Diabet zaharat la copii (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

Buna! Da, Mirela,am fost internata la Budimex de pe 9 februarie 2008 vreo 2 saptamani.
Si eu trebuia sa merg cu Andreea pentru analize in luna mai, dar am fost la Buzias si nu am vrut sa o mai intepe inca o data stiind ca si acolo ii ia sange. O sa mergem si la doctorita Mihu saptamana cealalta
cu rezultatele pentru ca nu am ajuns pana acum.
Cati ani are baiatul tau? pentru ca s-ar putea sa ne cunoastem.
Multa sanatate si glicemii bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Iustin are 3 ani azi.:) Avea 1 an si 8 luni cand s-a imbolnavit.
Noi am stat cu o fetita in camera dar nu mai stiu cum o chema. Stiu doar ca a facut temperatura mare in spital iar asistentele ridicau din umeri. Eram si eu ametita in perioada aia (ca toate mamicile care au trecut prin asa ceva).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

Buna din nou!
Da, Mirela. Acum imi amintesc. Am stat in rezerva unde are d-na Mirela cabinetul (sau avea. Nu mai stiu ce mai e acum pe acolo.)Despre noi e vorba. Ca sa fii mai sigura numele tau de familie nu este Dabu?
Ati plecat la 2 sau 3 zile dupa ce ne-a mutat pe noi in rezerva.
La multi ani pentru Iustin multa sanatate, sa creasca mare si frumos!
O zi buna si glicemii bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

La multi ani, Iustin !
Sa cresti sanatos si voios,
alaturi de parintii tai si bb ce sta sa vina !
Felicitari, Mirela !
Sa creasca asa cum va doriti si
sa va umple mereu sufletele de bucurie !
Petrecere frumoasa si daruri pe masura !

Asteptam pozeleee !

Buna, dragi mamici !
Am scris un mesaj mai lung si cand sa-l trimit s-a blocat pagina.
Reiau asa, mai pe scurt.
Adriana, multumim pentru articolele legislative legate de diabet !
Laura, intra in actiune ! Bafta, sa reusiti !
Ce mai face Edutu, cum e ? Mai intreaba de Chishtina ?
Ea ma intreaba din cand in cand, oare ce face Edutu ?
Tu, cum esti ? Ti-a trecut raceala la gat ?
E cuminte Cristina, dintotdeauna asa a fost, dar e prea emotiva, cand e in centrul atentiei, ca la serbare. De fiecare data, vine cu glicemie mare dupa o serbare, ca si la Buzias, dupa cele 2 seri de serbare, cand a venit cu glicemie de 300.
Va mai trece ceva timp pana va invata sa-si infranga emotiile.
Marti are serbarea de sfarsit de an scolar. Va fi litera "O" si un pitic. Sa vedem cu ce glicemie vine, desi, nu are un rol prea important care s-o scoata in evidenta, sa-i dea emotii.
Ana, ce face Alex, cum e ? Sper ca e fara branula, acum !
Mirela.d si Livia, se pare ca va cunoasteti din spital.
Ma bucur ca ni te-ai alaturat si tu, Livia ! Poate ni se alatura si Gitta cu Alessia.
Livia, cum e Andreea ? S-a bucurat de papusa bb mic, premiul de la Buzias ?
Ma bucur ca am putu sa va trimit premiul ! D-nei. educatoare Lili ii parea rau ca nu vi l-a dat ea, inainte sa plecati.
Mirela.d, daca tu zici ca i-a mers bine lui Iustin in ultimele luni, sigur va avea o hemoglobina glicozilata pe masura !
Cristina a avut 9, la Buzias, dupa ce in februarie a avut 8,1. Dar cred ca muscatura aceea de caine si tot ce a urmat(vaccinul antirabic in 5 doze timp de 1 luna, infectia urinara) su avut un cuvant de spus la acea valoare.
Sper sa-i mearga bine si peste 3 luni sa avem un rezultat mult mai bun !
O sapt. intreaga ne-am chinuit dupa Buzias, sa-i echilibram glicemiile de peste noapte. La ora 00, avea deja 300 si nu scadea. I-am marit doza de insulina lenta(Levemir) si tot n-a fost de ajuns, a trebuit sa-i scad si din HC de la culcare.
Acum si-a revenit, e din noua pe doza si HC dinainte, seara la culcare. Nu stiu ce a fost !
Cert e ca a si a pus 1 kg pe ea, cat a fost la Buzias. Au fost zile in care a dormit si ea la amiaza, cate 2 ore, ceea ce acasa nu face, desi ar avea nevoie de somn, caci programul de scoala tare o oboseste.
Si cu mancarea buna si multa, pe care tot o lauda Laura, normal ca a pus pe ea.
Symo, voi cum va descurcati cu scoala ? Cand aveti serbarea ?
Cristina mai in fiecare zi sta pana la ora 13 la scoala cu repetitii pt. serbare si mai ales cu dansul pt. serbare si trebuie sa-i dau HC in plus la ora 10 si din nou la ora 12, ca sa vina bine un pic dupa ora 13, cand ajunge acasa.
Mirela_piciu, voi ce mai faceti ? David a avut serbarea de absolvire a gradinitei ?
Mergeti si la toamna la Buzias ?
Am fi mers si noi, daca nu aveam o nunta in familie.
Asa, ramane pe primavara viitoare, tot asa, in luna mai, cum ne-am inteles cu mamicile.
Adriana, Alex ce mai face, cum ii merge ?
Nu-mi dai datele lui, sa-l trec si pe el in lista noastra ?
O zi faina si glicemii dintre cele mai bune, dulcineilor nostri, dragi mamici !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Scorpiutze

