Diabet zaharat la copii (5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna!
Am si eu o intrebare. Ce imi recomandati sa ii dau lui Iustin pentru o constipatie cronica avand in vedere ca numarul de hidrati rapizi (prune, pere, piersici, etc) este limitat fiind totodata obligat sa-si consume doza de hidrati lenti (paste, cartofi, etc)? Nu mai stiu ce sa fac. Nu mai face decat ajutat cu glicerol(in fundulet). El nu mananca deloc orez, banana si alte alimente care l-ar putea constipa (pentru ca nu ii dau nu pentru ca nu ii plac).
Va rog sa nu vi se para ca e o problema minora pentru ca efectiv ma doare sufletul cand il vad cum se chinuie!
V-am pupat si va doresc numai glicemii bune si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Adriana, nu pot sa deschid de aici, documentul. Am sa incerc de acasa, de la mama.
A incercat Alex cu un croissant la gustarea de la ora 22 ?
Noi am repetat figura, croissant si un pic de lapte de vanilie si merge.
Mirela, nu e defel o problema minora, constipatia.
Noi nu avem probleme, desi, Cristina are scaunul ceva mai tare, dar nu a fost constipata niciodata.
Stiu ca iaurturile, supele, ciorbele, lichidele in general, ajuta. Fructele si legumele, iarasi.
Pepene ii place lui Iustin ? Are doar 6g HC %.
Si cerealele, datorita continutului de fibre sunt diuretice, mai ales taratele de ovaz si grau.
Incearca cu cereale muesli, sunt mai gustoase.
Sper sa scape Iustin de problema aceasta, cat mai curand posibil !
Altfel, cum sunteti ?
Un weekend cat mai fain si glicemii dintre cele mai bune, tuturor dulcineilor !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Anina, alimentatia lui Iusti este alcatuita in principal din alimente care nu constipa. Dimineata mananca lapte cu cereale (cu fibre, deci speciale pentru astfel de probleme); la 10:00 iaurt cu para sau cu piersica cu biscuiti, sau mar cu para cu biscuiti; la 13:00 paste sau mancarica de cartofi sau galuste (pastele le combin cu o tocanita de rosii cu ceapa, cartofii ii fac cu dovlecei, fasole verde si rosii, galustele nu prea le combin cu nimic) si pruna, la 16:00 are 7,5 HCL si ii dau bicr=uiti cu cacao. La 19:00 manaca fie chec cu fructoza, fie biscuiti cu lapte, fie painica cu un mezel, fie cartofi prajiti (daca nu a mancat si la pranz cartofi). Iar seara are 17,5 HCL. Aici e o problema destul de mare ca nu mai stiu efectiv ce sa ii dau.
Mi-a zis o prietena de Herbolax care ar fi pe baza de plante dar as vrea sa o intreb intai pe dr. diabetolog precum si pe dr. pediatru sa vad daca e in regula sa ii dau asa ceva avand in vedere atat varsta cat si diabetul asta nesuferit.

In rest suntem bine. Am reusit si noi sa ne mutam dupa ce am muncit ca disperatii. A fost mai greu cu Iusti care este foarte atasat de apartamentul vechi. Dar speram sa se acomodeze si cu asta. Nu-l intereseaza dormitorul lui deloc, din pacate. Doarme la noi in pat.

Glicemiile sunt bunute in general. Si speram sa fie tot asa.

Va pup si va doresc glicemii cat mai bune si un week-end linistit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Mirela, cu pediatrul ai vorbit despre aceasta problema ? E mai veche ?
Alimentatia e ok, n-ar trebui sa se constipe sau sa iasa greu cu scaunul.
Sa nu fie o problema de colon.
Si noi ne-am mutat in decembrie anul trecut, dupa 7 ani de locuit la mama, cu mama. Pentru Cristina acasa e la mama mea, inca. Tot acolo trage mai mult.
Si doarme cu mine, la ea in dormitor, altfel nu vrea sa doarma, acolo.
Doar cand ii vine prietena in vizita, se inchide cu ea in camera si se simte bine, acolo.
Cred ca va mai trece mult timp, pana se va obisnui cu noul apartament, atata timp, cat, inca petrece mult timp la mama.
Va pup si eu !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Mirela, Iustin primeste cumva, suplimente de fier ?
Cautand despre constipatie pe net, am citit ca Fe poate da constipatie.




