Hipospadias(11)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Emilia, cred ca am incurcat borcanele, , am vorbit cu Amironeanu si ea mi-a spus ca baiatul ei n-a mai fost operat ca nu-i cazul, dar n-a fost nici la Bucuresti si nici la Zalau, nu mai retin unde, parca undeva in Ungaria....chiar nu mai stiu. Si parca a mai fost o mamica , ea spunea ceva de Ungaria, dar iarasi nu mai stiu ce exact.

Capsunica, dar voi nu erati bine? Ce s-a intamplat? Daca am timp dupa amiaza de la servici intru in urma sa caut, dar parca stiu ca erati bine. Bafta multa si sa mearga totul usor ptr voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matucdaniel spune:

Buna
o sa incepem cu prezentarile ... Alexandru Maximilian , aproape 9 luni , nascut prematur la 32 saptamani , 1,2 Kg ... si pentru ca suntem aici "hipospadias penian proximal , curbura peniana testiculi in scrot " citat din diagnosticul pus de dr Basca la clinica Diagnosis . De la nastere am reusit sa recuperam cresterea si am ajuns la 7.7Kg la 71cm . Suntem programati la spit Gr A pe 14 oct 09 pentru operatie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Sa cresteti mari, matucdaniel! Nu va spun "bine-ati venit" ca nu-i cazul, presupun ca ai intrebari....pai...spune-le( pardon, "scrie-le" vroiam sa scriu), ce mai astepti?

Din cauza ca esti membru nou primele 10 mesaje sunt moderate si vor apare cu intarziere, deci ca sa scapi de moderare....scrie si tu o intrebare intr-un mesaj. Si eventual activeaza si PM-ul, vezi undeva sus, in stanga ecranului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matucdaniel spune:

asteptam cu inima la gat operatia, acum suntem putin bolnaviori ... o viroza cu temperatura, scaune moi si scanciturile de rigoare, sper ca trece pana la ziua Z ...
am fost informati ca trebuie sa platim spitalizarea ... asta inseamna ca platim atat pentru pui cat si pentru mamica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matucdaniel spune:

ma intreb daca o sa aiba schimbari comporatmentale dupa operatie ... acum este foarte deschis cu toata lumea , accepta sa stea in brate, zambeste la contactul vizual si parca mi-ar parea rau ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matucdaniel spune:

citesc de multisor forumul si am reusit sa aflu raspunsuri la multe dintre intrebarile care imi trecusera deja prin cap sau inca nu ... n-am reusit sa aflu nimic despre partea financiara necesara ... nu stiu daca e o idee buna sa asteptam pana la internare nu? daca poate cineva sa ne ajute in sensul acesta ... multumim anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matucdaniel spune:

suntem putin ingrijorati si cu privire la conditiile in care poti sa-i pregatesti hrana pe parcursul internarii ... suntem cam mofturosi si imprevizibili ... normal ca preferam hrana din legume fierte in ziua respectiva etc ... uneori acceptam hrana din borcanele dar ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Asaaaa...sa incep:

In primul rand in ziua operatiei copilul trebuie sa fie perfect sanatos. Va veni anestezistul ,il va consulta, o va intreba pe mamica despre ultimul vaccin, alergii....etc. Apropo de vaccin: sa fie mai bine de o luna intre ultimul vaccin antipolio si data operatiei. Orice raceala mica, tuse sau...stiu eu ce altceva va face ca operatia sa nu aiba loc atunci, sa va amane si cum in saloane e caldura rau si pe hol e curent...riscati sa se imbolnaveasca si mai rau si sa amane si mai mult. Deci daca vi se pare ca mai tuseste, ii curge nasucul...etc, sunati si vorbiti cu d-nul dr sa va amane, decat sa stati degeaba in spital.
Spitalizarea se plateste ptr copiii mai mari de 3 ani, deci nu-i cazul la voi. Cel putin asa era in urma cu 18 luni cand am fost noi, nu cred sa se fi schimbat ceva.