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Anina, Livia, multumesc pentru urari. Din pacate, nu voi organiza nicio petrecere azi. Vom sarbatori in familie. Eu, sotul, copilul si soacra mea care sta cu Iustin si care este cea mai buna soacra din lume.
Petrecerea o vom face o data cu inaugurarea noului apartament. Apartamentul in care stam acum e cam mic si prietenii cam multi. Dar in doua saptamani preconizam ca avem si mobila gata asa ca atunci ne vom si muta si vom face si noi o petrecere pe masura.
Livia, imi aduc aminte de tine desi un pic prin ceata. Mi-aduc aminte, totusi, ca ai fost mult mai tare decat mine care cred ca am bocit tot timpul in spital. Pe Iusti al meu nu l-ai recunoaste daca l-ai vedea. Mi-aduc aminte cat putea sa manace Andreea si Iusti nu se atingea de nimic. Acum mananca tot ba chiar si intre mese (alimente fara hidrati, bineinteles). S-a dezvoltat foarte bine.
Cine sta cu fata? Ca stiu ca nu aveai niciun ajutor de niciunde. Ai ramas acasa sau ai continuat serviciul? Cate doze de insulina ii faci Andreei pe zi? Noi tot la doua doze suntem si sper sa ne tina macar pana in toamna asa.

Ma bucur pentru toti copilasii care s-au simtit bine la Buzias. Am vazut pozele si parca m-am simtit acolo intre voi desi nu sunt cea mai sociabila persoana din lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna ziua tuturor!
Alex este bine. A trecut raceala, am scos branula, slava Domnului!
Insa glicemiile inca imi dau batai de cap ..... Glicemii maricute , in jur de 200. De cum am ajuns acasa am marit toate dozele de insulina. Cele trei prize de Actrapid = 4 ui si Lantus = 5 ui.
Nu stiu ce sa mai cred , poate si hormonii de crestere se joaca cu noi. Are 23 de kg acum si 113 cm.
Nu reusesc sa le scad. Am vorbit cu d-na dr de la Bucuresti, speram sa le stbilizam. Ne pregatim de gradinita. Facem dosarul de inscriere. Va fi la buni in clasa.., soacra mea este educatoare. Va dati seama ce fericita sunt! Numai imi fac griji. Tatal meu il va duce dimineata , la gradinita este cu buni , apoi la pranz il aduce tata acasa. Merg si eu linistita la munca.
In rest bine, asteptam cu nerabdare sa vina tati acasa, sa mergem in vacanta cu puiul si cam atat.

Ma bucur ca ni s-a alaturat si Livia , si vorba Ninei , o asteptam si pe Gitta .

La multi ani pentru dragul de Iustin, Mirela, sa fie sanatos si sa aveti parte de tot binele din lume. Aceleasi urari si pentru restul fetelor si dulcineilor.

