Diabet zaharat la copii (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

Buna din nou!
Elena sa stii ca Buziasul este ceva de vis. Chiar merita sa te duci mai ales daca esti la inceput. Ai multe de invatat. In privinta insotitorilor este ok. La copii peste 10 ani insotitorii platesc(eu asa stiu)dar trebuie sa te informezi. (0256322080 este nr. clinicii)Poti suna sa te interesezi. In privinta fetitei de 7 luni nu cred ca platesti decat daca mananca. oricum nu e prea mult 26 ron pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna,imi cer scz pt ca nu am mai scris demult,ce si cum facem...LA MULTI ANIII!!!IUSTI,sa cresti mare ,sa aduci multe bucurii celor dragii
noi suntem bn,am avut cateva zile cu gliicemii mari ,dar am trecut peste ele,am revenit la normal ceea ce ma bucura enorm.ne pregatim si noi pt premiere,adica pregatim coronita,este o eleva care incheie anul scolar excelent,sunt tare mandra cu easerbarea abecedarului am avuto,a iesit super,a fost prezentatoare,literele k si u;)
am mai fost si in excursie la sv o zi ,am fost si eu bineinteles,dar ce nu facem noi pt ca copilasi nostri sa se simta bn.
si ne-am programat si noi la buziasi,am vazut ca voi v-ati simtit super,speram ca si noi la fel,mergem in perioada 3-15 iulie,poate mai merge vreo mamica cu dulcinelul ei in aceeasi perioada
va doresc la totii copilasii numai sanatate si gliicemii excelente,si la mamici multa rabdare(avem nevoie)
o seara buna alaturii de cei drgii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
In sfarsit, a venit vacanta mare !
Am terminat cu toata agitatia sfarsitului de an scolar, legat de serbarea Anbecedarului si festivitatea de incheiere a anului scolar si de premiere.
Cristinuca a terminat cu rezultate foarte bune la toate obiectele de studiu, precum scrie si in diploma, pe care a primit-o.
Poze de la serbare, festivitate si chiar de la alte activitati din luna aceasta, puteti viziona aici.
Glicemiile am reusit sa le echilibram, dupa ce am marit din nou doza de noapte, dar si cea lenta de dimineata si gustarile de la ora 10 si 16, ca sa vina bine dupa-masa si seara, unde aveam probleme in ultima vreme.
Acum ii merge foarte bine si sper sa ne mentinem asa toata vara si chiar si mai tarziu.
Ana, voi cum mai sunteti ? Ati reusit sa-i reechilibrati glicemiile ?
Suna tare fain programul lui Alex de la toamna ! Nu puteai gasi educatoare mai buna pt. el !
Symo, felicitari bobocelei absolvente de cl. I !
Ma bucur ca ati reusit sa va programati la Buzias !
Orice vrei sa ne intrebi, intreaba-ne si noi iti vom raspunde cu cea mai mare placere !
Mirela_piciu, felicitari, absolventului de gradi, viitor bobocel de cl. I !
Mai avem aici, doar ca nu au scris de foarte multa vreme, 2 mamici de dulcinei, viitori bobocei de cl. I. Robert al lui Dani si Alina a Sorinei(Mihaela).
Legat de banchet si de absenta lui David, noi incercam sa nu lipsim de la astfel de evenimente. Luam insulina si cantarul dupa noi si vedem ce facem. Daca nu prindem ora de gustare sau masa, Cristina refuza sa serveasca ceva.
Dar a fost ca la ora 16 s-a servit tortul si a vrut si Cristina si cu o mica doza de insulina a putut servi si ea, o feliuta de tort.
De 1 iunie a fost cu clasa la pizza. Si eu cu ea, cu insulina si cantarul dupa mine. Fiind ora 12:30 in momentul in care a primit pizza, i-am dat-o ca pranz, langa un pepsi light si o clatita(in loc de inghetata promisa), ca toti copiii din clasa ei.
Adriana, nu uita de datele lui Alex ! Si BRAVO pt. Alex, dulcinelul nostru mai mare !
Nu avem decat de invatat de la el.
Elena, bine ati venit printre noi !
Astept datele fetitei tale(cand s-a nascut si cand a debutat diabetul) pt. a va trece pe lista si pe voi.
Ma bucur ca ai dat de noi, ca stiu cum este cand nu ai cu cine discuta despre framantarile tale legate de diabetul fetitei, despre micile victorii, despre nelinistile unei glicemii prea mari sau prea mici, despre speranta intr-o viata mai buna pentru dulcineii nostri !
Eu am intalnit o data la Buzias o mamica dulce cu un puiut de cateva luni, ca nu avea cum sa-l lase acasa. Deci, se poate, chiar daca voi sunteti insotitorii unui dulcinel.
Suna si intreaba ! Livia ti-a dat numarul de tel. de la Buzias. E un personal medical si auxiliar foarte dragut, acolo ! simti cum au grija ta, pur si simplu.
Livia, ma bucur ca ati echilibrat glicemiile Andreei, ca v-ati descurcat cu ajustarea dozelor !
Ce mai faceti, cum sunteti /
Dar voi, Laura ? Cum e Edutu ? Si-a mai dat drumul la mancare ?
mirela.d, mai aveti un pic si sunteti in casa noua !
Cat mai ai pana la marea intalnire cu bb2 ?
Sanatate si sarcina usoara in continuare !
Fetelor, am sa va trimit pozele de la Buzias, numai sa se linisteasca lucrurile si in casa. Vine sora mea dupa fetele ei, ca le duce in Irlanda pe toata durata vacantei mare.
Va doresc sanatate si numai glicemii dintre cele mai bune, tuturor dulcineilor nostri !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

