Hipospadias(11)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihagemeni spune:

Buna seara,sunt mamica a doua minuni(cel putin pentru mine)pe nume Raul si David nascute in urma cu un an si cinci luni.Am intrat pe acest forum pentru ca ....asa cum banuiti deja avem si noi aceeasi problema cu unul dintre ei,si anume cu David (al doilea nascut si cel mic la greutate).Cand spun mic ma refer la 1260g si 39cm.Diagnosticul pus de medicii din Timisoara este"hipospadias penoscrotal", urat...nu????Citesc de ceva vreme discutiile voastre si mi-a atras atentia medicul de la Zalau,adica dr.Ahmed Hadidi.As ruga pe cei care au intrat in legatura directa cu el sa-mi dea niste detalii.Eu am vorbit deja cu dr.Toth din Zalau dar m-ar interesa niste impresii despre dr.Hadidi. Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Sa-ti traiasca baietii, Mihagemeni! Se va rezolva si problema lui David, iti vor spune fetele despre dr. Hadidi. Ai fost deja la Zalau, ce-a spus dr. Toth?

Ai nascut inainte de termen de-a avut greutate mica? Raul cat a avut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihagemeni spune:

Sper si eu sa se rezolve cu bine totul pana la urma.Iti multumesc pentru gandul bun.Da,nasterea a fost inainte de termen ,la 36 de saptamani ,cu cezariana. Medicul meu a decis impreuna cu inca alti doi colegi ai lui ca e mai bine sa ii scoata atunci pentru ca au avut sindromul 'transfuzor -transfuzat'si era riscant pt David sa mai stea in burtica in conditiile alea.Raul a avut 2800g si 48cm.Diferenta a fost foarte mare.Dar el a recuperat destul de bine.Acum are aproape 11kg si 79cm,iar Raul 12 kg si84cm.
Inca nu am fost la Zalau doar am vorbit cu dr.Toth.Am inteles ca o sa vina dr.Hadidi in octombrie dupa data de 20 si am vrea sa-l ducem sa-l vada.Unii medici din Timisoara au zis ca pana la varsta de 3 ani sa nu facem nimic dar eu nu as astepta asa de mult. E grea decizia in privinta operatiei cand ai pareri diferite de la medici. Am cautat variante si aici la noi dar nu ma convins nici unul sa-l las pe mana lui. Nu mi-au inspirat destula incredere.Ce am auzit despre Hadidi ma multumit oarecum insa cu el e problema banilor destul de serioasa .Onorariul lui e destul de mare ,dar in final o sa facem si efortul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Sindromul de care zici tu e atunci cand unul din bebelusi ia din hrana celuilalt, nu? Am mai auzit pe aici, pe forum ( si ohoooo...cate am mai aflat, forumul sa traiasca!)
In ceea ce priveste parerea medicilor....de curiozitate, ai intrebat si in cate operatii cred ei ca se rezolva? Iar in legatura cu varsta...unii spun ca pana la 18 luni, altii ca dupa 3 ani...Calin a fost operat la 1 an si 4 luni si a fost mai usor ptr ca nu realizeaza mare lucru la varsta aceea, a fost grea spitalizarea in schimb, ca nu-l puteam lasa deloc singur, dar am avut noroc cu Casa Mc Donalds, si in general...ne-a ajutat Dumnezeu. Teama aia ca se poate intampla ceva rau....aia ramane, si acum, dupa 1 an si jum de la operatie( inca mai stau cu ochii pe el sa nu se loveasca in zona aia, mai ii studiez..."obiectul"
Teama aceea de operatie o ai ca-i normal, atunci va fi o perioada mai grea, dar va trece, vei vedea. Daca puteti financiar vorbind sa va duceti la Zalau...cred ca ar fi cel mai bine, mai ales ca-i o forma mai urata a hs. Eu n-am fost acolo si nu-ti pot spune prea multe, atat doar ca din ce stiu eu e varianta cea mai buna in cazul vostru( si nu numai). Daca te pot ajuta cu ceva...daca ai intrebari...pune-le si atat cat stiu iti voi raspunde, doar ca numai de la servici pot raspunde, sau seara tarziu cand mai intru ( acasa am teme, sunt clasa a II-a si a VI-a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihagemeni spune:

