Hipospadias(11)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_gabi78 spune:

Buna fetelor .Pt cine nu ma cunoaste eu sunt mama mama unui baiat de 13 ani jumate care are hipospadias peno-scrotal si avut pana acum 4 operatii.Vreau sa va zic ca am primit o veste nemaipomentit de buna ,si anume ca pot sa merg la ZAlau pt operatia care va fi facuta de d-l Ahmed chiar daca nu am posibilitatea sa platesc suma pe care acesta o pretinde de obicei.M-a acceptat asa cum sunt si cu cat am,tot ce sper acum este sa fie sanatos pt ca acum este racit si numai ii trece de 3 saptamani tot facem tratament cu putina pauza intre ,si tot nu ii bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cami_gabi, va doresc sa fie totul usor si bine.
Sa intri sa ne spui si dupa operatie cum a decurs.

Deci...mai sunt si oameni cu suflet oricum eu sunt Toma Necredinciosul, pana nu intri sa ne spui ca totul e ok....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_gabi78 spune:

Roxana iti multumesc pt urari .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matucdaniel spune:

multumim mult pentru raspunsuri ... banuiam ca odata internati lucrurile or sa se precipite si nu o sa avem timp si nervi de "studii de piata" ... deocamdata nu-i dam de cap virozei insa ar mai fi ceva timp ca sa reusim ... imi era teama ca o sa-si schimbe comportamentul dupa operatie si o sa fie mai putin "sociabil" dar probabil s-ar fi intamplat oricum mai tarziu cu alta ocazie si dupa operatie o sa fie una din grijile mai putin prioritare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matucdaniel spune:

nu era vorba desigur despre rezerve cu tv ... motivul pentru care se plateste spitalizarea nu il stim nici noi ... intrebarea este taticii pot vizita mamicile internate cu puii si daca da cat de des ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Taticul poate vizita copilul + mamica in orele de vizita, daca nu e carantina in spital cum a fost la noi( dar daca da....ceva unde trebuie....intri oricum), dar exista casa Mc Donalds de care am tot pomenit, care este un fel de hotel pus la dispozitia insotitorilor( de ex taticii, bunica) cu conditia ca localitatea de domiciliu sa fie la cel putin 100 km distanta de Bucuresti( deci v-ati incadra)Nu va costa cazarea, doar ca trebuie vorbit sa vedeti daca este camera libera cand veti ajunge. Eventual poate sta taticul cu copilul in salon sau daca e vremea ok puteti iesi afara, iar in timpul asta mamica sa faca un dus in camera de la casa Mc ptr ca in spital e mai complicat.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

multumesc roxana si emilia pt urari.
roxana, poate ne treci si pe noi in prima pagina cu operatiile facute: in martie si septemb'09. multumesc.
matucdaniel, eu am iesit recent din spital si pot sa-ti spun ca in primul rand dr basca nu se uita la bani. eu i-am dat banii dupa operatie si nu a fost nici o problema . era o mamica acolo care dupa 3 zile de la operatie nu-i daduse banii si nu pot spune ca nu se comporta bine cu copilul ei. acelasi regim pt toti. ai mare grija cu asistentele. mie una mi-au parut duse rau . mai ales una blonda care mi-a chinuit copilul cu branula. da-le bani ca altfel nici nu se uita la tine. sa vorbesti si sa ceri supozitoare pt durere ca altfel nu-ti da nimeni. si tare il va mai durea si la pipi si la caca. cu dr basca nu prea poti sa te intelegi dar intreaba mana a 2-a tot ce trebuie sa-i dai si sa faci. nu-ti spune nimeni nimic daca nu intrebi. asta am simtit-o pe pielea mea. tie probabil iti va da patut pt bebe, nu pat normal. o sa fie cam aiurea pt tine sa stai. poate reusesti sa iei un loc in casuta . fa tot posibilul pt asta. acolo poti face si mancare, poti dormi si te poti spala. o sa puteti face cu schimbul tu si sotul tau.
cat despre plata spitalizari, eu nu am platit nimic. dar erau mamici care plateau si acum daca ma gandesc intradevar aveau copii mai mari de 3 ani. dar parca era 15 lei/zi- nu pe saptamana. poate ma insel si nu am inteles bine. metoda cu 2 pampersi este super!!!!! iti va fi foarte usor.
bafta multa si sa auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Roxana asa era pe vremea mea... erau niste rezerve cu TV, in care stateai singur, dar erau 100 euro pe zi...ori 10 zile cat stateam noi... Si tot pe vremea mea (aprilie - mai 2004) am platit pe 10 zile 750.000(75000/zi), deci theoo cred ca are dreptate 15 lei /zi o fi acum.
In ce priveste plata spitalizarii acum... o fi ceva legat de coplata pe care o tot anunta guvernantii, dar parca stiam ca inca nu s-a pus in aplicare.

Cami_gabi78, ma bucur pentru voi daca reusiti sa va operati fara plata... poate au reusit sa intre in sistemul de asigurari.

Roxana, ma gandeam sa ma duc la control pentru ca mi se pare penisul cam mic...sa vad daca este normal sau ar trebui sa consultam alti doctori...ma gandeam la Voinescu pentru ca este urolog la baza, fata de Basca (care are competente in urologie, dar la baza este chirurg).
Insa de cand cu scoala nu prea avem timp...poate in vacanta dintre semestre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Da, inseamna ca am inteles eu gresit cu plata ptr insotitori.