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Stiam ca unul din efectele secundare ale fierului este constipatia. Cred ca stiu tot ce constipa. Intr-adevar, Iusti are probleme cu constipatia de la 2 luni cand s-a constipat prima oara. Este mostenita aceasta tulburare, soacra-mea fiind in aceeasi situatie. Problema este ca reusisem sa il echilibrez, sa il fac sa aiba scaun la cel mult doua zile. Problema s-a ivit in momentul in care nu a mai purtat pampers. Vara aceasta a renuntat la pampers singurel cerandu-l doar cand face (Ca nu face la wc, face tot in pampers si il scoate imediat si isi pune chiloteii. In fine, asta este alta chestie dar e si vina mea ca n-am vrut sa-l stresez cu olita sau wc-ul stiind ca are tendinta de constipare). In rest, nu se scapa deloc pe el. Numai in pampers. Si ma gandesc ca nepurtand pampersul, se abtine pana cand isi da seama ca ii vine sa faca si pana cere pampersul, pana i-l pun..... trece senzatia.
Nu stiu ce sa zic. Sunt doar supozitii...
Rau este acum ca si daca ii vine sa faca, se abtine. Cred ca il doare funduletul.
Am mai trecut o data prin faza asta dar atunci facea dupa ce ii puneam supozitor. Acum nu. Numai cu glicerol care este o microclisma.
Problema este ca doctorita lui pediatra a plecat din tara si trebuie sa gasesc alt doctor pediatru in care sa am si incredere...
Sunt un pic cam suparata cu chestia asta si mi-e frica sa merg la spital. Am capatat o fobie de spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Off.. am scris mai mult si am pierdut tot, ca nu eram logata.

Pe scurt, Anina, inca nu am incercat croissantul, dar sigur o voi face, am sa-ti spun.

Mirela, ai incercat si ceai laxativ, dar mai diluat? am inteles ca nu se da la copii sub 12 ani. La fel , ar fi bun ceaiul de musetel sau de soc, am citit pe undeva.

Mirela, sa va bucurati de casuta cea noua!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Va spuneam ca dupa 18 ani as vrea sa schimb schema de tratament cu 2 max. 3 injectii. Ma gandesc la Mixtard sau Novomix, ramane de vazut cu medicul.

Mirela, uite tendinta hipoglicemiilor in 24 h pentru insulina Mixtard.

http://www.scribd.com/doc/17680120/MIXTARD-30-Si-Rata-Hipoglicemiilor-Pe-Timpul-a-24-h



Rolurile somnului si al ritmului biologic intern pe o durata de aproximativ 24 de ore:

mai jos reglarea glicemiei la un tanar pe perioada zilei si a noptii:

http://edrv.endojournals.org/content/vol18/issue5/images/large/ef0570317002.jpeg

glicemia pe perioada somnului sau in perioada nesomnului pe timpul noptii:
(in timpul somnului creste glicemia)

http://edrv.endojournals.org/content/vol18/issue5/images/large/ef0570317004.jpeg


modificarea reglarii glicemiei pe 24 h la o persoana cu diabet:

http://edrv.endojournals.org/content/vol18/issue5/images/large/ef0570317007.jpeg


P.S. Daca insulina de noapte (22) are un varf de actiune in prima parte a noptii, iar actiunea ei scade inspre dimineata exista un risc mai ridicat de hipoglicemii nocturne si de o frecventa mare de hiperglicemii, iar la insulina premixata, se constata o frecventa a cresterii glicemiei pana dimineata. Studiile spun ca insulina bazala ar elimina problemele mai sus scrise. (hm, oare?, da depinde de n factori...)