Buna, dragi mamici!
Andreea a avut a nu mai stiu cata noapte cu hipoglicemii. La ora 12 noaptea a avut 118, iar la 1 si jumatate a avut 50(era foarte agitata in somn). Am redus doza de actrapid de la ora 19, la jumatate si tot a facut hipo. Cred ca i-am luat glicemia de 4 ori toata noaptea. La glicemie 50 a mancat 2 pliculete de zahar si 25 de H iar de dimineata la 7 a avut 202. Si in afara de asta i-am marit si gustarea de la ora 22 de la 15 la 20 H chiar daca la 21:30 a avut glicemie 250. Nu mai stiu ce sa mai fac, dar cred ca totul e din cauza efortului de peste zi.
Nu pot sa o fac sa stea si ea cuminte, zici ca e baiat, toata ziua sta pe afara si se joaca mai ales daca mai sunt si copii prin preajma.
Nina sunt super pozele. Ai o comoara de fata!cuminte si intelegatoare.
Sper ca si Andreea sa fie asa cand o sa fie mare.Dar cred ca totusi am facut un pas inainte: isi ia singura glicemia, mai spune cand ii e rau, si facem insulina si in burtica impreuna cu papusa ei preferata.
Ana, Laura, Mirela ce mai fac dragutii vostri?
Laura mai este Edi racit?
Symo, felicitari pentru micuta scolarita!
Multa sanatate si glicemii bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna!
Am luat si noi rezultatele la analize. Valoarea hemoglobinei: 6,8. Sunt foarte mutumita de rezultat desi ma asteptam. Am facut si analizele anuale (trigliceride, colesterol, etc) si sunt si acelea in limite normale.
Avem, in schimb, de vreo saptamana glicemiile cam mari. Cred ca din cauza caldurii, insulina se dezactiveaza. Pana acum nu am tinut-o in frigider dar de azi o vom tine in frigider si o vom scoate cu putin timp inainte de a o folosi. Sper sa ne reglam.

Anina, da, mai avem putin si ne mutam. Mai avem doar mobila de facut. Ca fiind apartamentul relativ micut (cum sunt apartamentele in Romania) vrem sa o facem pe comanda si mai dureaza pana este gata. Dar abia astept. Ca vom sta exact langa parc.
Bebe nr. 2 va veni pe la jumatatea lui septembrie. E chiar la fix. terminam si apartamentul, ne mutam si mergem si la mare si la munte pana atunci, ca avem planuri marete pentru vara asta.
Dupa care urmeaza greul. Ca nu cred ca imi va fi usor cu doi.

Am o intrebare: si-a facut vreuna din voi cariotipul (sau sotul)? La noi a reiesit ca sotul are o translocatie echilibrata intre cromozomi care se poate manifesta sau nu. Probabilitatea cea mai mare este sa nu se manifeste dar exista posibilitatea sa se manifeste. Problema este ca unul din efectele acestei translocatii in cazutl in care se manifesta este diabetul. Inca nu i-am facut lui Iusti aceasta analiza dar banuiesc ca are aceeasi anomalie cromozomiala. Eram curioasa daca vreuna din voi are cunostinta de asa ceva.

Va pup si va doresc zile frumoase cu glicemii bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Anina, datele:

Alex - 16.04.1992 - debut 20 decembrie 2000 (8 ani si 8 luni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Buna fetelor! Vacanta placuta scolarilor si glicemii cat mai bune!
Edutu a inceput sa ceara de mancare singur, ii zic ca o sa manam si nu mai proteseteaza, uneori chiar imi zice ce vrea, nu mai tine mancarea in gura cum facea la Buzias.
Multumescu lui Dumnezeu, poate o sa o tina o perioada asa!
De cand suntem pe 5 injectii glicemiile sunt satisfacatoarea...cea mai mare pe care am avut-o a fost 291 , iar cele mici sunt in jur de 60, dar mai rare ca inainte.Nu il mai oblig sa manance cat ar trebui, il las sa manance cat vrea si apoi ii fac insulina; cred ca Novorapidul a fost facut special pentru copii capriciosi.Stiu ca trebuie respectat cu sfintenie nr. de carbohidrati, dar atat timp cat nu imi scade in greutate si nici nu mai este pentru el un calvar ora de masa,....e super k.Ma adaptez dupa el si vom vedea ce va fi.
Cand il vad cum mananca singur o banana...el care fugea de rupea pamantul cand era vb de manacare....poate tine macar cateva luni
Nina, copilul meu atomic vorbeste mereu la telefonul lui cu Chistina...dar cand ii zic sa va sun, nu vrea....nici cu Andreea nu vrea sa vorbeasca...el vorbeste cu ele doar imaginar.
Duminica a cazut urat tare, si-a botit toata fata....azi mai are doar o mica zgaiba...la fata mereu ii trec repede, la picioare nu prea.
Planuri de vacanta nu prea avem...criza mare prin buzunare...nu ca inainte era mai bine...mergem inainte si glicemiile sa fie bune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Laura, eu eram sigura ca Edutu va incepe sa manance la un moment dat. Tine de reflex. Daca in fiecare zi ii dai la aceleasi ore sa manance, la un moment dat se obisnuieste. Ma bucur mult pentru voi. Mi se pare frustrant sa te chinui sa dai unui copil sanatos sa manance. Cu atat mai mult unuia cu o boala asa cum este diabetul.
In schimb, 5 intepaturi mi se par cam multe. Nu ca ar fi in neregula. Sunt convinsa ca atatea trebuie facute dar mi-e mila de el.
Iusti a inceput sa maraie la unele injectii. Cam des in ultimul timp.
Noi suntem tot la doua pe zi si de cand tin insulina la frigider si o scot cu o jumatate de ora inainte de a-l intepa, glicemiile au inceput sa-si revina. Deci caldura era problema.

Revin cu o rugaminte. Recomandati-mi un cantar alimentar bun! Iar am avut probleme cu cantarul. Este de la Beurer. Nu stiu daca imi vor lasa numele trecut. Oricum, trimiteti-mi va rog pe PM firma de la care aveti cantarul in cazul in care sunteti multumite de el. Nu mai pot trimite din 3 in 3 luni cantarul la reparat, totusi (nu ma costa ca este in garantie dar nu-mi convine). Si mi-e frica mereu sa nu care cumva sa ii dau mai mult sau mai putin de mancare. sa nu va inchipuiti ca nu l-am schimbat. Dar am luat de la aceeasi firma si iar am avut probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna mamici si dulcinei !

Si noi dorim vacantaplacuta scolarilor si concediu placut parintilor.
Alex merge ok. De cand iesim mai des cu bicicleta se simte si in glicemii...adica sunt ok. Ieri dimineata am avut o pb ...am atins un vas de sange cand am facut Lantus-ul si vreau sa va spun ca toata ziua ....a stat in hipo , peste noapte si-a revenit. IN rest este ok. La noi , mofturile la mancare persista ...nu e chip sa il dau pe brazda. In schimb ma multumesc ca mananca tot si nu tb sa jonglez cu insulina.
Cat priveste vacanta , asteptam si noi sa vina tati acasa, pe 9 iulie si vedem pe urma unde il ducem pe Alex in vara asta . Cred ca la mare , pentru ca nu am fost niciodata cu el la plaja. Vrem sa il ducem mai mult pentru ultravioletele alea ....Alex are si o prpblema cu o bronsita asmatiforma si cica i-ar face bine.
Fetele care ati fost cu micutii dulcinei la mare. Cum s-au comportat glicemiile? Ce trebuie sa fac si ce nu ?
Dati-mi ceva sfaturi , va rog mult.
Va pupam si va dorim glicemii bune

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

Buna.Vacanta Placuta la totii copilasii
multumim pt felicitarii,si noi felicitam totii dulcinei pt ca fiecare merita,fie pt incheierea anului scolar ,fie pt un nou an de gradinita
noi avem o problema,luna asta nu ni s-a eliberat reteta de la farmacie,pt ca nu s-au trimis ''banii'',nu stiu ce vom face,ni s-a spus sa revenim dupa 1iulie,problema e ca pe 2 iulie noi trebuie sa plecam la buziasi,unde trebuie sa avem noi insulina si testepana atunci mai avem o mica rezerva,norocul nostru,daca se poate spune asa...
Mirela.d noi folosim un cantar MAXWELL si nu am avut probleme cu el,si Deny mai zice uneorii ca o doare,felicitarii pt rezultatele analizelor,concediu placut
Livia_and imi pare rau ca trecetii printr-o perioada mai rea,Adriana pe noi ne-a ajutat mult cand aveam probleme,ar fii bn sa-i ceri sfatul
Anina multumim,vacanta placuta si gliicemii bune la totii dulcinei.

Mergi la inceput