P.S. Ma enervez ca nu stiu sa pun si eu poze....ca Nina..
Dar ne-ati vazut in cele postate de ea in link , suntem si noi pe acolo...poate reusesc sa pun zilele astea , in week-end.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaradu spune:

salutare, mamici si bebici dulcici! cat ma bucur ca ma gasit pe cineva cu care sa pot schimba impresii si de la care sa pot cere sfaturi cu privire la diabet! am si eu o fetita de 11 ani, am aflat acum un an ca are diabet tip I si nu prea avem cu cine vorbi. As fi vrut sa stiu ceva despre buzias, daca m-ar primi acolo si pe mine impreuna cu fetita cea mica (are 7 luni). cine ma poate destupa si pe mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_piciu spune:

Buna seara, tuturor! Da, intr-adevar David a avut serbarea de absolvire a gradinitei, a invatat si din rolurile colegilor,multi din ei au plans ca se despart de d-na educatoare, David spre surprinderea mea s-a abtinut.Ne-am propus sa ajunga si in toamna la Buzias cu taica-su inaintea inceperii anului scolar, insa nu am facut inscrierea, am fost ocupati cu achizitionarea biletului la mare.Acum ne confruntam cu o problema in ce priveste dintii care se schimba si nu au suficient loc sa iasa si sa se alinieze cum mi-as doriasa incat dantura lui David sa nu semene cu un fierastrau.A purtat ochelari cand era mai mic, acum aparat dentar? Nu stiu cum vom mai trce si peste asta. Azi la gradi, a avut banchet , el a lipsit.Of ,vezi ma mami ce rau e sa ai diabet, ma duceam si eu cu colegii la banchet, asa stau acasa.I-am luat o inghetata, a mancat-o la cina si i-am facut mai multa insulina, am rezolvat-o pe moment, dar stiu eu ce e in sufletul lui si ce o sa se intample cand s-o face mai mare si eu nu voi mai fi mereu la un pas in urma lui? Dar sa ne pastram optimismul, nu? Va pup, va doresc o seara buna, pa, pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Mirela D., La multi ani pentru Iustin!

P.S. Anina, am sa-ti trimit datele. Alex e bine, mai ales de cand merge la sala. Imi spune ca simte in tot organismul ca e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

Buna, tuturor!
Nina, trebuia sa ii vezi fata Andreei cand i-am dat cutia. Ii sticleau ochisorii de bucurie ca este pentru ea.A fost foarte bucuroasa si ma intreba "mami ata sigur e pentu mine?". Ce mai face Cristina? Cum mai sta cu glicemiile?
Mirele.d Andreea s-a schimbat mult.Din pacate noi am ajuns la 4 injectii dar acum sunt foarte multumita de glicemiile ei. Face 3 u. actrapid dimineata 3 la pranz 3 seara si la ora 22 5 u insulatard.
Vi se pare ca face prea multa? Mentionez ca are 96 cm si 18 kg la 2 ani si 6luni. De cand am venit de la Buzias am scazut dozele de peste zi pt ca facea mereu hipo si am marit-o pe cea de la ora 19 deoarece la 22 venea cu glicemii in jur la 250. oricum din cand in cand mai face cate o valoare putin peste 200 dar cred ca asta este inevitabil.
Cat despre mancare nu prea avem probleme. Si oricum am observat ca toata lumea si-o aminteste si o stie pe Andreea drept o mancacioasa.
De exemplu acum i-am facut sarmale de pasare si pazeste aragazul intrebandu-ma: "Mami, mami nu se mai fiebe odata samalele atea?"
Cat despre mine ce sa iti spun... am renuntat la serviciu pentru ca nimeni nu si-a mai asumat responsabilitatea si sunt angajata a primariei ca asistent personal. Banii sunt foarte putini, dar asta este.A fost foarte greu la inceput, am facut paradontoza pe sistem nervos, dar m-am obisnuit si am incercat sa fiu cat mai tare pentru copilulu meu.
In rest cam asta este.
Laura, ce mai Edutu? Mananca mai bine?
Ana , Alex mai este racit?
Sa mai imi trimiteti si mie pe e-mail din pozele de la Buzias, va rog
La revedere, si glicemii bune va doresc tuturor!

Mergi la inceput