Theooo, spui de o asistenta blonda? Cumva una mai plinuta,in jur de 30 de ani, cam 1.60m , cu parul mai lungut( in atatea luni s-o fi tuns), sau una tot blonda dar mai in varsta? Cea tanara i-a luat sange lui Calin si i-a nimerit vena din prima, el fiind mai grasun chiar imi era groaza ca auzisem povesti horror, iar cea mai in varsta e cea care mi-a aratat metoda celor 2 pampersi dar aiurea, cu gaura facuta in primul prin care iesea sonda, iar chestia aia unde se imbina furtunul de la firul care venea din vezica cu cel care era de la punga fiind mai groasa, copilul miscandu-se a miscat si firul ala spre vezica si credeam ca o iau razna cand am vazut dimineata ca era putin mai altfel( fusese prins cu o bucla, iar bucla aia aproape ca nu mai exista dimineata).

Ce spune Theooo cu faptul ca nimeni nu-ti spune nimic ...este perfect adevarat, noroc cu forumul, de aici stiam deja destule. Si mai era si d-na dr. Niculescu care intotdeauna imi raspundea la intrebari. Tot ea mi-a aratat cum sa-i pun pampersii, cum sa-i scot firul de la sonda pe langa piciorus. Ca sa nu mai spun ce usor ii schimba pansamentul, umbla cu grija, fara sa traga in toate partile ca dr. Basca. Brrr, numai cand imi aduc aminte cum a fost mi se zbarleste pielea. O singura data i l-a schimbat dr. B. dar cred ca atunci am imbatranit cu 10 ani.

Cat despre pat ptr bebe sau pat normal...e cu dus si intors. Eu am avut loc in salon cu pat normal, dar nu ma puteam misca nici la baie ca nu-l puteam lasa singur. Am avut noroc ca in salon mai era o mamica cu un bebe de 2 sapt si alta cu o fetita de 12 ani, pe care le mai rugam sa se uite la el cand dormea cat fugeam eu la WC. O singura data l-am lasat cu una din mamicile astea cand era treaz si m-a apucat burta brusc( bausem doar pepsi si nu mancasem nimic), dar cu frica , am stat si i-am explicat cum sa-l tina sa nu-i atinga firul...puta...si in 3 minute eram inapoi ca tot imi era frica .
In patutul ptr bebelusi nu te poti intinde tu, mamica( de dormit oricum nu prea dormi) dar cand doarme il poti lasa fara teama, n-are cum sa cada.

Daca vrei pat normal...dai ceva la asistenta care e cand te internezi si daca sunt locuri...te rezolva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristidogaru spune:

Buna ziua!
Activitate intensa vad in ultimul timp. Am parcurs repede, repede postarile si revin si eu cu informatii si sfaturi pesonale.
Am fost cu Darius luni,28.09.09 la Grigore Alexandrescu, dar Basca nu era, iar pe Andriescu l-am asteptat putin (era in operatie).I-am spus ca ma las pe mana lui (ca de altfel la marea majoritate a interventiilor).Nu a fost de acord sa-i puna sonda, dupa cum spusese dl.Basca. M-a intrebat cat timp a trecut de la operatie, i-am zis 8 luni, a zis ca nu e cazul acum...Nu stiu ce sa mai cred. A zis ca uretra e buna (a intrat iar cu o pensa pe ea), nu vede de ce sa-l chinuim inutil. Prtoblema este ca puiului i se subtieaza repetat dupa interventii jetul, ajungand pana la firicel de ac seringa (stenoza meat)... Acum ii dau iar Sumetrolim seara 2,5ml pentru ca pipi a capatat un miros "greu".Dl. Andriescu a spus ca este ceva normal, inainte fiind ingustat canalul, iar acum largit.

Irina (Capsunica07, mama de gemeni), nu am inteles mesajul tau. Ce s-a intamplat de te-a suparat asa dl. Basca? Si eu din postarile tale intelegeam ca Ianis este OK si ma bucuram pentru tine, cunoscandu-ne din spital. Bafta pe 26. Sa treceti cu bine peste hop. Poate ne dai mai multe detalii.

Matucdaniel, bafta pe 14oct09. In ceea ce priveste nelamurirea ta, schimbarea comportamentala a lui Darius a fost radicala (fizica si psihica). In primul rand, el a fost operat la 9 luni si jumatate. La momentul internarii in spital bolborosea cuvinte (mama, tata), era vesel, mergea de-a buselea, urca, cobora. Dupa operatie, cand am ajuns acasa (dupa doua saptamani) si l-am pus pe covor (in spital n-ai unde sa-l pui) a cazut in cap (nu se tinea in maini), iar de vorbit nu a mai vorbit nici un cuvintel. Mie mi s-a parut o "involutie" cam pana la nivelul lunii a 7a.Iar cu persoanele noi este inca reticent, plange, nu vrea la ei.Vaccinul la an l-am facut cu cantec rau de tot, iar toate vizitele la medic sunt groaznice.
Lichidele.... Eu ii fac lui Darius inca BABYDRINK-acele pliculete de ceai pentru sugari si copii, numai ca pun un plic la 250ml apa, nu la 50, cat scrie pe plic. Apoi, mai fac suc din o portocala stoarsa si completez cu apa pana la 250ml. La fel, lamaie stoarsa (storc o lamaie si pun la frigider) combin cu putina miere si apa pana la 250 ml. si ii dau cam de 4 ori din ea.


Cam asta e.
Mai revin.
Cristina

Mergi la inceput