Diabet zaharat la copii (5)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Mirela, multumesc mult. Mi-ati luat o piatra de pe inima, ma gandeam ca va innebunesc cu tot felul de info de genul asta. Ma gandesc ca sunt utile, ca ne lovim de ele ceas de ceas, zi de zi,ca poate ne ajuta sa intelegem mai mult si sa actionam mai bine. Ca se leaga una de alta.

Secretia hormonului de crestere (GH) se mareste: in somn (maxim de secretie dupa primele 2 ore de somn), la stress, emotii, hormoni ai pubertatii, la foame, efort fizic (creste la 15 minute dupa inceperea exercitiilor) si la hipoglicemie. Nivelul ridicat de GH in timp induce insulinorezistenta.

Lipsa de somn si GH cresc “pofta” de carbohidrati – acest fenomen este explicat prin faptul ca privarea de somn afecteaza productia unui homon numit leptina, care este responsabil de senzatia de satietate. S-a constatat ca o reducere a nivelului de leptina atrage dupa sine o nevoie tot mai mare de a consuma alimente bogate in carbohidrati.

Hiperglicemia inhiba eliberarea de GH. De aceea, dezechilibrul glicemic si mai ales hiperglicemiile, la copilul cu diabet, fac ca acesta sa nu se dezvolte foarte bine.

Hipersecretia acestui hormon înainte de pubertate determina gigantismul, iar secretia insuficienta cauzeaza nanismul hipofizar.

La diabet tip 1 se pare ca secretia GH variaza mai mult, iar amplitudinile maxime sunt crescute decat in mod normal. Este un conflict intre actiunea de crestere, descrestere si secretie normala a acestui hormon. Un control glicemic bun normalizeaza aceasta activitate dereglata.

Cresterea la copii:
http://www.endotext.org/neuroendo/neuroendo5a/figures/figure3.jpg

Raspunsul hormonului de crestere la hipoglicemie:
http://www.endotext.org/neuroendo/neuroendo1/figures/figure7.png

Activitatea hormonului de crestere pe etape de varsta:
http://diabetta.files.wordpress.com/2009/07/1177168379-sc-102.jpg?w=198&h=188

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Adriana, de multe ori sunt pe drum sau intr-o sala, cand ma suna mama la amiaza si discutam despre doza si cantitatile de mancare ale Cristinei si ma gandesc, ce cred cei din jur, cand aud vorbele mele...cifre, unitati, grame...
Multumim pentru informatiile utile pe care ni le aduci ! Nu te opri, eu citesc, tot ce scrii !
Cristinei i se potriveste foarte bine, graficul acela cu, cresterea in cm/an. Tot cate 6 cm creste/an. Si intr-adevar, fetele cresc, cam pana la 16 ani. Eu, la 16 ani m-am oprit din crestere. Am aceeasi inaltime de atunci.
Si da, somnul are hidrati, cum spune si domnul doctor Enache.
Cristina are parteneri de joaca si se vede pe glicemiile din ultimele zile. Trebuie sa-i scad dozele de insulina sau sa-i suplimentez mesele.
Mirela, cum e Iustin ?
Ma gandesc ca e pe fond psihologic, cum si tu banuiesti. Se abtine sa nu faca si de aici apare constipatia.
Il ajuta ceaiul de musetel ?

O zi faina, in continuare !


Edit: Am adaugat cativa dulcinei noi pe lista noastra, dar vechi la subiectul nostru. Am mai citit din urma si asa am dat peste datele lor. Poate mai vin la povesti cu noi.





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Adriana, stii cumva daca pentru gradul de handicap II accentuat, se da aproape 300 RON, de la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului ?
Asa mi s-a zis la Primarie, cand am fost cu noul certificat al Cristinei.
Dar la DGASPC, cand am fost sa duc hartiile pentru prelungirea certificatului, in iunie, nu mi-au zis nimic despre asa ceva. Doar ca avand 7 ani, nu va mai primi gradul I grav.
Ma gandesc ca acei aproape 300 RON la gradul II accentuat, sunt pentru cei fara alta sursa de venit.
Stii ceva ?




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adrianaa


Anina,citeam undeva ca Levemirul n-ar trebui sa scada sau sa creasca glicemia cu mai mult de 30 mg, daca este bine dozat.


Adriana, in zilele fara prea multa miscare dupa-masa si seara, asa este. Am prins nopti in care glicemia s-a mentinut foarte frumos.
Va dau si cateva ex.:

Ora 22: gl=126, 4u L, 27 HC, ora 03: gl=142, ora 07: gl=100
Ora 22: gl=219, 4u L, 20 HC, ora 01: gl=107, ora 03: gl=107, ora 7: gl=91
Ora 22: gl=62, 4u L, 36 HC, ora 24: gl=122, ora 03: gl=134, ora 7: gl=137
Ora 22: gl=115, 4u L, 32 HC, ora 24: gl=166, ora 7: gl=164
Ora 22: gl=70, 4u L, 36 HC, ora 24: gl=150, ora 07: gl=96

In rest, din cauza miscarii din partea a 2-a a zilei, mai ales dupa cina, avem nopti in care trebuie sa-i dau 5-10 HC la ora 24 sau 3, cand are glicemia sub 100.




