Hipospadias(11)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinabmb spune:

buna.
e prima oara cand scriu pe forum, desi am citit de multe ori.
am trei copii, o fetita de 4 ani si doi baietei gemeni, de 2 ani. saptamana trecuta mi-am luat inima in dinti si le-am rezolvat la amandoi gemenii fimoza (doar a decalotat cu o penseta, nu a fost nevoie de operatie). ieri, la controlul de o saptamana medicul a constatat ca amandoi au hipospadias. unul are o forma mai usoara, doua gaurele aproape de varf, dar mai dificil de operat, altul forma un pic mai grava, un sant sau ceva de genul acesta. eu ii duc azi la dl doctor voinescu-medlife. imi poate spune cineva ceva despre el. multumesc
alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Alina, sa-ti traiasca copiii.

La d-nul Voinescu au fost 2 mamici de aici, uneia i-a fost operat copilul, cealalta urma sa-l opereze acum, in toamna, n-a mai intrat si nu stiu ce-a facut. Poate vede acum postarea ta si-ti scrie vreuna din ele.

Cat despre ce ai scris tu acolo, ca unul are o forma mai grava...poate mai grava decat celalalt, ca ma gandesc ca daca era una din formele grave le-ar fi vazut dr. din maternitate, n-avea cum sa nu vada. A mai fost o mamica Dariana= cu baietelul care avea 2 gauri in varf, exact asa cum scrii tu. A trebuit sa-l opereze, dar a stat mai putin cu sonda si e ok, nici macar la control nu mai merge. Pe prima pagina gasesti niste linkuri , daca te uiti, vezi ca-s si ceva poze .

Medicul care ti-a spus ca au hs nu ti-au spus si ce fel?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am mai umblat in listuta de la inceput si mi-am amintit de Nawel, stiti ca avusese probleme cu stenoza, ce fac oare?

Afibebe ne-a lasat cu ochii-n soare, au fost oare la operatie, unde, cand, cum.......?

Cristina, iar pensa? Oare pe la conferintele alea unde merg, n-au auzit oare si de celelalte metode de verificare a uretrei?

Theooo, cand e nascut Claudiu, pe cat noiembrie?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monituta spune:

Cititnd acuma ce a scris Cristidogaru mi-am adus si eu aminte de unele chestii. Pe Tudor l-am operat pentru prima oara la 1 an si aproape 1 luna si spunea cateva cuvinte: cachea-cartea, pece-peste s.a. Dupa operatie nu a mai spus nimic si a inceput sa vorbeasca din nou f. tarziu. Acuma are 2 ani si inca nu leaga cuvintele.

Mami de gemeni: Oana si Tudor, 27.09.2007.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Monica, nu-ti face probleme cu vorbitul, fiecare copil are ritmul lui, Calin de-abia de vreo 2 luni ( mai precis de la inceputul lui august cand am fost la mare) a inceput sa faca propozitii. Nici acum nu le face cum trebuie, adica are nevoie de translator, noi il intelegem, dar un strain care-l aude are impresia ca vorbeste in chineza. Si face 3 ani peste o luna. Si nu cred ca operatia ar fi cauza, ptr ca fii-mea cea mare, Oana, a inceput sa vorbeasca la 3 ani si 4 luni, pana atunci avea in dictionar cateva cuvinte uzuale, in rest arata cu degetelul. am fost la logoped, la orl...pe unde n-am fost, dar toti imi spuneau acelasi lucru: atata timp cat aude si intelege ce-i spun, e ok doar ca-i mai puturoasa si m-au " avertizat" ca atunci cand va incepe, va vorbi de toate si imi voi dori sa taca si asa a fost.
Nu-ti face probleme din cauza asta, probabil ca surioara lui vorbeste si din cauza asta iti faci griji, dar stai linistita, fiecare copil cu ritmul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matucdaniel spune:

am avut ceva probleme pana ne-am lamurit cu viroza care s-a dovedit a fi rubeola dupa o pacaleala cu rosu in gat ... in fine azi a avut loc eruptia si ne-am lamurit ... am serioase indoieli ca ne incadram cu operatia pe 14 ... o sa vedem
multumim pentru lamuriri urari pm-uri ...
ma ingrijorau si asa repercursiunile comportamentale dar oricum nu avem de ales si chiar ma ingrijoreaza din acest punct de vedere amanarile care se pot prelungi si n-as vrea sa creasca prea mult ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sefuta spune:

Buna. Sunt o mamica cu un baietel de un an diagnosticat cu hipospadias (atat!)(are gaura in varf dar penisul este curb)Sunt din Sighetu Marmatiei si medicii m-au indrumat la Baia Mare la chirurgie pediatrica pentru operatie. La 2 luni am fost si i-a facut dilatare de uretra. Urmeaza sa merg peste 3 saptamini pentru ai indrepta penisul si apoi la inca 1-2 interventii pentru uretroplastie.Dar citind acum pe forum nu stiu daca am facut cea mai buna alegere pentru puiul meu. Va rog din suflet incercati sa ma ajutati cu cateva raspunsuri. Este ceva normal sa se faca atite interventii in ziua de azi cu atatea noutati? cine poate sa-mi dea ceva relatii despre Zalau? (am citit acuma)Este acolo ceva madic urolog sau vine un madic din strainatate pentru a rezolva hipospadias? V-a rog ajutati-ma sa iau decizia corecta.La Bucuresti este foarte greu de ajuns cu un copil tinand cont ca sunt din celalalt colt de tara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Sefuta, sa-ti traiasca baietelul si sa creasca mare.
Din ce scrii tu- faptul ca are uretra in varf si ca are puta curbata, pare a fi un caz mai usor, acum depinde si cat de curbata e puta. E mai putin, mai mult? Pana sa-i faca dilatarea de uretra, facea pipi in jet subtire, ca doar asa se explica necesitatea unei astfel de interventii si mai ales la o varsta asa mica. Era urgent, facea pipi greu?
Nu stiu de ce, dar din cate scrii tu am impresia ca ai dat de un medic din cei cu facultatea facuta la fara frecventa.

La Zalau opereaza 2 doctori: dr. Toth si dr. Hadidi, al 2-lea e unul din cei mai buni medici la nivel mondial, vine din 6 in 6 luni si indiferent de gradul hs opereaza in 2 etape: o operatie ptr uretroplastie, indreptare si ce mai trebuie, dupa caz si a 2-a ptr cosmetizare. Pana aici e totul perfect, doar ca operatia se plateste, intre 3000 si 5000 de euro, in functie de gradul hs. Pe prima pagina ai cateva linkuri , uita-te pe ele, gasesti si adresa de mail a dr. Toth, si a lui Hadidi.

Parerea mea este sa fugi de doctorii de acolo, daca din diverse motive nu poti ajunge cu copilul la Zalau, fa un efort si mergi la Bucuresti, sau intereseaza-te de alt medic ...in afara de cei din Zalau, iti mai pot recomanda pe dr, Voinescu sau dr. Basca, ambii sunt in Bucuresti, nu stiu pe nimeni in zona aia. Eventual si in Cluj stiu ca-s doctori buni, gandeste-te ca operatia este pe o zona importanta, nu te duce la orice macelar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am uitat sa-ti spun, Matucdaniel, rubeola e cea mai usoara boala contagioasa din cate stiu eu , pana pe 14 oct mai sunt 2 saptamani, ii trece pana atunci, intereseaza-te doar daca e posibila o operatie acum, vezi ce-ti spune un medic, Calin a facut rubeola in spital, la vreo 3-4 zile dupa operatie si i-a trecut f. repede, intr-o saptamana nu mai avea nimic. ( il poti suna pe dr. Basca si vezi ce spune, daca amanati sau nu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sefuta spune:

Mersi pt raspuns, este o decizie foarte grea. Sotul meu are incredere in acest medic. El a zis sa ma duc unde vreau dar daca ceva nu e bine sa nu ma pling lui tot el zice ca rezultatul e acelasi oriunde. Penisul este destul de curbat..... ca si litera c?! In prima luna a facut si o infectie urinara cu e. coli de i-am dat genta cu ampicilina injectabil si cica de asta i-a dilatat-o ca sa nu mai faca infectii urinare.L-a Zalau nu i-mi permit,doar daca o sa incerc cu un credit. trebuie sa ma interesez si de asta. Dar doctorii nostri fac la final operatie de cosmetizare? Si dr Voinescu in cate interventii rezolva hp? A facut cineva pina acum ? In ce consta aceasta operatia?toata ziua. Asta e .... da doamne romanului mintea de pe urma, nu? O sa caut si la Cluj ceva (stie cineva ceva) sau Ungaria? dar nu stiu maghiaraParca am citit ceva de Ungaria , nu?

Mergi la inceput