Hipospadias(11)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_gabi78 spune:

As dori sa iti spun "SEFUTA" din proprie experienta ca nici la Cluj nici la Timisoara nu am avut succes .Fiul meu a fost operat in ambele orase ,deja are 4 operatii facute si nu sa rezolvat mare lucru ,puta find tot curbata iar canalul arusit sa il mute mai sus dar inca nu pana in varf.Este dificil pt ca nu sti ce sa alegi si din atatia cati sunt de unde sa sti care este bun ca doar nu poti sa incerci la fiecare. Eu am incercat deja in doua locuri dar sincer pe cand mi-am pierdut speranta am descoperit pe net stirea cu dr-ul AHMED in care cred de pe acuma ca o sa il faca bine pe baiatul meu care are 13 ani jumate acum.Mi-a fost greu ,pt ca desi am trecut deja prin mana a doi medici nici unul nu mi-a explicat ce inseamna cu adevarat hipospadiasul,si ca atunci cand alegi un medic trebuie sa sti daca acel medic a facut operatii de acest fel si daca a avut reusite.Operatia de hipospadias poate fi facuta de :urologi,chirurgi,dar vezi tu nu oricine din aceste domenii opereaza foarte des hipospadias si atunci au experienta mai mult in alte tipuri de operatii.Daca ti sa spus de Bucuresti atunci dute acolo asta in caz ca nu ai bani sa mergi la Dr-ul Ahmed pt ca nu te sfatuiesc deloc sa mergi la Cluj sau la Timisoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_gabi78
atunci cand alegi un medic trebuie sa sti daca acel medic a facut operatii de acest fel si daca a avut reusite.Operatia de hipospadias poate fi facuta de :urologi,chirurgi,dar vezi tu nu oricine din aceste domenii opereaza foarte des hipospadias si atunci au experienta mai mult in alte tipuri de operatii.




Cami_ gabi a spus adevarul gol-golut. Toti opereaza hs, ca toti au facut o facultate, dar unora le iese, altora nu, eventual fac scoala pe copilul tau.

Si uite ca uneori nu le iese nici celor cu experienta in hs, mai depinde si de materialul genetic, eu as spune ca si de noroc. Ma refer aici la Dr. Basca, ca de dr Voinescu nu stiu prea multe...opereaza cel putin un caz cu hs pe zi si tot are operatii nereusite, depinde si de fiecare pacient in parte.

Sincer, nu stiu ce sa-ti spun, in locul tau nu mai m-as duce la dr. ala, daca ti-a spus din start de o operatie de indreptare plus alta( sau altele) ptr uretroplastie, iar daca si Cami _gabi a fost in Cluj...stie ce spune ( eu am crezut ca fiind centru universitar....o fi si pe acolo cineva cu experienta), deci mai ramane Zalau sau Bucuresti. Oricum pana nu vede copilul niciunul nu-ti poate spune nimic, asta e clar.

Nu stiu ce sa-ti mai spun, e greu, stiu, am trecut prin asta toate, trebuie sa incerci sa te linistesti si sa te gandesti la varianta cea mai convenabila, iar decizia e a ta. Daca pot sa te ajut cu ceva...sau daca ai intrebari...iti pot da id-ul de mess.

Hai, capul sus, trebuie sa fii tare ptr baiatul tau, si sa fii optimista , totul va fi bine

Mi-am adus aminte ca am uitat sa te intreb: sotul tau de ce are atata incredere in medicul ala, s-a interesat de el si ce-a aflat ii da increderea asta, sau....care-i motivul, eventual spune-i sa-l intrebe cate operatii de hs a facut pana acum, cate i-au reusit si cat de sigur e ca se va rezolva in 3 operatii, cum a spus, daca sigur vor fi doar 3 si nu mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Vreau sa va sfatuiesc sa nu va grabiti cu operatia. Este bine sa mergeti la mai multi medici sa cereti o consultatie, abia apoi sa alegeti. Acum sunt muult mai multe posibilitati. Operatia de hipospadias nu este o urgenta daca copilul urineaza si creste normal.

Alinabmb (sper ca am retinut bine) daca pana la doi ani nu ati stiut de hipospadias, banuiesc ca urineaza din picioare si ca nu au probleme de dezvoltare. Daca baiatul meu facea asta eu nu-l operam. Orice operatie implica un risc. Bineinteles ca alegerea este a voastra, a parintilor.

Sefuta, in primul rand sa-ti traiasca baiatul si nu mai plange, ca nu rezolvi nimic. Si eu as refuza un medic ce a propus mai multe operatii. In tehnicile moderne curbarea penisului si uretroplastia se fac intr-o singura interventie. La noi a reusit, desi curbura era foarte mare, iar gaurica undeva la mijlocul penisului...nu se punea problema sa urineze din picioare.
Increderea in medic mie mi se pare esentiala, dar tu ce simti pentru medicul respectiv?... pe de alta parte Zalau nu este departe de voi...poti macar merge la dr. Zoltan la consultatie, chiar daca nu ai bani poate il opereaza dr. Zoltan. Macar poti alege.