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Anina, uite cate ceva despre Levemir:

* Pentru controlul dozei insulina bazala de dim.

Se masoara glicemia, se face dim. doza de insulina bazala si apoi control glicemic la gustare si la pranz. Dim. se sare insulina rapida, se sare si mic-dejunul si gustarea de la 10. Glicemia la pranz ar trebui sa fie cu 10% mai mare sau mai mica fata de cea de dim. Daca se sare injectia rapida si masa de pranz + gustarea, glicemia la 19 ar trebui sa fie aceeasi cu cea de la pranz.

* Pentru controlul dozei insulina bazala de noapte

Se face gl. , nu se face doza de rapida, nu se mananca la 19, nici gustarea de seara si se monitorizeaza glicemia si peste noapte, la ora 1 , la 3. La ora 22 se face insulina lenta.
Daca la ora 3 si dim. glicemia a variat putin, dozele sunt corecte.

Este cam dificil sa se sara mesele asa, din cand in cand se poate verifica doar pe o etapa, sa spunem pana in pranz.

--------------------------------

Pt. tip 1 necesarul este de 0,2 u/kg/corp-0,4 u/kg/corp deci acoperirea va fi de cel mult 20 h.

La 0,2 u/kg/corp corespunde o durata cam de 12 ore - varful de act. aprox. dupa 5-6 ore

La 0,3 u/kg/corp corespunde o durata cam de 17 ore - varful de act. aprox. dupa 8 ore

La 0,4 u/kg/corp . o durata cam de 20 ore, varful de act. aprox. dupa 10 ore


Daca necesarul dozei de Levemir este mai mic de 0,3 u.i./kg/zi, doza totala trebuie scindata: dimineata si seara.

jos, o diagrama cu actiunea Levemir in functie de doza. Cu cat este doza este mai mare, 0,7 , 1,4, 1,6 ui/kg/corp, cu atat actiunea este mai lenta si varful de actiune mult mai intens.

Pt. diabet tip 1, Levemirul corespunde 0,2 sau 0,3 sau 0,4 ui/kg/corp, asta inseamna actiune mai rapida si varf de actiune mai mic, comparativ cu cei de la diabet tip 2, care au doze mai mari.

http://www.scribd.com/doc/17834470/LEVEMIR-ACTIUNE

insulina bazala Levemir trebuie sa aiba cam 40% din insulina totala pe zi.
insulina rapida trebuie sa aiba cam 60% din insulina totala pe zi.

(TDD) doza totala de insulina/Zi o aflam:

TDD = greutatea x (0,7)necesarul insulina/kg/corp la copii sa spunem


P.S. Anina, noi primim doar alocatia dubla si ceva complementar pt. gr. I de 91 RON.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Salutari de la campie!!!!
Nina pentru gradul accentuat de handicap se da o indemnizatie lunara de 166 lei+alocatia dubla de 84 lei + bugetul complementar de 68 lei.Eu stiu ca trebuie sa ajungi la DGASPC si la Primarie pt acte.
Adriana multumesc fff mult pentru ajutorul dat....si pentru informatii...esti fromidabila.Cred ca nici in 10 ani nu o sa inteleg boala asta ca tine.
Edutu a avut ceva probleme cu Hipo...iar nu mai vrea sa manance nimic, dar cred ca este explicabil din cauza caldurilor astea.
Dupa vreo sapt de glicemii ciudate...aseara si azi au fost mai bune....offf tare greu este cand nu mai stii ce sa mai faci sa ii fie bine.
Mirela eu am avut probleme cu Edutu cu constipatia de cand s-a nascut...iesea fff greu...si acum are luni in care isi revine, alteori se chinuie o multime si imi zice "gheu mami, gheu mami"....iesea mereu mai bine cand ii schimbam laptele praf, pentru o perioada mica si apoi iar.Am incercat si i-am dat si siropul pt constipatie de la ERBAVITA...nu a a vut nici un efect.
Acum parca si-a mai revenit...pt ca mananca ff multe fructe, dar este o problema care a ramas, ca multe altele.
Copilul meu va merge la gradinita impreuna cu sezeta, ca este innebunit fara ea.Cred ca voi alege varianta cea mai dura...i-o iau si gata...o sa urle o perioada si cu asta basta...dar pe la 3 ani....mie mila de el.
Livia ce mai faceti>?Andreea cum sta cu suzetele?Stiu ca avea si ea o colectie intreaga.
Ana, ce mai faceti?In concediu cu familia?...distractie placuta in continuare!!!!
V-am pupat fetelor...o saptamana cat mai buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna!
Am inceput sa ii dau ceai de musetel lui Iusti dar cred ca va dati seama ca nu e un mare fan al acestuia. Oricum, i-am zis ca e apa cu pepsi. A fost singura modalitate in care l-am convins sa guste.
Si incerc sa ii schimb un pic mesele ca ma gandesc ca s-o fi obisnuit stomacelul cu o ordine si la tendinta acestuia de constipare....
Laura, noi am scapat de suzeta foarte greu. Iusti era disperat dupa ea. Incepuse sa bage doua o data in gura si pe a treia o tinea in mana de rezerva. Dar am facut in felul urmator (la sfatul unei colege): prima saptamana am taiat cu o lama o felie finuta din suzeta si i-am dat-o asa. A tras in continuare de ea. Dupa o saptamana, am mai taiat o feliuta tot foarte finuta. Din fericire, a renunta dupa cea de-a doua feliuta dar eram dispusa sa merg pana la capat (pana ramanea doar plasticul). Ideea este sa tai feliutele foarte subtiri ca sa nu se prinda ca tu esti responsabila. Sa creada el ca nu e buna suzeta nu ca din vina ta nu este buna.
Sper sa mearga. Eu zic sa incerci decat sa i-o iei brusc si sa sufere.