Dupa operatie...va fi mai atent la straini, al meu de ex era mai temator cu barbatii, cu femeile nu, si cu oamenii in alb, o perioada, apoi va reveni totul la normal, sau ...aproape de normal. ( al meu il tine minte pe d-nul dr si cum il vede....urla)

Cu mancarea...e bine daca accepta borcanelele, Calin nu le suporta, oricum pofta de mancare ii va scadea in perioada aia, eu i-am dat lapte praf la greu( am avut o cana electrica si apa plata, i-l faceam imediat), iaurturi cu cereale, cu biscuiti...mai imi aducea de acasa piureuri cu carne sau alte alea dar nu prea aveau succes, in general bea lapte la greu si ceaiuri, si apa, sunt bune ptr ca asa si trebuie, sa bea lichide multe dupa operatie ca sa nu se infunde sonda. Deci parerea mea e sa nu insistati prea mult cu mancarea, dar insistati cu lichidele ca asa si trebuie. Aaa...am uitat sa scriu ca trebuie sa aveti grija sa nu se constipe, mai ales ca are ceva tendinta in urma anesteziei...
In ziua operatiei va manca cel tarziu la ora 5-6 dimineata, sau cum va va spune, si atunci doar lapte, urmatoarea masa va fi dupa operatie, intai are voie dupa vreo 2-3 ore apa , cate o lingurita, apoi 2...si de-abia pe seara lapte, si ala incepeti cu o lingurita si cresteti treptat. Va va spune anestezistul, poate si rezidentul. Sa fiti atenti ce va va spune ptr ca atunci veti fi ca drogati, imi spunea dar parca nu-mi ajungeau vorbele pana in creier, se pierdeau pe traseu.

Mancarea din spital e ok, chiar as spune ca foarte buna ptr o mancare de spital, e si un magazin in curtea spitalului cu de toate, de la fructe, mancare...pana la pampersi, prosoape, sapun...etc. Mai sunt altele 2 peste drum de spital, unul din astea 2 avea preturi ok, nu mai stiu care, cel din incinta sp era cam piperat( nu m-am uitat de unde esti, eu comparam cu preturile de aici, in Bucuresti oricum cam toate sunt ceva mai scumpe)

Sa aveti pampersi la voi mai multi mai ales daca vei folosi metoda aia cu 2 pampersi( unul ptr treaba mare si celalalt ptr pipi)- e mult mai comod decat sa te plimbi cu punga aia, cu atat mai mult cu cat e vorba de un bebe care nu sta locului. ( se pune un pampers ptr kk, sonda se scoate usor pe langa crac si se baga in al 2-lea pampers pus peste primul, in care se scurge urina. Sa luati cu voi niste leucoplast din ala de matase, sa-i fixati mai bine furtunul ala de picior. Eu am folosit 2 numere diferite la pampersi, ca am avut, alte mamici au folosit acelasi nr) Oricum pana nu vezi...nu prea iti dai seama ce si cum, plus ca mai e si teama sa nu faci vreo prostie...

Nu stiu ce sa-ti mai scriu, mai intreaba tu.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Matucdaniel va doresc sa va traiasca baiatul si sa va bucurati de el...si.... o singura operatie.

De ce trebuie sa platiti spitalizarea???? Asta n-am inteles-o...sau va cazati in sectia speciala cu rezerve utilate, TV etc??? Eu am platit spitalizarea mea pentru ca era copilul peste 3 ani...altfel n-as fi platit.

Despre bani nu poti afla decat pe pm sau daca dai un mail... cu siguranta iti vor spune fetele, ca de la noi a trecut mult prea mult timp.

Ce mai vreau sa spun... in legatura cu banii... nu va faceti foarte mari probleme, eu am observat ca nu conteaza foarte mult ... fiecare dadea cat putea...erau internati odata cu noi persoane care nu puteau si nu mi s-a parut ca sunt tratati altfel decat noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Emilia, care rezerve cu tv? Exista asa ceva? Stiam de casa MC Donalds, dar ai vazut ce-au scris fetele, ca nu mai poti intra cu copilul operat acolo, doar parintii eventual, si asta e gratis.

De partea financiara....am rezolvat-o tot azi noapte, cand am trimis ditamai mesajul ala. Stiam eu ptr ce-i zic sa activeze PM, aveam un feeling( asa se scrie, nu, ca eu am cam chiulit la orele de engleza) Dar ii mai poate trimite PM si mamici cu copii operati recent.

Radusca, tu ce mai faci, ati fost la control sau in octombrie mergeti? Nu pot sa te sun ca nu prea mai am minute, dar de luni imi intra iar 600 si atunci putem sta de vorba pana ne saturam, timp sa fie!

Emilia, parca spuneai ca vrei sa mai mergi cu Adi la control sau am visat? Ptr ce daca-i bine?

Editez ca am intrat sa scriu ceva si am scris altceva

In legatura cu plata, se platea doar ptr insotitorii copiilor peste 3 ani, dar oricum nu era mult, aprox 130 mii ( 13 lei acum) ptr o saptamana.

Mergi la inceput