Da,despre asta e vorba.Raul a "furat" din din papa lui David.Cei cu care am vorbit au zis ca vor fi minim doua interventii.Una de reconstructie si alta de cosmetizare.Si eu sunt de parere ca la o varsta mai mica e mai usor pt ei,in speranta ca vor uita.Sper ca la Zalau(daca vom putea suporta financiar )sa avem rezultate bune.
Intrebare pentru cei care au fost la Zalau(daca vor sa_mi raspunda):prima consultatie se plateste?Daca da ,cat?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Profit ca doarme cel mic ca sa-ti spun ca eu ma refeream la medicii din Timisoara care l-au vazut, i-ai intrebat in cate operatii s-ar rezolva? La Zalau da, se fac 2 operatii, dar in alte parti...Dumnezeu cu mila. La Brasov, de ex, spunea Corina ca medicul ii spusese ca se rezolva in 3-4 operatii un hs penian, dar a aflat in spital ca respectivul dr. de fapt il rezolva in 8-9 operatii, asa de pregatiti sunt ( ma refer la medicii din provincie).

Si ar mai fi de spus, dar ma abtin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihagemeni spune:

Da,medicii din Timisoara spuneau ca ar fi vorba de doua operatii,asta in cazul in care reuseste prima si nu apar acele fistule.Insa in acelasi timp ziceau ca s-ar putea sa fie si mai multe ca nu pot sa garanteze nimic.Deci,e la noroc.Cum ne-o fi soartaNu cred ca au experienta suficienta in astfel de cazuri.Medicul de familie zicea ca nu a avut rezultate bune la pacientii ei de la medicii din oras si ca ma sfatuieste sa merg undeva in afara.Dar varianta asta inca nu o iau in calcul.Astept raspunsul lui Hadidi cand o sa-l vada.Eu am mari sperante in ceea ce-l priveste.Sper sa nu vin dezamagita de acolo.Nu pot sa explic dar am un sentiment bun in privinta lui.O fi vorba de intuitia de mama????
Sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa avem copii sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_gabi78 spune:

Buna seara din nou,MOnituta sa sti ca ti-am adaugat id in lista mea si sper sa imi dai accept ca sa putem vorbi mai detaliat despre anumite chestiuni.TOt ce pot sa va spun ca sunt ingrozita de frica de ceea ce va fi ,dar asta nu pt ca nu am incredere ca il va opera bine dr-ul Ahmed ,ci din alte motive cum ar fi cele banesti.Fiul meu in varsta de 13 ani jumate a suferit deja 4 operatii pt hipospadias scrotal ,iar dupa toate aceste esecuri nu am mai stiut incotr-o sa apuc si la cine sa mai merg .Problema mea find nu doar alegerea unui medic bun dar si situatia finaciara,actual find somera.Intr-o zi ,tot cautand dupa informatii pe net despre hipospadias ,am gasit stirea de la Zalau despre dr-ul Ahmed care a operat cu succes 10 copii .IN clipa urmatoare find manata de un sentiment puternic de incredere ,am trimis un email acestui dr.in care i-am explicat situatia mea si faptul ca imi cresc singura baiatul ,rugandu-l sa imi recomande pe cineva de aici pt ca cu nici un chip nu am indraznit sa ma gandesc chiar la el si sincer nici nu am crezut ca imi raspunde la email.Ei bine mi-a rspuns si mi-s zis ca va fi bucuros sa il opereze pe baiatul meu si ca banii nu sunt o problema.Am fost deja la Zalau pt al vedea dr-ul Istvan care a fost minunat si sincer mie nu mi-a luat bani pt consultatie .Inainte de toate astea nu am stiut de onorariul d-lui Ahmed ,afland asta aici pe acest forum ceea ce ma ingrozit si atunci inainte sa merg sa la control i-am spus dr-ului Istvan ca eu nu mi-as permite niciodata o astfel de suma la care el mi-a spus sa stau linistita ,sa nu uit ce mi-a spus dr-ul Ahmed si ca ei inainte de a fi doctori sunt oameni.Dar cu toate acestea sunt inspaimantata si nu exista zi in care sa nu ma gandesc la ziua operatiei pt ca stiu ca nu am foarte multi bani.TOt ce pot sa va spun ca am incredere deplina ca daca il va opera va fi bine si ce pot sa va mai spun ca felul in care s-au comportat atat dr-ul Zoltan cat si dr-ul Ahmed este remarcabil deoarece din experientele anterioare pot sa va spun ca diferenta este evidenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihagemeni spune:

Cami gabi78 ma bucura nespus de mult si imi da incredere si mai mare ceea ce ai povestit despre acesti doctori.Poate ca ei sunt sansa puiutilor nostri.Uite ca exista in lumea asta si medici care nu sunt doar pe interes financiar si se gandesc si la noi.La suferinta copiilor nostrii si a noastra ca parinti.E incredibil!!!!!! Sincer nu ma asteptam chiar la o asemenea atitudine din partea lor fiind obisnuita deja cu un tratament rece si lipsit de compasiune din partea cadrelor medicale.Bafta in continuare si Dumnezeu sa va aiba in paza.
Astept cu nerabdare ziua in care o sa-l vada si pe David al meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

buna fetelor si multumesc ca v-ati gandit si la noi.
deocamdata suntem bine si sper sa fim asa in continuare.
pe scurt, luni 14 sept am fost la analize si pe 15 septl-a operat pe bebe. operatia a durat ceva mai mult decat data trecuta adica l-a adus in salon dupa 2 ore si un sfert. treaz si nici nu a mai vrut sa doarma dupa aia decat a motait un pic. in noaptea aia dupa operatie s-a culcat pe la 12 si s-a trezit la 2 si jumate plangand si urland. dupa care nu a mai vrut sa doarma deloc, pe la ora 6 dim i-am bagat un supozitor- paracetamol , s-a linistit - defapt pot spune ca s-a trezit deabinelea ca nu a dormit nici dupa aia deloc si nici in ziua urmatoare. sincer nu stiu de unde atat energie pe el. in urmatoarea noapte la ora 12 a trebuit sa-i schimbe branula si am dat peste o asistenta "dusa rau" care l-a intepat de 3 ori ca sa- gaseasca vena , el care are vene super bune. ce sa va spun ca mie mi-a venit rau si am lesinat si in final i-a pus branula altcineva. in sfarsit a adormit pe la ora 12.45. bineinteles ca a pland la caca si la pipi. pansamantul l-a schimbat dr a doua zi dupa operatie si pe urma la 2 zile. noroc ca a fost cald afara si il tot scoteam la aer. dr niculescu l-a asistat pe dl dr si am folosit metoda celor 2 pampersi care sincer imi pare super tare. statul in spital acum a fost mult mai usor decat data trecuta. oricum nu am stat decat 4 zile pt ca vineri am plecat acasa cu sondita dupa noi. am revenit luni la pansat, joi i-a scos sonda si am stat in spital pana la 17 sa urmarim cum face pipi bebe. vineri am fost din nou sa-l vada si i-a tras dr de un firicel de atat. a plans saracul de el de il apucase tremuratul. deja s-a marit si in momentul in care ne apropiam de usa salii de pansament incepea sa planga. dar a trecut. acasa a fost mai bine, a dormit desi cred ca avea cosmaruri noaptea ca tare mai tresarea in somn. avem probleme cu bautul lichidelor. nu stiu ce sa-i mai fac. i-am dat pana si pepene la greu doar ca sa urineze. nu mai vrea nici suc facut de mine. apa nu mai zic ca nu bea iar ceai mai mult fortat. copilul meu mananca foarte bine dar de baut lichide nu prea. dati-mi si mie un sfat cum sa-l fac sa bea lichide- i-am dat si sarat si dulce........
tare frica imi este sa nu faca complicatii iar. deocamdata ,pipi face bine.
cam asat a fost. ne ducem la control peste 2 sapta in policlinica si pe urma peste 4-5 luni. doamne ajuta !
in spital era o intreaga nebunie. multi, foarte multi copii cu hipospadias. intradevar nu erau deloc paturi libere.

cristidogaru,sanatate multa lui bebe al tau. tare mult a trebuit sa mai sufere si el ! poate o sa fie bine acum.

nicole, bafta multa la operatie !
tuturor si sa auzim numai de bine

Mergi la inceput