Eu sunt f stresata pe tema asta. Din fericire, Andrei e inca alaptat, sa zicem ca de o grija am scapat, cea a laptelui, dar restul...

Voii reveni cu impresii dupa operatie sigur, in rest imi cer scuze ca nu postez des, insa am inceput serv. si e tare greu.

sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihagemeni spune:

Buna seara tuturor.Baietii mei de vreo trei saptamani sunt cu o viroza si nu-i mai dam de capat.Secretii nazale,febra mare,nas infundat ,raguseala si un soi de afte bucale deci ,tot tacamul.Motiv pentru care nu am avut timp sa mai scriu pe forum.eu ma ocup singura de amandoi in cea mai mare parte a timpului si imi e destul de greu sa mai fac si altceva.
Avem insa si noutati in privinta lui David.Am facut un set de analize endocrinologice ,o citoscopie traumatizanta si un caroitip.Rezultatese de sange nu le avem inca.Maine de dimi merg la endocrinolog sa vedem cum au iesit iar cariotipul peste doua saptamani.Citoscopia traumatizanta pentru David cat si pentru mine a avut ca rezultat urmatorul raspuns:"vezica e bine".Mai mult de atat nu mi s-a spus pentru ca medicul era grabit.Nu stiu ce sa inteleg insa maine voi merge din nou sa stau de vorba daca voi putea cu medicul(o sa insist mai mult cu detaliile).Apropo, si voua vi s-au cerut aceste investigatii sau la noi e mai grav?
Am programat si la Zalau intalnirea cu dr. Hadidi si este pe 25 oct.Pentru mamicile care merg in aceeasi zi acolo poate vreti sa ne intalnim si sa facem schimb de informatii?Noi suntem programati la ora 16 .Am emotii ingrozitoare pentru ca se apropie vertiginos ziua cu pricina.
In 13 oct(sper sa fie cu noroc)avem programare la dr. Boia pentru ecografie abdominala.Si pe data de 29 oct un RMN la cap.David a avut lipsa de oxigen la nastere si are intarziere motorie.Inca nu merge singur
In concluzie,in luna aceasta vom primi multe raspunsuri.Sper ca vestile sa fie bune ca m-am saturat de cele proaste.
Cami gabi78 parac ai zis ca baietelul tau a fost operat in Timisoara? la cine?Sa stiu de cine sa ma ferasc.
Sanatate tuturor si sa auzim de bine.

Mergi la inceput