Noi cu glicemiile stam bine. Le-a avut mai mari intr-o zi dar facuse o alergie pe care am luat-o din pripa cu niste picaturi de Zyrtec si si-a revenit imediat si glicemia.
Sunt mandra de Iusti ca doarme pana la urma singurel in camera lui dupa ce am crezut ca nu voi reusi sa il fac sa doarma in apartamentul nou pentru ca nu ii placea deloc. Acum zici ca e acolo de cand se stie. Asta ca sa imi laud si eu puiul.

Va pup si va doresc sa aveti parte de glicemii nemaipomenite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Adriana, multumesc mult pentru informatiile legate de Levemir !
Cristina are 35% insulina bazala si 65% insulina rapida.
Si are 0,3 u/kg corp, insulina bazala.
Daca era vorba de mine, faceam controlul dozei de insulina bazala ziua si noaptea. Dar sunt prea multe mese lipsa pt. Cristina, ca sa ii fac acest control. De fiecare data trebuie sarite o masa principala si urmatoarea gustare. E prea mult.
Ne-au spus la Buzias, despre treaba asta cu doza corecta de bazala, verificata cand nu mananci nimic si nu-ti faci insulina rapida.
Sunt care calatoresc asa, pe tren, cand merg la Buzias, doar cu insulina bazala, fara insulina rapida si fara mese.
Laura, multumesc ! Dar oare este pt. toata lumea, indiferent de veniturile pe care le ai ?
Mi se pare ciudat ca cei de la DGASPC nu mi-au spus nimic. dar trebuie sa merg dupa biletele de tren pe jumatatea aceasta de an si am sa ma interesez. Sunt buni pt. teste, orice banuti veniti in plus.
Ce bine ca mananca fructe, Edutu !
Gris cu lapte, orez cu lapte, budinca, nu mananca ? Nu mai stiu daca la Buzias le manca.
Ana, cred ca e in concediu, intr-adevar. Concediu super fain, Ana si glicemii dintre cele mai bune lui Alex !
Livia, n-ai mai scris de mult. Ce faceti ? Cum ii merge Andreei ?
Cristina are niste zile foarte bune la sfarsitul asta de luna. Am mai sarit si peste glicemii, pt. ca spunea ca-i este foame si stiam ca e bine, ca a facut multa miscare. Dar asta si pt. ca, are cu cine se juca. Cand nu face miscare, degeaba ii maresc un pic dozele, nu avem acelasi rezultat.
Voi cand mai faceti hemoglobina glicozilata la copii ?
Noi, la inceputul lui sept. trebuie sa o facem. Sper sa o avem undeva in jur la 7.
O zi faina, in continuare dragi mamici !





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Cateva poze din vacanta Cristinei.




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Multumim pt. poze, Anina.

Mirela, cred ca socul amestecat cu musetel ar da un gust mai bun. Si eu ma gandesc ca poate e ceva psihologic, cum spunea si Anina, ai incercat sa-l pacalesti? Sa-l motivezi cumva sa faca dimineata, sa nu se ia cu joaca sau , fiind tendinta spre constipatie sa se abtina in mod voit, stiind ca actiunea e destul de neplacuta pt. el? Adica, sa amane cat mai mult sa faca, tocmai ca e neplacut... Nu stiu, ma gandesc, daca spui ca e o problema mai veche.

Mergi la inceput