Anina,citeam undeva ca Levemirul n-ar trebui sa scada sau sa creasca glicemia cu mai mult de 30 mg, daca este bine dozat.


Observatii ale studiului:

Cresterea productiei de glucoza hepatica incepe in jur de miezul noptii si poate fi prevenita prin cresterea dozei de insulina la culcare.

Rolul ritmiticatii secretiei hormonale e timpul noptii:

Cresterea cortizolului in sange in a doua parte a noptii si fenomenul down :
cortizolul are un mare rol in hiperglicemia de dim. In cele doua cresteri - al nivelului cortizolului si ora cand are loc fenomenul down - care se produc simultan, se pare ca cortizolul nu este responsabil de cresterea rezistentei la insulina la orele diminetii.

Nivelul secretiei de glucagon nu creste pe timpul noptii la persoanele cu diabet tip 1. Se pare ca efectele de contrareglare - al cortizolului si al glucagonului - nu au rol important in fenomenul down la persoanele cu diabet tip 1.

Hormonul de crestere (GH) are rol important in femomenul down de peste noapte. Suprimandu-se secretia de GH, dispare si actiunea de contrareglare a hipoglicemiei dimineata, devreme. Deficitul de GH-pacientii cu diabet zaharat de tip 1, nu prezinta un fenomen dawn. Deci, daca este hipoglicemie la 3-4 dim., se va mentine hipoglicemia pe urmatoarele ore.


http://edrv.endojournals.org/content/vol18/issue5/images/large/ef0570317007.jpeg

Am sa va aduc si un grafic cu rolul si secretia hormoului de crestere pe categorii de varsta. Spun despre el pt. ca stiu ce rol mare a jucat in hiperglicemiile (fara motiv) pe timpul zilei sau noptii pe care le-a avut Alex intre 14-16 ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Adriana, efectiv ma uimesti cu atata infomatie.

O sa incerc si cu ceaiuri de musetel si soc. Ceai laxativ imi este teama sa ii dau. Am inteles ca e chiar periculos acum. Ca ii poate provoca hemoragie digestiva. Si nu vreau sa ma risc niciun pic.

Va pup si va doresc o saptamana cat mai buna cu glicemii bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Sa va povestesc o intamplare de azi. Alex m-a sunat dimineata la serviciu si mi-a spus ca merge la tara. Ok. pe la 12.30 a aparut pe mess. Am crezut ca are conexiunea pe tel. si cum l-am prins, cum am purces la scris cu un sir de indicatii. (pe care oricum le stie, dar ... nu strica!... )

I-am scris pe un ID nou care mi l-a trimis el, eu stiind ca e Alex, pt. ca asa era ID-ul. (Alex are un hobby adolescentin cu noi si noi ID-uri, asa ca am o colectie impresionanta de Alexi in lista. (toti, ai mei, in afara de unul! ) Acel - unul - s-a dovedit ca nu e A-l-e-x-a-l-m-e-u dupa ce l-am speriat cu potopul de cuvinte si cifre fara inteles pt. el.


Citat:
Alex Allex: scuze
Alex Allex: facusi o confuzie
adriataras: ??
Alex Allex: adriataras: vreau sa faci gl. la ora 13 sau 14, cand iei masa, sa vad de ce vii cu gl. mare la ora asta
adriataras: la pranz faci nr. HC : 6 = unitati la pranz
adriataras: seara, la 19 faci nr. HC : 4,5 = unitati seara
adriataras: la 22 Lantus 26 unitati
adriataras: sa bei multa apa, ca si deshidratarea da glicemii mari
Alex Allex: ce`s ozeneurle astea?
adriataras: unde esti?
Alex Allex: acasa?
adriataras: pai tati spunea ca nu esti acasa
Alex Allex: facusi o confuzie
adriataras: deci, esti acasa?
Alex Allex is typing a message.
Alex Allex: deci nu sunt cine crezi
adriataras: aha, da cine esti?


Ma gandesc si acum la ce fata o fi facut cand tot apareau randurile "ciudate"... La inceput am crezut ca face Alex glume.



Mergi la inceput