Cand vorbesc de urinat din picioare nu este doar asa...daca o poate face inseamna ca are gaurica destul de in varf ca sa aiba o ejaculare normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_gabi78 spune:

"SEFUTA" sa sti ca ar fi o idee foarte buna sa il intrebi pe D-l doctor TOTh ISTVAN daca ar putea sa il opereze el pe baiatul tau ,sincer si eu m-am gandit la asta dar daca deja a acceptat sa il opereze dr-ul Ahmed cunoscand situatia mea atunci am lasat asa.Sincer eu cred ca si d-l Istvan este bun si avand in vedere ca opereaza cu d-l Ahmed cred ca a capatat si el experienta.Ar trebui sa il intrebi daca doreste sa il opereze si din cate operatii crede ca se poate rezolva.Sti cum este el deocamdata este in umbra d-lui Ahmed asa cum face de obicei un ucenic dar intre timp poate si ucenicul sa isi intreaca profesorul sau macar sa il ajunga,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

roxana, claudiu este nascut pe 17 nov 2007. multumesc.

despre dr basca eu una cred ca face mult mai mult decat o singura operatie pe zi. cand am fost internata eu cred ca facea 3-4 operatii /zi - fara sa exacerez. deci si sfatul meu este sa cautati medici care au experienta in hipospadias. nu doar teorie, ca acolo suntem toti buni. nu inteleg chestia asta cu banii pt zalau. daca nu ai acesti bani despre care se vorbeste nu il opereaza? dar ce fac , numara banii inainte de operatie, iti da vreo chitanta pt ei ? este o clinica particulara? ca doar asa as intelege - asta este tariful si nu ai ce face. eu una dr basca i-am dat banii dupa operatie deci nu este acel dr care nu face operatia daca nu dai bani. pe aia eu una i-as impusca.

luni, o sa ne ducem si noi la control. sper sa fie bine, desi parca nu mai face pipi asa de gros ca in primele zile. si noaptea mai se trezeste si plange si imi arata puta. ori il doare ori isi aduce aminte prin ce a trecut. stie ca are buba acolo. eu il pun pe olita sa faca pipi dar nu stiu daca este cea mai buna solutie sa-l urmaresc. cred ca cel mai bine ar fi sa faca stand in picioare, nu?
va pup si aveti grija de copilasii vostrii.
fiti optimiste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabmb spune:

multumesc roxana c si filofteia
nu sunt inca lamurita ce tip de hs au copiii mei. primul medic la care am fost, la grigore, a spus hs glandular. apoi am mers la voinescu si a spus ceva gen :hs fara hs. adica au dar nu prea... . nu recomanda operatie acum dar tb urmariti. incercam azi sa intram la dr basca si daca reusim va tin la curent.
filoteia, nici nu ma gandesc sa-i operez atata timp cat totul functioneaza normal. mai ales daca, dupa cat am inteles, momentan la ei se pune mai mult problema esteticii decat a functionarii: amandoi fac pipi din picioare, iar jetul e destul de gros si se duce destul de departe de varful picioarelor(acum mai depinde si de presiune...eu mai mult ii vad seara la baie, in rest suntem inca la pampe).
tot ce vreau, data fiind importanta pe care o va avea mai tarziu problema in cauza, e sa stiu exact cum stam si sa pot lua cea mai buna decizie.
alina, mama de gemeni si bebecuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Theooo, nu-i clinica particulara, din ce stiu eu, pe mine m-a cam deranjat putin articolul din ziar, nu mai stiu ziarul-parca Adevarul??- in care s-a scris de faptul ca dr. Ahmed Hadidi face naveta intre....nu stiu unde si Zalau, iar acolo il elogia, nu scria nimic de banii pe care-i incaseaza la o operatie. De acord ca face naveta, de acord ca e cel mai bun , dar ....macar sa spuna adevarul, sa nu ascunda si " micile detalii", ca totusi nu-s mici deloc.

Nu vreau sa supar mamicile care au copiii operati acolo, adevarul e ca e cel mai bun, am mai scris, dar sa nu se ascunda adevarul, ca asta ma enerveaza, uite de ex mamica aceea care vroia sa-i opereze copilul si pe care a trimis-o acasa ptr ca nu stia nimic de bani, cum s-o fi simtit oare? Si poate ca nu e singura, poate au mai fost si altele care au facut si drumul pana acolo de cine stie unde degeaba, citind ceea ce scria in ziar doar.

Stim toate ce simti atunci cand afli de hs, disperarea pe care o simti si "de ce"-urile care-ti vin in minte. Asta-i cauza ptr care incerc sa ajut alte mamici, de cate ori apare o mamica noua ma pun in locul ei. Nici nu vreau sa ma gandesc cum as fi reactionat daca eram eu in locul aleia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Mi-a plecat mesajul de 2 ori, din greseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monituta spune:

Multumesc pentru incurajari, Roxana! Cred ca ai dreptate, pentru ca si Oana e in acelasi stadiu ca si Tudor. Numai ca Oana nu a dat nici un semn ca ar vrea sa vb mai devreme, pe cand Tudor incepuse. Da', ai dreptate, fiecare copil cu ritmul lui de dezvoltare.

Matucdaniel, copiii mei au facut la 10 luni rubeola, mai intai Tudor si la cateva zile, Oana. Eruptia s-a produs treptat pe parcursul a 3 zile incepand de la picioare spre cap, dak imi aduc bine aminte, a stagnat 1 zi, si apoi a involuat de la cap spre picioare. Deci a tinut cam o saptamana. In schimb, pediatra noastra ne-a recomandat 14 zile de izolare in casa, din momentul eruptiei.



Mami de gemeni: Oana si Tudor, 27.09.2007.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monituta spune:

Stiam ca mai am ceva de scris....
Sefuta, cand am fost internata la Bucuresti, in salon cu mine era o mamica din Cluj care isi operase baiatul de 5 ori acolo, asa ca....trage singura concluzia.
Cica la mine in Iasi a fost cu multi ani in urma (undeva spre 20 de ani) un meserias care opera si hipospadias. Am aflat f. recent ca un var de-al meu, care are vreo 26 de ani, a avut hs si a fost operat de dr. ala. Dar a plecat din tara. Interesant...

Mami de gemeni: Oana si Tudor, 27.09.2007.

Mergi la inceput